Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Езотеризъм, езотерика


Ани

Recommended Posts

Реших да отворя тази тема с цел да си изясним какво на практика означават понятията езотеризъм, езотерика. За някой това може би няма смисъл. Някои от пишештите тук са твърде навътре в тази материя. Но може би има хора, които не са наясно. Има тема за езотеричното християнство, но за това какво изобщо е езотериката – няма.

В Уикипедията на български има само няколко реда посветени на това понятие. На руски и английски има много повече.

В общи линии езотеризмът представлява система от тайни философски възгледи върху природата на явленията. В него са включени учения, доктрини, практики, методи на познание и др.

Приема се, че всички те са тайни, т.е. достъпни само за тесен кръг посветени. Това е дефиницията на езотеризма в тесен смисъл. Но някои интерпретации на езотеризма са твърде широки и в тях могат да се включат различни нетрадиционни системи на духовни учения различаващи се от общоприетите религии.

Езотеризмът не е практически единна система от възгледи, а множество отделни групи или движения, понякога дори противоположни.

Ето някои мисли за същността на Езотериката и основните категории в нея от цюрихският специалист д-р Роберт Кел- основател на дружеството за религиозен плурализъм и издател на „Универсална религия“. Тази статия липсва в интернет и затова не мога да дам линк към нея. Взета е от списание „Тайнство“, ноември,1992г., със съкращения. (текстът на автора е в синьо). Избрах тази статия тъй като е написана на по-достъпен език според мен. Има много неща в нея, които според мен са проблемни. Но има и много интересни работи.

Що е езотерика?

Пътуващият древноелински аед (певец) и философ Ксенофан (4-ти век пр. н.е.) е казал: „Боговете не са открили отначало всичко на хората, но те чрез опита си постепенно намират най-доброто.“ Оново, което още не е известно на всички, наричаме вътрешно или езотерично познание. То прилича на полупрозрачна сфера, в чийти център пулсира огненото кълбо на духа. Духовността е извор на живота, а езотериката – нейно мистично сияние.

Нейна родина е Далечният изток, чиито религии са я признали още преди хилядолетия. Преди появата на християнството езотериката е достигнала и до западния свят чрез култа към Тот – Хермес в Египет, учението на Питагор и новоплатонианците, а в по-ново време – чрез теософията на Елена Блаватска и нейните последователи.

Думите „езотеричен“ и „езотерика“ имат за антоним ,екзатеричен“ и „екзотерика“. „Езос“ означава „отвътре“,„екзо“ – „отвън.. Екзотерично е външното знание на дадена дума, изречение, сравнение, картина, предмет. Езотеричен е вътрешният, скритият за външното око смисъл на думата, изречението, символа, жеста.

Дадена история – приказка например – носи преди всичко своя общ и външен смисъл, но тя обикновено има и втори, по-широк и по-дълбок смисъл, за чието разбиране се изисква по-висша степен на духовно развитие.

Значението на думата само по себе си ни посочва единствено, че езотерика означава надхвърлящо общоприетото духовно познание. Това е присъщо и на всяка философия, а с известни разлики и на всяка религия.

Езотериката, като повече или по-малко обща платформа на различни новорелигиозни общности, предявява претенцията, че отнесена към духовното познание, притежава измерения, излизащи отвъд общодостъпното познание на известните в западния свят религии, включително и на християнската.

Много прогресивно настроени теолози напоследък старателно изучават възгледите на езотериците и се стремят да ги пренесат върху християнството, което постепенно ще се превърне в езотерика.

Някои по-характерни черти на езотериката. Авторът ги дава с цел по-неосведомените да проникнат в нейната същност и да почувстват радикалните ѝ различия от досегашното екзотерично християнско мислене.

Понятието за Бог

Християнското понятие за Бог в голяма степен се обуславя от идеята за трансцедентното. По теологически съображения Бог трябва да се разглежда изцяло откъснат от своите създания, следователно и от човека. Християнски мистици, дръзнали още през средновековието да защитят иманентността на Бога, винаги са рискували да се озоват пред съда на инквизицията. Обратно, един от любимите принципи на езотериката е теорията за иманентността. Всички същества в Космоса и преди всичко човекът са само проявления на Бог. По своята същност те са едно цяло с Него. Така езотеричният светоглед се явява или изцяло пантеистичен, или поне носещ силен пантеистичен заряд. Бавно, но сигурно това схващане завладява западната духовност. През последните близо 200 години то се изповядва от най-велики мислители и поети, като традиционното религиозно мислене в техните среди все повече губи позиции.

Цел на живота

Според християнското учение целта на човешкия живот се състои в това след кратко и еднократно земно съществувание цяла вечност да възхвалява Бог в небесата или да гори в ада. Езотеричното учение е за обожествяването и дематериализирането на душата като цел на човешкото съществуване – един изключително продължителен, но общ за всички хора процес.

Достигайки първата степен на космическото съзнание, екзотерикът се превръща в езотерик. Това е резултат от развитие, водещо към по-висше универсално познание и към хармония с безкрайността.

Прераждане

Човек живее само веднъж според християнското схващане. Дори онзи, който се е родил недъгав или по някаква друга причина в краткия си земен живот не е получил абсолютно никакъв шанс за духовно развитие, няма по-късно възможност за компенсация.

Съвсем различно учи езотериката. По правило тя отрежда централно място на прераждането. То също се възприема добре от модерния човек, защото екзотеричното християнство не дава или само дава удовлетворителни отговори на подобни основни житейски въпроси. Нищо чудно, че именно теорията за прераждането намери толкова бързо почва в западното мислене.

Спасение

Езотериката разтърсва из основи традиционното косервативно учение за спасението и за милостта Божия. Според него човек поначало е плод на Божия гняв и е заблуден и изгубен.

Коренно различно е езотеричното учение за спасението. Според него всичко се развива по неумолимия закон на Тао и зависи от кармата на отделния човек. Милостта на Бога се отхвърля по принцип като произвол, неприлягащ на Божията същност, а акцентът се поставя върху възможността човек сам да постигне спасението си – нещо което християнската религия въобще отрича.

Църковност

Самата идея за църква и църковна институция, която да определя в какво следва да вярват хората е неприемлива за езотериката. Тя признава само една невидима църква на всички свързани с Бог индивиди и една общност на посветените. При езотериците липсва изповедание в християнския смисъл или поне в смисъл на задължително изповядване на дадена религигиозна догма. Те разчитат, че водените от Духа хора ще бъдат единни в същественото, но същевременно утвърждават максимална духовна свобода.

Вяра

Езотричното мислене съществено се различава от екзотеричното по това, че противопоставя познанието на вярата.

Предмет на езотеричната сфера на познанието е познанието за Бог, за света на духовете, за по-висшите духовни същества, за духовните йерархии. Тук се включва и познанието за тайни природни закони.

Тази огромна област на по-висше познание е достъпна само за посветените. И тъй като езотеричното познание е повече или по-малко тайно, то се предава само от Учител – принцип, който за съжаление играе прекалено голяма роля в езотериката. Но Учителят може да предава харизматичнни сили и способности, например способността за духовно изцеление. Ето защо парапсихологията и езотериката са толкова тясно преплетени.

Подобни парапсихологични способности са притежавали и ранните християни, но все по-пълното догматизиране и разрастването на влстта на църквата довежда постепенно до тяхното низвергване и заклеймяване (да си спомним за прослувутото преследване на вещиците през Средновековието).

Това е. :) Приемате ли всичко написано от този автор, ако сте имали търпението да го прочетете разбира се? :D

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

И все пак не мога да си обясня нещо свързано с езотеричните знания. След като са скрити, тайни, защо се популяризират така спокойно? Например беседите на Учителя от Общия окултен клас са издадени. Има ги и в интернет пространството.

Да не говорим за „тайната“ езотерична литература, която е заляла пазара. Защо езотеричните знания излязоха от тъмнината на своите скривалища? А всъщност дали са излезли наистина? :hmmmmm:

---------------------------------------

А ето един типичен според мен пример за езотерично приемане на понятието Бог:

Идеята за Бога не е идея, която съществува вън от нас. Нашата реалност съществува в реалността на Бога, понеже Бог е нещо повече от реалността. Значи, има нещо повече от реалността. Има една дума, с която тази реалност може да се обозначи. Някои метафизици казват, че Бог е едно несубстанциално Същество. Той е Същество извън всякаква субстанция. Субстанцията подразбира нещо, от което светът е създаден и се създава. Частицата „суб-“ значи „под“ – това, от което се образуват нещата, което работи. Думата „есенция“ разбира сила, която произвежда нещата. Мнозина смесват думата „есенция“ със „субстанция“. Това са две различни, производни думи. Ние употребяваме думите „сила“ и „материя“. Качеството на материята и качеството на силата са две различни понятия.

Той ми е и брат, и сестра, и майка

:)

Линк към коментар
Share on other sites

И все пак не мога да си обясня нещо свързано с езотеричните знания. След като са скрити, тайни, защо се популяризират така спокойно? Например беседите на Учителя от Общия окултен клас са издадени. Има ги и в интернет пространството.

Да не говорим за „тайната“ езотерична литература, която е заляла пазара. Защо езотеричните знания излязоха от тъмнината на своите скривалища? А всъщност дали са излезли наистина? :hmmmmm:

---------------------------------------

А ето един типичен според мен пример за езотерично приемане на понятието Бог:

Идеята за Бога не е идея, която съществува вън от нас. Нашата реалност съществува в реалността на Бога, понеже Бог е нещо повече от реалността. Значи, има нещо повече от реалността. Има една дума, с която тази реалност може да се обозначи. Някои метафизици казват, че Бог е едно несубстанциално Същество. Той е Същество извън всякаква субстанция. Субстанцията подразбира нещо, от което светът е създаден и се създава. Частицата „суб-“ значи „под“ – това, от което се образуват нещата, което работи. Думата „есенция“ разбира сила, която произвежда нещата. Мнозина смесват думата „есенция“ със „субстанция“. Това са две различни, производни думи. Ние употребяваме думите „сила“ и „материя“. Качеството на материята и качеството на силата са две различни понятия.

Той ми е и брат, и сестра, и майка

:)

Според мен нищо тайно не е излезло наяве. Тайните стават нетайни, чрез безплътно проникване на духа в Гносиса. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, много благодаря за тази статия.

Защо да е скрита езотериката? Аз в статията никъде не видях да пише, че е скрита и тайна, или не можах да забележа ли? :hmmmmm:

Аз лично християнството много много не го харесвам като учение, затова откакто почнах да чета повече езотерика, все повече й вярвам. Вероятно защото наистина обяснява нещата по-смислено и по-близо до моите усещания

Линк към коментар
Share on other sites

Въпреки, че тайните не са вече "тайни" те пак си остават тайни защото:Мъдростта е несподелима“.

Препоръчвам тази книга с много :3d_053::3d_046:

От тук може да си я прочетете.

В тази връзка има още един ключов момент:"Никой не може да дойде при Мен,, ако Отец не го привлече. По вътрешният превод на този стих е: Никой не може да влезе в духовния свят, ако Отец не го привлече. И после още един момент:Никой не може да отиде при Бога, ако Аз, Словото не му покажа пътя.

Тук трябва да се разбере, че има 2-взаимосвързани положения.1-трябва да бъдеш привлечен, а после е разкриването на пътя. По друг начин казано:Първо действа Отец, а после Синът, т.е. Словото. Това означава, че Духът е началото на всички неща. Когато Духът действа и привлича една душа, тогава се явява Словото, което упътва тази душа." Поздрави!

http://www.beinsadouno.com/board/index.php...c=2345&st=0

Редактирано от Иво
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен нищо тайно не е излезло наяве. Тайните стават нетайни, чрез безплътно проникване на духа в Гносиса.

Виктор

С това съм съгласна, но книжките на Славейков много често носят названието езотерична литература, а „Езотерика“ или „езотерично“ се нарича всяко учение предназначено за определен кръг хора. Такова учение изучава тайно и предавано по поколенията знание от всякакво естество. - определението на езотеризма в Уикипедията. :)

Но явно нещата се променят вече.

Ани, много благодаря за тази статия.

Защо да е скрита езотериката? Аз в статията никъде не видях да пише, че е скрита и тайна, или не можах да забележа ли?

mvm

В статията да, но по принцип под езотерика се разбира скрито, вътрешно знание. Знание само за посветени. Поне така е започнало в древността.

Аз лично християнството много много не го харесвам като учение, затова откакто почнах да чета повече езотерика, все повече й вярвам. Вероятно защото наистина обяснява нещата по-смислено и по-близо до моите усещания

mvm

Явно сте на едно мнение с Роберт Кел. B) Но не бъркай учението на мировия учител Христос с това на църковниците, най-вече от средновековието, които са си присвоили според мен част от това учение и са го модифицирали в своя полза. Има езотерично християнство. Във форума за него можеш да прочетеш тук.

Fut, благодаря за линковете. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм на мнение, че на някои неща вече им е дошло времето от тайни да станат явни, да се отркият пред широк кръг хора. В това отношение Ани е права - по-точно е да се обявят като "бивши езотерични" ...

Има обаче други неща, които продължават да са тайни - за тях явно е рано още.

Между другото измежду така наречената езотерична литература има издадени и такива глупости, които ... чудя се вече дали това е само плод на алчността на човешката природа или има и други по-сериозни причини за това.

Линк към коментар
Share on other sites

Между другото измежду така наречената езотерична литература има издадени и такива глупости, които ... чудя се вече дали това е само плод на алчността на човешката природа или има и други по-сериозни причини за това.

Диана, правилно си забелязала. Пълно е с фалшива литература на тази тема. Но обикновенно тази литература плъзва там, където има търсене. Явно има интерес към езотеричното? Важното е да се отсее истинското от останалото. Да се различат диамантите сред обикновените стъкълца. А това може да стане само като се допитаме до истинското си Аз, чрез интуицията си.

Но интересът е повече към външната страна на езотериката. Малко хора желаят да навлязат по-навътре. Това се забелязва и в нашия форум напоследък.

Защо вече почти не се говори или чете за езотеричното, мистичното, окултното? Най-четените теми обикновено са „Има ли оправдана изневяра“, „Болницата Токуда“, темите свързани с болести, астрология, различни други начини на гадаене и някои други теми във връзка със себеопознаването.

В този форум се чете и пише повече за болести и психически проблеми отколкото в съответните специализирани портали. Няма нищо лошо в това, но все пак къде изчезнаха хората които пишеха и се интересуваха от различните езотерични учения, мистиката, окултното? :huh: Под интерес към окултното не разбирам само да се търси хороскопа за деня. :rolleyes:

Всъщност това се наблюдава от години в световен мащаб. Хората, като че ли изгубиха итерес към света в който живеят. Интересуваме се само от нашите си, човешки проблеми и от нищо друго. Дори към звездите престанахме да гледаме. Нямам предвид астрологията. Става дума за интереса към цялото мироздание. Забележете, че почти вече няма филми като „Междузвездни войни“, „Стар Трек“, „Седморката на Блейк“. Преобладават филми с мрачни футуристични посткатастрофични истории. :(

Като че ли човечеството загуби своето любопитство. А знаете много добре кои хора загубват любопитството си и мислят само за себе си – старците. Значи ли това, че човечеството е безнадежно остаряло?

Езотеричните учения разкриват пред хората безкрайно интересни факти- за Твореца и творението, за различните създания обитаващи това творение. За мястото на човека в мирозданието. За инволюцията и еволюцията. За това кои сме, от къде идваме и накъде отиваме. И много други...

Затова понякога се чудя защо темата за цистита например е много по-интерсна от всичко това за което съм написала по-горе? B)

Приоритет на този форум и на Порталът за съзнателен живот, част от който е форума, е учението на Беинса Дуно (Петър Дънов). И това му е най-хубавото и уникалното. Това го различава от много други форуми, специализирани в областа на здравето, окултизма, астрологията, семейството и много други. Когато тези проблеми се разглеждат в този форум, те обикновено се пречупват през призмата на учението на Бялото братство в България. Това е нормално. Но защо се обръща толкова малко внимание на езотериката? Според мен тя присъства в това учение. Учителят излага в беседите си много езотерични практики.

Дори едно от основните понятия върху които се акцентира – Любовта, във форума се разглежда, като обикновената житейска любов, която е само част от тази велика движеща сила. Смесват се понятията Правда и Истина, като дори се обявяват за едно и също нещо. Ако беше така, то на Пентаграма нямаше да бъдат изобразени с различни символи.

Та да обобщя с „две“ думи – езотеричната тематика в този форум постепенно отстъпва на задно място пред обикновените житейски проблеми и проблемчета. Не знам защо става така? В много от темите в езотериката, като Страданието, Промяната и др., нещата започват да се свеждат до чисто битова, физическа основа и се забравя техният езотеричен смисъл.

Понякога дори в тълкуването на някои чисто езотерични понятия, като отвъден свят, тъмни сили (лоши духове) и др. се чувства една материалистическа нотка, че това са неща вътре в нас. Обективното съществуване им се отказва. По същия начин преди години, които по-младите явно не помнят, материлистите успокояваха опечалените по повод загубата на близък човек така: „Той остава да живее в твоите мисли, докато ти си жив и той ще е“. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, много ти благодаря за този пост!

И аз в последно време забелязвам, че сякаш много от темите са ежедневни /не че има лошо в тава/, но наистина тайнственото, езотеричното, сякаш се скриха. Може би и страха го има!.... :feel happy:

Но на мен ми е много по-интересно, когато има отворени такива теми.

За "духовете"-да, има такива "лоши", които са от по-ниски слоеве. Те се хранят от нас, когато ние допуснем това. Т.е.- нашите вътрешни условия-страх, отчаяние, гузна съвест, чувство за вина са добър начин да се присламчат и да ни тормозят. Да не говорим, че има хора, които са им дали убежище и самите те се превръщат в нещо като енергийни вампири.

За това и Учителя ни съветва ние себе си да очистваме, да пускаме Любовта вътре в нас, та тя да ги гони постепенно.

Сутринта четях нещо, което е в тази връзка.

Бог запълня всяко пространство, но в него съзнанието е друго. Колкото повече Божественото съзнание се усилва, толкова повече и Божествените центрове се усилват и с това ви се помага. Хората често пъти са отражение, отклик на онова, което желаят. Страстите и желанията на Земята се отразяват върху вас. Земята не е от напредналите души и ако се оставим на нея, няма да напреднем много. "Великата блудница", това е нашата Земя, която така да се каже, блудствува с другите земи. Помнете-има отиване надолу и нагоре. И ако Земята се привлече от по-лош свят, ние ще станем още по-лоши....
-"Изгревът" на Бялото братство пее и свири, учи и живее-том 11, стр.373 Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Илиана! :thumbsup2:

Много е интересен цитатът който си пуснала. Наистина трябва да се замислим върху това: „има отиване надолу и нагоре. И ако Земята се привлече от по-лош свят, ние ще станем още по-лоши....“ :hmmmmm:

Към какъв ли свят се движи нашата Земя? Може би има нови езотерични учения, наистина езотерични (тайни), които дават отговор на този въпрос? :unsure:

Линк към коментар
Share on other sites

Краят на езотеризма

Езотеричният път свърши.

Той е в миналото.

Бил е актуален, когато еКзотеричните религии са били могъщи, а архонтите и еоните в сферата на Съдбата вездесъщи.

Но сега този ред е разклатен, третата от силата им е отнета, само половината от времето орбитите се задвижват наляво...

Само тринадесетият еон е запазил силата си и всеки има достъп до него. Стига да реши.

Линк към коментар
Share on other sites

Краят на езотеризма

Езотеричният път свърши.

Той е в миналото.

Бил е актуален, когато еКзотеричните религии са били могъщи, а архонтите и еоните в сферата на Съдбата вездесъщи.

Но сега този ред е разклатен, третата от силата им е отнета, само половината от времето орбитите се задвижват наляво...

Само тринадесетият еон е запазил силата си и всеки има достъп до него. Стига да реши.

:) Доста силно казано и то въз основа само на едно гностично произведение - „Пистис София“.

pistis_sophia_mare.jpg

"Пистис София" (“Праведната Мъдрост”) – едно от най-интересните произведения на гностицизма. За това отнемане се говори в глава 20:

Глава 20. Она сказала: "Господи мой, все люди, которые знают тайну волхвования всех Архонтов всех Эонов и волхвования Архонтов Геймармене и тех, которые принадлежат Сфере, сообразно тому, как Ангелы преступившие обучили их, - и если они призовут их в их тайнах, то есть в их злых волхвованиях, чтобы воспрепятствовать деяниям добрым, исполнят ли они их отныне или нет?"

Иисус же ответил, он сказал Марии: "Они не исполнят их, как исполняли их от начала, ибо я отнял треть от их силы, но они позаимствуют у тех, которые знают тайны волхвования тринадцатого Зона, и если они призовут тайны волхвования тех, которые пребывают в тринадцатом Зоне, они исполнят их прекрасно и прилежно, ибо я не отнял силы из (С. 30) этого места по велению первой тайны."

За съжаление не можах да я намеря на български. Аз мога да преведа тази глава, но не съм наясно със значението на думата волхвования, така че valentinus може да каже как се превежда на български и какво точно означава. Интересно, че тази дума се среща само в глава 20. Цитатът е всет от тук.

Гностицизмът е много интересен. Жалко, че в нашият форум не му е обърнато внимание. За гностицизма има разработена много подробна тема от Trichocephalus във форума на Калдата. Особено си заслужава да се прочете този пост

Гностичната доктрина, сякаш позаглъхнала до средата на 20. век, се събужда с неимоверна сила след откритите до Мъртво море Кумрански свитъци и ръкописите от Наг-Хамади в Северен Египет през 1945/6 г. Ето някои заглавия: “Пистис София” (“Праведната Мъдрост”), “Природата на Архонтите”, “Книга на архангелите от пророка Моисей”, “Книга на Нориа”. Обикновенно изследователите и коментаторите постоянно правят връзки със знанието на халдеите. Интерсна в това отношение е книгата на Жан Дорес “Тайните ръкописи от Египет”.

Но само от едно гностично произведение не смятам да приема, че езотеричният път е свършил. :) Аз обикновено търся истината като сечение, нещо общо, което се среща в няколко езотерични учения едновременно.

Линк към коментар
Share on other sites

Краят на езотеризма

Езотеричният път свърши.

Той е в миналото.

Бил е актуален, когато еКзотеричните религии са били могъщи, а архонтите и еоните в сферата на Съдбата вездесъщи.

Но сега този ред е разклатен, третата от силата им е отнета, само половината от времето орбитите се задвижват наляво...

Само тринадесетият еон е запазил силата си и всеки има достъп до него. Стига да реши.

:) Доста силно казано и то въз основа само на едно гностично произведение - „Пистис София“.

pistis_sophia_mare.jpg

"Пистис София" (“Праведната Мъдрост”) – едно от най-интересните произведения на гностицизма. За това отнемане се говори в глава 20:

Глава 20. Она сказала: "Господи мой, все люди, которые знают тайну волхвования всех Архонтов всех Эонов и волхвования Архонтов Геймармене и тех, которые принадлежат Сфере, сообразно тому, как Ангелы преступившие обучили их, - и если они призовут их в их тайнах, то есть в их злых волхвованиях, чтобы воспрепятствовать деяниям добрым, исполнят ли они их отныне или нет?"

Иисус же ответил, он сказал Марии: "Они не исполнят их, как исполняли их от начала, ибо я отнял треть от их силы, но они позаимствуют у тех, которые знают тайны волхвования тринадцатого Зона, и если они призовут тайны волхвования тех, которые пребывают в тринадцатом Зоне, они исполнят их прекрасно и прилежно, ибо я не отнял силы из (С. 30) этого места по велению первой тайны."

За съжаление не можах да я намеря на български. Аз мога да преведа тази глава, но не съм наясно със значението на думата волхвования, така че valentinus може да каже как се превежда на български и какво точно означава. Интересно, че тази дума се среща само в глава 20. Цитатът е всет от тук.

Гностицизмът е много интересен. Жалко, че в нашият форум не му е обърнато внимание. За гностицизма има разработена много подробна тема от Trichocephalus във форума на Калдата. Особено си заслужава да се прочете този пост

Гностичната доктрина, сякаш позаглъхнала до средата на 20. век, се събужда с неимоверна сила след откритите до Мъртво море Кумрански свитъци и ръкописите от Наг-Хамади в Северен Египет през 1945/6 г. Ето някои заглавия: “Пистис София” (“Праведната Мъдрост”), “Природата на Архонтите”, “Книга на архангелите от пророка Моисей”, “Книга на Нориа”. Обикновенно изследователите и коментаторите постоянно правят връзки със знанието на халдеите. Интерсна в това отношение е книгата на Жан Дорес “Тайните ръкописи от Египет”.

Но само от едно гностично произведение не смятам да приема, че езотеричният път е свършил. :) Аз обикновено търся истината като сечение, нещо общо, което се среща в няколко езотерични учения едновременно.

...................

20. Мария каза: “Господи, хората, които познават мистерията на магията на всички архонти на всички еони, както и магията на архонтите на съдбата и на сферите, на които ги научиха греховните ангели, когато ги призоваха в техните мистерии, за да попречат на добрите дела – ще ги изпълняват ли и занапред или не?”

Исус отговори на Мария: “Те няма да ги изпълняват по начина, по който ги изпълняваха в началото, защото отнех една трета от силата им. Но те ще измолват сила от онези, които познават мистериите на магията на 13-тия еон. И когато призоват мистериите на магията на онези, които се намират в 13-тия еон, ще ги изпълняват мъдро и сигурно, защото по заповедта на първата мистерия, не отнех сила от тази област.”

....................

преводът е от немски и е нередактиран.

...просто този път използвах езика на Валентин /авторът на "Пистис София"/. В Пистис София се говори за двата потока, които загатват за двете електромагнитни вълни, захранващи и определящи Универсума. Единият поток се нарича потока на познанието, Пистис, а другият – потока на мъдростта, София. Единият поток се свързва изцяло с обикновеното човешко познание на всяко ново летоброене, така че целокупното човечество да може, дори трябва да открие тази еманация и да реагира на нея. Другият поток стои напълно встрани от този свят, макар че прониква с лъчите си този свят, за да може отделният, търсещият Бога човек, накрая да се изплъзне от природата и да намери София, мъдростта, да, дори самият той да може да бъде София.

Дали няма да е интересно на приятелите тук да се открие специална тема за гностицизма?

Линк към коментар
Share on other sites

Като размислих, бих желал да добавя:

Езотериката освен гореизложения аспект има и един друг - като един скрит, вътрешен Път.

Път, при който Истината, Мъдростта се търси вътре в нас, а не навън /както в науката и в богословието/.

Езотерикът променя себе си, за да промени околният свят.

Защото христовата сила е по-близо от ръцете и краката - в нас е. Само трябва да отпушим извора на Жива вода в сърцата си.

Но как да стане това? - ето тук започват различията.

Тези различия са съвършено необходими и обосновани. Защото вътрешният, мистерийният път е различен за отделните типове хора. Има различни мистерии, или пак ако използвам езика на "Пистис София", всеки от 12-те природни Еона има своя собствена мистерия.

Но има и 13-ти...

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Наистина най-важното при езотериката е вътрешеният Път. Път, при който Любовта, Мъдростта и Истината се търсят вътре в нас, а не навън /както в екзотеричните учения/. Езотерикът променя себе си, за да промени околният свят.

Но как да стане това? - ето тук започват различията.

Тези различия са съвършено необходими и обосновани. Защото вътрешният, мистерийният път е различен за отделните типове хора.

valentinus

Точно тук е проблемът за това какво представлява Пътя, равновесието по Пътя. За опасностите и трудностите по него има отворени теми. Аз мисля, че в езотериката има много външно различни учения, които в крайна сметка имат една цел - отпушване извора на Жива вода в сърцата. :)

Тук са херметизмът, гностицизмът, питагорейската школа, неоплатонизмът от древността. От шумерите още идват езотеричните практики като асттроллогията, нумерологията. А още от по-дълбока древност са корените, както на индийските Пурани, така и на халдейската „Книга на числата“, чиито основи са заложени в кабалата, а от там и в номерологията.

Езотеричното християнство има тема в този подфорум. То също е много интересно, но официалната църква го отрича за съжаление.

Тук е интересно да се споменат Варлаам Калабрийский, Григорий Палама, исихазмът.

Манихейството, нашите богомили и павликяните, катарите. Според мен това са езотерични учения и движения.

Езотерични течения има в юдеизма – кабалата, в мюсюлманството – суфиите.

От средновековието идват съществуващите и сега орден на тамплиерите, розенкройцерите, масоните.

В 19в. се появява теософията на Блаватска. От нея се отделя антропософията на Р. Щайнер. Учението на Беинса Дуно по своята същност е наи-близко до антропософията според мен.

Не знам до колко Живата етика или по-известното като Агни йога, философско – етическото учение на Елена Рьорих, може да се разглежда като езотерично.

Но от 20-ти век вече думата езотерично, тайно, като че ли си губи смисъла.

Всички тези учения, свързаните с тях практики са издържали изпитанието на времето и е почти сигурно, че могат да помагат на хората вървящи по техния Път.

Друг е въпросът с нароилите се в края на миналия век безброй нови учения, които не са издържали още това изпитание. Времето е пред тях и ще се види кои наистина „водят към храма“.

Струва ми се, че човекът живеещ през 21 век има голям избор, но и трудната задача, да избере правилния път.

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Езотерикът променя себе си, за да промени околният свят.

...

Но как да стане това? - ето тук започват различията.

:thumbsup2:

Аз мисля, че тук(в този форум) основно това си споделяме. За мен отговорът е в това- да се състезаваш със себе си, не с другите.

Колкото до различните учения, аз лично научих доста за тях от "Разбулената Изида" на Блаватска. Тя е 4 тома и разглежда науката и теологията много подробно с различните автори и учения. За мен обаче това е само Познание. За да стигнеш до Мъдростта( използвам термините, употребени от valentinus преди мен) се иска да откриеш във всички тях общото и истинското. Колко време ще му е необходимо на човек за това? Ще му стигне ли краткия човешки живот?

Аз мисля, че е по-добре да пиеш от извора вместо да се къпеш само в реката. Искам да кажа, че откривайки древните учения, мога да почерпя мъдрост от тях, а не да се запознавам с всички останали, производни от тях. Така както водата в реката се замърсява по своя път и е най-чиста при извора, така се получава и с различните вярвания.

Ето затова харесвам Блаватска и нейните книги, защото тя ги сравнява(различните учения) и посочва древните от тях. Не зная друг автор да го е направил досега. Затова й се доверявам.

Харесва ми и Петър Дънов, разбира се. Както казва Ани: "Учението на Беинса Дуно по своята същност е най-близко до антропософията според мен. "

Чета и други автори, сравнявам, търся "своите истини" в езотериката. :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че е по-добре да пиеш от извора вместо да се къпеш само в реката. Искам да кажа, че откривайки древните учения, мога да почерпя мъдрост от тях, а не да се запознавам с всички останали, производни от тях. Така както водата в реката се замърсява по своя път и е най-чиста при извора, така се получава и с различните вярвания.

Ето затова харесвам Блаватска и нейните книги, защото тя ги сравнява(различните учения) и посочва древните от тях.

:thumbsup2:

Много точно сравнение Роси! Наистина, много примеси има в изворната вода на древните учения. Струва ми се, че през Средновековието има „замърсяване“ дори на Библията. Знае се, че тя е била преписвана на ръка от средновековни монаси. А в езотеричните учения, например това на Питагор или херметизма има доста „приноси“ през 19 и 20в. B)

Така, че пиенето от изворната вода е вече трудно.

Остава да питаме сърцето си. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Окултната наука не е такава наука, в която тайните могат да се предават изведнъж, посредством писмено или устно съобщение. Ако беше така, то всичко, което трябваше да направят Братята, беше да издадат "Ръководство" по тази наука, за да я преподават в училищата както граматиката. ... Истината обаче е в това, че докато неофитът не достигне състоянието, необходимо за тази степен на озарение, на която той е способен и има право, повечето, ако не и всички Тайни, са несъобщаеми. Възприемчиввостта не трябва да отстъпва на желанието да поучаваш. Озарението трябва да дойде отвътре.

Чаша на Изтока - Е. Рьорих (книгата представлява избрани откъси от Писма на Махатмите до Синет)

Само да отбележа, че да "пиеш от първоизточника" няма връзка с разделението на Ученията на древни и съвременни. Изворът никога не е пресъхвал, т.е. много Учения от последните 150 години по нищо не отстъпват на тези от древността. Нещо повече - те са по-добре съобразени със състоянието на съзнанието на съвременното човечество. Някой може да каже, че те само повтарят същите истини, които са казани в древността, но това не е съвсем вярно. Освен това хората още не са усвоили и приложили това което им е дадено. Това налага многократно повторение на вече казани в по-стари Учения неща. Например Ани спомена за Агни Йога. Наистина там акцентът е различен, но нима хората са усвоили даденото чрез Блаватска, Ла Дю, Синет и мн. други, за да се даде по-задълбочено знание? (Освен това лично мое мнение е, че даденото в Безпределност ІІ не е застъпвано в екзотеричен източник никъде преди това).

Линк към коментар
Share on other sites

За Агни йога можете да намерите литература в Спиралата на български. За съжаление цитираната от Станимир „Безпределност“, може да се намери само на руски и английски тук. На български още не е преведена май? :hmmmmm:

Агни йога е сравнително ново учение, но има за основа знанията на Махатмите. Доколкото знам, в теософията Блаватска също се опира на тях?

И Блаватска и Елена Рьорих добре са преработили изворната вода на първоизточника.:) Техните учения вече са се доказали според мен. Както и учението на Беинса Дуно.

Сега е ред на най-новите. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, благодаря за линковете. Аз ще дам още един, който намерих към "Чаша на Изтока" (тук или тук)

Книгата е просто задължителна. Тя е съставена от избрани писма от кореспонденция между Синет и Махатма К. Х. в края на 19 в (отделни писма може да са и от Махатма М.).

Линк към коментар
Share on other sites

...И Блаватска и Елена Рьорих добре са преработили изворната вода на първоизточника. :) Техните учения вече са се доказали според мен. Както и учението на Беинса Дуно.

Сега е ред на най-новите. :feel happy:

Тук може да се долови едно отношение към "признанието" и "славата", спечелили си съответните школи. Всъщност не е тайна, че Елена Рьорих се е отнасяла доста скептично към възможността Б. Дуно да е Учител от космически мащаб. Съвсем закономерно, подобно е и отношението на последователите Новото учение към Агни йога като цяло, доколкото имам впечатление за това. Снизходително и резервирано - такива е взаимното отношение между последователите на съвременните езотерични школи, и това е един факт който лесно може да бъде проверен. И това е човешко, твърде човешко... Та да не се заблуждаваме, че битието ни е по-розово отколкото е всъщност :)

Но аз питам какво значение има признанието, броят на членовте, известността? В езотеричен смисъл - много малко значение. Всъщност вероятно езо-теричното е "скрито", понеже много малко от нас се стремим към него и го осъзнаваме като нещо същностно ценно. Тук можем да направим преход и към. темата за "външна" и "вътрешна" школа, която е тясно свързана с термина "езотерика". За разлика от "външния" план на школите, където стремежът към утвърждаване и постигане на признание и известност на групата до голяма степен е естествен и бнез него групата не би могла да съществува, във вътрешната е по-скоро обратното. Наистина достигайки до своята същност, човек открива, че е едно с всичко и всички. Пътят до това състояние обаче е стръмен и некомфортен, а експедициите, поели по него, не винаги успяват да го следват докрай... :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Снизходително и резервирано - такива е взаимното отношение между последователите на съвременните езотерични школи, и това е един факт който лесно може да бъде проверен. И това е човешко, твърде човешко... Та да не се заблуждаваме, че битието ни е по-розово отколкото е всъщност :)

Василе, много е тъжно това което пишеш. На тази тема е и мисълта за 10.07, която остана почти без внимание във форума. Има разединение, както сред религиите, така и сред езотеричните школи за съжаление. Затова и в тази тема ми се иска да цитирам Толстой, че дано повече хора го прочетат. :)

„Все мысли, которые имеют огромные последствия, всегда просты. Вся моя мысль в том, что ежели люди порочные связаны между собой и составляют силу, то людям честным надо сделать только то же самое. Ведь как просто“.

--------------------------------------

„Мисълта ми изцяло е в това, че щом като порочните хора са свързани помежду си и са сила, честните хора трябва да направят точно същото. То е толкова просто“.

Думи на Пиер Безухов от романа „Война и Мир“, Л.Толстой. С тези думи започва и едноименният филм на Бондарчук (1968г.)

/Между другото и Fut е сложила този цитат в една тема. :)/

Мисълта е наистина много проста, но приложението ѝ за съжаление е трудно. :(

Тук можем да направим преход и към. темата за "външна" и "вътрешна" школа, която е тясно свързана с термина "езотерика". За разлика от "външния" план на школите, където стремежът към утвърждаване и постигане на признание и известност на групата до голяма степен е естествен и бнез него групата не би могла да съществува, във вътрешната е по-скоро обратното. Наистина достигайки до своята същност, човек открива, че е едно с всичко и всички. Пътят до това състояние обаче е стръмен и некомфортен, а експедициите, поели по него, не винаги успяват да го следват докрай... :yinyang:

:thumbsup2:

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Попадна ми една интересна статия от Николай Дойнов - последовател, дори по-скоро ученик на Учителя, забележителен астролог, въобще една много ярка личност! Ето откъс, във връзка с темата:

Окултизмът, езотериката всъщност представляват комплекс от скрити, тайни знания за човека и за Вселената. Те отразяват напълно реално съществуващи взаимовръзки и зависимости. Но защо тогава в продължение на хилядолетия тези знания стават достояние на толкова малко хора?

Понякога при мен идва човек и ме пита: “Толкова много се интересувам от езотеричните науки, изчел съм стотици книги, но сякаш нещо отгоре ме спира, не ми “дава” това познание. Защо? ”Да, действително, на някои хора не само, че не им се “дава”, но и често жестоко биват наказвани за любопитството си. Астрологията, хиромантията, френологията, нумерологията и всички останали окултни науки се пазят в тайна от посветените, защото те дават в ръцете ни едно изключително силно оръжие – пълно познание за човека срещу нас.

...

Как Висшия разумен свят разбира кому да се “даде” и кому – не. Ние не сме създадени само тук – на Земята.Всеки от нас има и своето звездно тяло.Именно него изследва истинската, научна астрология.Тоест нашето истинско “Аз” ясно и отчетливо е проектирано някъде далеч в пространството. Всекиму се иска да намери решение на проблемите си, но там, горе, Разумният свят поглежда звездното ти тяло – аха, тук има квадратура между Меркурий и Нептун, или пък друга някоя неблагоприятна квадратура или опозиция, значи на този човек не можем да му дадем истината, не е дорасъл до нея!И въпреки че сега завесата се приповдигна и за тези неща доста се пише и говори, бъдете сигурни – истинските стойностни окултни знания ще останат скрити за нравствено несъвършените…

Линк към коментар
Share on other sites

Попадна ми една интересна статия от Николай Дойнов - последовател, дори по-скоро ученик на Учителя, забележителен астролог, въобще една много ярка личност!

Ние не сме създадени само тук – на Земята.Всеки от нас има и своето звездно тяло.Именно него изследва истинската, научна астрология.Тоест нашето истинско “Аз” ясно и отчетливо е проектирано някъде далеч в пространството.

Диана, също много се впечатлих от книгата на Н. Дойнов "Науките на първата човешка раса"... Благодарна съм за възможността да я прочета, тъй чрез нея може да "се погледне" на ~Живота по един различен начин... Ще си позволя да цитирам кратък откъс:

"...когато се говори за видим и невидим свят, когато се казва, че има разум и живот, както приема Астрологията, то ще се съгласим, че Необятният Миров Силов Океан, който е създал всичко и движи всичко, е способен да създаде светове с всевъзможни закони и условия, в които животът ще може се прояви.

Колосът на френската математична мисъл Анри Поанкаре е казал:"Най-голямата спънка, за нас, учените е, че ние не знаем какво нещо е силата."

Звездният Двойник, за който говори Астрологът ...като че ли е свързван със звездното име...

Линк към коментар
Share on other sites

Попадна ми една интересна статия от Николай Дойнов - последовател, дори по-скоро ученик на Учителя, забележителен астролог, въобще една много ярка личност! Ето откъс, във връзка с темата:

Окултизмът, езотериката всъщност представляват комплекс от скрити, тайни знания за човека и за Вселената. Те отразяват напълно реално съществуващи взаимовръзки и зависимости. Но защо тогава в продължение на хилядолетия тези знания стават достояние на толкова малко хора?

Понякога при мен идва човек и ме пита: “Толкова много се интересувам от езотеричните науки, изчел съм стотици книги, но сякаш нещо отгоре ме спира, не ми “дава” това познание. Защо? ”Да, действително, на някои хора не само, че не им се “дава”, но и често жестоко биват наказвани за любопитството си. Астрологията, хиромантията, френологията, нумерологията и всички останали окултни науки се пазят в тайна от посветените, защото те дават в ръцете ни едно изключително силно оръжие – пълно познание за човека срещу нас.

...

Как Висшия разумен свят разбира кому да се “даде” и кому – не. Ние не сме създадени само тук – на Земята.Всеки от нас има и своето звездно тяло.Именно него изследва истинската, научна астрология.Тоест нашето истинско “Аз” ясно и отчетливо е проектирано някъде далеч в пространството. Всекиму се иска да намери решение на проблемите си, но там, горе, Разумният свят поглежда звездното ти тяло – аха, тук има квадратура между Меркурий и Нептун, или пък друга някоя неблагоприятна квадратура или опозиция, значи на този човек не можем да му дадем истината, не е дорасъл до нея!И въпреки че сега завесата се приповдигна и за тези неща доста се пише и говори, бъдете сигурни – истинските стойностни окултни знания ще останат скрити за нравствено несъвършените…

Защото работят или я изполват това знание против еволюцията за свой интерес  не са разбрали че Едното е Всичко .

Редактирано от mihailo
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...