Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Гражданска петиция


Recommended Posts

Подписвам, защото смятам, че всяко човешко същество има право на медицинска помощ. Здравето и живота не може и не са бизнес!

Линк към коментар
Share on other sites

Позволявам си да отговарям на петицията, много разумна идея да го обсъдим.Работила съм като икономист в тази сфера преди години.Бях изпълнител по осигуряването на 2000 лица ежемесечно -социално слаби.Държавата беше финансирала това.Но кризата ни поставя пред ново осмисляне на реалностите.Вярно е, че бюджета не е каца без дъно.Едно семейство  на един доход и детски надбавки, как оцелява!?Прехвърлят се средства от детските надбавки по параграфа на здравните осигуровки Веднъж в годината виждаш  личен лекар.Е, трябва друг подход или на  неработещия да му се преведе минимална вноска от работещия в едно семейство.Този закон за здравното осигуряване да даде право на избор, да има социална защита за всички слоеве.Като не е функционална здравната система да се подобри структурата и квалификацията на работещите в нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Никак не съм съгласна с разсъжденията на този човек.

Не съм съгласна, че 16.80лв/месец е много за здравно осигуряване. Ако това е примерно семейство с две деца и двамата родители ще плащат по 33.60 общо всеки месец, това са към 400лв на година. Ами тези 4 човека поне по 4-5 пъти всеки от тях ще отиде на лекар през годината: по един профилактичен преглед на децата и на родителите, средностатистически все ще имат по 2-3 оплаквания, може съвсем леки и банални - грип, кожен обрив, ..., ще имат нужда от правене примерно на няколко пломби ... Как ви се струва, колко пари ще дадат, ако не са здравно осигурени и плащат за всичко това от джоба си? Дали пак няма да дадат тези 400лв или отгоре дори?!

Ами ако на другата година някой от това семейство се случи да има нужда от операция - да не предизвикваме съдбата, нека да е пак нещо по-леко - примерно апандесит, или някой пада и чупи крак ...? Дали 400лв ще им стигнат?

Свидетел съм на много хора, които съвсем съзнателно не си внасят осигуровки, нито здравни, нито никакви, обаче казват - държавата е длъжна да се грижи за мен! ЗАЩО?!? Какво е направил той за държавата, че тя да е длъжна? Включително и по-възрастни хора, на които им остава 5-10-15 години до пенсия ... Познайте какво ще стане? Като навърши нужната възраст, държавата ще започне да му дава на този човек социална пенсия, ще има достъп до безплатна здравна помощ ... - откъде идват парите за това? Ами от мен, от вас, от тези, "гламавите", дето си плащаме осигуровките, и данъците, и всичко и пълним бюджета.

Аман от Андрешковци! Омръзна ми да слушам вайканията на хора, целящи да надхитрят държавата.

Да, ама държавата това сме всички ние, и Андрешковците включително.

Та и затова сме на този хал.

Всеки гледа да надхитри и да не даде, ами дори да вземе/открадне от държавата - т.е от мен, от вас и (без да съзнава) от себе си и от децата си дори. И оправданието им е, че някои не давали също, ами дори крадяли. Оооо, това ми е много познато; същия този човек, ако беше на позиция да може също да краде и той щеше да го прави. Психиката му е такава - не иска да дава, а да получава.

Има държави, примерно САЩ, в които се спазва именно този принцип - човекът има право на здравно осигуряване - т.е ако иска, внася пари в опред. фонд и ако му се наложи, ползва внесеното. И понякога (ако е внасял малко) за някои скъпоструващи неща осигуровката му недостига. А който не си е внасял здравни осигуровки - има право да не внася, но и няма право на безплатна медицинска помощ. Ако има пари - ще се лекува, ако няма - оставят го да се оправя, както си знае, да умира дори. Май и при нас трябва да стане така, да се убедят някои хора, колко е недалновидно това, и чак тогава да им "уври" главата.

Иначе по принцип в здравна система като нашата и като повечето европейски, съм съгласна, че някои хора са по-здрави от други и определено парите не следват човека, който ги е внесъл. Но ... откъде имаме тази сигурност, че след като 20 години работим, внасяме осигуровки и почти не сме боледували, на 21 година няма да имаме нужда от някаква скъпоструваща процедура?!

И да ви кажа, предпочитам да съм здрава и да съм платила повече пари, отколкото са ми нужни на мен за поддържане на здравето, отколкото обратно - да изпитвам някакво мазохистично удоволствие, че внасям малко пари или дори не внасям, а имам толкова болести, че държавата ме лекува за сметка на някои други хора, дето не боледуват толкова 60.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, хубаво мнение и за хората с добри доходи е валидно, но то не обхваща редица случаи когато на безработни им се налага да плащат тези пари месечно, като в същото време едва намират пари за прехранване.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, хубаво мнение и за хората с добри доходи е валидно, но то не обхваща редица случаи когато на безработни им се налага да плащат тези пари месечно, като в същото време едва намират пари за прехранване.

Подкрепям Станимир!

Частни здравноосигурителни фондове? - Мерси!

Този филм вече сме го гледали!

Sicko - Michael Moore

Sicko - Филм

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Диана, хубаво мнение и за хората с добри доходи е валидно, но то не обхваща редица случаи когато на безработни им се налага да плащат тези пари месечно, като в същото време едва намират пари за прехранване.

Стан, валидно е за всички.

Специално разгледах случая с безработно семейство.

Който има по-високи доходи, той пак плаща повече от 16.80лв/месец, много повече ... и както подчертах много вероятно е да не ползва по-голям обем медицински услуги.

А с тези 16.80 могат да си купуват примерно по 20 хляба на месец и евентуално няма да умрат от глад, но същевременно няма да може да ги оперират от апандесит и ще умрат (вярно, нахранени) от перитонит ...rolleyes.gif . Естествено, ако точно в тази сума е въпроса, защото забелязвам странни приоритети - няма пари за прехрана, няма 16.80 за здраве, а примерно продължава да се плаща по 20.00 за кабелна телевизия, или за мобилен телефон, или за цигари, или за алкохол...thumbdown.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Тези 16.80 много бъзо ще нараснат до стотици и хиляди и тогава ще се превърнем в добре угоени, апетитни прасенца за тези, които и сега са се профилирали в бързото източване на кръвта, пардон на здравната осигуровка!

Линк към коментар
Share on other sites

Трябва да имаме право на избор при здравното осигуряване.

Така или иначе сами носим отговорност за здравето си.

Не желая държавата да се "грижи "за здравето ми и въпреки

че съм с непрекъснати здравноосигурителни права , държа да

имам право да се откажа от тях по законен ред !

Не искам да имам нищо общо със здравеопазването , което ни

се предлага срещу внесените от нас осигуровки , нито вярвам ,

че то ще се подобри (при всяко следващо увеличение) , но тези средства

ще ми дадат по-голяма свобода при избора на лечение ,

като ги прибавя към заплащането , което така или иначе правя като

здравноосигурена когато се е налагало да търся Качествени медицински

услуги.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, sarita, в някои страни именно така стоят нещата - оставили са грижите за здравето на здравомислието на гражданите.

Но ... оказва се, че в държавите, където е така, здравомислещите граждани са твърде малко. И много хора предпочитат да изконсумират всички спечелени средства сега и веднага и не мислят нито за болести, нито за старост. Или в най-добрия случай имат здравна осигуровка, но тя не им стига, защото са внасяли малко. А когато се разболеят, особено от нещо по-сериозно и са нужни много пари за лечение ... какво става?

Аз допускам че ти и други хора биха постъпили далновидно и биха си заделяли дори по-голяма сума от 16.80/месец в някаква своя сметка, именно за да я ползват за здравето си, когато се наложи. Но ти убедена ли си, че всички ще постъпят така?

Съвсем до скоро и аз бях на твоята позиция.

И в момента ме е яд, че средствата от здравни осигуровки се източват, или поне разхищават, също не се разпределят целесъобразно и т.н.

Скоро дори разговаряхме, аз бях недоволна, че здравните вноски все се покачват, а няма кой знае какво съществено насреща. Но ... може би наистина не ми се е и налагало да предприемам нещо сериозно по отношение на здравето си. Съпругът ми точно това изтъкна - от една страна неразумността на хората, от друга, че не сме застраховани, че ще си бъдем все здрави и невредими. Познавам хора, претърпели сериозни операции и то няколко - дали щяха да успеят да си ги финансират със заделени собствени средства или ... вече нямаше да бъдат сред нас?

Аз самата съм внасяла и продължавам да внасям доста средства като осигуровки. И, както казах, дори като цяло предпочитам да не съм ги изконсумирала аз тези мои средства. Но ако реша да направя сметка за внесеното от мен до момента, то пак не би покрило някоя скъпа операция (сега за теб не знам - може би имаш до сега внесени като здравни осигуровки поне 100 000 лева). Е, какво тогава?! А ако ми се наложи такава скъпа интервенция?

Линк към коментар
Share on other sites

Трябва да имаме право на избор при здравното осигуряване.

Така или иначе сами носим отговорност за здравето си.

Не желая държавата да се "грижи "за здравето ми и въпреки

че съм с непрекъснати здравноосигурителни права , държа да

имам право да се откажа от тях по законен ред !

Не искам да имам нищо общо със здравеопазването , което ни

се предлага срещу внесените от нас осигуровки , нито вярвам ,

че то ще се подобри (при всяко следващо увеличение) , но тези средства

ще ми дадат по-голяма свобода при избора на лечение ,

като ги прибавя към заплащането , което така или иначе правя като

здравноосигурена когато се е налагало да търся Качествени медицински

услуги.

Системата, която действа в т.н. бели държви е на принципа на соидарноста, а не на принципа - Държавата се грижи за мен, (без Америка, където Обама се е заел с реформа на частните осигурителни каси, за които пледираш)

Ако видиш какви гигантски далавери правят частните здравноосигурителни фондове там, ще те заболи главата!(филма Sicko) Там, а какво остава пък тук.

Между другото, лекарите имат право, както всички други, да стачкуват за неизплатени заплати, но не и за това че може би за пръв път, действително ги проверяват и разкриват фрапантни далавери и машинации за източване на здравната каса, сиреч на нашите пари, примери от които може да се прочетат във всеки форум.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Има държави, примерно САЩ, в които се спазва именно този принцип - човекът има право на здравно осигуряване - т.е ако иска, внася пари в опред. фонд и ако му се наложи, ползва внесеното. И понякога (ако е внасял малко) за някои скъпоструващи неща осигуровката му недостига. А който не си е внасял здравни осигуровки - има право да не внася, но и няма право на безплатна медицинска помощ. Ако има пари - ще се лекува, ако няма - оставят го да се оправя, както си знае, да умира дори.

Бих искала и тук да бъде така , но забрави тук в Булгаристан никога няма да се случи това.

Да , лекарите имат право да стачкуват за неизплатени заплати и нека стачкуват.

Но кой има право да ни насилва да заплащаме нещо , което не ползваме и за в бъдеще нямам и намерение да ползвам , защото не бих позволила да ме третират като животно.

Затова трябва да ни се даде право на избор.

Моля , не се опитвайте да ме стреснете с евентуални бъдещи мед.итервенции.

Редактирано от sarita
Линк към коментар
Share on other sites

Има държави, примерно САЩ, в които се спазва именно този принцип - човекът има право на здравно осигуряване - т.е ако иска, внася пари в опред. фонд и ако му се наложи, ползва внесеното. И понякога (ако е внасял малко) за някои скъпоструващи неща осигуровката му недостига. А който не си е внасял здравни осигуровки - има право да не внася, но и няма право на безплатна медицинска помощ. Ако има пари - ще се лекува, ако няма - оставят го да се оправя, както си знае, да умира дори.

Бих искала и тук да бъде така , но забрави тук в Булгаристан никога няма да се случи това.

Да , лекарите имат право да стачкуват за неизплатени заплати и нека стачкуват.

Но кой има право да ни насилва да заплащаме нещо , което не ползваме и за в бъдеще нямам и намерение да ползвам , защото не бих позволила да ме третират като животно.

Затова трябва да ни се даде право на избор.

Моля , не се опитвайте да ме стреснете с евентуални бъдещи мед.итервенции.

Не се опитвам да стресна, по-скоро да напомня за един аспект, който за съжаление наистина е твърде възможен; никой не е застрахован, може да сме здрави, да водим здравословен начин на живот, да прилагаме всевъзможна профилактика и т.н., но не се знае какво ни е подготвила съдбата - случват се злополуки, катастрофи ...

На мен самата ми беше нужно да се поставя на мястото на някой примерно с няколко сърдечни операции, или на хемодиализа, или след тежко обгаряне, или след тежък пътен инцидент ..., за да оценя системата. Както вече казах, нито е идеална, нито ми харесва, нито покрива всички случаи, но ... дава шанс на много хора. Който в противен случай щеше да липсва - за мен и за още 99% от хората, които нямаме как да извадим няколко стотин хиляди евро за такова лечение.

И ... това подчертаното е много силно казано. От опит знам, че когато много се заричам за нещо, скоро ми се стоварва именно такова на главата.

Линк към коментар
Share on other sites

Това е така, въпреки че при нивото на култура и предвид манталитета на по-голямата част от населението в България, много хора буквално ще се закопаят. Не знам как стои в момента въпросът със здравното осигуряване за децата, но единствено при него не трябва да има избор.

Линк към коментар
Share on other sites

Подкрепям Александър - вижте филма Sicko на Майкъл Мур. Един от аспектите на филма е сравнение на американската, френската и английската осигурителни/здравеопазващи системи. Ако не допуснете да ви раздразни елемента на художествена хипербола :), ще получите представа за реалната ситуация.

Линк към коментар
Share on other sites

Живеем в демократична страна и всеки трябва да има ПРАВО НА ИЗБОР !!!

право на избор = право на здравно осигуряване = право на здравеопазване

Наистина ли мислиш така, sarita?

Линк към коментар
Share on other sites

право на избор =право на здравно осигуряване =право на здравеопазване , но също и

право на избор = право на отказване от здравно осигуряване = липса на здравеопазване

Какво ще кажете за безработните , които не получават парични обезщетения , а са длъжни да внасят 16.80 (21лв.)

на месец? На такива хора с явна невъзможност да внасят тези месечни вноски , трябва да бъдат прекъсвани здр.осиг.права

веднага без за това да се превръщат в длъжници.

Ясно като бял ден -няма средства -няма права.

Държавата няма начин да поема лечението им , хората нямат доходи да си покриват осигуровката , значи автоматично отпадат

от тази система .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...