Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Не мога повече да живея така!


Recommended Posts

Здравейте, случайно открих този форум и много ще се радвам да прочета няколко утешителни или укоражителни изречения. До сега почти не съм говорила за проблемите си, дори не знам от къде да започна за да ги опиша. Още като много малка бях ужасно страхливо, несигурно и плахо дете, без приятели и болезнено привързано към родителите и семейството си. Някъде на 17 получих първата си депресия- непрекъснато бях тъжна, подтисната, започнах да се самонаранявам. Преодолях го някак си или се научих поне да живея горе долу нормално като в мен си остана просто една константна тревожност и подтиснатост. На 19 заминах да уча в чужбина. Няма да споменавам, че не намерих почти никакви приятели, никакви забавления, просто живот в изолация и самота. Извесно време се държах, не съм се оплаквала никога за да не тревожа излишно семейството си, винаги съм се стремяла да се представям за щастлива и доволна. Някъде към 20-21 започнах да си мисля, че съм болна от страшни болести и не ми остава много време да живея. Появиха се и какви ли не телесни симптоми- болки почти навсякъде, световъртеж, липса на концентрация, по цял ден само лежах в леглото и плачех, нямах сила да стана дори. Ходих на много лекари, не откриха причината. Няколко пъти се опитах да споделя с невролозите че се страхувам но те не чуха виковете ми за помощ и ми даваха ибупровен за главоболието. Изгубих една година в университета............После се научих да живея и с хипохондрията. Преди ако видех синина веднага си казвах-левкимия. Сега си казвам- ако имаше левкимия трябваше да имаш и други симптоми и така горе долу успявам да се успокоя. Понякога този трик не действа и прекарвам няколко дни в ровене из интернет за симптоми но горе долу успявах да се справя. Това обаче не е причината да пиша във форума. Както казах с хипохондрията се боря и сама, но се появи и друг проблем, който по никакъв начин не мога да разреша и ако продължи така чувствам, че ще полудея. А именно- имам ужасни натрапчиви мисли, че някой от семейството ми ще се разболее и ще умре. Умирам от срам и мъка докто пиша тези редове, семейството ми е всичко което имам, обожавам ги и те мен, а последните месеци непрекъснато си ги представям мъртви или болни. Съсипвам се от мъка, защото знам, че лошите мисли предизвикват лоши събития и ако наистина се случи нещо цял живот ще трябва да живея с вина. Обаче просто не мога да се боря с тези мисли и да ги прогоня от главата си. Всъщност ако се случи нещо с родителите ми и без това няма да имам повече смисъл да живея. Като ми звънне телефона се плаша, че някой ще ми съобщи лоша вест, ако не ми се обадят 1-2 дни също веднага мисля най-лошото. Нощем не мога да спя, сънувам все разни зъби, коси, нокти, будя се по 100 пъти, плача...после сутринта първо бягам към съновника и там естествено пише само лоши работи. През деня някак успявам да се държа и въпреки недоспиването все още успявам да си изпълня задълженията, но чувствам, че няма дълго да е така. Освен това съм ужасно тревожна, стряскам се и от най-малкия звук, имам чувството че възприемам всичко десетократно усилено-звук, светлина, миризми, сякаш нервната ми система работи на двоен оборот. Понякога сякаш не чувствам тялото си......или по точно, не знам как да го обясня- знам че това е моята ръка но тя сякаш има собствен живот и не мога да я координирам, сякаш тялото ми работи на автопилот.... Искам да добавя, че и външно не се харесвам, непрестанно гладувам за да отслабна, изобщо все си мисля че би било добре да не се бях раждала и че съм на земята само да страдам....Пропуснах да добавя, че съм на 28, вече с добра професия и реализация в чужбина, с много учене постигнах много, спортувам, храня се здравословно имам дори приятел, който обаче не играе важна роля в живота ми а го използвам по скоро за убиване на времето.... На пръв поглед- успяла щастлива млада жена, или поне за пред хората. По природа съм перфекционист, искам да съм винаги силна и все се опитвам да покажа на хората колко добре се справям със всичко. Вътрешно съм развалина и не знам към кого да се обърна за помощ и дали има смисъл. Иска ми се често просто да заспя и да забравя, искало ми се е да пробвам наркотици, казват че от тях се забравя..........

Много благодаря на всички, които са имали търпението да прочетат цялата история, знам, че стана дълга. Безкрайно ще се радвам на някакъв съвет как да изляза от тази дупка и да стана поне мъничко нормална и да се наслаждавам на това което имам. Живот като моя наистина няма смисъл.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравей!

От колегите, както и от другите, които пишат във форума ще получиш много и наистина полезни съвети.За това, ще бъда кратък-не разчитай на само на тях.Ще бъде загуба на време.Започни психотерапия.Само така ще може да намериш вътрешен мир и спокойствие.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей!

Психотерапията ще ти помогне да разбереш и преодолееш хипохондрията, депресията, тревожността ...

Има обаче нещо друго, което ми прави впечатление при теб и което най-вероятно е корена на всички тези проблеми. Защо ми се струва, че ти винаги през тези 28 години си била и продължаваш да бъдеш детето/надеждата на мама и тате, тяхната сбъдната реализация и мечта. Забележи - тяхната. Никъде не прочетох - аз исках да уча това и това или еди къде си, аз искам да работя в чужбина, аз искам да имам добра реализация/кариера ... Също така - защо спортуваш, защо се храниш здравословно, защо имаш приятел? Защото искаш и ти харесва или защото така трябва и така правят всички, за да са добре?!

Единственото, което разбрах, че ти се е искало, е това да не си се раждала и да опиташ наркотици, пак с цел да забравиш, че си се родила и живееш ...

За мен ти до сега все се стараеш да живееш нечий чужд живот - на мама, на тате (предполагам, че си единствено дете в семейството), на хората, на които да покажеш, че се справяш успешно, но не и твоя собствен. Затова и не е чудно това, че се чувстваш като попаднала в нечий чужд филм. Не виждаш смисъл, не те радват постиженията ... Напълно нормално е това и ти си напълно нормална - защо да се учиш да се наслаждаваш на неща, които за теб нямат смисъл и стойност, неща, които - така да се каже - не са "твоите" неща? Това, че твоите близки, както и други хора в твоето обкръжение, приписват голяма ценност на тези неща, теб какво те касае? Ти си различна, ти не си те!

Помисли върху тези неща и пиши отново.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте

Подкрепям абсолютно мнението на д-р Първанов да започнете психотерапия. "Вътрешно съм развалина и не знам към кого да се обърна за помощ и дали има смисъл." Психотерапията е точно за такива случаи. Не си губете времето. Намерете си терапевт, или там в чужбина, или можете да опитате по скайп с психотерапевт от България.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте след много търсене в интернет открих този форум и се надявам чрез вас да реша проблема си.Аз съм на 38 години и до преди 2 години бях здрава,работеща и щастлива жена.Имам заболяване на хипофизата-киста на пинеалната жлеза с размери 8,4/5,5мм която ми откриха през 2010г.съвсем случайно и която не прогресира,но не това е моят проблем.Преди две години започнах да получавам нещо като кризи-световъртеж,главоболие,усещане че ще припадна и че краката не ме държат.Тези кризи се появяваха веднъж или два пъти месечно и продължаваха до момента в който успея да се прибера в къщи.Така се започна моето ходене по лекари и тогава ми откриха и кистата и лекарите при който ходих-невролог,отоневролог,ендокринолог казаха че е от кистата ,но неврохирурга(аз съм ходила при трима)са на мнение ,че оплакванията ми нямят нищо общо с кистата и че не съм за операция и да потърся проблема другаде.Все още се лутам от лекар на лекар ,но тяхното мнение е че няма какво да лекуват,защото изследванията са перфектни и едва ли не съм луда.Ходих и на психиатър-психотерапевт но без резултат.Изписа ми хапчета които пих две седмици и се наложи да спра,защото ми пада кръвното и ми се каза че е на нервна почва и ще ми мине само трябва да се стегна.Сега две години по-късно аз съм със постоянен световъртеж,главоболие и кръвно което пада до 75/45 и усещане за безтегловност а лекарите продължават да казват "нищо ти няма ще отшуми стегни се".Незнам дали е световъртеж,но усещането е че тялото ми се люлее постоянно.Стигнах до там ,че вече не работя и почти не излизам навън от страх че краката ми не ме държат и треперят, а толкова много искам да изляза ,че понякога почти успявам, но за малко.Вече не пия никакви хапчета ,защото от тях полза никаква пия само чай-който уж бил за страхова невроза,но май се оказа поредното менте.Та моя въпрос е дали съм с някаква депресия или нещо подобно и от кого да поискам помощ ,защото искам да съм здрава,а не да се питам всеки път когато ми се наложи да изляза дали ще имам сили да се справя.Май доста объркано споделих историята си ,но се надявам че ще ме разберете и помогнете да намеря изход от това състояние.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Галя, до колкото разбирам от поста ти ендокринолога и невролога са на мнение, че състоянието е следствие на кистата, а неврохирурга не е на тази позиция? Заради това разминаване в мненията си потърсила психологична помощ?

 

За съжаление във форумен формат, какъвто е този, и с толкова оскъдна информация, няма как да се каже нещо определено.

На твоя въпрос - дали имаш депресия, няма как да се отговори , тъй като диагностицирането на депресията изисква по обстойно проучване, което би трябвало да ти е направил психотерапевта при който си ходила.

Най - общо смисъла на думата "депресия" е като " глъбина, потъване, натиск надолу, смазване, яма" общ спад на енергията, изразяваш се в липса на воля, инициатива, желание за каквото и да било. Като емоция представлява тъга, екзистенциална празнота, чувство за самота , вина. В ментален план, като песимизъм, засилващи се мисли за несигурност и страх.

Много от тези характеристики, обаче, важат и за временни състояния, които нямат общо с депресията.По тази причина, няма как от няколко реда да се определи има ли депресия или не. Но аз сякаш не "чувам" подобни линии в поста ти?

 

Искам да ти напиша и нещо за пинеалната жлеза - епифизата. Тя е една от жлезите с вътрешна секреция, както и хипофизата, за която пишеш по - горе, но това са две различни жлези, с различни функции и отделят различни хормони.

Епифизата нараства до към седмата година на човек и след това започва да  намалява. Но това съвсем не изключва или намалява нейната роля за човешкия организъм, не случайно я наричат "третото око", тя влияе на биологичния ритъм, цикъла бодърстване - сън и т.н.

 

Все още не напълно са изучени сложните двустранни връзки на епифизата с хипофизата - другата много важна част на хипоталамуса. Трудности съществуват и при откриването на заболяванията, който засягат само нея или тя е звено от увреждане на системата: хипоталамус - хипофиза - епифиза. Невинаги е ясно и какво е участието на епифизата при съдови, възпалителни, дегенеративни или туморни заболявания на мозъка. Още повече са трудностите при лечението на нарушените функция на епифизата. 

 Хормоните на епифизата потискат биологическата активност на мозъка и нервно-психичната дейност, като се получава сънотворен, противоболков и успокояващ ефект. 
     При болни с депресия, трайна безсъница и при някои психични болести мелатонинът в урината намалява. 

 Познаването на физиологичните отнасяния и действия на хормоните на епифизата дава възможност те да се използват за коригиране на някои болестни оплаквания. 

 

Аз  не съм ендокринолог или невролог, но поради горе написаното, макар и много кратко, мисля, че трябва да се обърне внимание по - скоро на възможните връзки на състоянието на пинеалната жлеза и симптомите. 

Разбира се,  когато има подобно проточване на поставяне на диагноза, често появата на тревожност и несигурност се срещат, но те не са водещи.

Правени ли са хормонални изследвания?  Слабостта в краката от световъртежа ли са или заради обездвижване? Главоболието, световъртежа и усещането за безтегловност само на вън ли се проявяват или и когато си у дома?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!Благодаря за бързия отговор.Направени са ми всички хормонални изследвания които са свързани със заболяването и всичките са в норма-изследват ми хормоните два пъти годишно от 2010г. насам.Нямам представа дали от световъртежа имам слабост в краката или е от друго на този въпрос дори лекарите не дадоха отговор.Както казах в предния пост лекарите казват че е от заболяването а неврохирурга-търси причината другаде.Психиатъра при които бях е на мнение че стресът през тези четири години ми е в повече и ми сложи диагноза"органично или симптоматично психично разстройство-неуточнено" изписа ми анафранил-10мг и ксанакс-0,25 но не мога да ги пия защото ендокриноложката каза че кръвното ми пада от тях.спрях ги преди два месеца но и до днес кръвното ми е много ниско(кръвното ми варира между 95/60 и 75/45.)В действителност не се движа много защото се чуствам нестабилна като стоя права.И на последният въпрос световъртежа,главоболието и безтегловността отначало бяха само като излизах-всички тези усещания бяха като панически атаки защото като се прибирах в къщи изчезваха но от две години и в къщи се чуствам по същият начин.За мен най-големият проблем е световъртежа който вече е постоянен и го усещам и в легнало положение(все едно съм в лодка )и в седнало и в изправено положение.За тези две години съм отслабнала с 28кг и в момента съм 50кг но апетит имам.Близките ми са на мнение че имам депресия защото всички жени в семейството ми са имали депресия и при мен било наследствено но на мен ми се вижда някак неистина. Може би наистина трябва да посетя психотерапевт но незнам към кого да се обърна тук в Монтана нямаме такъв затова ако прецените че ми трябва помощ моля да ми препоръчате някой.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма начин  при кръвно под 100 да нямаш световъртеж и прилошаване.Кръвното ти налягане трябва да стане такова, каквото е било преди да започнат оплакванията.Едва тогава,ако оплакванията персистират, трябва да се търси помощ от психиатър или психотерапевт.

 

От всички органи, мозъка е най-чувствителен към липсата на кислород, за 6-7 минути клетките  му умират, ако не дишаме. Ниско кръвно, означава по -малък приток на кръв към мозъка.По-малко кръв, означа по- малко кислород.По-малко кислород, означава по-лоша работа на целият мозък, което и дава оплакванията ви.  

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте Д-р Първанов!Как да направя така че кръвното да стане нормално ?Личната лекарка опита да го стабилизира с капки Вивотон S но няма ефект.За нея всичко е на нервна почва и оплакванията ми са неоснователни,защото кръвно 90/60 било нормално за килограмите ми.Затова ако може да ми дадете координатите ви за да ви потърся за консултация.

Линк към коментар
Share on other sites

Казуса наистина е труден за решаване по нета.Въпреки това, мисля че не всичко може да се обаяни с психично разстройство.

Колегата също е написал,че то е симптоматично-тоест в резултат на друго заболяване.За съжаление  в медицината не всичко може да се свърже с определена причина и лекува адекватно.Специално за вас, търсих в нета информация, как да се вдигне кръвното.В сайта си доктор Михайлов дава такива консултации и на мен те ми се струват напълно адекватни.Нямам нищо против да се видим, но нека поне 2 месеца да спазвате това, което той препоръчва.Предполагам кръвното ще се стабилизира и ще остане само чисто психологичната симптоматика.Това е линка-

http://mama.btv.bg/forum/viewtopic.php?t=2583

 

ПП. част от оплакванията могат да се свържат и с обездвижването, трябва да започнете някаква гимнастика.Обърнете особено внимание на краката, усилвайки тяхната мускулатура ще можете да намалите спадането на кръвното-стегнатите мускули не позволяват на кръвоносните съдове на краката да се разширяват и така когато се движите кръвта не се събира в краката-респективно кръвното не се понижава.Поне, не много.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Галя :)

Моля колегите модератори от този форум да ми простят намесата, но мисля, че ще бъде от полза опитът ми на човек с хронично ниско кръвно до 45-тата ми година, което успях да преодолея и всички симптоми, за които споделя Галя по-горе изчезнаха. Само да спомена, че преди да променя начина си на живот не минаваше месец да не сближа границите поне 2 пъти с всички последствия от това. 

Промяната се състоеше в драстично увеличаване на водата - мин. 2 л на ден (преди едва докарвах 500-700 г.), но това в комбинация с чай от коприва.

Второто, намалих драстично и след около година съвсем изключих месото и всякакви консервирани и пакетирани храни, внимателно си подбирам и съчетавам това, което слагам в устата. Усетих как значително намая количеството на храната, която ме поддържаше сита и свежа. Започнах всяка година февруари и понякога по 1-2 дни през годината да правя житния режим с продължителност, която ми диктуваше моя организъм и работата ми, която не мога за съжаление да спра по това време. 

Всичко това, обаче, не би дало същия ефект, ако тотално не бях променила физическата си активност. Моята професия предполага заседнал живот в една стая цял ден и непрекъснати контакти с много хора, което изстисква нервната система понякога до краен предел. Започнах всяка сутрин от март до късна есен да излизам на разходка като увеличавах доколкото ми позволяваше времето и дължината на деня изминатите разстояния. Посрещах слънцето и най-добре ми действаше да вървя с гръбначен стълб изложен на слънчевите лъчи.

После започнах да включвам упражнения по време на разходката - отначало

7те упражнения от Учителя. После се включих в курс по Паневритмия и оттогава всяка събота и неделя през пролетно-летния сезон съм на поляната, а през есенно - зимния - в салона на курс. По време на курса научих шестте упражнения и после четирите за волята. (Упражненията можеш да намериш в този диск.) Играя ги редовно или двете или и трите заедно с разгряването преди тях - всяка сутрин. Не пия никакви медикаменти за кръвното. В момента е около 100-110 горната граница, както и е било винаги, но вече ги няма резките падове и кризите. 

Отделно си промених начина на мислене и отношението си към самата себе си, живота си и света около мен - това също е важно, макар да го споменавам последно, но то си дойде естествено с другите промени и най-вече с книгите, които четях и още чета. 

 

Пожелавам ти успех! 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте!Мина месец откакто започнах да прилагам дадените ми от вас съвети , но уви засега положителен резултат няма.Искам да попитам две неща :тръгнах на психолог поради липса на психотерапевт в нашият град,но неразбирам как обсъждането на детството ми и настоящето ще ми помогне да реша проблем с световъртеж,панически атаки и страх от излизане навън.Според мен психолога търси причината от която е тръгнало всичко ,но това как ще реши проблема? И другото за което искам да попитам като съм с толкова ниско кръвно дали може да приемам чай от невен и жълт кантарион,защото и тук има разминаване по въпроса да пия или да не го пия този чай-лекарката ми казва НЕ Може защото сваля още кръвното,психолога казва ДА ПИЯ -не сваля кръвното .Нядавам се че ще ме посъветвате защото вече си имам и постоянна тревожност и вече нямам сили и желание да свърша елементарни задължения а децата ми вече започват да се плашат.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей!

 

Преди да напиша мнението си по поставените въпроси, бих искал да поясниш много точно, кои съвети точно прилагаш и какви са стойностите на кръвното ти налягане през този месец.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!Направих рецептата на Д-р Михайлов (1кг мед,6 лимона,15 листа от индрише,20 бадемови ядки- преди всяко ядене по 2супени лъжици);2 литра вода на ден и започнах упражнения по 30-40 мин.на ден и разходка по стълбите на входа по 30 минути.Психоложката ми каза вечер като легна да отпусна всички мускули на тялото и да дишам бавно(броя 1001,1002,1003,1004,1005-през това време вдишвам през носа и после в обратен ред броенето -издишвам)така по 20 пъти преди да заспя и сутрин преди да стана.Кръвното ми е все така без промяна -на моменти 90\60, на моменти спада 75\45 особено вечер.Само веднъж по време на паническа атака го покачих на 112\70.Миналия месец пих и бетасерк-16 мг с дозировка 2 по 1хапче и Диаспорал 300 по 1 прахче вечер за 7 дни,но нямаше промяна в оплакванията.Между другото имам и Струма Дифуза-първа степен,но казаха без лекарства защото хормоните са в норма.А преди две седмици започнах и да ям повече по 7-8 пъти на ден а имам усещането че не съм се хранила.Искам и да ме посъветвате ако не може да пия жълт кантарион какъв друг чай може да приемам.Благодаря ви за съветите предварително и че ни помагате.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей!

 

Един месец е малко за да се повлияе кръвното налягане-за мен повишаването му трябва да остане приоритет.Среса също е на лице, но той може да се дължи в много голяма степен на ниското кръвно.Нека не забравяме, че освен психологически има и физиологичен стрес.

Продължавай в същата насока, като увеличиш физическите упражнения. Честото хранене идва най-вероятно от стреса в който си.Понякога форума се чете от мой приятел диетолог,  ако види поста ти и той  ще вземе отношение-храненето е  много важно  за минимизиране на стреса.

За съжаление и аз мисля, че невена и жълтият кантарион могат да понижат кръвното налягане.Замести ги със зелен чай. Релаксацията която правиш само вечер е недостатъчна като време, увеличи я поне на двадесет минути.

 

Хубава вечер!

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Галя К!

 

Включвам се с мнение като видях, че д-р Първанов е споменал за диетологичната страна на въпроса, поставен от теб.

 

Освен за минимизиране на стреса, храненето оказва основна роля върху почти всички процеси в тялото. В това число и върху кръвното налягане, което може да бъде повлияно чрез спазването на някои насоки. Не случайно Хипократ е казал: „И нека храната бъде вашето лекарство, а вашето лекарство – ваша храна”.

 

Ето какво може да направиш по отношение на хранителния си режим, така че да подобриш стойностите на кръвното налягане (като същевременно спазваш и всички добри съвети, дадени по-горе в темата - колкото по-цялостно се подходи към проблема, толкова по-вероятно е той да бъде решен):

 

1. Консумирай храната си на малки порции, разпределени 5 пъти дневно. По-честото хранене, както споменаваш до 8 пъти обърква тялото, тъй като на хормоните, отговорни за обработването на храната им е необходимо време да бъдат отделени и да свършат работат, за която са отделени. По-честото хранене ще предизвиква още повече глад, тъй като инсулинът и съответно кръвната захар, която се регулира от него ще са в непрестанни пикове и спадове - нещо, което не е желателно. 5-разовото хранене през не по-малко от 3 часа ще държи равнището на кръвната захар стабилно - така замайването в резултат на хипогликемия (глад) няма да оказва влияние върху кръвното налягане. Или поне не в значителна степен.  Вероятно затова сега се храниш толкова често - хипогликемията и варирането на кръвната захар оказва влияние върху кръвното налягане.

 

2. Задължително във всяко едно от тези 5 хранения трябва да присъства протеинов компонент (или белтъчна храна - месо, риба, мляко, яйца). Освен, че протеините ще доставят необходимите градивни единици за тялото ти, ще създават чувство за ситост и ще намалят скоростта на постъпване на захари в кръвта (предотвратявайки по този начин пиковете и спадовете). За всяко хранене процентът калории от протеини трябва да е между 20 и 40.

 

3. Що се отнася до въглехидратите - то препоръчително е да избираш плодове и зеленчуци пред обработени тестени произведения, ориз и картофи. Това не означава да ги изключваш напълно, но например оризът следва да е кафяв, червен или черен (имат високо съдържание на фибри и минерали), а не бял. Картофите консумирай в съчетание с други зеленчуци - например със зеле. Хляб и макаронени изделия по-добре избягвай, поне в началото на новия ти хранителен график. Но най-вече наблегни на плодовете. Също незаменими са и зеленолистните зеленчуци - лапад, спанак, коприва - като супи, каши, суфлета - изборът на рецепти е голям. Общо за деня приемът на въглехидрати не бива да превишава повече от половината от общия калориен прием.

 

4. Прием на течности: това е ключов момент в хранителния ти режим - водата на ден спрямо килограмите ти трябва да бъде минимум 2 литра. Но обърни внимание, че става въпрос само за вода - безалкохолни, сокове избягвай. Когато консумираш кафе или чай имай предвид, че те освен, че доставят течност действат в същото време и обезводняващо - те са диуретици. В такива дни е добре да увеличиш приема на вода, за да компенсираш загубената такава в резултат на употребата на кофеинови напитки. Билковите чайове, освен ако изрично не се ползват билки с диуретичен ефект влизат в състава на общия прием течности, т.е. не се компенсират с повече вода.

 

5. Общо взето някои от съветите, които се дават за хипертония, могат да се приложат с обратен знак при хипотония - конкретно имам предвид консумацията на цели яйца, масло, но внимавай като цяло калорийте от мазнини да не превишават 15-20 процента от дневните калорий.

 

6. Би било удачно да започнеш прием на витамин С в дози от по 500 мг, независимо от консумацията на плодове и зеленчуци. Витамин С има отношение към тонуса на кръвоносните съдове - при хипертоници той действа в посока подобряване на еластичността им, в случая с хипотонията може да се използва съдосвиващия му ефект. Най-добре е да се приема от бавноосвобождаващият се. И като сме на тема витамини - витамин Б5 е още един, който би могъл да има добър ефект при теб - липсата му попринцип води до нарушаване на водно-солевия баланс, което прави тялото неспособно да задържа течности - изхвърля ги и кръвното пада.

 

7. По възможност избягвай алкохола и то концентратите - те разширяват кръвоносните съдове, в резултат на което кръвното спада. Можеш спокойто обаче да пиеш по чаша червено вино - освен за настроение и снижаващо напрегнатостта, то ще тонизира и съдовете.

 

8. Използвай повече сол и подправки при готвене - черният пипер и джинджифила са най-подходящи за теб. За джинджифила само трябва да внимаваш да не преминаваш границата от около една кафена лъжичка за ден, защото той има и други ефекти над тази доза. Солта по естествен път ще повиши кръвното налягане.

 

9. Една изпитана рецепта при повишен стрес и тревожност са млечно-плодовите шейкове. С най-добър ефект е този от банани и мляко - в блендер или с миксер разбиваш 1 банан и 1 чаша прясно мляко. Можеш да добавиш и сезонен или замразен плод - ягоди, малини, череши. С малко какао и мед пък шейковете стават по-добри и от най-добрите антидепресанти.

 

Можеш да си правиш ароматерапия с масла, които вдигат тонуса - такива например са маслото от кипарис, розмарин, лавандула. Аромалампи има вече във всеки магазин за 1 лев. Пък и е доста приятно - домът се преобразява неузнаваемо.

 

Бих могъл да дам още някои конкретни насоки ако споделиш колко е кръвната захар на гладно (ако имаш резултати). Полезно в случая ти ще е да се знае и яйчниковата функция - нещо, което най-малкото се разбира от редовността на месечния цикъл.

 

Преди да завърша с няколко идеи за задължителни гимнастически упражнения всеки ден по минимум 30 пъти бих искал да насоча вниманието ти към един метод, ползван за лечение на много заболявания, но конкретно за теб - доста ефективен при хипотония. За да не го преразказвам напиши в гугъл процедури на Кнайп с потапяне на ръцете в студена вода и прочети. Ако ти допадне - пробвай.

 

Ето няколко картинки на упражнения, които е добре да правиш ежедневно:

 

squats.jpglunges.jpgpushup.jpg

abdominal-crunches.jpgwall-pushup.jpgknee-pushup.jpg

Желая ти успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте Г-н Балджиев!Много благодаря за съветите.Ето изследванията които имам но са от септември 2012г. и понеже незнам как се означава кръвна захар(за което се извинявам) ще ви напиша всичките които са ми направени.левкоцити-7,6G/L [3,5-10,5],еритроцити-4,26T/L [4.0-6.2],хемоглобин-126g/L [120-180],хематокрит-0,36L/L [0.37-0,54],MCV-85fl [82-98],тромбоцити-350G/L [140-440],СУЕ-5mm/h [до25],натрий-146mmol/L [136-151],калий-4,68mmol/L [3,5-5,6],хлор-109mmol/L [96-110],калций-2,19mmol/L [2,12-2,62],глюкоза-4,85mmol/L [3,89-6,1],креатинин-41mmol/L [до 106],общ белтък-62,4/L [66-83],общ холестерол-3,48mmol/L [до 5,2],триглицириди-0,53mmol/L [до 1,72],АСАТ-11,6UI/L [до 43],АЛАТ-7,2UI/L [до 43],ггт-11UI/L [до 32],фосфор-1,0mmol/L [0,87-1,45],специфично тегло-1020,pH-5,уробилиноген:неув Белтък:захар:кетони:билирубин-отр,седимент-3-4 левк,TSH-1,1mIU/L [0,3-4,0],FT4-14,2pmol/L [9-24] ,Prolactin-189mIU/L [до 600] ,Кортизол серум 8ч:951nmol/L [265-835] ,AKTX-4,7pmol/L [2,2-12,2] ,ТПО (Anti-TPO,антитела срещу тир.перокс)-1,9IU/ml [до 30] -това е което имам като изследване.По въпроса за месечния цикъл според мен е нормален (само от време на време се появява с 10 дни по-рано от датата) но генеколога ми го отдава на стреса.Сега искам да попитам вас и д-р Първанов за хранителна добавка -Неолаксан-дали мога да я пия.Личната лекарка смята че няма да ми навреди ,но каза да се консултирам с психиатър за да чуем и неговото мнение .Благодаря предварително.

Линк към коментар
Share on other sites

Изследванията са нормални.За неолаксана-може да го приемеш, следейки кръвното  налягане -по принцип би трябвало да не оказа влияние, но....

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей!

Изследванията са ОК с изключение на два показателя, които според мен са с ниски стойности и е добре да се повишат - това са холестерола и триглицеридите. Целта при тях трябва да ти е около 4.5 за общия холестерол и минимум 0.7 за триглицеридите. Това би трябвало да даде отражение и върху стойностите на кръвното налягане.

В тази връзка ето какво моге да се добави като насоки към вече предложените по отношение на храненето.

Добре ще е да свикнеш да консумираш ежедневно ядки - най-добре сурови, но може и печени. Първоначално, докато не започнеш да покачваш килограми няма ограничения в количеството. Е, все пак ще съобразиш с това колко ти е вкусно и да не ти става тежко.

Второто нещо това са плодовете и плодовите фрешове (изтискани плодови сокове или пасирани плодове). При тях също можеш на воля да подходиш, но това не означава, че можеш изцяло да заместваш хранения с тях - протеиновата храна остава задължително да присъства във всяко хранене.

Третото нещо е да започнеш прием на омега-3 мастни киселини. Няма значение каква марка ще предпочетеш - само да е от рибено масло, а не ленено. Подходяща дозировка би била 2000 мг дневно (обикновено 1 капсула е по 1000 мг, така че 2 пъти дневно).

За разлика от повечето българи, при теб е препоръчително да включиш в менюто си повече масло, яйчни жълтъци и сметана. Разбира се, тук мярката също е важна - всяко нещо, което е прекалено може да има негативен ефект.

С умереност и експериментиране кое и в какво количество ти се отразява добре, мисля, че можеш само да ставаш все по-добре.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Здравейте!От много време не съм писала ,но искам да споделя и да вдъхна кураж на всички които преминават през ПР ,че могат да се справят.Аз все още не съм се справила на 100% ,но имам голям напредък и то само с съвсем малко помощ отвън,другото е воля и постояннство.Всеки който желае да му помогна може да пита,но всеки трябва да знае че ако"Сам не си помогне-никой не може да му помогне".

Линк към коментар
Share on other sites

Забравих да благодаря на didi_ts и на д-р Първанов за подкрепата и за това че отделят от ценното си време за нас.Хиляди благодарности благодарение на вас аз се чувствам Човек(прочела съм всички теми и мнения,вярно че ми отне много време ,но който иска намира начин и време ,а който не иска и чака наготово-търси оправдание)Благодарности и за

Георги Балджиев .БЛАГОДАРЯ!
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря!

 

За да си полезна и на други хора ми се иска да поделиш пътя за справянето си.Много от нещата биха могли да са полезни на хора с подобен проблем.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!Първо да уточня,че се боря с ПР(все още),но съм се преборила с ПА и агорафобията за около четири месеца.Когато стигнах дъното и се докарах до там ,че не можех да изляза нито с придружител,нито сама реших,че е крайно време да потърся помощ от специалист-психиатър и след разговора ми с него чух само едно изречение "ТИ НЕ СИ БОЛНА".Аз съм нормален човек който се страхува как ще се справи в живота САМА с две деца.В същият ден аз започнах да пия Стрезам (за да мога да потуша тревожността,а тя беше много голяма)Това лекарство съм го пила два месеца,по схема.Този лекар се съгласи да започна терапия при него от 15.02 само че терапията се провеждаше навън,като отначало само седяхме на една пейка и постепенно започнахме и с разходките.Това за два часа,един път в седмицата.Всяка сутрин като се събудех имах за задача да правя фитнес,но поради ограничени финанси и агорафобия моят фитнес се състоеше  в къщи и във коридора на стълбището.Леки упражнения и качване на стълбите като всеки ден трябваше да увеличавам времето на фитнеса,започнах от 15 мин.на ден и сега го правя по 1-2часа(1 час упражнения и 1 час тичане без значение дали съм в къщи или на поляната зад блока).Всеки от вас може да напише в Гугъл -фитнес в дом.условия за начинаещи и да реши сам кои упражнения да прави.Само трябва да сте упорити и да не се отказвате,защото няма да е лесно отначало(ще сте уморени ще сте като парцал) ,но трябва да продължите смело,само така ще се научите да се справяте с излишният адреналин.Справите ли се с адреналина значи сте се справили на 50% с това наше състояние.Всеки ден имах и задача по  един час да се усмихвам пред огледалото и също така да си водя дневник в който да пиша как е протекъл денят ми.Беше ми забранено да гледам филми които натоварват психиката в това число и новините по телевизията ,аз започнах да гледам само детски предавания и комедии.Никакъв алкохол и само едно кафе на ден,кока-кола-ЗАБРАНЕНА!!!! и всички останали напитки които възбуждат нервната система.Пия само нат.сок и разни фрешове.Към всичко това прибавете и малко дихателна техника и малко релаксация сутрин и вечер(релаксацията ми се състой в прегръщане на дърво и изпразване на ума от всички мисли-нямате си на идея как ме зарежда дървото с енергия).Също така посетих и холотропно дишане-то ми помогна да се науча да овладявам ПА.Терапията ми приключи на 15.05,защото този ден аз се качих на влака и пропътувах около 45км САМА(лекаря ми е от друг град),бях много горда с това си постижение.Всеки ден съм излизала навън като отначало ходех до близкият магазин и всеки ден трябваше да увеличавам разтоянието.Също така в дневника бях написала всички неща от които се страхувам(асансиор,самолет и т.н.)и всеки ден трябваше да се боря с едно от тези неща отначало с придружител.Започнах да прилагам съветите на

Георги Балджиев за храна и напитки.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...