Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво мислите за виртуалните социални мрежи?


Recommended Posts

А не ти ли липсва пространство за цялостно, интензивно и аргументирано културно обменяне на мнения, противопоставяне на гледни точки? Фейсът не е такова място, както и да се отнасяме. Платформата му, администрирането му, общият му дух са различни и с други цели. Дали само този или повечето форуми се позагубиха, освен кокошкарници като бг мама? Не знам... 

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Всички форуми западнаха и залиняха, не само този. Това е обща тенденция. Откакто фейсбук набра сила, всички се лепнаха и киснат там, и се оттеглиха от форумите.

Във форумите беше по-уютно и подредено общуването. Във фейсбук това е много хаотично и натоварващо. Там всеки си има приятели и си общува с тях. Който няма приятели, няма достатъчно възможност за комуникация чрез фейсбук. Във форумите също няма възможност, защото в тях е мъртвило и почти никой не взема участие.

Този форум наистина беше много стойностен. Извинявам се, че съм се изказвал под влияние на емоции негативно за форума и за неговите модератори в предишни години.

 

Линк към коментар
Share on other sites

Този форум БЕШЕ уникален. Сега остана само психотерапия онлайн активна - чудесна секция е, но там целта е специфична. Вероятно и другите форуми са замрели поради социалните мрежи... Но там общуването е плитко, а няколко дни след споделянето на мнения, изчезват в небитието. Самите кутийки за писане там са предназначени за кратк съобщения, не за цялостен и обогатяващ обмен на позиции. Аз имах 5000 човека "приятели" във фейса, махнах около 800 миналата година, сега пак се събират - но е различно. Предназначението и духът там са в плитка посока, дори човек да е друг и да иска друго - там трудно върви. Ето, дори и да се съставят или да се участва в група по интереси, отново формаът е такв, че цялостните разсуждения са като бисери всред клюко тиня - просто общото предназначение е друго там. Това, което писах по-горе за изключително силната роля на този форум в израстването ми, е откровен факт. Понастоящем ми се иска да дебатирам с достатъчно количество качествени люде, защото чувствам че това ми дава много. Преди - оформяне на изказ, себезаявяване, смирено приемане на резонна критика, съвместяване на противоположни мнения, високо мислене... А сега - същото, но на още по-високо ниво, вече по-фино и цялостно. Интересите ми са  много широки и преди тук срещах подобни цялостни хора с такива интегрално-холистични интереси. А сега не знам къде...

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Кликал съм наред... А въобще, смятам за няколко месеца да махна целия фейс от утре. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм обиден въобще. Престанах да се обиждам в живота. Аз бях току що за 1 месец блокиран от фейсбук от началото на април до началото на май. Задето изказах искрено мнението си, което беше и самата правда. А именно, че арабските мигранти не желаят да се интегрират и не са бежанци от война, ами за в Германия заради социалните помощи и безплатните жилища. Това го написах на немски и веднага бях блокиран за 30 дни. Имах право да чета, но не и да пиша коментари, нито да споделям неща на стената си. Запушиха ми устата. Свободата на лично мнение е погазена. И това в държава като Германия. Това е третото блокиране за абсолютно същото нещо и всеки пък периодът на запушване на устата става все по-дълъг. Казваш истината такава, каквато е и получаваш наказание...

Светът е толкова объркан и толкова несправедливо устроен, че ако взема да се обиждам за всяко нещо, няма да му се види краят. Затова вече гледам забавно на целия хаос и цирк.

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, Максим каза:

Не съм обиден въобще. Престанах да се обиждам в живота. Аз бях току що за 1 месец блокиран от фейсбук от началото на април до началото на май. Задето изказах искрено мнението си, което беше и самата правда. А именно, че арабските мигранти не желаят да се интегрират и не са бежанци от война, ами за в Германия заради социалните помощи и безплатните жилища. Това го написах на немски и веднага бях блокиран за 30 дни. Имах право да чета, но не и да пиша коментари, нито да споделям неща на стената си. Запушиха ми устата. Свободата на лично мнение е погазена. И това в държава като Германия. Това е третото блокиране за абсолютно същото нещо и всеки пък периодът на запушване на устата става все по-дълъг. Казваш истината такава, каквато е и получаваш наказание...

Светът е толкова объркан и толкова несправедливо устроен, че ако взема да се обиждам за всяко нещо, няма да му се види краят. Затова вече гледам забавно на целия хаос и цирк.

Доста наивна вяра!
Проблемът не е в мигрантите, а в онези дето са оначертали това мигриране още преди време.

 

Линк към коментар
Share on other sites

Абсолютно никой нищо не е начертал. Тези народи не могат да живеят в мир и законност. Първо опустошиха собствените си държави от непрестанни междуетнически сблъсъци и безхаберие, а после бягат от тях на метеното. Ислямските страни са възможно най-изостаналите в развитието си народи: назадничави, невъзприемчиви, неблагодарни, неспособни, упорити като магарета.

Линк към коментар
Share on other sites

Гледни точки... Аз също мисля, че е дирижирано. Но е офтопик.

Махнах сурат-тефтера, вероятно до есента - колкото и да си мислим, че го ползваме малко, с тези изскачания на кой какво сложил и т.н. на телефона, много засмукващо ресурс и време си е. Йееее! 

Линк към коментар
Share on other sites

Дирижирано е, но причината не е във военните действия на европейците през минали години там. Това имах предвид. Но иначе някой ги подтиква да пълзят като плъхове към Европа, а и няма желание да бъдат спрени. Така е наредено. Много лесно могат да бъдат спрени, но няма политическо желание за това. Светъл лъч са Унгария, Австрия, Чехия, Словакия, Полша.

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, Максим каза:

Но иначе някой ги подтиква да пълзят като плъхове към Европа, а и няма желание да бъдат спрени. Така е наредено. Много лесно могат да бъдат спрени, но няма политическо желание за това. Светъл лъч са Унгария, Австрия, Чехия, Словакия, Полша.

Мдам, така си е. 

А по темата за форумите и виртуалните мрежи - ясно е, че фейсът, инстаграм, туитър и т.н., са плитки, не могат никакси да заменят дълбочината на форумното общуване. Вероятно масата народ и не иска задълбочено общуване, нито пък го може. А вероятно самото зарибяващо естество на фейса подхлъзва мнозина, които имат капацитет и желание за повече, но висят в сурат-тефтера... Току що го махнах и няколко месеца ще съм без него. Правил съм го и преди - винаги ми е  олеквало. Оказвало се е, че въпреки собствените ми вярвания, че го ползвам минимално и с добри цели (въпреки тенденцията за плиткост в него), съм отделял немалко време за него. Като го махна, се получава така, че ми се отваря време за много неща. 

С какво зарибява фейсът? Клик тук, клик там - прихваща клюко натурата на хората. Плюс визуалността на клиповете, което увлича много, но и деградира мозъка дотам, че четенето става просто трудно - последното съм го чувал от много младежи, расли в мрежата и откърмени с тв и видеа. Плюс постоянното изскачане на телефона кой къде кликнал, какво казал, споделил, направил, което завлича яко - да, има настройки, ама някакси все клоним към тези най-засмукващите...

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна! Аз не махам, но силно ограничавам - тренирам си волята. Само организационни групи - само с определена цел. Преди форумите ми дърпаха доста време в писане и четене - нооо това беше друго.Писаното остава. Прочетеното е ценно и те замисля. Да ми простят приятелите, чиито постове съм трила и местила, но сега осъзнавам., че е било правилно. Инак този форум щеше да наподоби сурат тефтера. Сега с радост го разглеждам и виждам, че не е... 

Линк към коментар
Share on other sites

Е така е, без администриране и модериране не може, за да не стане боза и твърде голямо отдалечаване от духа на конкретната платформа. Ама и да не е много твърдо, че именно в различните мнения има ценност, а изгонят ли се инакомислещите, се губи зарядът и всичко умира. 

Линк към коментар
Share on other sites

Той човек бива да узрее.

Ако го маха е поради слабост.

Като усети бесмислието и глупостта, човек сам спира всичкото излишно участие, но не и пълното скъсване.

То е поради страх.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 3 часа, Орлин Баев каза:

Вероятно масата народ и не иска задълбочено общуване, нито пък го може.

 

преди 3 часа, Орлин Баев каза:

четенето става просто трудно

Точно. Фейсът е насочен около това, което си ТИ (образът, който се обрисува там, който може ( и вероятно не е) да не е в резонанс с действителния). Около това, което буквално демонстрираш, че правиш. "Вижте ме, аз съм еди-кой-си, идентифицирам се с еди-какво-си." Може по цял ден да си бъркам в носа и да лежа на дивана, но ако споделям супер СПИРИЧУЪЛ духовни цитати, може би създавам определено впечатление, различно впечатление. 

 

При форумите фокусът е около общностното - заедно създаваме теми, мнения, помагаме си, изграждаме субектности. Само вижте - можеш да си сложиш там някакво мъничко аватарче, снимчица, не е кой знае какво. Няма опция да се тагваш в кое кафе си и да качиш снимка на новите си обувки, да лайкваш селфита.

Защото става дума за нещо много повече - в профила се вижда кои теми коментираш и е лесно да се проследи какво си писал - всеки, при интерес може да се включи в този  обмен. Фокусът е обмена, симбиозата - "Какво създаваме заедно?", а не "Какво имам?", "Къде бях?" и тн. 

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, Ники_ каза:

Той човек бива да узрее.

Ако го маха е поради слабост.

(...) 

То е поради страх.

Аз съм махала фейсбука си, защото съм усещала тревожността, която ми носи, желанието да контролирам отношенията си с определени хора. Разбира се, това се дължи на преносите, които правя, сама си влагам тези убеждения, знам го. 

Та, едно такова откъсване е полезно. Както Орлин е писал, преоткриваш други позабравени дейности, които кисненето във фейсбук е заело.

Съзнавайки, но и преживявайки, че киснейки, губиш време, което всъщност можеш да оползотвориш, правиш отликите и.. Действаш.  После започнах да ползвам фейсбук още по-оскъдно и премерено, по-смислено. 

Разбирам желанието на Орлин да си почине, там много хора го търсят постоянно. Дали общуването с всеки от тях е удовлетворяващо и носещо смисъл за всички замесени? Не виждам връзка със страха, наистина, със зрелостта още по-малко. :)

 

Току-що, Ники_ каза:

Като усети бесмислието и глупостта, човек сам спира всичкото излишно участие, но не и пълното скъсване.

Съгласна. 

Линк към коментар
Share on other sites

Аз използвам фейсбук най-вече когато пътувам. Пускам снимки почти в реално време и отбелязвам къде съм. Показвам един щастлив облик на успял, благоденстващ човек, който може да си позволи всякакви престижни пътувания. Осъзнавам, че искам да впечатля приятелите ми и те да си казват "виж го той как си подреди живота". По същото време ме обхваща треска, планирам кога и откъде да пусна снимките и през какъв интервал да са следващите. Това ми разбива почивката. При последното пътуване на Бодензее и Швейцария бях блокиран и не можех да пускам нищо. Прекарах си чудесно релаксиращо, защото и да искам не можех да пускам снимки.

Линк към коментар
Share on other sites

Единственото му полезно приложение е за създаване на групи/общности, в които бързо и лесно могат да се информират много хора. Ето, преди малко пуснах в групата на танцуващите Паневритмия от Хасково, съобщение за 24 май и за почивните дни. 

Много важна стъпка за мен бе решението да премахна получаването на известия за стените на ВСИЧКИ контакти. Изключение правят 3-4 групи, които трябва да следя като администратор. Самата пускам или споделям нещо 2-3 пъти в годината. 

Линк към коментар
Share on other sites

В 22.05.2018 г. at 15:39, Ines Raycheva каза:

Аз съм махала фейсбука си, защото съм усещала тревожността, която ми носи, желанието да контролирам отношенията си с определени хора. Разбира се, това се дължи на преносите, които правя, сама си влагам тези убеждения, знам го. 

Та, едно такова откъсване е полезно. Както Орлин е писал, преоткриваш други позабравени дейности, които кисненето във фейсбук е заело.

Съзнавайки, но и преживявайки, че киснейки, губиш време, което всъщност можеш да оползотвориш, правиш отликите и.. Действаш.  После започнах да ползвам фейсбук още по-оскъдно и премерено, по-смислено. 

Разбирам желанието на Орлин да си почине, там много хора го търсят постоянно. Дали общуването с всеки от тях е удовлетворяващо и носещо смисъл за всички замесени? Не виждам връзка със страха, наистина, със зрелостта още по-малко. :)

 

Съгласна. 

Всичко зависи от твоето лично възприятие. Твоето съзнание ражда реакции.

Може и така да е, може и да не е.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 14 часа, Ники_ каза:

Всичко зависи от твоето лично възприятие. Твоето съзнание ражда реакции.

Може и така да е, може и да не е.

Естествено, това и съм написала в началото. А и прекрасно допълва мнението ти за страха и слабостта. :rolleyes: 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Искам да се върне старото форумно време, когато хората много по - малко пишеха във Фейсклюк и много повече по форуми и групи в разни сайтове. Дори ако това е с цената на изчезване на Фейсбук.

Редактирано от Кон Сивобелев
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 years later...

Нещо от 2022 г.

1. Цитат: "На потребителите на Facebook и Instagram в някои държави ще бъде разрешено да призовават към насилие срещу руснаци и смъртта на Владимир Путин, според изтекли имейли, предава Ройтерс." Цитираното е из по-кратък материал, за който прилагам линк: https://glasove.com/tehnologii/facebook-shte-si-zatvarya-ochite-za-rech-na-omrazata-sreshtu-rusiya-i-putin.

2. Ако ви се чете по-детайлна статия по темата, можете да ползвате адреса, който пък следва след ето този цитат (за да се види цялата статия, трябва да се влезе с имейл адрес):

 

Цитат

 

Решението на "Фейсбук" (Facebook) да позволи използване на реч на омразата срещу руснаците поради войната в Украйна нарушава собствените им правила за подстрекателство и показва двоен стандарт, който може да навреди на потребителите, част от други конфликти, казаха експерти по цифрови права и активисти.

Собственикът на "Мета" (Meta Platforms) временно ще позволи на потребителите на Facebook и Instagram в някои страни да призовават за насилие срещу руснаци и руски войници в контекста на инвазията в Украйна, съобщи Ройтерс миналата седмица (след това компанията обясни, че промяната ще действа само за Украйна - бел. ред.). Ще са позволени похвалите за крайно десен паравоенен батальон "строго в контекста на защитата на Украйна". Решението демонстрира пристрастност на платформата, казват експерти.

Какво е първоначалното решение на "Фейсбук" и кои държави обхващаше - тук.

Този ход представлява "ярък" двоен стандарт, когато се съпостави с неуспеха на "Мета" да ограничи речта на омразата в други военни зони, каза Марва Фатафта от групата за цифрови права Access Now.

"Разликата в мерките в сравнение с Палестина, Сирия или всеки друг "незападен" конфликт показва, че неравенството и дискриминацията на технологичните платформи е характеристика, а не бъг", каза Фатафта, политически мениджър за Близкия изток и Северна Африка.

"Технологичните платформи носят отговорност да защитават безопасността на своите потребители, да поддържат свободата на словото и да зачитат правата на човека. Но това повдига въпроса чия безопасност и чия реч. Защо подобни мерки не бяха разширени и до други потребители", добави тя.

 

 

Източник и на втория цитат: https://www.dnevnik.bg/sviat/voinata_v_ukraina/2022/03/17/4325429_za_edni_moje_za_drugi_ne_dvoen_li_e_standartut_na/

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...