Jump to content
Порталът към съзнателен живот

По-грубите и по-фините хора


Guest Христо

Recommended Posts

По - грубоватите хора (мъже и жени), израсналите в трудност и лишения, мъжкарите/мъжките момичета, по - твърдите и просташки хора мразят ли/презират ли според вас по - фините души, израснали при по - леки условия, без лишения, хора които са по - меки и не толкова борбени, по - учтиви и културни.

А обратното : по - фините дали имат презрително отношение към грубияните...?

Може би не е редно да се правят обобщения, не може да се слагат всички под общ знаменател. Пък и в сравнение с един може да си по - груб, а в сравнение с друг по - фин, има относителност (а и в крайна сметка хората са различни, макар че може да са израснали при сходни условия и да имат сходства в психиките си - тоест един бачкатор може да уважава интелектуалците, а друг да ги презира). Дали би могло да се каже, че повечето хора от едната група (или обратното) изпитват неприязън към хората от другата група, които сякаш са тяхна противоположност ? Имате ли наблюдения ? Имам усещането, че през годините като че ли съм чувал реплики касаещи грубо отношение на по - груби (или не чак толкова груби) по битие и съзнание хора към такива, които са по - фини и интелигентни, отколкото обратното (което не означава, че по - нежните душици не плюят по - грубите поне в умовете си...).

Тази тема ми хрумна, защото днес при една ремонтна дейност, случайно попаднах на по - голямата част от материал посветен на отношенията между Сър Алекс Фъргюсън и Митко Бербатов (преди малко си го дочетох в нета :lol:). Там се разказва за живота на двамата : единият израснал в по - тежки условия, човек с твърд характер, симпатизиращ на по - грубоватите и хулигански футболисти (дават се примери) и мачкащ тези, които са по - фини и интелигентни (като наш`то Мите) - посочват се примери за подобни футболисти, които шотландецът е пренебрегвал през годините и ги е държал на пейката. Възниква въпросът защо Съра е дал 30 милиона паунда за Бербо, ако чак толкова не го е харесвал (за по - преди пренебрегвани играчи, също са давани добри пари по негово искане). Явно го е харесвал достатъчно (поне в началото), или пък е пренебрегнал факта, че Бербо не му допада като характер (а може и да се е надявал да го направи по - нахъсан състезател). Възможно е журналистите да си измислят или поне да преувеличават.

Който желае да разбере повече за написаното във въпросната статия, ето линк :

"Сър Алекс не откри дявола в Бербатов

Шотландецът обича всичко хулиганско, което Митко няма"

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2011-06-03&article=369581

Линк към коментар
Share on other sites

Вчера вечерта, сестра ми гледаше някакъв филм, в който полицейски началник каза на подчинения си нещо от сорта на :"Ти не псуваш. Не харесвам мъже, които не псуват. Истинските мъже псуват. Не съм те чул да кажеш и една мръсна дума".

Преди години, първият ми съквартирант ме попита защо не псувам. Казах му, че се случва да псувам, докато играя Фифа 09, а той ми каза, че има предвид защо не псувам извън играта (направило му е впечатление) - сякаш е задължително и нормално да се псува...

Линк към коментар
Share on other sites

Грубото себеизразяване на пръв поглед изразява сила, воля и др.п., но в действителност служи за прикриване на несигурност, слабост, страх.

Линк към коментар
Share on other sites

Преди години, първият ми съквартирант ме попита защо не псувам.

Това че някой не е виждал/чувал нещо, не означава, че не се е случвало... :D Имам усещането, че сега по - често (на ум и на глас) псувам, изпускам се просто, не мога да се спра, хееелп хеееелп, психаротерапия онлайн !! :(:angry::D

Диана :

Грубото себеизразяване на пръв поглед изразява сила, воля и др.п., но в действителност служи за прикриване на несигурност, слабост, страх.
А дали може да е навик, резултат от среда, възпитание, без да изразява страх и несигурност ? Понеже някой може да не е грубиян, пък пак да е страхлив и несигурен.
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен е прекалено рационално и схематично обобщението груби и фини хора.Най- вече защото хората реагират различно в различните ситуации и някой грубиян може да реагира като по- чувствителен човек от някой заклет интелектуалец, като разбира се и обратното си е валидно.

На мен ми се е случвало да общувам с елементарни хора по принуда за година и половина, но въпреки това открих приятни чисто човешки качества у тях.

Но разбира се предела на интелектуално изживяване беше да слушаме ретро музика с тях и аз да им превеждам текстовете от английски на български, което предпочитах да правя пред чалгата, която беше техен химн.

Но съм се улавяла, че понякога съм ги подценявала и това от моя страна би било грубо, ако някой наблюдава отстрани.Затова мисля, че човешкото отношение е най- важно. А и безгрешни хора няма, така, че обобщенията понякога са някак примитивни , не могат да обхванат сложността на човешкия ум и характер.Открила съм, че много пъти всеки е прав за себе си, следвайки собствената си истина, но добре е пресечната точка да бъде базирана на човеколюбието, тогава и глупавия общува с умния и грубия с финия и като че ли всичко е наред.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен е прекалено рационално и схематично обобщението груби и фини хора.
Такова обобщение не съм правил. Писал съм "по-...", споменал съм за относителност и съм попитал дали може да се правят някакви изводи важащи за по - голямата част от определен тип хора през повечето време (последното се подразбира, защото дори да постъпваме по изключение понякога, като цяло действаме според характера ни).
Линк към коментар
Share on other sites

Не е насочено към теб Христо моето мнение, не се засягай, моля ти се. Просто анализирам, темата ти е много- интересна и аз имам още много неща да кажа.Не се шашкай, pls.

Линк към коментар
Share on other sites

Обичам ви и двамата, но не знам кога е роден Христо, а за Ина съм прочела някъде, че е родена на пети юни. Датата и съответният градус предполагат неспокоен, търсещ дух, висок интелект, понякога - дори гениалност. Христо, вслушвай се в това, което казва Ина, аз мога да и бъда майка, но го правя и не ме е срам. Инче, само не се разпилявай в много начинания и не приемай нещата от живота много насериозно.

Линк към коментар
Share on other sites

Inseparable,много си мила, повярвай работя по въпроса със забавленията и нещата малко по- несериозно да ги приемам. Благодаря ти за мнението, а пък Христо и мен ме кефи, но той не разбира и аз вече съм се отказала.Хахахаххаха

Линк към коментар
Share on other sites

Постарах се да ви помиря в " Забавно". Вероятно не става дума за ангелски език, но понякога е много ефективен. Христо обича и футбол, и смешки,.....ще ме разбере. Трябва да започна и аз да се смея виртуално: хихихи или нещо подобно, но, повярвайте ми, не е като "на живо".

Линк към коментар
Share on other sites

Грубото себеизразяване в действителност прикрива несигурност, слабост, страх.

То е проява на лошо възпитание, простащина и комплексарщина.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Диана :

Грубото себеизразяване на пръв поглед изразява сила, воля и др.п., но в действителност служи за прикриване на несигурност, слабост, страх.
А дали може да е навик, резултат от среда, възпитание, без да изразява страх и несигурност ? Понеже някой може да не е грубиян, пък пак да е страхлив и несигурен.

Мне, това, което излъчваме навън, го има вътре в нас.

Разбира се, че има хора, които са страхливи и несигурни, но по друг начин изразяват тези си вътрешни качества - например и външно са плахи. Аз казах за другото, защото не е толкова пряко и очевидно.

Линк към коментар
Share on other sites

Около грубияните се сформира една групичка от слабаци, които им припяват и подражават, доказателство е една друга тема.Колкото си по- груб, неаргументиран , с нахален, обиден тон, толкова повече намираш масовото одбрение. За жалост това е положението в България.Интелигентният човек е самотна лястовица, само всички гледат как ще спре да пее.Лично мен ме отблъскват грубияните.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...