Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Отношенията след развода. Приятели или врагове?


galka1620

Recommended Posts

Здравейте. Живота е суров понякога. Какви мислите трябва да бадат отношенията след развода на двамата вече бивши сапрузи, когато детето е най-важното за тях?

Линк към коментар
Share on other sites

Родителите ми са разведени и дори не си говорят.Това много ми тежи.Не можах да си направя бала ,защото не мога да ги накарам да стоят в една стая.Мога да кажа,че такива отношения много вредят на психиката на децата.

Линк към коментар
Share on other sites

Много хубаво ще е за детето ако родителите му са в приятелски отношения.Децата усещат отношенията на родителите си и им е приятно ако те са приятели..

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.Живота е суров понякога.Какви мислите трябва да бадат отношенията след развода на двамата вече бивши сапрузи,когато детето е най-важното за тях?

Да, децата са най-важната ценност, но разводът ако е факт, то значи, всеки от родителите поема по-нататъшния си път. Какъв ще бъде той всеки сам си избира. Много психолози и психотерапевти и др. подчертават, че детето е "чужденец" между двамата.То също в живота си ще прояви правото си на свободен избор. Да се посветим на детето, не означава да се отречем от себе си. Да погледнем напред и да видим по-натам. Ужасно е децата да усетят чувството за вина, ако родителите споделят, че са се посветили на тях, че са самотни или, че са си объркали живота заради тях. Не създаваме децата си за да са ни длъжници. Та отношенията между двамата родители, мисля си, нека са полезни за детето, но нека и да не си пречат по новите пътища. Съвети за това не бева да се дават. Всяка ситуация е конкретна и в нея не бива да участват други, освен двамата бивши съпрузи.

Има една приказка, която малко хора я познават. Ще ми се да ти я разкажа.

Една лястовичка понесла на гърба си своето лястовиче по пътя на юг. Летели над океана и лястовичката попитала детето си:

- Когато пораснеш , мое дете, така ли ще ме носиш през океана?

-Да, мамо!- отговорило малкото лястовиче. Майката наклонила гръб и лястовичето паднало в дълбоките води.

Същото се случило на следващата година с другата рожба. Но на третата година младата лястовичка отговорила: -Не, мамо, защото тогава аз ще нося на гръб моето дете.

Полетът на лястовицата с детето си на гърба продължил. Стигнали до южните страни заедно.

Редактирано от dina_qneva
Линк към коментар
Share on other sites

Моите деца поискаха от мен да се разведа и да се опитам да заживея нов живот. Те поискаха от мен да съм щастлива - нищо повече. Само така можели те да бъдат щастливи. Послушах ги и сега всички сме спокойни и щастливи всеки по своя начин. И децата не искат да се събираме - искат ни така - поотделно ни виждат и ни се радват, приемат мъжа, с когото съм щастлива сега като много близък свой приятел. Не са ни чужденци - напротив, остават си най-скъпото с което Бог ни е дарил.

Съгласна съм с тези, които пишат, че всичко зависи от хората, ситуацията. Само не врагове - това наистина наранява децата. Анелия е права.

За себе си съм приела, че проява на приятелство към бившия ми съпруг, с който преживяхме заедно 20 тежки години, сега е да не се намесвам в живота му повече. Преди все се опитвах да му давам щастие и любов и спокойствие и все не ставаше. Сега се радвам, че поне не го измъчват подозренията, ревността, моето присъствие със всичките ми слабости, които толкова го дразнеха. Радвам се, че узрях да го оставя сам да се справя с живота си и повярвах, че няма нужда от мен, за да диша.

Анелия, аз съм приблизително на възрастта на твоите родители - моите деца са на твоята. Опитай се да ни разбереш и да ни простиш. Когато ние се събирахме в семейства, светът не ни позволяваше да проверим дали ще можем да живеем заедно и пълнеше умовете ни с предразсъдъци и агресия. После минахме през страшното време на прехода с купоните и кризите, когато нямаше с какво да ви храним. Някои успяхме да се променим, други все още не. Само едно може да ни лекува - вашата прошка и любов и разбиране към нас. Които може би не всеки от моето поколение може да ви даде на вас. Вие сте по-добри от нас... и по-мъдри... знам го по децата си и учениците си..и по младите хора тук...

Благодаря ви... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Галка,

Мисля, че отговорът е в самия ти въпрос. Вярно е, че децата са най-важното. Никой не създава дете с идеята да го наранява след време. Но ако детето не иска да види единия родител или самия родител е с много агресивно поведение, защо трябва да бъдеш приятел с един човек, който тормози детето ти?

Затова зависи от конкретната ситуация. Тъй като напоследък вече е често срещано явление да си дете на разведени родители, мога да ти дам примери с децата около нас. На едното родителите продължават да се срещат като приятели и заедно си разделят всички разходи. Децата понякога, когато майката е на смени, спят при баща си с дни. Но едно от момчетата с които дружи синът ми не е виждал баща си от десет години - човекът просто не желае и толкова. С такъв не си дори враг, той е някакъв непознат.

При нас ситуацията е близка като при Дончето - последните години бившият гледаше на децата като на безплатна работна ръка, тормозеше ги. Сега и двамата не искат да го виждат и чуват. Не сме приятели, не сме и врагове. Решихме, че щом е щастлив в този си вид, нека да продължава така. Но без нас. Той е един минал етап от живота ни. Ако след време болката в децата премине и имат желания да виждат баща си ще е добре, но засега е така.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Според по-чувствителните, децата са енергийна връзка между майката и бащата завинаги.

И те енергийно поемат и от двамата. По състоянието на детето може да се съди какво става с другия родител дори да е хиляди километри. Понякога по разлика в състоянието на детето се познава, че има проблем при другия. За това е добре, ако не приятелство, поне да има неутралност.

Наблюдавам около мен различни ситуации:

1. Жена се развежда, почувства се освободена, има много енергия, концентрира се върху дедето, не се нерви със свекървата. Детето е спокойно и ведро, защото не поема негативите на баба и тати. Не вижда бащи си изобщо.

2. Детето посещава баща си и се връща почти винаги болно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Моите родители се разделиха като врагове и от това пострадах аз.

Самият развод доказва,че хората не са приятели.Но те трябва да положат всички усилия да покажат пред детето си(или децата) че не са врагове.Децата достатъчно се травмират от раздялата на родителите си и е неразумно да се подлагат допълнително на товара,създаден от лошите отношения между бившите съпрузи.

Детето трябва да усеща обичта и на двамата си родители,ето защо е необходимо те да направят някакъв компромис в отношенията си след развода.

Линк към коментар
Share on other sites

Нито приятели, нито врагове. Всяка една крайност е вредна. Всичко е въпрос на осъзнаване.

Цитирах отговора на Мона,защото това е и моят отговор.

Според по-чувствителните, децата са енергийна връзка между майката и бащата завинаги.

И те енергийно поемат и от двамата. По състоянието на детето може да се съди какво става с другия родител дори да е хиляди километри. Понякога по разлика в състоянието на детето се познава, че има проблем при другия. За това е добре, ако не приятелство, поне да има неутралност.

Viki,вярно е и публикуваното от тебе.Противоречията -явни или неизказани ,между бивши партнъори,които имат деца,са като воденичен камък на шията на децата.Вместо децата да вървят по своя път,те са принудени да се занимават с проблеми и отношения,които не им помагат на развитието,а пречт.Това води до изкривяване в техния свят.Мисля,че не трябва да го причиняваме на децата си,ако ги обичаме.Изхода е в чистене на слоя на нашите мисли и емоции,в прошката и оставянето на миналото да си отиде.

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Всичко зависи от специфичния случай. Знам за такъв при който децата останаха при бащата.Майката не иска да ги вижда.И те също. Даже ако се обажда по телефона, което е рядкост , след това малкото дете изпада в депресия. Как в този случай родителите да останат приятели след развода? Тя си живее сама и то в друго населено място. За издръжка въобще не може да се говори. Бащата и децата дори смениха жилището си , въпреки че получиха семейното жилища след развода, тегли кредит и купи ново , само и само да не си спомнят за бившата съпруга / майка/. Свят като цвят.

Линк към коментар
Share on other sites

Има една приказка, която малко хора я познават. Ще ми се да ти я разкажа.

Една лястовичка понесла на гърба си своето лястовиче по пътя на юг. Летели над океана и лястовичката попитала детето си:

- Когато пораснеш , мое дете, така ли ще ме носиш през океана?

-Да, мамо!- отговорило малкото лястовиче. Майката наклонила гръб и лястовичето паднало в дълбоките води.

Същото се случило на следващата година с другата рожба. Но на третата година младата лястовичка отговорила: -Не, мамо, защото тогава аз ще нося на гръб моето дете.

Полетът на лястовицата с детето си на гърба продължил. Стигнали до южните страни заедно.

:thumbsup2:Много поучителна приказка!Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...