Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За женитбата, свободата и любовта


Иво

Recommended Posts

  • Отговори 691
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"А ТИ МЕН УВАЖАВАШ ЛИ МЕ?" :)

Уважението трябва да е взаимно.

Кой търси взаимност ли?

Ми... не знам...

Ааа, тва ли било. Ми, това беше казано по принип по повод разни пренебрежителни изказвания от високата камбанария. Иначе взаимността за мен е нещо естествено. Или я има, или я няма. Но наблюденията сочат, че взаимно уважение има само, когато уважението към ценностната система на другия е налице и когато липсва подигравката и злоупотребата с личните му житейски опитности.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Чейнч на постовете.

:lol:

"Ти мене уважаваш ли ме?"

Ако не уважаваш/познаеш себе си не би могъл да се възЛюбиш. Не възЛюбил/познал себе си, как би могъл да възЛюбиш ближните си?

Доказва се чрез плодовете на ума, сърцето и ръцете.

:rolleyes:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Проблемът е, че и за втората и третата мисъл няма гаранция да са "правите". Изобщо, що е то права мисъл?

Ники, по темата, че аман от лирически отклонения, ти кво мислиш начи за брака? Аз просто се изказах против прекалените патриархалности, че от тях леко настръхвам - житейски опит. А ти кво?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей!

До колкото си спомням съм изказал мнение по темата в по-предишни постове. Не мисля да го повтарям, няма смисъл.

:wub:

С предишното ми мнение номер: 553 стана лека обърквация :D за което се извинявам.

Поправи своевременно. От къде да знам, че толкова бързо ще ти "гръмне барута" :lol: !

Признавам, че съм изненадан от светкавичната реакция, на която и виликия Зевс би завидял! :D

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Чейнч на постовете.

:lol:

"Ти мене уважаваш ли ме?"

Ако не уважаваш/познаеш себе си не би могъл да се възЛюбиш. Не възЛюбил/познал себе си, как би могъл да възЛюбиш ближните си?

Доказва се чрез плодовете на ума, сърцето и ръцете.

:rolleyes:

Бързо пиша и си признавам, че се разсейвам от разни други занимания, които са ми досадни.

Добра мисъл, но не за тази тема. Да са живи и здрави модераторите, сигурно спят и не ни пухат по главата.

Плодовете на моя ум, сърце и ръце са само боклук, да знаеш. Лоша работа. Любовта към другия е изобщо предпоставка, за да видиш тези плодове. Не знам как се доказва.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Чейнч на постовете.

:lol:

"Ти мене уважаваш ли ме?"

Ако не уважаваш/познаеш себе си не би могъл да се възЛюбиш. Не възЛюбил/познал себе си, как би могъл да възЛюбиш ближните си?

Доказва се чрез плодовете на ума, сърцето и ръцете.

:rolleyes:

Бързо пиша и си признавам, че се разсейвам от разни други занимания, които са ми досадни.

Добра мисъл, но не за тази тема. Да са живи и здрави модераторите, сигурно спят и не ни пухат по главата.

Плодовете на моя ум, сърце и ръце са само боклук, да знаеш. Лоша работа. Любовта към другия е изобщо предпоставка, за да видиш тези плодове. Не знам как се доказва.

:D

Защо, скъпа азбуки? :D

Нито се обиждаме, нито се ругаем, нито нещо нецензурно /ето цензурирах си предишното мнение/ :D , пък форума е така разводнен не от скоро. Лошо не виждам в обикновенното хортуване предвид това, че вече всичко е казано по почти всички теми. Казано и преказано. Защо да приповтаряме. Сигурно за да се намираме в спор и да не вършим неща съществени за нас?! То и същественото като се замисли човек - индивидуално е - човешкото съществено. Но Божието дали? Или пък някой има си необходимост някаква да се изкаже по даден въпрос? Лошо няма.

Лошото, според мен, е да казваме на другите какво да правят. Ако Бог е дал "свободна воля", защо човек да я отнема на човека? Кой знае! Не и аз.

Пък за собственото ти оценяване, както и за моето право за определение на мене си, няма право аз-а. Правото е дадено на околните ни, на ближните.

:D

За точната оценка е необходима чисто око, око без греди или сламки.

:D

Ето защо писах онова мнение за очите и картинната галерия.

:D

Бъди здрава!

Линк към коментар
Share on other sites

Ъъъъ, аз се изказах за себе си със сарказъм, душа. Не съм го взела навътре. А за свободата, просто се притесних, че може би досаждаме на другите? Нищо нецензурно не съм видяла. Да ти се по-връща за здравето, както казва Джон Ленън B)

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Ъъъъ, аз се изказах за себе си със сарказъм, душа. Не съм го взела навътре. А за свободата, просто се притесних, че може би досаждаме на другите? Нищо нецензурно не съм видяла. Да ти се по-връща здравето, както казваше Джон Ленън B)

:)

То е ясно за сърказъма. :D

Те другите най-вероятно си имат и ръчички и усти и умове, но наистина ако на някой досаждаме пък той ни търпи юнашки - за него е похвално това християнско поведение/възпитание. Шапка свалям! :)

Имаше една тема засегната секретарската професия и светците, дето открай време без секретарки се движели! Така се смях тогава, а и сега, като пиша това! :D

Все пак е хубаво човек да си подбере разсад за садене на култури, особено ако има някакви очаквания от към обилна реколта.

:D

Здравето приемам и никога не отказвам. Благодаря!

Блажени чистите по сърце!

Поздрави нови!

:)

Линк към коментар
Share on other sites

И аз днес си мислех блаженствата, ама за друга тяхна част:

Блажени плачещите, защото те ще се утешат...

Мерси за забавните постове, поразвеселих се, че тук се бях сдухала от това, което правя :angry:

Ще го видим христянското поведение утре :D

Линк към коментар
Share on other sites

Моля, моля! Пак заповядай, ако настроение такова те нападне и дай, Боже да се намирам в такова разположение на Духа, както в момента, иначе ще се наложи да си търсиш друг утешител! Е, който търси намира!

Дай, Боже всекимо!

Както пише в Завета даден чрез Учителя:

Утешавайте, утешавайте людиете ми. Ис. 40:1

За да се научат всички и всички да се утешават. Кор. 14:31

И ще го водя, и ще въздам пак утешения нему и на оскърбените му. Ис. 57:18

И ще ви даде друг Утешител, да пребъде с вас во веки. Ев. И. 14:16

Който ни утешава в всяка наша скърб, за да можем и ний да утешаваме тези, които се намеруват в всяка скърб, с утешението, с което ний сами сме утешавани от Бога. 2Кор. 1:4

Линк към коментар
Share on other sites

Пак се вживя. :D Нещата не се търсят. Те просто сами си се намират, според случая. Някой път идва някой да те разсмее, някой път да те разсее, някой път да поплаче с теб. Ами различно. Богата е гамата. Животът е чудо. Във всяка секунда от него става нещо съществено.

Линк към коментар
Share on other sites

"луд умора нема" :D

Дали е или не е, е въпрос на гледна точка. Бог /Утешителя/ винаги е бил "на една ръка разстояние", само е въпрос да протегнеш ръката си.

:lol: Той е винаги на разположение.

"Бог намира тези, които го намират." П. Йогананда

"Просете и ще ви се даде."

"Хлопайте и ще ви се отвори."

Погледнато по мащабно Бог намира Бог /Себе Си/, преоткрива се.

"Не знаете ли, Богове сте?!"

:)

Постовете ти показват, че съм се провалил в утешаването ти. :D

Нека опита някой друг! Може би Сам Бог ще се заеме, лично? Кой знае? :rolleyes:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

"луд умора нема" :D

На теб се чудя. Аз съм с един час назад и имам работа.

Постовете ти показват, че съм се провалил в утешението ти. :D

Нека опита някой друг! Може би Сам Бог ще се заеме, лично? :rolleyes:

Не вземай задачата утешаване толкова насериозно, ти каза моя пост, нищо повече. Действай по сърце. Иронията е неуместна, би ти казало сърцето.

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Защо ми нарушаваш правото на личен избор, приятелко? Не е ли мое право да реша кое да взема на сериозно и кое не? :D:wub:

А след като си имаш работа? :P

Линк към коментар
Share on other sites

А след като си имаш работа? :P

Която ми е досадна до степен на полудяване. Мой си проблем.

Ники, знам, че наистина можеш да продължаваш такива неща до безкрайност, но ето че аз слагам край. Споделих настроението си, ти направи от това цирк. Айде стига вече. Било ми е криво, ще се оправя. Благодарих ти най-искрено. Отнеси си това в сънищата преди да си казал поредната нелепост.

И без духовност се разбира, че нещата и хората имат свои граници.

Линк към коментар
Share on other sites

А след като си имаш работа? :P

Която ми е досадна до степен на полудяване. Мой си проблем.

Ники, знам, че наистина можеш да продължаваш такива неща до безкрайност, но ето че аз слагам край. Споделих настроението си, ти направи от това цирк. Айде стига вече. Било ми е криво, ще се оправя. Благодарих ти най-искрено. Отнеси си това в сънищата преди да си казал поредната нелепост .

И без духовност се разбира, че нещата и хората имат свои граници.

:D

Защо ми нарушаваш правото на личен избор, приятелко?

...

:D

Благодаря за етик/а/ирането!

Обещавам да се разгледам през тези очи.

:rolleyes:

Среднощен п.п.: :D Всеки получава това, което е заслужил, та и аз. Видя ли сега "аз"-че? На ти! Вземи! Бой, бой, бой! 100 тояги на гол гръб са ти малко! Ще видиш ти! Така ти се пада щом дрънкаш много! На ти. Ах тиии! И само да съм те видял отново тук! Знаеш вече какво те чака! Това да ти е за урок!

:3d_155:

:3d_060:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за етик/а/ирането!

Обещавам да се разгледам през тези очи.

:rolleyes:

Среднощен п.п.: :D Всеки получава това, което е заслужил, та и аз. Видя ли сега "аз"-че? На ти! Вземи! Бой, бой, бой! 100 тояги на гол гръб са ти малко! Ще видиш ти! Така ти се пада щом дрънкаш много! На ти. Ах тиии! И само да съм те видял отново тук! Знаеш вече какво те чака! Това да ти е за урок!

:3d_155:

:3d_060:

Немците на това му викат: Да поставиш границата. Много полезно умение, което е израз на уважение към собствената свобода, но и към тази на другия. За съжаление, това е възможно едва когато някой се е опознал като цялостна личност. В един типичен български брак хората си нарушават личните граници непрекъснато, развиват странни зависимости, претенции, губят се като личности. Родата се меси в отношенията им по всевъзможни начини и пак с претенции. После пък се родят деца и родителите започват да си запълват с тях празните пространства. Безкраен цикъл, или, по друг начин казано, "тъмна балканска драма", докато някой каже стоп. Напоследък хората започнаха да се опомнят и се срещат все повече бракове, които не са така.

Линк към коментар
Share on other sites

Ха-ха, вярно, наистина, родата ... :)

И при нас имаше разни проблеми и с по-близката, и с по-далечната рода ... дразнеше ги точно това, че се опитваме да очертаем някакви граници, че желаем да сме самостоятелни, независими ....

Например бабите, го взеха много навътре (в смисъл обидиха се чак), че им казахме "не, благодаря", когато се родиха децата. Те явно са живеели с някаква представа, че аз и таткото ще сме силно паникьосани, объркани и безпомощни като се появи бебето и бяха много (неприятно) изненадани, когато ги помолихме да ни оставят насаме с нашето бебе. Тяхната изненада и опити за манипулация чрез обиждане пък много озадачиха мен тогава (сега вече имам обяснение - подобно на това на azbuki). За да не им счупим хатъра ги помолих, щом толкова настояват, да оказват помощ, но само в чисто домакинските дейности, защото искаме ние лично да се грижим за детето си. Това обаче беше крайно незадоволително за тях и след около месец казаха нацупено "Щом толкова добре се справяте сами, оставяме ви ...".

А ние бяхме толкова щастливи с нашата дъщеричка! Тя беше кротко и усмихнато бебе, от една страна се бяхме подготвили теоретично, от друга, когато човек подходи съзнателно и с любов към дадена ситуация, му идва отвътре какво и как да направи, уверен и спокоен е, което се предава и на бебето ... а, бе, нямахме нужда от помощ :)

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, мерси за забавния пост. Голяма дипломация е била при вас :D

И само като се замисля, че това в Германия не съществува. Някой родител така да се меси, това го няма. Е, има я другата крайност, но това е друга тема. На една възрастна германка това нещо в нашия манталитет й беше направило впечатление и ми разказваше за сравнение колко внимателно тя се отнася с дъщеря си и как внимава да не й наруши личното пространство, колкото и да е загрижена за нея. Децата да живеят барабар с бебето и с родителите си, това го няма. Е, в България за това си има и икономически причини, но не само.

Сега обаче моите родители бележат голям напредък. Майка ми се научи да ме пита дали не ме хваща на вратата с телефона, дали мога да говоря и дали изобщо ми се говори на определена тема. Понятието лично пространство бавно изникна в нейното съзнание :D Както и идеята, че след като 6 години съм се оправила при какви ли не условия в Германия, ще оцелея и без съвети в България. С баща ми е по-сложно, защото там проблемът е основно, че ми идва и ми сервира един тон душевен боклук, който аз после трябва да преработвам, ниски вибрации откъдето и да ги погледнеш - това включва политиката и всички други злободневни теми, по които той има все нещо негативно да каже и държи да ми го каже, независимо дали аз искам да си почивам или не. През първата седмица след прибирането си обикновено се натравям от всичко това, после преболедувам и развивам резистентност. Вариант е и да избягам при брат си или да въведа приемно време :D примерно от 10 до 12 може да ми се говори...

Но действително в България си имаме едни модели на поведение в семейството, за които съм на мнение "не, мерси". Не казвам, че немците са идеални, но наистина си има положителни черти това да знаеш, че като кажеш веднъж не, значи не и няма да следва "ама ще ме обидиш, айде де" :rolleyes: Да знаеш, че ако не поискаш нещо няма и да ти се натрапва, вкл. и нечие присъствие. И т.н. Дълга тема ама трябва да чета тоя... странен език, уфффффф.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Уф, на мен също ми е най-голям проблем родата... Съвети за възпитанието насина... Съвети какво да правя в кухнята...Слушане на оплаквания, здравни, обществени и политически... Понякога влизам в тона /привидно/. Но си изработих защитен механизъм. Уж ги слушам внимателно, но направо съм ги изключила и съм си в моя свят. Даже ако трябва да повторя нещо казано от тях става лошо...

В повечето случаи се съгласявам и правя това, което смятам за редно....

Линк към коментар
Share on other sites

...

За да говорим за брака, би трябвало да разгледаме явленията партеногенеза, и телегония много по-отблизо, за да разберем, че днес бракът е по-скоро обричаща стъпка, отколкото поощряваща и създаваща условия за някакъв духовен растеж...но за тези явления, сега нямав лично време, за да ги представя, но се надявам и такова време да се намери, ако има необходимост от това... :)

...

:) :)

Бате Кристияне, би ли могъл все пак да размахаш четката около това.

Аз също съм сравнително добре информиран и горе-долу опитен, но твоето мнение има повече нюанси.

Бих се радвал ако възникне диалог.

Имам една страхотна книга за генетиката от международно признати учени, пишещи в подобна насока (напр. влияние електромагнитни полета -> генетика).

Приятна вечер на всички.

:feel happy: :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Новото определение за мъжа и жената е като зрънцето, което расте, и слънцето, което го огрява. Това показва, че те трябва да бъдат един за друг винаги желателни. Яви ли се най-малкото нежелание един към друг, всичко между тях изчезва. Това вече не е нито мъж, нито жена. Когато мъжът види жената, тя трябва да му причини радост. Когато жената види мъжа, и той трябва да ѝ причини радост. Когато човек види слънцето, той се радва, понеже има отношение към него. Когато отношенията на хората към слънцето са правилни, и временните им отношения към другите същества ще бъдат правилни. Когато някой се жени, това е временно положение. Мъжът за жената и жената за мъжа е залъгалка, каквато е куклата за малкото момиченце и кончето – за малкото момченце. Букварът е залъгалка за напредналия ученик. Яденето е залъгалка за хората на земята. То е временен процес. Зад яденето стои нещо по-велико – храненето, което ще дойде по-късно. Всички съвременни хора се приготвят за великото, което иде. Ако малкото момиченце не се занимава с кукли, не им шие дрешки, то се препоръчва зле. Всички намират, че има някаква анормалност в това момиченце. Защо? – Защото зад куклата се крие някаква велика идея. Малкото момиченце има ли някаква идея за мъжа? Не, за него мъжът е витрина, на която то ще си хареса една кукла. Щом си хареса една кукла, то ще каже на баща си: „Татко, искам да ми купиш една кукла“. Бащата го завежда на пазара, влизат в един магазин и след като гледа тези-онези, големи и малки кукли, най-после то казва: „Тази кукла ми хареса“. Бащата купува куклата и двамата радостни се връщат у дома си. Не е смешно, когато малкото момиченце иска кукла да играе с нея, но смешно е, ако това момиченце пожелае да се жени, преди да е играло с кукли. Питам: какво означава женитбата? Женитбата означава желание за живот. Който мисли да се жени, той иска да живее. Живееш ли, ти вече си женен. Иначе, искаш ли да се жениш, според съвременните разбирания на хората, това подразбира да се подложиш доброволно да те натоварят като животно. Натоварен ли си, ти си женен. Хората тепърва трябва да се женят, в правия смисъл на думата. Още с раждането си човек се жени. Ако разбира женитбата в този смисъл, през целия си живот той трябва да търси Онзи, Който му е дал живот. Създаде ли си тази задача, и животът му ще се осмисли, ще стане разбран.

От Подражатели на Бога

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Често мене ме питат: „Ти женен ли си?“ Чудна работа. Един човек, който не е разбрал живота, не е женен; като разбере живота, е женен. Какво нещо е жененето? Ти трябва да познаваш човека. Как ще го познаваш? В света не може да има познания без Любов. Смешно е: оженят се хората и не се познават. В света отношения на хората не може да съществуват без онази Първична Причина, която може да донесе хората на фокус.

Навреме и без време

~~~~~~~~~~~~~~~~

Един ден отивах на планината. Спрях се на едно място, пред купчинка пясък, и започнах да чопля нещо. В това време мина един селянин край мене и ме запита: „Какво правиш тук?“ - Изследвам нещо. - „Защо си губиш времето?“ - Нищо не му отговорих. Според него само онзи работи и използва времето, който оре и копае. За да обърна мисълта му, аз го запитах: „Ти какво правиш? Женен ли си?“ - „Женен съм. Имах жена, но тя си отиде в другия свят. Имах момче, и то отиде при нея. Остана ми само едно момиче и то куцичко.“ - Аз зная защо жена му и момчето му заминаха за другия свят; зная защо му остана само куцата дъщеря, но нищо не казвам на селянина. Той ме запита: „Ти женен ли си?“ - Всичките ми близки измряха, само аз останах жив. Дошъл съм тук да намеря последното нещо. Гледа ме селянинът и се чуди защо чопля, какво търся в пясъка. Казвам му: Богата е вашата местност. - „Богата е, но трябва да се оре. Хайде сбогом!“ Ръкувахме се и аз му казах: Като се срещнем друг път, ще ти кажа какво търся. Сега, иди си в къщи и знай, че положението ти ще се подобри: ще се върне жена ти, ще имаш по-добри и по-красиви деца от първите. Който веднъж се е срещнал с мене, работите му започват да се нареждат добре. - „Хайде, от твоята уста, в Божиите уши!“

След една година срещнах същия селянин, който ми каза: „Братко, всичко се сбъдна. Както каза, така стана. Ожених се втори път. Имам детенце, красиво, здраво“. Казах му: Знай, че втората ти жена е първата. И трети път да се ожениш, все първата жена ще дойде. Това са души, излезли от Бога. Бог се изявява чрез всяка душа. Той е в единството и в множеството. Ние познаваме и разбираме Бога в множеството. В единството, в едното Той е неразбран за нас. Да благодарим на Бога, че ни се разкрива в множеството избрани души. Да се радваме, че Той ни се разкрива. А на вас казвам: Знайте, че каквото сте изгубили, ще го намерите. Старите ще се подмладят. Невежите ще станат учени. Кой каквото иска да постигне, ще го постигне. - Кога? - Когато възприемете идеята, че Бог е вложил несметни богатства във вашата красива душа. Единственото желание на Бога е да учите. Само така ще можете да служите. Щом служите, ще имате постижения. Ние сме дошли на земята да познаем Бога. Казано е: „Това е живот вечен, да познаем Тебе, Единнаго, Истиннаго Бога и Христос, Когото си проводил“. Да познаеш, че Бог е вложил красива душа в тебе, с несметни богатства. Бог се проявява, именно, чрез тази душа.

Слизане и качване

~~~~~~~~~~~~~~~~

Има една любов, която е безсрочна, друга със срок и трета със скъпа лихва. Тази скъпата любов е на физическото поле. Тук на земята ние с много голяма лихва даваме любовта. Яли ли сте попарата на любов с голяма лихва? Като говорех веднъж на едни мъж за любовта, той си търси дрехата. Казва: Ти женен ли си? Рекох: Защо? Аз имам друго понятие за женитбата. Рекох: Ти не си женен, защото, ако си женен, нямаше да страдаш. Според мене неженените страдат, женените благуват. А според вас женените страдат, а неженените благуват. Различаваме се по схващанията. На мене са ми казвали: Блажен си, че не си женен. Ти деца отглеждал ли си? Всъщност в света никой не е женен. Светът е едно велико училище. Няма същество свободно. Човек трябва да учи и да разбира предмета, който учи. Ние страдаме от една неразбрана любов. Ние страдаме от туй, което не е любов. В любовта човек не може да страда. Само тя като те погледне и ти се усмихне, достатъчно е. Достатъчно е любовта да ти се усмихне. Тя като те срещне, болест, сиромашия, невежество, всичко това изчезва. Докато я срещнеш е въпросът, като я срещнеш е лесна работа. Оплакваме се, че ние срещаме подаяния на любовта. Като срещнем любовта, то е късмет в света.

Безлюбие и любов

~~~

Не си женена, кой те е женил? – Майка ти, баща ти. Питам тогава: Майка ти, баща ти, кой ги ожени? Кой ви жени вас? Мислите, че това е закон: „Трябваше да се оженя“. Де е писано, че трябваше да се ожениш? Я ми кажете? Вие хората правите жененето. Ако твоето женене стане причина да те спъне, да не намериш истината в живота, не се жени!, но ако то стане причина ти да намериш Истината, Любовта и Мъдростта, ожени се тогава, аз ще те съветвам. Мъж ли, жена ли, всички да се женят; но ако туй женене ви спъне да станете свободни, не се женете! „Ама какво ще стане със света?“ – Каквото ще, нека стане с тоя свят, ние друг, нов свят ще направим, по други закони!

Синът Божи

Христос каза на блудницата: „Иди и не греши повече!“ Сега и на вас казвам: Идете и не грешете повече. Не се женете така, както сте се женили досега. Това казвам не само на старите, но и на младите. Вие трябва да схванете живота такъв, какъвто е в действителност. Щом го схванете, ще разрешите правилно важния социален въпрос за женитбата. Само така ще работите с Бога, ще бъдете в хармония с Него и ще Го познаете, както Той ви познава. Аз говоря за днес не за бъдещето. Сега е благоприятният момент да посеете това малко зрънце в душата си. Не изпущайте добрите условия за сеене. Изчистете бурените, посейте малкото зрънце и го поливайте. Като израсте, то ще ви даде права насока в живота.

Да ги изпита

~~~

Ами като замине мъжът ти на онзи свят, кой ще те гледа? Тогава ще ви дам един съвет: не се женете за мъж, който умира; не се женете и за жена, която умира; не обичайте човек, който ви лъже – нищо повече. Какво представя женитбата? – Съчетание на души, които се обичат. Това съчетание аз наричам женитба. Двама души, които се обичат, могат да си помагат. Любовта е качество, което е достояние на цялото човечество. Когато двама души се обичат, цялото човечество участвува в тази любов. Не само това, но когато двама души се обичат, на небето настава голяма радост – цялото небе се радва, взима участие в тяхната любов.

Помнете: Единственото нещо, с което човек може да обърне внимание на невидимия свят, това е любовта. Като любите, ще видите, че животът ви ще се измени по органически начин. Не мислете, че можете да станете светии изведнъж. Светийството се дължи на ума. За да бъде светия, човек трябва да има отличен ум, който да произвежда светлина. За да бъде светия, човек трябва да има отлично сърце. Сърцето му трябва да има такава топлина, с която да разтопява всички мъчнотии. Светийството се дължи и на човешката воля. Сила трябва да има човек. Да има човек силна воля, това значи всичко, каквото пожелае, да може да го постигне. Да няма нещо в света, което може да го спъне.

Идете в Галилея

~~~

Една жена никога не трябва да се жени за мъж, когото не обича. И цялата земя да ѝ дадат, да каже: Не може. Това да ви не смущава. Ще кажете: Къде да ги намерим тия? Ако ги намерите, женете се, ако не ги намерите, не се женете. Говоря за онези от вас, които искате да оправите света. Ако искате да върви както сега, нямам нищо против, но това казвам за онези новите жени, които искат да оправят света, на тях казвам: Да се не женят за мъж, когото не обичат. Да се не женят за мъж, за когото не е готова всичко да пожертвува и да се не жени за един мъж, който не е готов всичко да пожертвува заради нея. Тя да пожертвува всичко и той да пожертвува всичко.

Благословен

~~~

Величието на света седи в две неща на земята: Онзи, който може с любов да издържи, не без любов, да има знание и да бъде свободен. Никога не се женете за един човек, който не те люби. За момъка правило турете. Вчера дойде едно малко детенце на поляната на четири, пет години и казва: Аз искам да стана ученик. Целуна ми ръка. Аз го погледнах, ученик иска да стане. Погледна ме и ми казва: Не ме ли харесваш? Може ли да стана ученик? Аз нищо не му казвам. Което казва ще бъде. Щом казва тъй, тази мисъл, която носи, като стане възрастен, ще стане. Може да бъдеш велик, ако имаш любов. Без любов не може. То е най-лесният път в света. Ако нямате любов, намерете един човек, който има любов. Като нямате огън отивате при съседа, той има печка. Ако нямате любов, с която да си стоплите сърдцето, идете на гости, ако някой друг няма да дойде у вас.

Слабият и силният

~~~

Два пъти не се женете, аз съм за еднобрачието. Ако твоя възлюблен замине за другия свят, не търси друг. Не да не обичате, но другото е търговия. Никога не се жени втори път. Замине ли си първият, не търси втори, трети, четвърти. Причината сега, че първият, вторият заминал, не търси. Новото учение изключва това. То е за еднобрачието. Адам трябваше ли да търси някоя друга Ева? Първата Ева той я намери в душата си. Душите са двойни, които слизат на земята. Всяка душа има своя другарка. Търсете другарки и тогава душите се обръщат една с друга. Две души с други две души, стават четири; две души се сливат и стават по-голяма душа, и тия души по две се сливат и стават четири, стават по-голяма душа. Осем ще се слеят ведно с други осем, докато най-после образуват тази, най-голямата, душа, която е сбор на милиони души. Не се заблуждавайте да мислите, че като него няма. То е сливане на души в света. Явяват се съмнения в света: този обичам, онзи не. Някоя звезда свети повече, някоя по-малко. Така са направени. Аз не мога да им се сърдя. Малкият извор малко дава, големият извор много дава. Малкият извор е толкоз ценен, колкото и големият.

Любовта в най-малките проявления трябва да бъде чиста. Любовта може и в големите проявления да бъде опорочена. От любов някой път човек става ленив, става нетърпелив.

Последното добро

~~~

За разрешаване на този труден въпрос науката е предписала следното правило: всяка майка и баща, всеки възпитател и възпитателка трябва да изучават всестранно човешкото естество и да проучат условията, при които се пробуждат и развиват известни добри и лоши качества. Тук именно е основата на доброто възпитание. Ние трябва да знаем как са разположени способностите вътре в мозъка; в каква връзка и взаимно отношение се намират; кои наклонности са по-силни у един индивид, и кои по-слаби; кои органи в мозъка са развити, и кои не. Знаем ли това, ние можем вече да пристъпим към възпитанието на нашите синове и дъщери, подпомогнати от известни научни познания. Ако една майка, горе-долу образована, имаше поне повърхностни понятия за мозъчното състояние на своето дете, тя навярно би го избавила от много бъдещи злини. Желязото трябва да се кове, докато е горещо.

Два велики закона за развитие

~~~

Достатъчно е казано , можем да су поучим .

Учителя "Не ви казвам да не се жените, женете се мъжете се , раждайте деца ,но не се бийте! "

Раждайте здрави деца , герои а не престъпници. Не оставяйте на децата си тежко наследство от собствените ви вътрешни грешки и болести. Това е отговорност към душите които слизат с тях.

Не влизайте в роли на майки и бащи. Един ден като ви махнат дрехата в каква роля ще се явите пред децата ви и те пред вас?  

Учителя на друго място казва "Вие не сте майки и бащи на децата си , вие сте техни възпитатели. Като посрещате душите от оня свят ще им казвате истината. Ние сме ваши възпитатели нищо повече."

Чувам много казват , жена ми , децата ми ... думата сама говори , не искам да го коментирам.

После ги вълнува , кой бил женен , кой не бил.. като те види и бърза да пита дали и ти си женен като него.

Случва се често, имам няколко пръстена , на два съм сложил по един диамант и някой път ме мислят за женен а то заради пръстен ? Питам се може ли такава глупост, няма ли право човек да носи златни, платинени пръстени без да е женен ?...какво толкова ,че се отдава такова голямо значение на това... защо да не подариш един скъпоценен камък или пръстен на приятел или приятелка.. защо непременно "на жена си" . На някой от вас случвало ли му се е?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...