Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Моля за съвет


Recommended Posts

Благодаря д-р Първанов. Ще попитам терапевта си, смятам да посетя и психиатър. Просто симптомите ми са ежедневни, изтощават ме и като са подкрепени с мното тревожност ми пречат да върша нормалните си задължения. Мисля че ми трябва малък тласък, за да взема нещата в свои ръце.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Понякога имам чувството че се олюлявам и не мога да стоя на крака имам чувството че залитам...възможно ли е тревожността да ми причинява тези усещания. 

Линк към коментар
Share on other sites

Тези дни ме потърси жена.преди 5-6 години е била в подобна ситуация.Посещавала е психотерапевт и приемала антидепресанти предписани от психиатър.Минало и.Сега ситуацията се повтаря и тя не знае към кого да се обърне, към психиатъра за да започне отново лекарствата, към психотерапевта за да продължи с психотерапията или да търси и двамата едновременно.разбирайки,че нещо не направено както трябва и не желаейки, да приема цял живот лекарства, тя искаше съвет какво да прави.

Линк към коментар
Share on other sites

,,Понякога имам чувството че се олюлявам и не мога да стоя на крака имам чувството че залитам...възможно ли е тревожността да ми причинява тези усещания. ,,

 

ИННААААА....

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Няма как да си успешен терапевт, ако на ниво невроза поощряваш приема на антидепресанти. проследено е в практиката на качествените терапевти! Няма как, пиейки химия, потискаща страха, да се работи с него истински преживелищно и ефективно... 

Линк към коментар
Share on other sites

Все още не съм обсъждала темата с терапевта си, ще го направя на следващата ни среща в понеделник. Тя провежда когнитивно-поведенческа терапия с мен, както и ме съветва самостоятелно да слушам записите йога нидра, да си помагам и с дишане. Сподлих и че най големите ми страхове са свързани със симптомите, които изпитвам и болестите. Казва ми че търся болест фантом която не съществува и единствената ми "болест " се нарича тревожност. Казва ми когато си помисля нещо лошо да си казвам че това не съм аз а само моята тревожна мисъл и нищо няма да ми се случи. Според вас това правилен подход ли е?

Линк към коментар
Share on other sites

Правилен е!

Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

Добра именно поради простотата си статия. 

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за полезната статия! 

Бихте ли казали мнение спрямо моите симптоми, които описах депресия, тревожност, хипохондрия или паник атаки имам, или пък всичко заедно? 

Линк към коментар
Share on other sites

Прави ми впечатление, че масово оплакванията се назовават с термини, нямащи общо с действителността. Например - бърка се депресията с тревогата. Някакъв вирус, мисловен бъг е и пречи много на добрата комуникация между питащи и специалисти.

С тази бележка, ми се иска колкото може повече хора, които четат, да не се опитват да се "диагностицират" и лепят "мръсни думички", нямащи общо със състоянието им. Редовно може да се чуе - депресиран, фрустриран, депримиран... състояния, които дори аз като психолог понякога се затруднявам да дефинирам обективно.

Достатъчно е просто да се опише усещането, затруднението и ние тук ще дадем обратната връзка, която е търсена. Иначе става едно повтаряне на едно и също - не е депресия, тревога е, или обратното.

Линк към коментар
Share on other sites

Да наистина съм изплашена. По няколко пъти през деня имам периоди на силен страх, придружен с чувство за замайване, омекнали крака, сърцебиене, стягане в главата или лека болка в слепоочието,изтръпване и като схващане на пръстите на ръцете. От там настроението ми отива към нулата както и желанието да правя каквото и да е било. И така всеки ден... Затова попитах моите усещания точно към коя група спадат защото сама не мога да определя. 

Линк към коментар
Share on other sites

 Здравейте! Вчера бях на скенер, тъй като си бях внушила, че имам нещо на мозъка. Слава Богу всичко е наред и съм здрава. Разбирасе слабостта в краката, изтръпването на шията врата и ръцете продължавам да ги усещам, както и страха че ще ми стане нещо. Имам нужда близките ми да са около мен, а това няма как да се случи понеже работя. Искам да питам възможно ли е усещайки всичко това да припадна, да ми стане нещо, тъй като това ме притеснява най-много и ме ограничава в живота ми...

Линк към коментар
Share on other sites

Inna, всичко което не противоречи на природните закони е възможно.Всичко.Например, в тази минута аз мога да умра и да не довърша писмото си до теб.Това не противоречи на никакъв природен закон и е възможно.Нещата, които могат да се ми се случат в момента са толкова много,че не мога да ги изброя, но може да стане земетресение и да загина под руините на къщата си, може камината ми да избухне и да се задуша в пламъците, да падне гръм и да ме убие и какво ли още не.

Въпроса е, ако непрекъснато мисля, за тези неща ще си помогна ли да ги предотвратя . Приел съм,че да го правя е безсмислено и не ги мисля, всичките тези неща.А и, представяш ли си , какъв живот ще е, непрекъснато да мисля, какво лошо може да ми се случи? По добре да се гръмна, отколкото да го живея по този начин.

Приеми  най-после истината - всичко на този свят е възможно, но не всичко от възможното се случва.Ако това бе така, нямаше да има застрахователни компании, те щяха отдавана да са във фалит.

С две думи, да, може да припаднеш, може и много други неща да ти се случат, включително и да забременееш, да родиш близнаци, като едното дете е черно , другото бяло / това не противоречи на генетиката/ , но има ли смисъл да си губиш времето в тези тревоги?

Толкова много време ли имаш,че  да го пропиляваш в тези напразни тревоги? Ти случайно, да не си безсмъртна и се чудиш с какво да си уплътняваш времето си?  Защото ние, пишещите тук сме смъртни и имаме в краткият си живот и други неща, освен да ти обясняваме, колко глупави са страховете ти.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Разбирам, че страховете ми са плод на моето въображение, което в момента работи на пълни обороти и е съсредоточено само в черни мисли и това какво може да ми се случи. Имам толкова много причини да се радвам, но не успявам да намеря начина да не мисля за това и да си кажа "да става каквото ще". Понякога си го казвам но някак си не мога да го приема истински и смирено.

Линк към коментар
Share on other sites

В 3/1/2018 at 13:20, Inna123 каза:

Все още не съм обсъждала темата с терапевта си, ще го направя на следващата ни среща в понеделник. Тя провежда когнитивно-поведенческа терапия с мен, както и ме съветва самостоятелно да слушам записите йога нидра, да си помагам и с дишане. Сподлих и че най големите ми страхове са свързани със симптомите, които изпитвам и болестите. Казва ми че търся болест фантом която не съществува и единствената ми "болест " се нарича тревожност. Казва ми когато си помисля нещо лошо да си казвам че това не съм аз а само моята тревожна мисъл и нищо няма да ми се случи. Според вас това правилен подход ли е?  ----------------------Казаха ти  ДА

Казаха ти диагнозата е  Страх . Работи по това направление  . Послушай терапевката си и се научи да мислиш по правилния начин , опиращ се на твойте вътрешни правилни ценности .

пп.... може би живота трябва да го успокойш . Повече да спиш и мислиш за неутрални неща . Да си сред природата . Търси зъзнателно красивото на около ----като упражнение за всеки ден

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Ти не, но терапевтът ти...

Линк към коментар
Share on other sites

В ‎7‎.‎3‎.‎2018‎ г. at 10:56, Inna123 каза:

Разбирам, че страховете ми са плод на моето въображение, което в момента работи на пълни обороти и е съсредоточено само в черни мисли и това какво може да ми се случи. Имам толкова много причини да се радвам, но не успявам да намеря начина да не мисля за това и да си кажа "да става каквото ще". Понякога си го казвам но някак си не мога да го приема истински и смирено.

Иннна ще ти дам още една гледна точка, освен изброените.

Мислите, които имаме се предават в мозъка ни чрез импулси, от неврон на неврон, те предават информация до всички части на нашето тяло, нещо повече, те го задвижват или обездвижват. Ако си кажем : Ох днес нещо не се чувствам добре, моментално към тялото ни, през невроните се предава информация - зле съм. Тялото "чува" този импулс и реагира през усещане, но забележи, ФАЛШИВО усещане. Но със съвсем реално преживяване. Т.е. в този момент, може да получиш УСЕЩАНЕ за болка в корема, но РЕАЛНО на корема му няма нищо, физиологично е здрав. Тази болка е просто усещането, с което коремът реагира на фалшивата информация, която даваш от мозъка. Това усещане те кара да мислиш все повече за "злето" и започваш да правиш нездравословни реакции, за да се успокоиш, напр. отиваш на лекар. Това те успокоява за малко и после отново се завърташ в Цикълът на фалшивите усещания.

Фалшиви мозъчни сигнали /мисли, желания/ - неприятни физически и емоционални усещания - нездравословни реакции

Това е цикъла, в който си се завъртяла и ако погледнеш темата си, ще видиш, че се опитваш и нас да ни завъртиш там.

Решението тук е да промениш фалшивите сигнали, а това става с усилие, с промяна на фокуса, с концентрация или обратно с разсейване, на кой какъвто му е ресурса. Най - напред е важно да изясниш за себе си този цикъл, да стане разпознаваем за теб. В противен случай си се въртиш там.

Всеки твой пост в тази тема започва с фалшив мозъчен сигнал. Прегледай темата и ги извади, запиши ги и ще видиш, че са повтарящи се или припокриващи. Напиши ги. Вече знаеш какво се случва. Започни от разпознаването и елиминирането.

 

 

 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

"...Ти се опитваш да обясниш на този идиот (психотерапевта), а той не разбира! Ти го обясняваш малко по-ясно, а този идиот все още не разбира! Ти го обясняваш още по-ясно и внезапно осъзнаваш, че за пръв път в живота си самият ти го разбираш…“                                                                                                                                              

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...