Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Отглеждане и аранжиране на стайни и терасни цветя. Задай въпрос тук


Recommended Posts

Здравейте. Подариха ми гардения, обсипана цялата с пъпки, интересува ме как да я поливам, за да я запазя. И всъщност как да я гледам.:)

Благодаря предварително!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Гарденията е много красиво и силно ароматно цвете, любимото ми :). Много е капризна обаче, като повечето красиви цветя ;) . Най- общо гарденията обича влажността. Иска влага във въздуха и в почвата, умерена разбира се, за да не изгние. За целта при пресаждане в долната част на саксията или размесено с почвата може да се сложи от декоративните гелове, които задържат доста дълго влага. А за въздуха може да се декорира до нея или под нея съд с камъни и вода, който спомага за влагата с изпарения. Ако е в крайморски град няма проблеми :). По време на цъфтежа - март- октомври да се тори с тор за цъфтящи, за да радва дълго и с обилни цветове, два пъти в месеца. В общи линии това е. След това зазимяване подрязване за обилен цъфтеж. Изложение: обича изток, запад, със запада да се внимава лятото при силното слънце. Успех :)

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Здравей, това цвете го няма по цветарските магазини и както разбирам, не случайно.

http://magicaura.com/Udumbara-e-nebesno-cvete-veshtaeshto-dobro-art1942.html

Съжалявам, но нямам информация за отглеждането му, но по пътя на логиката и от прочетеното, предполагам, че не би расло или поне, не би цъфнало в стайни условия.

Благодаря за запитването, за мен това беше нова информация. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте!

Много харесвам орхидеи-имам си вече.Знам,че това е да си отглеждам корени.Корените на орхидеите ми са здрави,зелени сега поливам на 2 ,ако трябва и на повече време,те си показват,от 2 месеца имат пъпка след като и изпадаха предходните цветове,но не разцъфват-насочете ме за причини.Зная,че при смяна на място може да има такъв проблем,но все пак питам,защото със сигурност не зная много неща за тези невероятни растения,които радват очите ми-обожавам ги.Кога да торя?С какво?Орхидеите са фаленопсиси.

Линк към коментар
Share on other sites

Орхидеите имат период на покой и период на цъфтеж, ако до сега е цъфтяла, нормално е в момента да е в период на покой. По време на този период, орхидеята не се тори. Периодът на покой продължава от 3 до 6 месеца, зависи от мястото на което се намира. Орхидеите обичат влагата във въздуха, хубаво е да им я осигурявате. В естествената си среда те виреят в джунглата по стъблата на дърветата, фалаенопсисите са така да се каже паразитни растения :).

след около месец, може да започнете с торенето за цъфтеж, по описаната схема на флакона, който ще закупите. През това време се грижете за влага в корените и на листата.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Ви, диди-тц.Намират се на източен прозорец-по листата и корените виждам, че добре се чустват.Листата бърша редовно с бира или лим.сок,но си признавам,че не пръскам-това зимата дали няма да им навреди?

Хубава вечер

Линк към коментар
Share on other sites

Листата на индийския ми коноп са повяхнали липсва им онзи блясък и живост, какво да правя?! Майтап

Редактирано от Галио
Линк към коментар
Share on other sites

Имах един фикус, към който някак си се бях привързал. Не точно привързване, но нещо като нещо от теб. Да не му обръщаш внимание, но ако го няма да ти липсва. Та, седеше в хола, но по едно време взе да заема доста място и аз реших да го изкарам във входа при другите растения на съседите.

След няколко дни фикуса изчезна. Откраднаха го. Започнах да си мисля дали не съм виновен, че го изгоних от дома си, дома му? И с тая кражба все едно нещо ми показа, че на улицата живо същество не се хвърля. Не се сещам често за тази случка, но когато се сетя се измъчвам. А още по - жалкото е, че знам кои са крадците. Бабите от околните блокове. В този случай дори и да откриеш крадеца незнам дали е удачно да му се търси отговорност? Имам предвид, че пред някои хора си безсилен. Опитвал съм се да се радвам, защото си е намерил нов дом, но го правя насила. Искам да си го взема отново, но не искам да ангажирам някоя баба. Тоест може би не искам толкова силно самия фикус. Повече ме мъчи това, че допуснах да ме ограбят.

Ония ден отново се сетих за фикуса. Понеже сега кастрят дърветата на улицата ни и бабите събират клоните за огрев. И в главата ми изникна фикуса. Започнах да си мисля как няколко баби са го откраднали. И си викам.

Може ли човек да направи нещо когато е ограбен от хора, на които не може да държи сметка? Тоест може и може би трябва да се търси виновника, но от друга страна е глупаво. И яд ме, че е се измъчвам излишно. Зная, че няма да предприема нищо, но от друга страна някак ми се иска да си го върна.

Сега прочитайки темата веднага се сетих за фикуса. Поне знам, че изхвърлиш ли ли нещо на улицата, входа правиш голяма грешка. Ако не го бях изнесъл сега нямаше въобще да мисля за него. Нямаше да го обичам, но щеше да е до мен. Сега; хем го няма; хем го обичам !

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! От 1 седмица прибрах в къщи филадендрон пълзящ - голям е има 12 листа. Преди това живееше във входа, но тъй като във входа е студено и беше преполят, с мухлясала почва и клюмнал - аз реших да си го взема в къщи. Много харесвам цветето, но нямям никакъв опит с гледане на цветя. Намерих си инфо в интернет и форуми. За мухлясалата почва помогна изгребването на горния слой пръст и разрохването-вече е почти изсъхнала и май е време да полея. В момента цветето се намира в спалнята на 50-60 см. от югоизточен прозорец, но ми се струва много светло. На прозорците има плътни завеси, които помагат. Температурата в стаята е 20 градуса, често проветрявам.

Можете ли да ми кажете на какво ниво трябва да е пръстта в саксията( след като съм изгребала трябва ли да досипвам)? На какво разтояние от прозореца ще му е най-добре? Прочетох на места, че може да живее на 3-4 метра от прозорец. На други, че повече от 1,5 метра от прозорец не е добре, понеже и той има нужда от светлина. Осветяването в стаята- пряка слънчева светлина, сянка, полусянка- не мога да позная с просто око и без опит в гледането на цветя. Бихте ли могли да ми кажете в метри от прозорец на какво разтояние е пряка светлина, сянка, полусянка и кое е подходящото разтояние за цветето. Общо взето нямям къде другаде да го поставя. В кухнята прозорците са с югозападно изложение, място има, но не се отоплява зимата. В хола имам един свободен ъгъл на 4м. от прозореца, където светлина не достига изобщо, така че спалнята остава като вариант. Лятото бих могла да отдалеча цветето още малко от прозореца до 90 см( с това пространство разполагам). Като цяло цветето е по-добре и при мен му харесва. Моля, дайте ми съвети как да го отглеждам. Благодаря предварително!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, филодендроните са много красиви. Също така и много издръжливи.

Естествената им среда е доста жестока - силни тропични бури, за което природата им е дала дупки по листата, за да оцеляват, дъждовни периоди, поради което растението може да вирее и само натопено във вода, сухи периоди, което дава на филодендрона силна устойчивост на засушаване.

Добре е да допълниш към отнетата почва.

Светлината - метър към прозореца или метър назад не е от голямо значение, хубаво е да няма силна пряка слънчева светлина, това може да изсуши листата, това е растение, което обича влага. С шише с помпа, може да оросяваш листата му, ако влагата у дома не е достатъчна, но това главно през лятото. тъй като има големи листа, те често се напрашават, ако редовно ги почистваш с влажна кърпа и това е достатъчно.

Ако е дървовиден - с дебело стъбло ще расте в диаметър, затова е хубаво да му предвидиш повече място около него.

Ако е увивен - е от типа лиани, ще започне да пуска много въздушни корени, които ще ориентираш към саксията, на него ще му трябва по- широка саксия и повече височина, т.е. място нагоре. Температурата е хубаво да не пада под 10 градуса, а ако се вдигне над 25-30 е хубаво да се оросява по- често.

Листата му са много красиви и ако се почистват редовно с влажна кърпа и след изсъхване се полират със суха, са радост за очите :).

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря много за отговора! Да, почиствам листата редовно с влажна кърпа. В стаята и зимата е много слънчево-стаята е малка, а прозорците са югоизточни. Предполагам перде е достатъчно за засенчване. А относно почвата смятам да си купя някаква готова. Има ли някакви специални изисквания за нея?От това, което прочетох по форумите разбрах, че има и много киселинна почва, която бързо мухлясва. Необходимо ли е да я обеззаразявам с печене във фурна?

Линк към коментар
Share on other sites

Киселата почва е за цветя от рода на рододендроните и за азалиите.

За филодендрона не пречи и най- обикновена почва да се допълни. А отделно има течна тор за палми и зелени растения с нея може да се наторява веднъж месечно сега през зимата.

Но пак казвам цветето не е никак претенциозно, а е голям разкош. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Цветята са радост за окото, деца на ангелите, както се изразявал народния лечител Петър Димков.Дъщеря му споделя в книгата"Моя баща" , че лечителят с много любов е подредил градината на къщата си, след като я купил.Оформил алеи, в които засадил рози- царицата на цветята и белег на милосърдието, изобщо подредил така растенията, като луната, другите планети пренесъл космическия ред.Аз нямам подобни възможности за цветна градина, но имам вън зимуващи цветя, както и вътре зимуващи при стайни условия.Сред тях са дървото на живота, коледното цвете, аспарагус, христовия кръст и др.Доколко е вредно да се обитава стая, в която има цветя?Вярно ли е, че цветята отделят въглероден двуокис нощем, доколко да се съобразим с подобен факт?

Линк към коментар
Share on other sites

Няма никакъв проблем да се спи в стая с цветя.

Нещо повече, цветя като спатифилумът и агуанемата са с доказани пречистващи въздуха свойства, вписани са в съответните книга за подобни растения.

Няма нищо по- хубаво от това в спалнята да има един голям спатифилум. - "Според изследвания на НАСА спатифилиумът е едно от десетте стайни растения, които намаляват концентрацията на вредни вещества като формалдехид, бензин и въглероден двуокис от въздуха."

А миртата , например, в скандинавските страни е традиционно цвете за детски стаи. Тя е много красива с вида си на миниатюрно дърво. Води се като цвете с много положително въздействие и затова е отредена точно за детски стаи.

Отдавна е доказано благоприятното влиянието на кактуса върху различните вълни обливащи ни от екраните на компютри и телевизори. До монитора на компютъра е хубаво да се сложи един мини алпиниум от кактуси.

В помещения с климатик, който изсушава въздуха, е хубаво да има много цветя, те възвръщат баланса във влажността.

От ароматните цветя, гарденията може да изпълнява ролята на ароматизатор, стайната гардения е с много силен парфюмен аромат. И т.н. няма място в един дом в който да не е хубаво да има цветя. :)

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

У нас, в стаята имам една саксия с някакво растение - не го знам какво е. По едно време беше станало доста високо и го отрязоха. Та в същата саксия засаждах семена от ябълка - поне 20-тина съм сложил. Гледам, че две са поникнали и продължават да растат. Та ми стана интересно - чисто теоретично, може ли от тези две семена, някой ден да станат дървета. Аз смятам, че Може - нали дървото пониква от семка, в семката се съдържа дървото. Около мен ми разправят, че не можело да стане на дърво и че си искало някаква клонка да се засади (присадка ли е, що ли е не знам) - хората били засаждали присадки, не можело от семка да порасне дърво. Аз пък им обяснявах, че няма как да се появи дърво, клонка или каквото и да е било без да е имало засадена семка. Така че, сигурно поне на теория е възможно от семка да израсне дърво. Интересно...за колко ли време би станало ? :D

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, че ще стане дърво.

Друг е въпроса колко и какви ябълки ще връзва.

Обикновено плодните дръвчетата се отглеждат от подложка и присадка, затова така ти говорят.

Ще стане дърво за няколко години, но не бива да го държиш в саксия, посей го на открито веднага след като времето позволи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте на всички,

Днес взаимно се харесахме с един зюбюл в магазина и си го купих. Не знам как го забелязах още с влизането си, но го отминах, все пак бях отишла да пазарувам съвсем различни неща. Е да, ама любов е това. Хванах се четири пъти да минавам покрай него, уж гледам към други стоки, а погледа ми все този зюмбюл търси. :rolleyes: Най-накрая го взех, как да му устои човек?

Чудя се обаче, дали това цвете ще има по-специални изисквания към средата, в смисъл почва, място, поливане, препарати... Не съм гледала такива растения вътре. Попитах продавачите дали растенията са третирани с хормони и други препарати, за които трябва да знам, но само свиваха рамене. И на саксията нищо не пише. Знае ли някой нещо по въпроса? Като гледам, луковицата е доста "трътлеста", изпълва саксийката, а коренчетата се подават навън. Ще изчакам да свикне с новото място и тогава ще го преместя. Наистина, много искам да се грижа добре за него. :wub:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Много нов потребител, напоследък се образовам относно цветя и растения (от всякакъв вид).

Днес си купих растение на което бих искал да науча името, в маркета от който го купих нямаше информация но беше занимарено и намалено като цена, затова реших да го съживя, благодаря предварително на всички

 

 ох , сложно ми е малко , простете снимките сега разучавам как точно става, моля да бъда извинен :)

 мисля, че се получи Благодаря отново на всички :)

Редактирано от garden_
Линк към коментар
Share on other sites

Ами хайде някакво описание, снимчица дори, иначе бих казала, че силно надценяваш екстрасензорните ни способности :D

Линк към коментар
Share on other sites

Не, не всичко е ясно, драцена маргината. Спокойно, лесно се гледа, ще се съвземе растението. За щастие по веригите най-често не ги поливат цветята, но тази драцена по-зле се чувства, когато е преполята, а не когато е засушена.

В нета има много информация и както казах цветето е лесно за отглеждане, успех!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Здравейте, интересува ме има ли тънкости при засаждане на вайгела от резник? Досега убих 3 клонки и нито една не се прихвана. Признавам, че не топих резниците във вода, а само във вкоренител и засадих веднага, без да поставям под стъклен съд (кампбана). Има ли някаква специална техника, която пропускам или нещо, което задължително се прави?

В този сайт http://shopplants.bg/  видях чудесен екземпляр вайгела Флорида, сорт ''Монет'' и накрая ще се откажа от резниците и ще си купя вкоренена. Въпреки това ми трябват съвети как да я засадя и отглеждам.

Благодаря предварително.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Здравейте!

Имам драцена компактна от около 10 години. Вече е един метър и нещо, но не дава разклонения. Това ме притеснява, а аз си я взех от друга такава точно защото с тези разлонения много ми хареса. Моля да ми помогнете къде е причината.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...