Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Повечето врачки лъжат ли?


Recommended Posts

...

Стимул за появата на тези псевдо врачки, магьосници и т.н. е духовният мързел на повечето хора. Много по-лесно е да се отиде при екстрасенс с изброените от Кристиян искания, отколкото да реши човек сам да навлезе в тези области. Според мен във всеки човек има заложени подобни сили, само трябва да започне да ги развива. :sorcerer: Но тук се иска вече усилие, смяна на начина на живот, запознаване с духовните учения. :smarty:

...

Aз не мисля, че това е израз непременно на духовен мързел. Да, във всеки човек има заложени такива способности, но далеч не при всички хора е еднакво лесно да бъдат отключени и овладяни. Някои са работили върху тях вече в няколко предишни живота и сега при тях нещата вече са "узрели"; при други това тепърва предстои. И не може да стане лесно и бързо, дори и с много усилия.

...

От Библията знаем, че Исус Христос дава тази способност само на 12-те си ученика:

1. И като повика дванайсетте Си ученици, даде им власт над нечистите духове, да ги изгонват, и да изцеряват всяка болест и всяка немощ.

.....

7. и като ходите, проповядвайте и казвайте, че се приближи царството небесно;

8. болни изцерявайте, прокажени очиствайте, мъртви възкресявайте, бесове изгонвайте. Даром получихте, даром давайте.

9. Недейте има ни злато, ни сребро, нито мед в поясите си,

10. ни торба за път, ни две дрехи, нито обуща, ни тояга; защото работникът заслужава своята прехрана.

11. В който град или село влезете, разпитвайте, кой в него е достоен, и там оставайте, докато си отидете.

12. А кога влизате в някоя къща, поздравявайте я, казвайки: мир на тая къща!

13. И ако къщата бъде достойна, вашият мир нека дойде върху нея; ако ли не бъде достойна, вашият мир да се върне при вас.

14. Ако пък някой не ви приеме и не послуша думите ви, като излизате от къщата или от оня град, отърсете праха от нозете си.

....

16. Ето, Аз ви пращам като овци посред вълци: и тъй, бъдете мъдри като змии и незлобиви като гълъби.

Матей, 10 гл.

Целта на Спасителя са не самите чудеса, а проповядването на небесното царство. Съдбата във физическия свят на всичките тези ученици – апостолите е била много тежка. Всички те са понесли мъченическия кръст и нито един от тях не е превърнал дарбите, дадени му от Христос в занаят. А са имали много по-големи способности в това отношение от практикуващите магове.

Самоцелното прилагане на подобни сили върху друг човек е груба намеса в кармата му и рано или късно за това се плаща много тежко. Особено тези, които учили – не доучили, се хвърлят в морето на магиите. Те залагат не физическият си живот, а нещо много по-ценно според мен – безсмъртната си душа. :ph34r:

Какво са получили даром учениците му? - дарбата не да бъдат просто екстрасенси (да виждат, чувстват, усещат, дори разбират нещата и то не само на физическия план), но да бъдат творци, да имат, както се казва в текста, "власт" да трансформират нещата.

Това е много повече!

Ако екстрасенсите можем да наречем диагностици, творците са лечители.

По мои наблюдения днес има много хора с екстрасензорни възприятия.

Виж лечителите, творците са много по-малко на брой. И това е логично и обяснимо.

Дали целта на Спасителя е била именно и само проповядването на небесното царство. По-скоро не! Тези способности на учениците му са били една реална, нагледна демонстрация, че човек е създаден по образ и подобие на Бог, че това е бъдещето на човека - да бъде творец, да може да променя и трансформира нещата.

Какво е магията? - енерго-информационно въздействие. Всички можем и правим такова, съвсем неосъзнато и импулсивно, ежедневно, ежеминутно ... В този смисъл всичко е магия. И всички трупаме карма.

Може би е добре, че голямото болшинство никак не е наясно кое как става и как действа, защото тогава при сегашното ниво на съзнание умишлените и неволните грешки щяха да са прекалено много и прекалено сериозни, мощни и дълготрайни.

Има и едно малцинство, което може (или се е добрало до информация как) да направи по-сериозно енерго-информационно въздействие. Хубаво е да се знае, че това енерго-информационно въздействие или т.нар. магия няма как да се "развали". Развалянето става посредством изработване на коригиращо въздействие, което да анулира въздействието на първото. Така, предполагам, става ясно, защо "развалянето на магиите" е много по-трудно от "правенето". Човекът, който би могъл да направи точното коригиращо въздействие, би трябвало да вижда добре какво е било изходното положение на нещата и какво е било потенциалното им развитие. Иначе рискува да се намеси уж за добро по един крайно неподходящ начин.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Стимул за появата на тези псевдо врачки, магьосници и т.н. е духовният мързел на повечето хора. Много по-лесно е да се отиде при екстрасенс с изброените от Кристиян искания, отколкото да реши човек сам да навлезе в тези области. Според мен във всеки човек има заложени подобни сили, само трябва да започне да ги развива. sorcerer.gif Но тук се иска вече усилие, смяна на начина на живот, запознаване с духовните учения.
:thumbsup:

Всеки човек може да развие някои определени качества, интуицията е едно от тях. Разбира се, желанието за лесно забогатяване на определени персони, провъзгласени с реклама за врачки, екстрасенси и т.н. си е чиста манипулация на по-нискосъзнателни хора, но пък кои сме ние да съдим? Всичко си има място в този свят и може би те също помагат да си учим уроците :feel happy:

Смятам, че молитвата е директно обръщение към Бога и дори понякога да е с прости думички, помага най-много. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че това е изпитанието им - дали ще поддадат на лесното - парите и охолния живот или са осъзнали и приели съдбата си, което е по-трудното. Да служиш даром всеки ден и час, да виждаш богатсвото около теб, а ти самия да се задоволяваш с най-малкото. Не всеки би издържал. И ми се струва, че това не са изпитания само в един живот, а в няколко последователни и то при различни условия. Трябва да докажеш, че си достоен. Ако надрастнем човешката си алчност ще видим от колко малко се нуждаем за да сме задоволени. Тук се сещам за притчата за царя, рибаря и костицата.

:thumbsup:

Диана, по отношение най-вече на магията съм съгласна с теб. :) Магия може да бъде дори една мисъл, една дума. Затова много трябва да се внимава. Добре, че неволните действия в това отношение нямат толкова големи последствия, като при целенасочената магия. И аз мисля, че веднъж направена магия, наистина е невъзможно да се развали. Затова и кармичната обремененост на човек извършващ такава дейност е голяма. :huh: Спасението в това отношение е вярата в Бога и молитвата.

Смятам, че молитвата е директно обръщение към Бога и дори понякога да е с прости думички, помага най-много. :)

:feel happy:

И не може да стане лесно и бързо, дори и с много усилия.

Никъде не съм казала, че е лесно. И не смятам, че могат да бъдат отключени в една само инкарнация. Но трябва да се работи по въпроса.

Какво са получили даром учениците му? - дарбата не да бъдат просто екстрасенси (да виждат, чувстват, усещат, дори разбират нещата и то не само на физическия план), но да бъдат творци, да имат, както се казва в текста, "власт" да трансформират нещата.

Това е много повече!

Ако екстрасенсите можем да наречем диагностици, творците са лечители.

Не бях се замисляла за това разделение – на екстрасенси и творци. Болшинството екстрасенси се обявяват за лечители, значи са творци. :rolleyes:

Колкото до апостолите – те са получили много. Наистина даром (според Евангелието). Но и много са дали. Изобщо не мога да си помисля за тях, като за екстрасенси. :)

Дали целта на Спасителя е била именно и само проповядването на небесното царство. По-скоро не! Тези способности на учениците му са били една реална, нагледна демонстрация, че човек е създаден по образ и подобие на Бог, че това е бъдещето на човека - да бъде творец, да може да променя и трансформира нещата.

Целта на Христос е и много повече, аз просто цитирах написаното в тази глава от Евангелието на Матей. :)

Линк към коментар
Share on other sites

...

И не може да стане лесно и бързо, дори и с много усилия.

Никъде не съм казала, че е лесно. И не смятам, че могат да бъдат отключени в една само инкарнация. Но трябва да се работи по въпроса.

Какво са получили даром учениците му? - дарбата не да бъдат просто екстрасенси (да виждат, чувстват, усещат, дори разбират нещата и то не само на физическия план), но да бъдат творци, да имат, както се казва в текста, "власт" да трансформират нещата.

Това е много повече!

Ако екстрасенсите можем да наречем диагностици, творците са лечители.

Не бях се замисляла за това разделение – на екстрасенси и творци. Болшинството екстрасенси се обявяват за лечители, значи са творци. :rolleyes:

Колкото до апостолите – те са получили много. Наистина даром (според Евангелието). Но и много са дали. Изобщо не мога да си помисля за тях, като за екстрасенси. :)

...

Да, съгласна съм с теб, добре е да се работи по въпроса. Но ако въпреки това човекът не постигне кой знае колко, нека не го виним в "духовен мързел".

Съвременните екстрасенси, имам предвид тези, които не са отявлени шарлатани, просто могат да виждат/усещат и неща, не само от видимия грубоматериален свят. То в крайна сметка точно това е и буквалното значение на думата.

Това, че се обявяват за лечители, не значи непременно, че са такива. Може да им се иска да са ... И определено с този трик привличат много повече хора при себе си. Но по мои наблюдения много малко са такива и то със сравнително слаби способности. А пък доколко компетентно се намесват - това е съвсем друг въпрос.

А защо не можеш да наречеш апостолите екстрасенси :) ? Явно понятието "екстрасенс" дотолкова се е компроментирало вече, че ни звучи като мръсна дума :D .

В крайна сметка човекът първо разширява своята сетивност - т.е става екстрасенс и едва след това може да заслужи и дарбата да бъде Творец - да променя реалността и да създава нова такава. Иначе никак не мога да си го представя - все едно да разчитам на лишен от зрение, слух, осезание и т.н. човек да вдене игла :rolleyes:

Разбира се, Апостолите са нещо повече от екстрасенси, но те са и такива.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

А защо не можеш да наречеш апостолите екстрасенси :) ? Явно понятието "екстрасенс" дотолкова се е компроментирало вече, че ни звучи като мръсна дума :D .

...

Разбира се, Апостолите са нещо повече от екстрасенси, но те са и такива.

За съжаление тази дума наистина започна да се компроментира малко :( . Но за това не са виновни истинските екстрасенси, а „печените врачки“, описани от Кристиян. ;)

Колкото до Апостолите...там разговорът е може би за друга тема... :hmmmmm:

Съвременните екстрасенси, имам предвид тези, които не са отявлени шарлатани, просто могат да виждат/усещат и неща, не само от видимия грубоматериален свят. То в крайна сметка точно това е и буквалното значение на думата.

Това, че се обявяват за лечители, не значи непременно, че са такива. Може да им се иска да са ... И определено с този трик привличат много повече хора при себе си. Но по мои наблюдения много малко са такива и то със сравнително слаби способности. А пък доколко компетентно се намесват - това е съвсем друг въпрос.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

......а какво ще кажете да сподилим мнения за хора с такива способности , ако имаме наблюдения и опит разбира се от различни ясновидци и врачки. Аз се рових в нета и трябва да ви кажа , че в България имало много такива хора , направо се учудих .Полезно би било да споделим кои са добри , кои не ,кой на кого и с какво е помогнал .Мисля и вярвям че наистина има хора с такива способности, само че е трудно да ги разпознаем и да им се доверим из многото .В този ред на мисли ще ви попитам какво мислите за ясновидците от пентаграм по канал 3. Лично аз съм склонна да вярвам на някои от тях.Добро впечетление ми правят най вече Вили и М. Захариев.

Линк към коментар
Share on other sites

Врачки,екстрасенси за мен не са решение.Сигурно ще ме излъжат че някога ще се оправя,а като си знам кармата и ми става ясно че няма начин да ми повлияят положително.Не една ами 100 защити против магия да ми направят,пак няма да ме оправят.

То кармата единствено от чудо може да се промени,а чудесата идват единствено от Бог.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Библията за гадателите, магьосниците и врачките:

Пета книга Моисеева - Второзаконие

[18:9] Кога влезеш в земята, която Господ, Бог твой, ти дава, да се не учиш да вършиш гнусотии, каквито са вършили тия народи;

[18:10] не бива да се намира у тебе (такъв), който прекарва сина си или дъщеря си през огън, предсказвач, гадател, вражач, магьосник,

[18:11] омайник, ни който извиква духове, ни вълшебник, нито който пита мъртви;

[18:12] защото, всеки, който върши това, е гнусен пред Господа, и тъкмо поради тия гнусотии Господ, Бог твой, ги изгонва отпреде ти.

[18:13] Бъди непорочен пред Господа, твоя Бог;

[18:14] защото тия народи, които ти изгонваш, слушат гадателите и предсказвачите, а това Господ, Бог твой, не ти е дал.

Трета книга Моисеева - Левит

[19:31] Не се обръщайте към ония, които извикват мъртъвци, и при магьосници не ходете, и не се оставяйте да ви осквернят.

[20:6] И ако някоя душа се обърне към ония, които извикват мъртъвци, и към магьосници, за да ги последва в блудството им, Аз ще обърна лицето Си против оная душа и ще я изтребя измежду народа й.

[20:27] Ако мъж или жена извикват мъртъвци или врачуват, да бъдат умъртвени - с камъни да бъдат убити, кръвта им е върху тях.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Позволявам си да поместя една статия.

Дано да е полезна.

---------------------------------------

ШАШМАТА, НАРЕЧЕНА ЯСНОВИДСТВО

ТЕХНОЛОГИЯ НА ИЗМАМАТА

Парапсихологията е една сравнително млада научна дисциплина, която се занимава с изучаването на свръхестествените явления. Особено място сред тях заема така наречената ЕКСТРАСЕНЗОРНА ПЕРЦЕПЦИЯ, обозначавана най- често със съкращението ЕСП.

Според парапсихолозите екстрасензорната перцепция е налице тогава, когато определена личност получава информация относно външната среда, без да използва познатите ни пет сетивни канала.

Екстрасензорната перцепция включва следните явления:

- ТЕЛЕПАТИЯ, или обмяна на мисли между две лица, които са в необяснима и невидима “връзка”

- ЯСНОВИДСТВО, или способността да узнаваш за събития, които са извън обсега на сетивата

- ПРЕКОГНИТИВНИ ФЕНОМЕНИ, или възприемане и предсказване на събития, преди те да са се случили.

Тук му е мястото да отбележа, че второто и третото понятие до голяма степен се припокриват.

Има освен това и ред други явления, с които се занимават парапсихолозите- телекинеза, психокинеза, спонтанно човешко изгаряне, психометрия…

Милиони долари са спечелени от хора, които са овладели изкуството да казват на другите това, което те искат да чуят.

Защото “ясновидството” в крайна сметка не е нищо друго, освен умението да отговаряш ловко на всички зададени ти въпроси. Вещите професионални “ясновидци” години наред изучават този щекотлив занаят.

Най- отговорно заявявам, че всеки, абсолютно всеки може да овладее тази древна “професия”. Много малко умения са необходими за целта, макар че практическото им приложение никак не е лесно.

Има няколко предпоставки, без които просто не може да минете. Ще ги изброя накратко…

За да прецените поведението и живота на даден човек вие трябва да притежавате:

- голям житейски опит

- наблюдателност

- добра памет

- способността да говорите много и да се изразявате добре

Овладеете ли един път тези умения, вие ще можете да общувате по задоволителен начин с хората и те ще ви търсят точно за това.

Нека все пак да изясним един фундаментален въпрос. Защо хората изобщо ходят при “ясновидци”? Трябва да знаете отговора на този въпрос, защото ако проумеете какви въпроси ще ви задават, вие ще съумеете да дадете задоволителни отговори. Това като че ли е най- важната предпоставка за успеха на всеки един “ясновидец”.

Да започнем от А и Б. Когато някой заболее, той търси лекарска помощ. Ако има правни проблеми, отива при адвокат. Когато обаче проблемите не са свързани със сферата на материалното, мнозина се сещат за “ясновидците”…

При всяка една форма на нерешителност, колебание, страх и надежда, хората са склонни да търсят помощта на някой “феномен”. Тогава те търсят “надарения свише” за съвет, защото вярват, че той притежава необикновени качества и може да им помогне.

Истината обаче е, че КОНСУЛТАЦИЯТА С “ЯСНОВИДЕЦ” Е ПЪЛЕН АБСУРД! Към такъв род съвети прибягват най- примитивните народи и хорица- папуаси, аборигени и… Хайде да не се обиждаме…

Ситуацията, погледната съвсем безпристрастно отстрани изглежда така: човекът, изпаднал в затруднение, отива при “ясновидец” като очаква да бъде приет любезно и настанен удобно. Това първо. Оттук насетне “ясновидецът” трябва да разгадае миналото, настоящето и бъдещето на своя клиент. Освен това той трябва да назове конкретни факти и да даде ЗАДОВОЛИТЕЛЕН ОТГОВОР на въпросите.

За да постигне всичко това, “ясновидецът” прилага няколко дяволски хитри похвати. С една единствена цел, разбира се: да даде задоволителен отговор на въпросите, които му се поставят.

Клиентът на “ясновидеца” може всъщност да чуе само две неща- отговор, който ЖЕЛАЕ И ОЧАКВА, и отговор, който за него е неприемлив и неприятен. Ако чуе онова, което очаква, той ще остане предоволен.

Тук възниква първата и ЕДИНСТВЕНА трудност за “ясновидеца”. По някакъв начин той трябва да установи какво иска и очаква клиентът му от него.

През столетията са изкристализирали много разнообразни похвати, за постигането на тази цел.

В най- общи линии “ясновидецът” трябва да наблюдава внимателно клиента си и накрая да събере 2 и 2. Понякога нещата са още по- прости. Клиентът си казва като поп какво го вълнува.

Една нашенска пророчица-хитруша от Петрич пък оставяше клиентите си да чакат с часове и дни пред дома и, докато нейни близки, представящи се за чакащи клиенти, хитро и подло ги разпитваха за техните проблеми…

Ловкият “ясновидец” знае освен това, че когато си пъха носа в чуждите работи, той трябва да е дяволски предпазлив. Освен това той задължително е много, много любезен, търпелив и внимателен.

Сега ще ви издам и най- голямата тайна. Опитният “ясновидец” много добре знае, че всеки човек се интересува истински САМО от 3 (три) неща:

- от своето здраве

- от своите пари

- от своя любовен и сексуален живот

За “ясновидеца” е важно да разбере веднага кой въпрос вълнува клиента му в момента. Това никак не е трудно, защото, както вече споменах, има външни белези, които насочват гадателя безпогрешно в правилната посока.

Има и още нещо… Поне 50 % от клиентите на “ясновидеца” не търсят никакви отговори; те търсят само човек, който търпеливо да ги изслуша.

Сега ще ви съобщя нещо, което е толкова просто, че повечето хора дори не го и съзнават. НАЙ- ЛЕСНОТО НЕЩО НА ТОЗИ СВЯТ Е ПРЕДСКАЗВАНЕТО НА БЪДЕЩЕТО! Защото, каквото и да кажете, в 50% от случаите то ще се сбъдне. Според математическата теория на вероятностите.

Ако, да речем, даден клиент попита дали ще се ожени, възможните отговори по принцип са само два. Каже ли гадателят “да” и предсказанието се сбъдне, доволният клиент тутакси започва да разправя навсякъде, че гадателят е познал. По този начин нашият “ясновидец” се превръща в ПРОРОК, в СВЕТЕЦ…

А ако предсказанието не се сбъдне?… Установено е, че хората си спомнят САМО за сбъднали се предсказания. Човешката памет е къса за несбъднати предсказания и обещания. Парламентарните избори например непрекъснато доказват това. Засега никой не може да изясни защо това е така, но е факт - хората просто така са устроени.

Иска ми се да завърша с една крилата фраза: “Мошениците ще измрат едва тогава, когато измрат баламите.” Работата е там обаче, че балами в България дал Господ. С лопата да ги ринеш…

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен ясновидството е напълно нормален "феномен", ако така мога да се изразя.

Обикновено се говори за познаваемост на събития при много добро ясновидство от порядъка на 60...70%.

Ясновидството включва събития както от бъдещето, така и от миналото. Не казвам настоящето, защото то е неизмеримо кратко.

Всеки е чувал по нещо за способностите на Ванга, така че няма да коментирам дали ясновидци съществуват или не.

Показателно в това отношение беше и предаването "Ясновидци" по българската телевизия.

А който не вярва в съществуването на хора с ясновидски способности, за него такова животно така или иначе няма да съществува. Разбирам го напълно, това е неговата истина.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина има, колкото и да му се иска на логичния разум да подравни и приравни всички и всичко според средно статистическите си критерии!

Линк към коментар
Share on other sites

Повечето екстрасенси (хиперсенси, ултрасензорни медиатори, сензитиви, медиуми, контактьори, ясновидци, гледачи), целители (биолечители, биоенерготерапевти, восъколеячи) врачове, магове и ходжи, обикновено не се интересуват от сериозна наука, а четат апокрифна парапсихологическа и езотерическа литература за остарели преднаучни знания и понятия, като “трето око”, “чакри”, “низш и висш астрал”, “финни тела” и т.н., ползват примитивни религиозни, окултни и народни методи и суеверия. Естествено и те понякога помагат, но чрез спонтанна телепатия и емоционално-мистичната внушаемост на посетителите (клиентите). По-голямата част от рекламиращите се за “феномени” са ловки манипулатори, безскрупулни печалбари без етика и паранормални качества, често с психични отклонения. Истинските окултно-народни екстрасенси и целители са рядкост. За да не съм голословен, нека изложа малко статистически данни. Според някои радиестезисти в България само 3% от тези, които твърдят, че имат паранормални способности, в действителност ги притежават. Една част от хората, които се представят с “дарба от Господа”, са психично болни, имат налудности за величие; зрителни, слухови, вербално-моторни халюцинации; параноидни налудности за преследване, отношение, въздействие и т.н. Друга част искрено вярват и се заблуждават в способностите си, че “лекуват” и помагат на хората, защото използват ефекта на внушението и самовнушението. Останалите знаят, че народът е недостатъчно информиран за същността на феномените и екстрасензориката, затова с комерсиални цели злоупотребяват с него. В средата на 60-те години на ХХ век, в тогавашния СССР, военното министерство под ръководството на Йосиф Ейдейман провежда 5 годишни изследвания и установява, че едва 0.5% от претендиращите за свръхспособности имат в действителнност паранормални качества?! Всички други са от по-горе описаните категории. Въпреки това, преди 10 години в Москва и Санкт Петербург е имало над 6 000 “ясновидци” и “лечители” само на територията на съответните градове! През 80-те години на миналия век в Полша е имало над 200 “феномена”, като само 2.7% от тях притежавали парапсихични, екстрасензорни възможности, т.е. само 6-ма от тях! В началото на 90-те години американският телевизионен водещ и популяризатор на науката Джеймс Ренди обявил премия, награда от 10 000 долара за всеки претендиращ, че е феномен, който недвусмислено и еднозначно демонстрира парапсихични или екстрасензорни явления. Главно условие при демонстрацията, проведена в контралните условия на научен експеримент, било тя да бъде нагледна и неоспорима. До към 1997 година, над 260 други лица и организации, ангажирани в проблема, се присъединили към създадения от Ренди фондация със свои вноски и размерът на сумата нарастнал до 1 112 000 долара. Интересното е, че претендеденти за получаването на премията имало, но никой от тях не могъл безспорно да демонстрира своите свръхестествени способности! Подобни премии са обявили и някои други организации. Например, Обществото на скептиците в Австралия предложило 100 000 австралийски долара за демонстрация на паранормални способности, като телепатия, екстрасензорно възприятие, телекинеза, откриване на вода и метални руди под земята, ясновидство и предсказване на бъдещето. Тогава защо хората ходят при т.нар. феномени и им се доверяват? Повечето отиват на такива места, поради любовни, семейни, роднински, бизнес и здравни проблеми, психози, неврози, стрес, натрапливости, потиснатост, тревожност, стеснителност, психоемоционален дисбаланс или просто от любопитство. Правени са статистически изследвания и за контингента от клиенти, прибягващ до пси-услугите. Приблизително 70% от тях са лесно внушаеми, 15% - склонни към психози, а останалите са със сериозни психични разстройства и неспособни на нормален разговор. Понеже нямат достатъчно информация за парапсихологията и паранормалните явления, те се хвърлят в лапите на рекламираните в медиите “лечители” и “ясновидци”. Така нареченото “лечение” при биоенерготерапевтите, маговете, ходжите и прочее, не е нищо повече от способността да се използва вербалното, невербалното, директното и индиректното внушение, самовнушение и по-активно топлинно, инфрачервено излъчване на ръцете-“биоенергия”. А знаете ли, че тази изразена топлинна бионергия е налична също и при повечето невротици, хипертоници, алкохолици, хора с наднормено тегло? “Дарба от Господа”, а? Ха-ха-ха! Аз не съм срешу начините на терапия чрез внушение, когато се помага на хората. Дразня се от самоувереността, нахалството и невежеството на неуките “феномени”. Например, ако при “маг” или “ходжа” отиде родител, чието дете внезапно е започнало да заеква, обяснението на “експертите” по паранормалното с “дарба от Господа” ще бъде “магия”, “уроки” или “урама”. Съответно ще бъде разиграно психошоу, със свещи, леене на куршум, восък или други примитивни фолклорно-окултни методи. В почти всички случаи резултатът от този вид “лечение” ще бъде незадоволителен. Ако дойдете при мене ще ви обясня, че това е логоневроза, следствие, примерно на психоемоционален стрес или психотравма. Веднага искам да се застраховам от неправилното отъждествяване от народа на думите “стрес” и “страх”, поради фонетичната им прилика. Ами колко хора знаят, че нощното напикаване е вид невроза, ако е изолирана проява?

Линк към коментар
Share on other sites

Горното мнение много точно изяснява нещата около ясновидството! Има го - но е мноооого рядък феномен. В 99% от случаите на заявено ясноводство всъщност става дума най-малкото за личностово разстройство (психопатия), а нерядко и за психотични симптоми в заявяващия, тоест форма на шизофрения. При по-леките случаи на "ясновидци" и "биоенерголечители" имаме хистерични личностови черти - тялото конверзира психичните им симптоми в телесни преживявания, например това, че си мислят, че чувстват енергията на лекуваните от тях. не че няма енергия и не може да се чувства, но границата между конверзионно разстройство и реално чувстване е интересна за обсъждане тема. Бях чел статия за изследване на биоенерголечители. Трябвало да локализират местенето на дланите на човек зад тънка непрозрачна преграда. Най-убедено те "локализирали" къде са ръцете, но успеваемостта била по-ниска от случайността. Наистина, много странно е как измежду всичките хиляди заявяващи свръхспособности един не можа да ги повтори в контролирани условия. Да не си помислите сега, че предаването "ясновидци" има нещо общо с експеримент и контролираното му провеждане според научните изисквания. има толкова общо, колкото предаването "хипнотизаторът' има общо с хипнотерапията...

Разбира се, че има хора с различни способности. Всички ние имаме способности. Тези обаче, които ги притежават в наистина количествено различна степен, са малко!

Линк към коментар
Share on other sites

Ясновидството, наред с други умения, "дарби" и таланти, е продукт на нашата собствена еволюция. Именно поради тази причина, едни могат да рисуват, други да пеят, трети - друго.

По пътя на нашето собствено развитие, израстване и т.н. - ние придобиваме различни умения. Това е наша ЛИЧНА заслуга, ако може така да се нарече.

Друг е въпросът, доколко тя е съпътствана от осъзнаване, разбиране и морал.

Защото, да си ясновидец - съвсем не е върхът на сладоледа! Напротив! Това не е самоцел, а съпътстваща способност, която се придобива по пътя на развитието ни, наред с много други способности.

Има огромна разлика между, например полуграмотната и неука квартална гледачка и някой ерудиран сензитив. И тази разлика в качеството - е като от земята до небето.

Сама по себе си "дарбата", ако не се развива и съпътства от високо ниво на осъзнат начин на живот - тя си остава просто обикновено несериозно гледачество. Именно тук зациклят повечето "надарени" и си остават на това ниво.

И именно тук е урожаят на кварталните и селски самозвани "величия" и чудопродавачи.

Поради незнание и некомпетентност, хората си мислят, че като си ясновидец - значи си нещо повече от останалите. Така се доверяват на всеки, който е готов да им пробута полу-истини и полу-лъжи, умело замаскирани под прикритието на "дарба свише" и целящи единствено да почешат самолюбието на клиента, да му изпразнят джоба и да го направят зависим от услугите на въпросното "надарено величие". Защото това "величие" съвсем не се интересува да помогне на клиента си... напротив! Та то дори и собствения си живот не може да оправи. Целта му е да го приласкае, да го сплаши и да го абонира за услугите си.

Как иначе да си обясним рекламите на "Велики магеси", които предлагат да ви "изцерят" от пороци и зависимости, които самите те имат? Или ви предлагат да ви излекуват и отърват от излишните килограми - а самите те се тъпчат с хапчета и застрашително надхвърлят 100-те кила? Или ви лансират "омайно биле" и ритуал, който ще върне любовта завинаги в живота ви - а те самите са самотни, бездетни и озлобени?

На всеки един от тези въпроси, те имат готов отговор: "Ама ние на себе си не можем да помогнем!"

Ами, като не могат - защо вярват, че ще помогнат на друг!? Човек първо себе си трябва да оправи, пък после да има претенции да оправя света.

Но, народът вярва и се доверява. Това, според мен е основният проблем, а не какво е предлагането на ясновидското поприще. По страшно е невежеството на хората, тяхната наивност и доверчивост. Вместо да се образова и замисли човекът - сляпо се доверява на всеки, който му предлага наготово да му реши проблемите. От мързел сам да поработи върху себе си и да потърси собствената си отговорност, да вземе живота си в ръце и сам да определя съдбата си. Тогава ще му е все тая има ли шарлатани или няма.

Така например, проф. Георги Лозанов започва изследванията си с Ванга още в края на 50-те години. Сугестологът изпращал анкетни карти на посетителите й, за да разбере каква част от прогнозите й се сбъдват.

Оказало се, че изследванията не дават достатъчно данни за предсказване на бъдещи събития (прекогниция) и се доказва, че Ванга просто има силни телепатични способности.

Също така, въпросната пророчица, макар и необразована и неука - умело използвала сугестията, за да внушава на хората бъдещи събития в живота им. Което впоследствие се интерпретирало от наивниците като предсказание.

Именно на тези й умения се дължи прехвалената й слава.

Относно това, дали трябва да се рекламират подобни услуги и да се работи за пари:

Повечето т.нар. ясновидци - да не кажа всички - си изкарват хляба именно с това и не се подвизават на никое друго поприще. За тях това е основна работа. Предлагат услуга, която се търси. И срещу чието даване е редно да получат компенсация. Хората сами решават да отидат при тях. И сами са си виновни, ако се разочароват или си изпатят.

Друг е въпросът, доколко цените на тази услуга са оправдани. Всеки сам си решава, съобразно собствения си морал.

Въпрос на морал е и качеството на предлаганата услуга и вмешателството в живота на другите.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Много астролози има днес - и в Германия, и в Англия, и в Америка, но те правят една грешка - прехранват се с астрологията. В това отношение те приличат на врачки, които се прехранват с гадания. Заради прехраната си, врачката си служи с верни и неверни гадания. Това не е наука."

"Двама или трима", 16. беседа от Учителя, държана на 14.09.1941 г., 10 ч. пр. об., София - Изгрев

"Пророчество без любов нищо не струва. Гадатели без любов не са истински астролози. В Англия има много астролози. Срещу няколко лири астрологът ще каже на търговеца да влезе ли в известно предприятие, или не. Срещу известна сума ще предскаже на младия момък и на младата мома, дали си подхождат или не. Някога предсказанията се сбъдват, а някога - не."

"Единственото нещо", 15. беседа от Учителя, държана на 14.09.1941 г., 5 ч. сутринта, София - Изгрев

"Възможности за щастие", Съборни беседи, София 1941 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Във себе си усещам, когато си помисля , че мога да измеря нечия любов, нагазвам във много дълбоки води... Така да се каже приемам, че извършвам "греховна постъпка". Тогава се моля Господ да ми прости.

Смятам , че човек е необходимо да се самонаблюдава. Т.е. да разглежда проявите на собствената си психика, фантазия, мисловна дейност, да изяснява мотивацията си за всяка постъпка и осмисля собствения си живот. Т.е. един психолог у когото не се проявяват "екстрасензорни възприятия", е не по различен от "сляпо вярващ". Затова с удоволствие бих прочел лично "свръхсетивно възприятие" от дипломирано-ерудиран авторитет. Разбира се, очаквам го безплатно :D .

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Кучетата откриват рак с удивителна точност...При това възнаграждението им е скромно- игра, или лакомство...

Ако практикуващите ясновиЦ-тво имаха точността на кучетата...биха си заслужили близалката, или билетче за цирк...

Линк към коментар
Share on other sites

Гадатели без любов не са истински астролози.

Едно малко пояснение.

Гадателите не са астролози, а истинските астролози не са гадатели!

Линк към коментар
Share on other sites

Гадатели без любов не са истински астролози.

Едно малко пояснение.

Гадателите не са астролози, а истинските астролози не са гадатели!

:3d_039: Любовта е важна във всички случаи ;):D

Линк към коментар
Share on other sites

Гадатели без любов не са истински астролози.

Едно малко пояснение.

Гадателите не са астролози, а истинските астролози не са гадатели!

За науката астрологията е гадателска псевдопсихологическа мнима наука.

Линк към коментар
Share on other sites

Гадатели без любов не са истински астролози.

Едно малко пояснение.

Гадателите не са астролози, а истинските астролози не са гадатели!

За науката астрологията е гадателска псевдопсихологическа мнима наука.

Не знам на коя наука се позоваваш, но според бащата на дълбинната психоанализа К. Г. Юнг, астрологията въплъщава цялото психологическо познание на древността. :)

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Гадатели без любов не са истински астролози.

Едно малко пояснение.

Гадателите не са астролози, а истинските астролози не са гадатели!

За науката астрологията е гадателска псевдопсихологическа мнима наука.

Не знам на коя наука се позоваваш, но според бащата на дълбинната психоанализа К. Г. Юнг, астрологията въплъщава цялото психологическо познание на древността. :)

К. Г. Юнг ме разочарова преди години със заниманията си с гадателската практика И Цзин. Аз съм фен на Станислав Гроф и неговите екстрасензорни експерименти с хора в наркотранс. Нищо не пречи на една художествена, метафорична и символична психологична интерпретация на някои по-атрактивни астрологичеки факти. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Цялата психоанализа, не само Юнгианската, нямат каквото и общо с науката от какъвто и да е вид и конкретно с науката за познавателните процеси. За научната психология психоанализа, гадаене на боб и астрология не се различават кой знае колко по липсата си на обективност, доказуемост, проследимост и научна емпирия! Пиша това, защото се зачекна темата. Разбира се, друг е въпросът доколко научната методология в сферата на познанието има капацитет да разбере и обхване астрологията или психоанализата - очевидно не и достига такъв. Но в същото време в гореспоменатите "науки" - било то в коя да е книжка на Юнг или Клайн или Кохут или в астро книга, се откриват заедно с прекрасните зрънца дълбинно мислене и тонове когнитивни изкривявания. Засега нямам време и желание за повече коментари - само подхвърлям тези факти в пространството.

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам на коя наука се позоваваш, но според бащата на дълбинната психоанализа К. Г. Юнг, астрологията въплъщава цялото психологическо познание на древността. :)

Именно! Ключовата дума тук е древността ;)

Уважавам това познание, но лично аз смятам, че все пак науката напредва достатъчно, за да гледаме и напред и да се позоваваме и на по-точни знания :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...