Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пчелни продукти


Recommended Posts

Имам въпрос относно пчелнен прашец или млечице имам във фризера... не мога да установя, тъй като е вледенено.

Август си го купих като минавах по пазара в Младост 1, оттогава не съм ходила в този район, бих отишла да питам отново тази жена, която ми го продаде, но засега нямам път натам.

Тогава тя ми обясни как да го приготвя, но след 8 месеца имам частична амнезия по въпроса. Сега какво беше... кое първо, второ... бихте ли ми помогнали?

Първо - как да го размразя? В един буркан с мед цялото съдържание ли да изсипя и да бъркам?

Второ - за колко време трябва да бъде изконсумиран този буркан, за да не изтече срока на годност на безименното вещество, което сега се покои във фризера...

И накрая - на гладно ли се яде този специален мед, с топла вода ли как...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Не можах да разбера, какво точно имаш във фризера? пчелен прашец, пчелно млечице или мед.

Ако е пчелен прашец, не знам защо е във фризера ти, тъй като той се държи на положителна температура и вече е с 50% по- ниски качества, тъй като вероятно не е консервиран в мед. Пчелният прашец е най- често с жълтеникав цвят на малки топченца.

Ако говориш за пчелно млечице, което ти е продадено на пазар от някаква жена и то през август, силно се съмнявам, че и тогава, а и сега има нещо останало в него от качествата му.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да дам още един полезен съвет. Никога не слагайте мед в горещ чай, вода или кафе...Тъй като при висока температура той губи полезните си свойства. Китайците, а и не само те, дори готвят с мед, но при термична обработка той не само, че не е полезен и е изгубил целият си букет от ползи, а напртоив даже обратното.
Това е добър съвет! :thumbsup2: Искам да го подкрепя със следното: Само да напомня, че водна баня не е: буркана в тенджерата с вода и водата да ври! Най-простичко казано водна баня е до буркана да се докосва само водата!!!!!!!!!!!!!! Разликата е в това, че на дъното на съда, който ползвате температурата е същата като и на източника върху който е съдът!!! Направете си експеримент и ще се убедите. Ако искате да разтопите мед без да навредите на здравето си го напрвете просто като го разбъркате с вода не по-топла от 37 градуса по Целзий. Ако се питате защо ето какво казва науката: Медът е кисела среда - т.е. рН е по-малко от 7. Медът е смес от захари - главно глюкоза и фруктоза. Когато се нагрява глюкоза в кисела среда се получава едно канцерогенно вещество наречено хидроксиметилфурфурол! Сега е много модерно да пъхаме всичко в микровълновата печка и най-вече мед. Помислете преди това! Като човек, който се грижи за пчели и нещо поназнайва за тях и пчелните продукти биз завършил с това: Яжте медът в естественият му вид към момента или го разтваряйте. Ако можете измерете аурата на меда след загряване и ще установите какво сте направили. sad.gif
Хидроксиметилфурфурол се натрупва и при продължително съхраняване на меда, вследствие на разпадане на част от фруктозата. Затова и според критериите за окачествяване на меда и съвременните методи за анализ, заложени в директивата за меда има допустимо съдържание на ХМФ. По- опасно е едно друго съединение, което се образува при метаболизиране на ХМФ в организма.То има силно канцерогенно и мутагенно действие. Така, че температурата, която е посочил прана _ пловдив е максимума на загряване на меда, като се има предвид, че пчелите поддържат в кошера температура около 35 градуса. В противен случай не консумираме мед, а ...отрова.
---------------------------------------------------------------------------Мисля че това за отровата е пресилено.30 г. гледам пчели и ще ми е интересно да погледна книжката с горната информация.А иначе при,,социализма,,меда го загряваха до 60 градуса за 15 мин. за да го разфасоват. Карамелизирания мед не съдържа биологично активни съставки.Защото са пресечени при температура до 80 гр.......Тогава това определяше цената,държавния 2.30 лв.;частния 5 лв. Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Извинете, ама когато навън е 38 градуса на сянка, как в кошера се поддържа 35 градуса? И докато дивите пчели имат пчелин някъде в клоните на дърво, то дървените къщички/кошери при култивираното им отглежане представям си как се напичат през лятото.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да дам още един полезен съвет. Никога не слагайте мед в горещ чай, вода или кафе...Тъй като при висока температура той губи полезните си свойства. Китайците, а и не само те, дори готвят с мед, но при термична обработка той не само, че не е полезен и е изгубил целият си букет от ползи, а напртоив даже обратното.
Това е добър съвет! :thumbsup2: Искам да го подкрепя със следното: Само да напомня, че водна баня не е: буркана в тенджерата с вода и водата да ври! Най-простичко казано водна баня е до буркана да се докосва само водата!!!!!!!!!!!!!! Разликата е в това, че на дъното на съда, който ползвате температурата е същата като и на източника върху който е съдът!!! Направете си експеримент и ще се убедите. Ако искате да разтопите мед без да навредите на здравето си го напрвете просто като го разбъркате с вода не по-топла от 37 градуса по Целзий. Ако се питате защо ето какво казва науката: Медът е кисела среда - т.е. рН е по-малко от 7. Медът е смес от захари - главно глюкоза и фруктоза. Когато се нагрява глюкоза в кисела среда се получава едно канцерогенно вещество наречено хидроксиметилфурфурол! Сега е много модерно да пъхаме всичко в микровълновата печка и най-вече мед. Помислете преди това! Като човек, който се грижи за пчели и нещо поназнайва за тях и пчелните продукти биз завършил с това: Яжте медът в естественият му вид към момента или го разтваряйте. Ако можете измерете аурата на меда след загряване и ще установите какво сте направили. sad.gif
Хидроксиметилфурфурол се натрупва и при продължително съхраняване на меда, вследствие на разпадане на част от фруктозата. Затова и според критериите за окачествяване на меда и съвременните методи за анализ, заложени в директивата за меда има допустимо съдържание на ХМФ. По- опасно е едно друго съединение, което се образува при метаболизиране на ХМФ в организма.То има силно канцерогенно и мутагенно действие. Така, че температурата, която е посочил прана _ пловдив е максимума на загряване на меда, като се има предвид, че пчелите поддържат в кошера температура около 35 градуса. В противен случай не консумираме мед, а ...отрова.
---------------------------------------------------------------------------Мисля че това за отровата е пресилено.30 г. гледам пчели и ще ми е интересно да погледна книжката с горната информация.А иначе при,,социализма,,меда го загряваха до 60 градуса за 15 мин. за да го разфасоват. Карамелизирания мед не съдържа биологично активни съставки.Защото са пресечени при температура до 80 гр.......Тогава това определяше цената,държавния 2.30 лв.;частния 5 лв.

Алесандър, чест и почитания за опита и практиката, която имате. Но ми позволете и аз да не се съглася с това, което сте написали. Аз също помня социализма. За съжаление не съм чувал за карамелизиран мед, но ще ми е интересно да науча. Само да вметна .....потърсете информация при каква температура се денатурират ензимите...това с тия 80 градуса е направо смешно....Въпросната книжка е европейска директива, с която е синхронизирано нашето законодателство в областта на пчеларството.

Линк към коментар
Share on other sites

Извинете, ама когато навън е 38 градуса на сянка, как в кошера се поддържа 35 градуса? И докато дивите пчели имат пчелин някъде в клоните на дърво, то дървените къщички/кошери при култивираното им отглежане представям си как се напичат през лятото.

Когато навън е 38, пчелите започват усилено да вентилират и голямата част от тях пренасят вода, вместо нектар.

В резултат на изпарението и, температурата се понижава. Освен това, изпаряват и вода от тялото си чрез трахеите и т. н. и т. н. Чувствителни са към повишение и намаление на температурата дори с 0,2 градуса. Всичко това, а и доста други неща са част от...... съвършенната организация на живота в пчелния кошер.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да дам още един полезен съвет. Никога не слагайте мед в горещ чай, вода или кафе...Тъй като при висока температура той губи полезните си свойства. Китайците, а и не само те, дори готвят с мед, но при термична обработка той не само, че не е полезен и е изгубил целият си букет от ползи, а напртоив даже обратното.
Това е добър съвет! :thumbsup2: Искам да го подкрепя със следното: Само да напомня, че водна баня не е: буркана в тенджерата с вода и водата да ври! Най-простичко казано водна баня е до буркана да се докосва само водата!!!!!!!!!!!!!! Разликата е в това, че на дъното на съда, който ползвате температурата е същата като и на източника върху който е съдът!!! Направете си експеримент и ще се убедите. Ако искате да разтопите мед без да навредите на здравето си го напрвете просто като го разбъркате с вода не по-топла от 37 градуса по Целзий. Ако се питате защо ето какво казва науката: Медът е кисела среда - т.е. рН е по-малко от 7. Медът е смес от захари - главно глюкоза и фруктоза. Когато се нагрява глюкоза в кисела среда се получава едно канцерогенно вещество наречено хидроксиметилфурфурол! Сега е много модерно да пъхаме всичко в микровълновата печка и най-вече мед. Помислете преди това! Като човек, който се грижи за пчели и нещо поназнайва за тях и пчелните продукти биз завършил с това: Яжте медът в естественият му вид към момента или го разтваряйте. Ако можете измерете аурата на меда след загряване и ще установите какво сте направили. sad.gif
Хидроксиметилфурфурол се натрупва и при продължително съхраняване на меда, вследствие на разпадане на част от фруктозата. Затова и според критериите за окачествяване на меда и съвременните методи за анализ, заложени в директивата за меда има допустимо съдържание на ХМФ. По- опасно е едно друго съединение, което се образува при метаболизиране на ХМФ в организма.То има силно канцерогенно и мутагенно действие. Така, че температурата, която е посочил прана _ пловдив е максимума на загряване на меда, като се има предвид, че пчелите поддържат в кошера температура около 35 градуса. В противен случай не консумираме мед, а ...отрова.
---------------------------------------------------------------------------Мисля че това за отровата е пресилено.30 г. гледам пчели и ще ми е интересно да погледна книжката с горната информация.А иначе при,,социализма,,меда го загряваха до 60 градуса за 15 мин. за да го разфасоват. Карамелизирания мед не съдържа биологично активни съставки.Защото са пресечени при температура до 80 гр.......Тогава това определяше цената,държавния 2.30 лв.;частния 5 лв.

Алесандър, чест и почитания за опита и практиката, която имате. Но ми позволете и аз да не се съглася с това, което сте написали. Аз също помня социализма. За съжаление не съм чувал за карамелизиран мед, но ще ми е интересно да науча. Само да вметна .....потърсете информация при каква температура се денатурират ензимите...това с тия 80 градуса е направо смешно....Въпросната книжка е европейска директива, с която е синхронизирано нашето законодателство в областта на пчеларството.

За да бъда точен:Българска пчеларска енциклопедия;съдовете с мед,се поставят във водна баня с температура на водата до 60 гр. медът максимум 38 гр..Престоява макс.12 часа.След което се разфасова.А ето извадка на превод от словашки(Воитех Крижан) на н.с.к.б.н.Даниела Пиларска:При нагряване температурата на меда не трябва да надвишава 60 гр.Но ако е необходимо запазването му продължително време в течно състояние се загрява за,, кратко,,до 82гр. или се прибавят:разтвор на сорбинова киселина или пектин разтворен в алкохол.Прегретия пастьоризиран мед се използва за добавка в производството на захарни изделия,кремове сосове,вина,ликьори и др.,,Въпроси и отговори по пчеларство,, изд.1990г.За съжаление нямам точна информация за промените след 2000г. Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Но ако топите цяла тенекия във водна баня да ври водата но меда се бърка за не прегури темтературата му не трябва да превишава 65 гр. С бърка се постоянно за да не се карамелизира може да стане така че да стане течен на температура 45гр.с.С с по яки ръце.

Редактирано от mihailo
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...