Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Откъде мога да намеря


Recommended Posts

Откъде мога да намеря Четирите Веди - Риг-веда, Яджюр-веда, Сама-веда и Атхарва-веда и Упанишадите (не всички, разбира се, те са повече от 150, доколкото знам) на български език? И най-важния въпрос е има ли ги въобще преведени на български? Ако ги има, кое е издателството?

Линк към коментар
Share on other sites

Откъде мога да намеря Четирите Веди - Риг-веда, Яджюр-веда, Сама-веда и Атхарва-веда и Упанишадите (не всички, разбира се, те са повече от 150, доколкото знам) на български език? И най-важния въпрос е има ли ги въобще преведени на български? Ако ги има, кое е издателството?

Да, има ги. И Веди, и Упанишад, както и други сакрални текстове. Аз ги имам и съм си ги купила преди около 10 години, ако паметта не ме лъже, но не мога да ти кажа кое е издателството, тези книги не са при мен. Ако поизчакаш една седмица ще ти кажа :)

П.С. Ако се интересуваш от индология, мога да те насоча и да ти препоръчам книгите на Пламен Градинаров, той е един от най-добрите санскритолози (както и с ролята си на преводач от санскрит (Веди и Упанишад, и пали - будически текстове), и индолози в България.

Линк към коментар
Share on other sites

Откъде мога да намеря Четирите Веди - Риг-веда, Яджюр-веда, Сама-веда и Атхарва-веда и Упанишадите (не всички, разбира се, те са повече от 150, доколкото знам) на български език? И най-важния въпрос е има ли ги въобще преведени на български? Ако ги има, кое е издателството?

Да, има ги. И Веди, и Упанишад, както и други сакрални текстове. Аз ги имам и съм си ги купила преди около 10 години, ако паметта не ме лъже, но не мога да ти кажа кое е издателството, тези книги не са при мен. Ако поизчакаш една седмица ще ти кажа :)

П.С. Ако се интересуваш от индология, мога да те насоча и да ти препоръчам книгите на Пламен Градинаров, той е един от най-добрите санскритолози (както и с ролята си на преводач от санскрит (Веди и Упанишад, и пали - будически текстове), и индолози в България.

Разбира се, че бих поизчакал. Да, моля те, препоръчай книги. Ако под "и други сакрални текстове" имаш предвид Махабхарата, ще съм много щастлив. Благодаря ти за съдействието.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще се опитам да ти дам някои насоки, но информацията ми няма да е пълна, защото книгата ми, която съдържа Веди и Упанишади не е при мен, това ще стане следващия път.

За другите книги от епохата на т. нар. класически индуизъм:

"Махабхарата/Рамаяна", издателство Народна култура (1972 г.)

"Бхагавадгита" (това е част от епоса Махабхарата), издтателство "Евразия" (1996 г.)

Предлагам на вниманието ти един много информативен и систематичен поглед върху ведическата литература. Интересното, полезното и хубавото е, че има историческа хронология и тематична схема на древните индуистки текстове. тук

П.С. В книгата, която имам аз (и за съжаление не си спомням издателството), има и част от Пурани-те (общо 18 на брой изключително древни ритуални поеми), които се смятат за най-езотеричните и символни послания и са в полето на изледвания на повечето теософски школи.

И още нещо, би било добре, след като искаш да изследваш древни тектове да прочетеш и Тибетска книга на мъртвите (Бардо), и Книга на мъртвите на древните египтяни, просто за анализ, за по-широк поглед върху нещата.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...