Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Науката и Учените в Епохата на Водолея


Recommended Posts

:D Благодаря за вниманието и доброжелателността. За съжаление съветите, които ми давате са били определящи в науката, с която се занимавам до средата на миналия век. Дори в момента вече няма детски психолог, който да споделя вашата гледна точка. А ние се опитваме да сложим основите на качествено нова детска психология.... на бъдещето, която ще "помири" материализма с езотериката и Ученията за Любовта.

Поздрави.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Привет Донка,

това което пиша е логика, която е в главата ми на базата на наблюденията ми. Аз не съм педагог и никога не съм учил какво твоята наука е вярвала в средата на миналия век. Ако наистина това е вярвала, трябвало е да го реализира и развива, а това надали е станало, защото поне в България нямаше разбиране към проблемите, не се търсеше адекватност.

Аз помня че някой мои съученици в големия град бяха викани в Дет. Пед. стая, помня, че това с нищо не ги променяше, помня, че те не можеха да говорят, помня, че това бяха хора, с които едва ли някой разумно е комуникирал, хора, които са оставени на самотек. Помня, че системата беше пълна с некадърност и повърхностно отношение. Помня, че всеки работеше до 17 часа, ако не и по-рано. Помня, че никой не вземаше присърце работата си. Това са обстоятелства, които ме карат да се съмнявам дълбоко в твърденията ти, че това е правила науката ти. Не науката ти нищо реално не правеше, седеше настрана и гледаше сеир, защото и без друго не можеше да решава, какво да прави. Тези, които решаваха, бяха в партията. Така че не приемам, че някога в България някой е правил нещо последователно, защото имам и аз наблюденията. Но да сега като падна комунизма на народа му се отприщи ищаха да вярва в това или онова. Отпаднаха оковите на ограниченията и сега някои хора автоматично се хвърлиха в другата крайност. Аз не знам до колко те наистина осъзнаха онова, от което си мислят, че бягат, но това вече не е важно, важното е, че имаме свобода, важното е, че можем да си търчим на където си пожелаем.

Бъдещето няма, какво да помирява на науката с езотериката. Ти разделяш нещата и това ти е проблема, за това и нямаш капка идея, какво е науката. А разделения няма, това се опитвам да обясня. Всичко е едно мили приятели! Всичко е енергия. Ама кой да ти чете внимателно :(

Езотериката е просто мимолетна прищявка на хора, които могат да са и учени, ако имаха малко повече търпение и смирение. КАзах мимолетна, но колко трае мимолетието ... зависи от емоционалната способност на конкретния човек да се привързва към нещо или някой.

Линк към коментар
Share on other sites

Зара,

тук вече не ти вярвам. Ти имаш теория за смъртта, ти имаш теория и за душата ти, имаш и за това, какво ще стане след смъртта, нали. ;)

Така че, хайде помисли и кажи, какво е смъртта точно за теб?

Линк към коментар
Share on other sites

Май нещо заобикаляш въпроса :) Знам че си се подготвил да "разбиеш" всяко друго мнение,различаващо се от твоето, но не виждам пречка да отговориш и без да съм споделила своето виждане /ако имам такова/ ;)

Линк към коментар
Share on other sites

В огромна заблуда си Зара, не съм се подготвял за нищо, аз пиша тук неща от прима виста. А причината да те питам за мнението ти за смъртта е безкрайно проста. Тази причина е и проблема във всяка една дискусия, ако тя се проваля. А именно, хората неумеят да осъзнават отправните точки, от които говорят различните опоненти в една дискусия. Проблема е, че много хора, в това число някои и в този форум, тръгват да дискутират, без да се обмислят отправната точка на опонента си или не правят нужното за да изяснят своята отправна точка на опонента си. Ето защо на този свят много дискусии се провалят. Просто много хора влизат в тях с предварителни нагласи, те не отиват да търсят истина, а отиват да се докажат, че са прави. В дискусията може да се докажеш, че си прав, но може и да не си, вероятността винаги я има. Ако си забелязала аз няколко пъти исках да ми се докаже, че не съм прав, защото аз дискутирам с очакване да разбера истината, не съм дошъл тук да ти проповядвам "моята" истина, аз нямам "моя си" истина. На този свят има една истина и тя е смирението, добротата и градивността в едно триединство. Всичко това е очевадно и във учението на Христос, стига да се чете внимателно и старателно. Но ако четеш само за да си откриеш мистиките в делата му ... надали ще откриеш истината.

В заключение нещо интересно, което ще се радвам да прочете всеки един тук с внимание и да се попита: ЗАЩО?

Евангелие от Лука:

[4:9]  И заведе Го в Иерусалим, постави Го на храмовата стряха и Му рече: ако си Син Божий, хвърли се оттук долу;

[4:10]  защото писано е: "на Ангелите Си ще заповяда за Тебе да Те запазят;

[4:11]  и на ръце ще Те понесат, да не би някак да препънеш о камък ногата Си".

[4:12]  Иисус му отговори и рече: казано е: "няма да изкусиш Господа, Бога твоего".

Дано всеки се замисля за това в какви изкушения се оставя всеки ден да влиза! Или казвате, няма метафора и тук, той дявола е лошия, ние сме пречистени, само защото мислим за Господа ... .

Аха ... ми не знам, всеки да си прецени сам.

Светлина на всички!

нико

Линк към коментар
Share on other sites

Брее вижте какво чудо прочетох днес в пресата:

Европейската космическа сонда СМАРТ-1 е открила планински връх на Луната, на който слънцето никога не залязва. Този район бе наречен "Върхът на вечната светлина".

Чудя се дали някой астролог няма да се усети да му придаде някакво велико космологично значение?! Колко му е, там сигурно мислите на човек, ще са най-светли, а и едни флуиди текат там, едни чудеса, ехеее.... :)

Дерзай народе, науката ти дава ново вдъхновение! :angel::sorcerer::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

А защо мислиш че водя дискусия? :D

Питам те за твоето виждане, но щом не желаеш да го споделиш - твое решение. :D

Във всеки случай не съм видяла някой тук да се е присмял на науката или пък знам ли - може би четеш мисли. ;)

Не съм аз човека,който има право да дава оценки на нечие поведение или отношение - това пак си е личен избор и всеки е отговорен за своите дела :)

Не е задължително в един разговор да има общоприета отправна точка, а това е разговор, който може би скоро ще се превърне в монолог. Хубаво е да се търси истината, но не всичко се вижда ясно, понякога пък съвсем не се вижда. Имам предвид например това, че ти по всяка вероятност не си имал някои преживявания, които са имали други участници във форума, с което не искам да те обиждам. Всеки има свой индивидуален опит в различните аспекти на живота. Но човек,който е имал такива преживявания, при това често без да ги е търсил съзнателно или без да ги е очаквал, не може вече да намери обяснение за всичко в т.нар. наука, поне не на настоящия етап. Не всичко,което ни се случва, можем да обясним, но то така или иначе съществува, а и си има обяснение. Да, за някои може би трябва да минем през психиатрия, за да ни освидетелстват, значи тук масово сме луди ;) Може твоето мнение да е същото /не че е важно/, но положението е такова.

Всеки има различни средства да опознава себе си и света, да се развива, да намира смисъл.

Линк към коментар
Share on other sites

Зара,

не знам, какво е дискусия и какво е разговор за теб, приеми моля те, че водя разговор или каквото там желаеш, но определено то е нещо, което не желая да е монолог, нито дори диалог, а полилог, за това го нарекох дискусия, ако съм сгрешил с точната дума, извини ме. За мен е по-важно да сме наясно със смисъла на онова, което правим, а не точното му словесно облекло, но си права, трябва и думите да отговарят, опитвам се, но ако имаме някои различия в термините добре е да си ги изясняваме, с което се връщам пак към желанието ми да имаме ясни отправни точки, не съм имал пред вид, че имаме една отправна точка в смисъла на една истина, а в смисъла, че всеки тръгва от някъде, от определен момент, от определено разбиране на нещата около него. Това не е истината, това е само моментното му разбиране за нещата. То може да клони силно към истината, но може за момента да е по-далеч от нея, но всеки тръгва от някъде и е добре да сме наясно един с друг, кой от къде тръгва и с какви крачки върви, за да сме наясно, как да се разберем. Иначе ще си говорим на различни езици до утре и нищо няма да се разберем, което всъщност е и една от причините хората предимно да не успяват да се разбират и затова избягват да философстват, някои дори с гордост заявяват, че мразят спорове или дискусии, според, кой както го разбира.

Резултата е ... суета и падение на душата.

Аз не съм казал, че се присмиваш на науката и не знам точно как си направи това заключение.

Никъде пак повтарям не твърдя, че трябва да имаме обща отправна точка, но трябва да имаме общ език!!! Но ти не схвана езика като общото, а нагласите и вярванията, което показва, че ти определено имаш някаква странна нагласа към мен и не се замисляш достатъчно внимателно над думите ми. Да много са, но сред тях няма излишни. Всеки има право да дава мнението си и да го има за някой друг, а и всеки го има. Само дето хора като теб не си го признават, щото не пасва да го признаят на това, което се опитват да покажат, че имат като философия. Ти имаш мнение за мен, а и ще имаш все по-детайлно такова. До момента, в който или ще ме разбереш или ще ме обявиш за нещо, което не приемаш, ни желаеш, ни уважават. Този момент ще бъде очевадното доказателство, че имаш мнение към мен, да не говориш, че имаш мнение за хората около теб, за философите на които вярваш, а и за онези на които не вярваш. Така че да твърдим, че нямаш право на оценки е просто наивно и лъжливо твърдение.

Напълно си права според моето мнение казваш, че не всичко се вижда ясно. Аз също мисля така, ако ще и да те изненадва това. Разликата е в методите ни да вярване. Ти вярваш емоционално на неща в които се влюбваш, защото ти носи наслада и спокойствие да им вярваш. А аз вярвам в неща, за които знам, че ги има. Моите начини за трупане на знания не са толкова повърхностни, колкото може да си мислиш, ако ми кажеш сега, че с разума само не можело. Бих ти казал тогава, че не познаваш способностите на разума, а и не атрибуираш (нова дума … съотнасяш причинно следствено, мое дело ако се чудиш в кой речник) правилно някои действия, които и самата ти извършваш.

В духа на това, което сама казваш, че не всяко нещо се вижда, ти казвам, да се пазиш да не стане така, че ти да не си видяла нещо. Забавното е, че всеки който се осъзнава, си вярва, че в дадения момент това което той/тя вижда и мисли е абсолютната истина. Това е типично за малките деца, затова и те са способни с толкова силна мотивация да правят каквото и да е. Тяхната мотивация е еднакво силна както в любовта им, така и в омразата им. Процеса на порастване включва да се научим да се съмняваме и да се научим да вярваме с разбиране и разум. Но ... когато си влюбена в "интуицията" и си вярваш, че тя не е плод на разума. Когато не подлагаш на съмнение това нито за секунда, когато вярваш в нейната екстраординерна природа, ти не ми даваш шанс да ти обясня нищо, защото ти автоматично изключваш възможността да има истина в думите ми.

Разлика между този тип абсолютизъм във вярата ти и вярата на някой ислямист-камикадзе няма съществена всъщност. И двамата ще сте прави и двамата ще сте си велики сам за себе си, Дет' се вика направо сте съвършени богове и нищо не ви трябва повече, нито информация нито любов ... нищо.

Аз все пак не завиждам на никой от вас двамата. Защото този свят не е роден и съществувал благодарение на стихийни, унищожителни, па макар с красота и чар действия, а е резултат от дълъг път и промени. Сигурно си се замисляла, че едно дърво расте дълго, дълго време, за да стигне някакво ниво, то не е най-голямото му ниво и винаги има още, но това голямо дърво можеш за "нула време" да го унищожиш с някой красив акт на убийство. Можеш и зрелищно да го направиш и в очите ти ще гори същото вдъхновение, като на онези деца, които аз гледах да убиват таралеж с камъни в локвата. Красотата е превратна. Всеки нормален човек вижда красота във всичко в което залитне. И този дето върви на ръба на пропастта и тя го влече да скочи и затова му става лошо и той вижда красота в скачането, но ЗНАЕ, че скочи ли - изхода ще е летален, затова и му прилошава, защото в мозъка му протичат силни процеси, които още по-силно се конфронтират един с друг. Ако си се чудила някога, защо те е страх да вървиш по ръба на пропаст де. А иначе причина няма, крачки можеш да правиш на където си поискаш и няма причина краката ти сами да тръгнат към пропастта, решава винаги главата. Опс, извинявай, забравих, че за теб интуицията може и да не е в главата. ;)

Ако пожелаеш, замисли се дали за онова, което си преживяла не би могло ВЕЧЕ и сега да съществува обяснение, при това далеч по-просто от това, което ти се иска да е. Ако пожелаеш, замисли се. Ако не ... подмини и този ми въпрос, както правиш и с останалите по-горе и в предишни постинги.

А това с психиатрията беше голяма глупост. Аз мисля, че ти си достатъчно умна жена, както и много хора, за които ти може и да си мислиш, че аз бих ги пратил в психиатрията. А и ... от къде на къде си мислиш такива неща за мен, кога и как съм загатнал дори, че си мисля, че си за психиатрията? Виждаш ли?! Бързаш да ме преценяш, а го правиш грешно, защото не внимаваш добре, какво точно пиша тук. Изобщо дори факта, че пиша а и начина ми на писане, като писане за малоумни ли ти изглежда? Според мен пиша сравнително сложно и многословно, което означава, че предполагам, че хората, които ме четат, могат да го разбират. Щом вярвам, че могат да ме разбират, следователно дали точно за в психиатрията ги имам?

Виждаш ли, колко неща за мен си преценила грешно. Но не ти се обиждам, аз знам, че всеки си има моменти, аз също съм бил дете, а и още раста. Дете сега казвам в моя смисъл на думата, а не донкиния. ;)

усмивки,

нико

Линк към коментар
Share on other sites

Някои тези Зара, правят с нас така, че повярваме ли в тях, вярата ни в тях изключва всякакви други алтернативи, изключва дори смисъла да се търсят други алтернативи, изключват смисъла на съмнението. Т.е. излиза, че една техника за опознаване, която използваш ежедневно в обикновените задачи и ти върши добра работа сега се налага да я отхвърлиш като метод за опознаване. И то само защото тезата, която си приела всъщност благодарение на съмнението пак, сега вече изключва съмнението. Да на съмнението, на съмнението и на желанието да разбереш, да знаеш. А сега вече сама си забраняваш да знаеш и да подлагаш на съмнение. Сега за теб няма знание, има "великата" интуиция ... ;)

Тогава идва върховното за теб блаженство, нали. :dancing yes:

ех Зара, Зара ... :hmmmmm:

ПП: някога повярвах, че мухите се съживяват след като са удавени. Оказа се, че те дишат с тръбички, цялото им тяло е пронизано от тръбички, а не като нас с бели двобове, тези тръбички като ги напълниш с вода, мухата не може да си набавя достатъчно кислород, и няма енергия. Затова и ако я "удавиш" за кратко време тя не умира, а само силно забавя процесите си. А някога ми изглеждаше чудо. :sorcerer::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно, но досега реагираш точно според очакванията ми :)

Интересно е също, че приемаш нещата насочени лично към теб. Аз говорех обобщено, не съм имала предвид теб конкретно, но от самото начало все се "припознаваш" в думите ми,а не е нужно.

Да,определено подценяваш моята интелигентност, като постоянно ми напомняш че не чета внимателно и не схващам какво говориш :D , но явно си свикнал да не те разбират.

Според теб някъде да съм твърдяла, че съм стигнала до абсолютната истина?!

А смисъла да разменяме реплики върху начина на изразяване и върху това кой е загрял или не какво е имал предвид другия за отправните точки какъв е?

На всичкото отгоре твърдиш че аз съм си изградила мнение за теб, нагласа, без да имам достатъчно данни може би, но това,което аз наблюдавам е, че този,който си е изградил опредлена нагласа към другия, си ти, защото ми вменяваш разни мисли, мнения, настроения, които при мен не се наблюдават във вида, в който предполагаш, че са.

Във всеки случай не съм видяла някой тук да се е присмял на науката

Естествено, че не си се присмивал на науката. Имах предвид другите участници във форума - всички те се отнасят с уважение към науките и техните успехи. Ти си този,който се присмива на измислени науки като астрологията :) Друг не си е позволил да се присмее на нещо, с което не се е занимавал :D

Линк към коментар
Share on other sites

Мила Зара,

Интелекта е само един потенциал. Той може да се развива, може и да чака. Казвам го сега надявам се по най-недвусмисления начин, че аз вярвам в твоят интелект, не с ирония, а сериозно. Аз го съзирам в определени твои прояви, а не с някакво свръхестествено умение. Съзирам го в моментите, когато успешно анализираш някои неща, в някои от тези моменти дори съм те хвалил тук във форума, но мисля не е нужно да си ръкопляскаме за всяка казана дума. Че ще станем като на конгресите на БКП. В предния си постинг ти обясних, че самият начин, по който пиша не е начин за дебили или психично разстроени. Но ти не забелязваш като че ли тази информация.

Защо Зара?

Линк към коментар
Share on other sites

Явно наистина не си си изградил добра представа за мен, щом мислиш че имам нужда изобщо за нещо да ми се ръкопляска /забавлявам се ;) /

Но защо да превръщаме разговора в нещо толкова разводнено. Та какво казваш е смъртта?

Линк към коментар
Share on other sites

И така интелекта бидейки само потенциал, който може евентуално да се развива не означава, че от самия миг на раждането си, ти или аз сме способни на велики дела веднага, че сме способни да решаваме проблеми, да помагаме на хора в беда и т.н. Всеки от нас е имал и продължава да има някаква част от този потенциал неразвита, а друга част вече е развил. Това е един непрестанен процес мила Зара и тежко на онези, които си повярват, че в даден момент са съвършено развити и са отворили не знам си какви си очи и съвършенства. Такива хора се обричат на самоглупост. Защото и глупостта не е абсолютна величина, в смисъл, че всеки в даден момент от живота си е относително глупав, т.е. невеж за нещо. Глупостта на някой може да е малка, а на друг голяма, на някой на който глупостта е много сега, утре може да се редуцира в резултат на работата, която даденият човек е извършил. Изобщо трябва да разберем, че въпроси като този дали кокошката или яйцето са първи, са пълни заблуди и те са просто неправилно зададени, защото кокошката и яйцето са едно и също нещо Зара и всички външни деления които правим ги правим за да ни е по-лесно да разбираме света, защото е по-лесно да се каже отивам да си купя яйца и няма смисъл да си обясняваш, че отиваш да купуваш потенциални кокошки, защото и това не би стигнало за да си изрядно точна, защото тогава идва въпроса, колко е дадения потенциал в каква фаза на развитието си е, и т.н.

Ако се вгледаш внимателно и в науката ще видиш, че първите учени също са вярвали в абсолютни неща. Нютон, за което имам вече неоспорими доказателства за милата Бина, е твърдял, че времето е абсолютно и че го е имало и преди пространството. Теорията на относителността е развита едва през 20 век, да не говорим, че Айнщайн направил първо една теория, а после и още една за да е по-точен. Ама точността няма край. :) Всичко е относително Зара и това изречение има страшно обширна и силна значимост.

Всичко това ти го пиша за да ти помогна да видиш смисъла на думата потенциал. :)

И не стига да я охарактеризирам, но ако внимаваш, ще се доближиш още повече до значението й.

Обидили се сега като ти казах, ако внимаваш? И защо? Защото според теб ти винаги внимаваш? Или може би защото според теб, който не внимава е тъпак? Или може би според теб от определена възраст нагоре не може да казваме на хората, че не внимават? Защо Зара? Убедена ли си, че си права?

Според мен всеки може да не внимава в даден момент. И всеки може да е улисан в нещо. Мисля писах, че когато си влюбен в нещо или мразиш друго нещо, то вниманието на човека не действа ефективно и прибързва да прави някои заключния. Или сега ще ми се обидиш, че загатвам, че ти си прибързвала в някои моменти? Защо Зара? Ти никога не прибързваш?

А плод на какво беше да ми напишеш, че едва ли не ти нямаш мнение за мен, а малко по-горе сама си написала, че реагирам според очакванията ти. Зара скъпа, какво са очакванията ти? Те не са ли мнение? Не нали … защото не ти изнася май. ;)

Зара, език се говори трудно в някои моменти. Трудно ти е било и когато ми написа, че си нямала право да правиш оценки, а всъщност го правиш, правиш го всеки ден в нормалния си живот, правиш го и с мен и това е нормално Зара. Колкото и да ти се иска да те нарека луда, аз не мога Зара, защото в теб не виждам никаква чудатост или лудост. В теб виждам нормална българка, която с почти нищо съществено не се отличава от връсничките си. Не не си луда, съжалявам. Обикновена си. А и да ти кажа, не виждам лошо в това, надявам се поне това няма да изтълкуваш като обида. :)

На всеки се случва да има моменти в които нещо да не загрее, ако си забелязала и аз ги имам и си признавам, когато някой ми каже за тях. Какво друго са грешките ни, освен моменти, в които нещо не сме схванали правилно?! Живота е прост и лесен Зара, но трябва да се опитваме да си го обясняваме като го опознаваме, а не като си навиваме на пръста нещо и се мъчим после да натикаме света в рамките ни. Не Зара, нито си луда, нито си зла. Ти си една стандартна българка, с грешки и със силни моменти. Ако си по-внимателна в четенето на постингите ми, ще видиш, че не веднъж съм изразил прятна изненада от твои реакции. А това не е неуважение Зара. Всъщност от жените с които комуникирам тук, ти ми изглеждаш най-развитата, макар да съзнавам, че това ще породи нови смутове в душите на някои хора. Но го казвам искрено и мога да се аргументирам, ако държиш с още примери.

А това че имам уважение към теб не БИВА да ме спира да те критикувам Зара, нито ти мен, ако ме уважаваш, дори напротив. Критикуваме приятелите си, защото критиката е загриженост и аз я оценявам така, ако ти я проявиш към мен.

В този смисъл ще ти кажа, че цитата ти:

Във всеки случай не съм видяла някой тук да се е присмял на науката.

Беше несъстоятелен, защото аз не съм твърдял противното, нито пък съм те разбирал грешно, че ти го казваш за мен, да видях, че го каза за другите, но аз мисля ясно казах, че нито аз нито някой друг съм видял да се присмива на науката. Освен това, аз не се присмивам на езотериката, защото за мен тя не е нищо различно от науката, тя е само недодялан дял на науката, това го казвам аргументирайки се със заблудите в езотериката, някои от които се опитах да отговоря и обясня в по-раншен постинг в тази тема. Езотериката и науката са нещо като кокошката и яйцето. Без дори да сравнявам, коя е кокошката и коя яйцето. Да Зара, те са едно и също. Някога преди много време, хората започнали да се интересуват от света около тях, в началото нямало много информация и обясненията били малко по-езотерични, после се появила повече информация и обяснила по друг начин, част от езотериката, друга част си останала по-дълго време езотерика, но по-късно и тя станала наука, а друга ще стане, е някоя част и ще отпадне. Давал съм вече примери за неща в които езотерици са вярвали, но вече и езотериците не вярват, защото езотериката постоянно се наглася по науката. И на свой ред науката дава живот на нова езотерика, отново цикъла ще се завърти и част от нея ще стане наука, а друга ще си остане забравена езотерика. Повярвай ме, никак не подценявам нито езотериката, нито теб мила Зара. Дано да можеш да обичаш с моята любов!

Успехи

Нико

Линк към коментар
Share on other sites

Уважаема Зара,

Известно е че науката в сегашния си вид не търси да се занимава с отвъдното.

Щом някой учен си позволи да го направи, вижда иронични усмивки от

колегите си, в смисъл и тоя се чална.

Така че науката се занимава със свойствата на материалните обекти, успешно засега.

Нико се определи като учен. Като учен отговорът за отношението към смъртта е ясен и лесен.

Като човек, индивид, който ще трябва индивидуално да премине през

процеса на смъртта, какво съществено може да каже ако още е нямал такъв опит? Нищо.

Нико,

Засега отговорът ти за научната етика е ли че такава няма?

Тоест страхът е много по силен от някаква си етика?

Линк към коментар
Share on other sites

БИБЛИЯ

НОВИЙ ЗАВЕТ на ГОСПОДА НАШЕГО  ИИСУСА ХРИСТА

ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

ГЛАВА 5.

1. Като видя народа, Той се възкачи на планината; и когато седна, учениците Му се приближиха до Него.

2. И Той, като отвори устата Си, поучаваше ги и казваше:

3. блажени бедните духом, защото тяхно е царството небесно.

4. Блажени плачещите, защото те ще се утешат.

5. Блажени кротките, защото те ще наследят земята.

6. Блажени гладните и жадните за правда, защото те ще се наситят.

7. Блажени милостивите, защото те ще бъдат помилувани.

8. Блажени чистите по сърце, защото те ще видят Бога.

9. Блажени миротворците, защото те ще се нарекат синове Божии.

10. Блажени изгонените заради правда, защото тяхно е царството небесно.

11. Блажени сте вие, когато ви похулят и изгонят, и кажат против вас лъжовно каква и да е лоша дума заради Мене.

12. Радвайте се и се веселете, защото голяма е наградата ви на небесата; тъй бяха гонени и пророците, които бяха преди вас.

13. Вие сте солта на земята. Но, ако солта изгуби сила, с какво ще се направи солена? Тя вече за нищо не струва, освен да се хвърли вън и да се тъпче от човеците.14. Вие сте светлината на света. Не може се укри град, който стои навръх планина.

15. Нито запалят светило и го турят под крина, а на светилник, и свети на всички вкъщи.

16. Тъй да светне пред човеците светлината ви, та да видят добрите ви дела и да прославят Небесния ваш Отец.

...

21. Слушали сте, че бе казано на древните: "не убивай; а който убие, виновен е пред съда".

22. Аз пък ви казвам, че всеки, който се гневи на брата си без причина, виновен ще бъде пред съда, а който каже на брата си: "рака'" *, виновен ще бъде пред синедриона *; а който пък каже: "безумнико", виновен ще бъде за геената огнена.

23. И тъй, ако принасяш дара си на жертвеника, и там си спомниш, че брат ти има нещо против тебе,

24. остави дара си там пред жертвеника и иди първом се помири с брата си, и тогава дойди и принеси дара си.

...

38. Слушали сте, че бе казано: "око за око, и зъб за зъб".39. Аз пък ви казвам: да се не противите на злото. Но, ако някой ти удари плесница по дясната страна, обърни му и другата.40. И на тоя, който поиска да се съди с тебе и да ти вземе ризата, дай му и горната дреха.41. И който те принуди да вървиш с него една миля, върви с него две.

42. Томува, който ти проси, давай, и не се отвръщай от оногова, който ти иска назаем.

43. Слушали сте, че бе казано: "обичай ближния си, и мрази врага си".44. Аз пък ви казвам: обичайте враговете си, благославяйте ония, които ви проклинат, добро правете на ония, които ви мразят, и молете се за ония, които ви обиждат и гонят,45. за да бъдете синове на вашия Отец Небесен; защото Той оставя Своето слънце да грее над лоши и добри, и праща дъжд на праведни и неправедни.46. Защото, ако обикнете ония, които вас обичат, каква вам награда? Не правят ли същото и митарите?

47. И ако поздравявате само братята си, какво особено правите? Не постъпват ли тъй и езичниците?48. И тъй, бъдете съвършени, както е съвършен и Небесният ваш Отец.

:wub::wub::wub:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Драга ми Зара, аз НИКОГА не съм твърдял, че съм те опознал. Аз казах, че в дадена ситуация не си чела внимателно, а това не е равнозначно, да съм те опознал!!! Има съществена разлика, надявам се я виждаш сега. Ако съм казал нещо то е било само в определен контекст, ако го извадиш от него, то звучи грубо и обидно. Но уви когато нямаме време и нерви да осъзнаваме целия контекст на събитията се задоволяваме да си вадим грешна представа за дадено събитие или факт. От тук тръгват и излишни препирни, кой крив и кой прав. А може да се окаже, че това изобщо не е важно. Ама докато отшумят емоциите … може и да си извадим очите. :(

Нищо не разводнявам. Това са важни предпоставки за да можем да се разбираме еднозначно Зара, ако не можем това, ще бъде напълно безпредметно да водим, какъвто и да е разговор или каквото и да е друго общуване.

А като постигнем разбиране по тия теми, обещавам ти веднага ще ти дам позицията си за смъртта.

Линк към коментар
Share on other sites

Вальо, ако има отвъдно, то значи го има независимо от ирониите, някои са иронизирали разбирането на Айнщайн за относителността, някои дори и днес не го осъзнават, но Айнщайн е бил голям и търпелив и внимателен, никой не е мразил и никой не е унищожавал, до колкото ми е известно. А когато в нацистка Германия пишат книга срещу него, в която 100 германски учени срещу Айнщайн се казва тя. Та в която се опитват да го оборват, само се излагат и компрометират и днес света не помни тях, даже и глупавото им дело, а това на Айнщайн. И има защо. Ще се моля всеки един човек да осъзнае смисъла на тази голяма дума: относителност!

Така че това ялово мнение което ти имаш за науката и учените с нищо не се различава от мнението на онези за които казваш, че биха се присмели иронично. Т.е. страхувам се, че ти си като тях. Защото Вальо, аз по-горе съм давал обяснения за неясни за теб и други окултисти неща, но нито ти нито друг тук тръгна да ги обсъжда повече с мен, така си замлъкна работата, защото не си наясно, а и защото май не те вълнува. По-сладко ти е да си кажеш клишето за науката и готово. Писаш вече НЯКОЛКО ПЪТИ!!! НЕ ВСЕКИ КОЙТО СЕ ИМА ЗА УЧЕН Е ТАКЪВ!!!

Има много такива уви, които не са никакви учени, имам ги и около себе си, мога уви да ви зарина с примери. Но тези хора нито са нито ще бъдат някога науката. Науката не е съвкупността от хора, които получават заплати за това, че правят някакви изследвания. Науката е без граници, тя е манталитет, тя е философия, тя е въжделение, тя е трепет, тя е изкуство, тя е недосегаема за слепците уви, а тъжното е, че много хора не се слепи, но зорлян се правят на слепи.

Аз смея да се определям за учен, защото аз съм вярващ … дали си разбрал в какво … това не знам още. Има много отговори, които наистина са много лесни, но леснота, за която ужасно много хора нямат очи Вальо. И страхувам се сега изобщо нямаш идея, какво е мнението ми за смъртта, макар, че аз всъщност съм го загатвал тук в тази тема, ама … кой да чете. ;)

Никога не съм казвал, че няма етика, или че не трябва да има. Напротив!!! Щом наричам науката въжделение, изкуство и вяра, според теб дали наистина мисля, че няма място за етика в нея??? Как успяваш да си ги правиш такива заключения ми обясни, ако не, че не ме четеш внимателно?!?!?

Линк към коментар
Share on other sites

ако не можем това, ще бъде напълно безпредметно да водим, какъвто и да е разговор или каквото и да е друго общуване.

Мда, логично беше след всичко казано да заявиш и това.

Но хората не говорят само с тези, които имат същите "предпоставки" , но щом така си решил...

Много от нещата, които твърдиш, не съм отричала, даже съм ги потвърждавала с други думи, но не съм достатъчно многословна може би :D:D:D

Но не съм тук,за да се оправдавам, нито да търся подкрепа, нито пък да настоявам някой да говори за нещо, което не желае. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Добре е казано Синева, чел съм го и го изповядвам. И може би ще се изумиш сега като кажа, че не виждам аз да казвам нещо по-различно от казаното в цитата ти. :dancing yes:

Ха сега де, защо ли пиша тъй сега?! Големея ли се? Омаложавам ли някой тук? А? Как мислиш?

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...