Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Иво

Може ли да се добавят плодове към житния режим? А чай? Друго?

Recommended Posts

Може ли да се добавят плодове към житния режим?

Отварям тази тема, тъй като това е сравнително често задаван въпрос през годините.

Ето ги въпросите:

Доколко е възможно да се варира спрямо храната т.е. освен житото, което е основно в режима, ориентировъчно какво количество плодове може да си позволи човек на ден между отделните хранения? Отправям въпроса си така, защото при мен нормалното хранене е съпътствано с консумирането на много плодове - стигала съм и до 2-2,5-3 кг. на ден (това може и да не е "много" ).

Бих искал да задам и аз .. въпрос върху течащия вече много приятен житен режим:) Може ли за разнообразие някой ден, вместо ябълка с житото и меда да се хапне мандарина или портокал?

За първи път ще спазвам житен режим, затова се интересувам дали трябва стриктно да спазваме само - жито, орехи, ябълка и мед! Може ли да се пие чай, кафе, минерална вода? :dancing yes:

Извинявам се за малко странния въпрос, но по време на житния режим какво може да се пие? По-специално, може ли чай или само топла вода? Благодаря предварително.

Ако имате други въпроси, коментари или споделен опит по темата, моля пишете директно в темата.

Сподели това мнение

Отговори от различни хора през годините:

Здравей Ек,

Доколкото аз знам схемата е такава:

- най-добре само сурово жито, оставена във вода от предната вечер (а според някои и малко по-дълго)

- ако не можем само на жито - добавяме ябълки, орехи и мед; ако имаме проблеми със зъбите варим житото

- ако това също е трудно биха могли да се добавят някакви плодове. Това вече е индивидуален въпрос, както каза Васко "прилагането ... винаги е индивидуално".

Вода, по възможност гореща, и чай аз пия на корем по време на режима. Повече вода по-добре. Организма се чисти. За кафе :hmmmmm: мисля, че кола, кафе и подобни не са добра идея. Ако си престрастена обаче и пиеш много кафе може би трябва консултация с диетолог, там вече не разбирам... пък и не пия кафе :)

Учителя е дал да се използва само накиснато жито по време на житния режим,но е позволил за братята и сестрите, който имат проблем със зъбите или стомаха дори леко да е сварено.Срещала съм само добавяне на 3 ябълки- храната за душата,3 лъжици мед и 9 ореха- храната за мозъка.Не съм срещала и в спомените на братята за други плодове.Но Иво е прав- всичко е индивидуално , зависи как усещаш нещата.Така се трупа опит и се преживяват нещата,стига да си буден.Още веднъж желая на всички светли житни дни изпълнени с духовни опитности! :thumbsup2:

важно е да се чувствате добре и всичко да става естествено

за пример - първият път когато го правих, вкл. повече плодове, така ми беше по лесно да издържа, а сега дойде времето да го направя, живот и здраве, мъничко по строго

Ако само на жито, няколко ябълки и няколко ореха ти е трудно, според мен можеш да си позволиш различни плодове. Аз поне така правя. В какво количество - ти решаваш. Мисля, че Лидия Ковачева беше писала плодовете да са до към 1кг на ден и да има много чай. Даже и да превишиш малко нормата, не мисля, че ще е голям проблем особено ако това ти е първи режим. По-нататък може да станеш по стриктна.

Поздрави и Успех,

Иво

До колкото знам, се пие само топла вода с лимон и аз лично го спазвам, защото много обичам именно топла вода с лимон. :rolleyes: Но, както виждаш, има и хора, които си позволяват чай, така че ти си решаваш.

А, за други плодове - винаги е имало различни мнения по тези въпроси, но според мен, е добре през тези 10 дни да ядеш само ябълки. Те си имат своето предназначение, дадено от Учителя. Дано да не греша, но ябълките са за сърцето, орехите - за мозъка, мед - за кръвта.

Мен не ме влече към чай или др. плодове, не чувствам и глад - даже напротив - и към житото нямам толкова апетит, колкото към ябълките ( за сърцето ;) ).

Благодаря за отговорите. Ще си взема още ябълки. Никак не ми омръзват, но ми беше интересно как стоят точно нещата. Гладът не е проблем, но яденето рано сутрин ме затруднява. Оказва се че 100 гр жито на ден било доста повече отколкото предполагах...

Благодаря ви отново за отговорите.:feel happy:

Здравейте! Светли и леки житни дни! :thumbsup:

Знае ли някой дали Учителя е дал да се употребява мед по време на житния режим, или това е добавено в практиката впоследствие, както ябълките и орехите?

Слънчево настроение!:D

По принцип всичко може :), важното е да не проявяваме насилие към самите себе си, макар че поне малко разумна воля е необходима!...

Всеки би трябвало да има смелостта да преценява сам за себе си - кое е подходящо и разумно и кое - не. Аз карам постепенно във всичко.

:) А житото разбира се, че е най – добрия вариант, заместителите са си заместители.

Пак нещо не ми стана ясно :D . Тези ябълки, орехи-по един път на ден ли се ядат, в смисъл-по ябълка сутрин, обед и вечер, и по 3 ореха :rolleyes: ? И още нещо- трябва ли да се яде нещо друго през това време? Защото аз съм 10 кила под нормата, да не говорим, че само хляб ям минимум по един на ден :lol: .

За ден трябва да се консумират 3 ябълки и 9 ореха + житото, т.е, за едно хранене - порцията жито, малко мед, 1 ябълка и 3 ореха. Трябва да се пие и много вода, по възможност гореща вода.

По начало не трябва да се яде друго по време на режима. Аз лично направих за първи път суровата версия - само жито - без ябълки, мед и орехи, но си е волево изпитание наистина. :)

Не зная каква е за теб нормата на човешкото тегло, но и аз не нося много килограми върху себе си, а нямах особени проблеми при този режим.

Със здраве!

Успех! :)

Трудно понасям монодиетите. Приличам по това на баба си по майчина линия. Не понасяме да ядем едно и също няколко пъти подред. Случвало ми се е дори да повръщам, извинете. Опитах да изхитря природата си, правейки различни комбинации между продуктите, но днес вече направо ми се гадеше. Не искам да намразя житото и останалите продукти. ... Мисля, че режимът ми се отрази добре дотук.

Преди няколко дена, една позната се учуди, като й казах, че съм пил чай миналата година и затова реших да попитам.

До колкото знам, Florestan, се пие само топла вода с лимон и аз лично го спазвам, защото много обичам именно топла вода с лимон. :rolleyes: Но, както виждаш, има и хора, които си позволяват чай, така че ти си решаваш.

Аз понякога включвам чай, който естествено също има билки, в житния си режим. Но това все пак е рядко. Може би е добре да се консултираш с специалист по билките по въпроса.

За първи път правих житен режим през лятото на 2007. Знам, че е най-добре през февруари, но имах голямо желание и нужда от промяна. Даже малко го измених :unsure: и вместо ябълки ядох праскови, защото бяха от градината и реших, че е по-добре да ям тях отколкото да си купувам ябълки. Ефектът беше невероятен...

И да си призная, по време на режимите пия слаб билков чай без мед, защото само с вода има по малка вероятност да го издържа.

Можете да добавете и своето мнение към темата.

Сподели това мнение

Благодаря за тази тема въпроси-отговори, много е полезна. Аз сега чета ли чета как сте спазвали житен режим през годините и правя планове кога да се включа.

Редактирано от krissi

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега