Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Призивът на Ерик Кантона


Mindfield

Recommended Posts

Аз тая книга съм я чел. Бих препоръчал на всеки, който я пипне, да я чете предпазливо. Не знам дали тук е мястото да я коментирам, но ако някой сметне за добре да премести коментара - нека го направи. И все пак, бих искал да споделя впечатления, защото тя има известно отношени към темата, макар че от това как я преценяваме не можем задължително да имаме правилна преценка и за проблема, който се обсъжда тук.

Та за книгата на Ян Ван Хелзинг. Тя е особено интересна за мен с това, че доколкото той се представя като розенкройцер и християнин, дотолкова се застъпват всъщност предимно тибетски идеи и нагласи от рода на "към старата Атлантида, където беше най-добре и хората бяха - ами два пъти по-големи и силни..." Също така е интересна с това, че цитира много уважително Блаватска и Щайнер за някои работи (например за описанието на Атлантида), само че като стигнем до "новото", което той има да ни каже, то се оказва в конфликт с много от нещата, написани от автори като тези двамата, например в раздела за боговете и създаването на света от един момент нататък се разбира, че не става въпрос за богове, а за извънземни (според Ян Ван Хелзинг то е едно и също) и също така той поддържа тезата, че шестата раса ще дойде от... Китай. Който е чел някои книги на Щайнер по темата може да каже със сигурност, че последният, когото Хелзинг така уважително цитира, никак не е застъпвал идеята, че боговете са извънземни, които си вършат "божествените" работи на физически план, само че на други планети, и долитат до тук с летящи чинии, а също така, че последният не е смятал, че шестата раса ще дойде от Китай. Възможно е да се намери изречение, което извън контекста да звучи като "на изток ще се образува шестата раса", ама да не ви напомням какво е изток спрямо една Германия, а също така да не обяснявам кои други държави се намират до или - за да спестим заобикалките - над Китай.

Макар че съм написал този коментар, също така не изключвам възможността в книгата да има верни данни и информация на някои места - може би дори и за банките.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"Правителствата в Европа продължават натиска над Швейцария и нейните прочути закони за банковата тайна в опит да извадят на светло милиони, укрити в алпийската република, предаде Ройтерс.

По оценки на експерти в швейцарски банки са вложени около 6 трлн. долара, като потенциално около една трета от тях не са декларирани. Банкерите вече се опасяват, че сериозният натиск може да промени изцяло банковия модел на страната."

източник

Аз вече за себе си реших от кои банки да си изтегля парите. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Фирмите, които трябва някой да ги кредитира, са несъстоятелни. Хората, които работят за тях също, дори и да не го знаят. Да си мислим, че като фалират банките, ще фалират и фирмите и хората ще останат без работа, не е правилно за мене.59.gif Ама системата ще рухне, ще останем без работа...:rolleyes: Ами нека. Системата е такава каквато е, и функционира с помощта на всички нас. Ако хората мислят по друг начин, няма да оцелее системата. Ето явяват се такива призиви, хубаво е, дори и ако остане само призив...показва, че има хора, които не искат вече да бъдат роби на "системата", и тя да ги използва както си иска. Все повече забелязвам такива хора, дай боже да стават все повече.:hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

smile.gif А каква е алтернативата?

Призивът е за разруха - деградивен, ок.

А градивното кое е? какво е? Къде е?

Когато се призовава за разруха на нещо, трябва да има стройно и добре подбрана и представена алтернатива - градивна.

Иначе настъпва хаос, депресия, безизходица.

Аз съм с две ръце "ЗА" промяна, но когато виждам как да заменя старото с новото и знам какво точно правя.

А просто да рушим .... това го можем всички, най- лесно е.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма да коментирам призива на Кантона за нежна финасова революция :)

Само ще припомня нещо: преди 15 години, лично той наби яко човек от публиката като го ритна с крак - това става по време на мач, разбира се. Заради това беше лишен от половин година участия. Сега явно е улегнал и търси нови начини за изява :)

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Няма да коментирам призива на Кантона за нежна финасова революция :)

Само ще припомня нещо: преди 15 години, лично той наби яко човек от публиката като го ритна с крак - това става по време на мач, разбира се. Заради това беше лишен от половин година участия. Сега явно е улегнал и търси нови начини за изява :)

Всъщност, Мона, би трябвало да е обратното - няма значение кой казва нещо, а какво казва. Другото се нарича "прехвърляне върху личността (ad hominem)" и е една от пропагандите техники. :3d_158:

По темата конкретно, тук има една статийка, макар и леко тенденциозна, но е интересна да се прочете. :3d_104:

Линк към коментар
Share on other sites

Диди, не съм за това да се разрушат тия банки , а да ги оставим да си отидат. Като не влагаме там парите си и не теглим кредити. Системата е порочна: влагат парите си в банка тия които имат много повече, отколкото им е нужно, за сметка на другите, които са в недостиг. Кого лъжат, че не било за сметка на другите...винаги е за сметка на другите...

А какво е градивно? Градивно е да се създадат условия за производство, всеки да си произвежда...! Ти сега имаш ли усещането, че уважават труда ти?... аз щото не...

И, да, аз съм ЗА това да рухне цялата бандитска система, в която производителя се гърчи и плаща какво ли не на кого ли не, и няма условия да живее и работи нормално.

Линк към коментар
Share on other sites

smile.gif А каква е алтернативата?

Призивът е за разруха - деградивен, ок.

А градивното кое е? какво е? Къде е?

...

Така е, призивът има малкия недостатък, че не посочва алтернативата, която аз, според съвестта и знанието си, неколкократно посочих още в първите си писания по темата.

И сега добре се замислете, ако този човек не бе ползвал известността си да направи този призив и даде този импулс, макар и малко спонтанно, нямаше въобще да се замислим тук, нямаше и да го има вече набиращото скорост движение "Стопбанк". Повечето от хората дори не знаят за причините за кризата, за това кое и кой са отговорни за нея. А историята ни учи че това води до неща, които никой не желае.

:)

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

Ами докато слушаме призивите на еди - койси, а не слушаме Тихия Глас вътре в себе си.... все ще сме прецакани.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма да коментирам призива на Кантона за нежна финасова революция :)

Само ще припомня нещо: преди 15 години, лично той наби яко човек от публиката като го ритна с крак - това става по време на мач, разбира се. Заради това беше лишен от половин година участия. Сега явно е улегнал и търси нови начини за изява :)

Всъщност, Мона, би трябвало да е обратното - няма значение кой казва нещо, а какво казва. Другото се нарича "прехвърляне върху личността (ad hominem)" и е една от пропагандите техники. :3d_158:

Тук Мона много на място цитира индиректно Библията, където е казано, че по-плодвете ще ги познаете и още за вълците с овчи кожи. И не го слушай какво говори, но го виж какво прави и т.н.

Не вербалната комуникация винаги е била по-достоверна от вербалната.

Браво Мона!

Линк към коментар
Share on other sites

Тук Мона много на място цитира индиректно Библията, където е казано, че по-плодвете ще ги познаете и още за вълците с овчи кожи. И не го слушай какво говори, но го виж какво прави и т.н.

Истината не се променя от това, че я е произнесла нечия уста. Ако 2+2=4 нима това ще се промени ако го каже дявола?

Мисълта ми че, че всеки си има някакви кусури. Това, че Кантона някога си е изпуснал нервите не го дискредитира за цял живот. Ако грешките и греховете бяха вечни и непоправими, то тогава за каква религия и духовност, за каква прошка и любов си говорим?

Една карикатура ( :1eye: ):

fc.jpg

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Въпреки че темата е озаглавена „Призивът на Ерик Кантона“, този призив за неподхранване на банковата система от страна на населението си съществува отдавна, а футболистът не е нищо повече от един по-известен негов изразител. Затова и всякакви опити да се „дискредитира“ призива заради дадени постъпки на изразяващите го са по-скоро манипулативни. Аз също съм за промени в банковата система (имам предвид такива, след които по-голямата част от банките и финансовите дружества ще фалират) и не съм пребивал никого. Тъжната истина е, че всяко правителство на планетата (най-вероятно без изключения) е зависимо от една или повече банки. Стигнали сме дотам, че банковата система да управлява политически и икономически света, вместо да е обратното, както е и правилно. Толкова ли е трудно човек да направи една съпоставка на случващото се в глобален мащаб със случващото се в отделното съзнание? Не действат ли психичните навици и зависимости по същия начин и вместо човек да взема свободно решенията си, т.е. да управлява своите желания и мисли, допуска те да го управляват. Банките са инструмент, който вместо да бъде управляван от правителствата, управлява правителствата. Подобието на индивидуално и на глобално ниво е потресаващо. Да, наистина, ако хората се освободят от зависимостите вътре в съзнанието си, те ще се освободят и външно, но това не означава, че трябва да подкрепяме очевидно погрешно действащата финансова система и да я оправдаваме.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Именно, защото една промяна не става талкова лесно, то пък само с голи емоции въобще няма да стане. Много често големите риби предварително си опичат работата, остават трохите за другите и т.н. Винаги е било така - керванът си върврви, а пък кучето си лае.

А относно "чистото съдебно минало", добре е да го има, въпреки че не е задължително, защото човек може да се покае и да промени живота си тотално. Но тука едва ли за това става дума.

:)

П.П. Може ли един доказан педофил да стане президент на някоя европейска държава? Може, но ако след това започне да ходи по водата.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Колкото и тъжно да звучи - всяка работеща система е по- добра от никаква.

Няма нищо по- страшно от Нищото.

А относно историята smile.gif ако заменим "Правителство" с " Царство" , "банка" с "лихвар" ще видим че от както свят светува, някой управлява, друг печели с лихвите, а трети съществува. И от време на време третия решава да промени нещо и вдига революции. И винаги има наблюдатели на случващото се. Така че нищо ново под слънцето.

Що се отнася до банките, да, монетната система се опорочи и стремглаво губи позиции. Само че алтернативата която познаваме е разменната търговия, за нея обаче вече много сме "пораснали" и ако трябва да я осъществим доста народ ще измре от глад. Но поради липса на друга алтернатива и наличието на подобни призиви, вероятно следващия етап е точно връщане към разменната търговията.

Има доста мащабни проекти, които в момента се опитват да го визуализират това. А мини проектите са нашите Родови селища например и т.н. Факт е, че хората не харесват случващото се, факт е, че не знаят какво ново да предложат и безспорен факт е, че без да са готови за нещо ново ще въвлекат себе си и останалите в нещо много грозно. И тъй като това не е нищо ново и е неизбежно .............................................

Линк към коментар
Share on other sites

Алтернативи има много, просто още не са набрали скорост. Точно мнението че "няма алтернативи" е широко разпорстранената неолиберална догма, преподавана в университетите.

Линк към коментар
Share on other sites

smile.gif А каква е алтернативата?

Призивът е за разруха - деградивен, ок.

А градивното кое е? какво е? Къде е?

Когато се призовава за разруха на нещо, трябва да има стройно и добре подбрана и представена алтернатива - градивна.

Иначе настъпва хаос, депресия, безизходица.

Аз съм с две ръце "ЗА" промяна, но когато виждам как да заменя старото с новото и знам какво точно правя.

А просто да рушим .... това го можем всички, най- лесно е.

Хаосът е майка на новия ред.

Всичко се разбърква,преди да се подреди по нов начин.

Винаги преди да дойде нещо ново,всичко старо рухва,защото е изпълнило мисията си,

спряло е да бъде съзиждащо и е станало дегенеративно.

Примери в сторията-колкото искаш.И не само в историята,а и в личния ни живот.:whistling:

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Хаосът е майка на новия ред.

Не мога да се съглася. Хаосът винаги има непредвидими последствия. Поне това, което аз разбирам под понятието "хаос".

Дори когато се разчиства площадка за ново строителство никой не слага по средата камион с тротил и не го взривява, а слага шашките по колоните в строго определен ред. После извежда хората на безопасно разстояние и след това детонира.

Линк към коментар
Share on other sites

smile.gif А каква е алтернативата?

Призивът е за разруха - деградивен, ок.

А градивното кое е? какво е? Къде е?

Когато се призовава за разруха на нещо, трябва да има стройно и добре подбрана и представена алтернатива - градивна.

Иначе настъпва хаос, депресия, безизходица.

Аз съм с две ръце "ЗА" промяна, но когато виждам как да заменя старото с новото и знам какво точно правя.

А просто да рушим .... това го можем всички, най- лесно е.

Хаосът е майка на новия ред.

Всичко се разбърква,преди да се подреди по нов начин.

Винаги преди да дойде нещо ново,всичко старо рухва,защото е изпълнило мисията си,

спряло е да бъде съзиждащо и е станало дегенеративно.

Примери в сторията-колкото искаш.И не само в историята,а и в личния ни живот.:whistling:

ДА!

Поздравявам те за това изказване, точно така е.:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Вижте, не е задължително да се минава през хаос.

Не и когато става въпрос за едни съзнателни същества.

Диди, Канел, Браман са прави да питат - добре, ще разрушим, а после?

Ще ги повторя - Много е лесно да се руши, по-трудно се съзижда.

На мен също не ми харесва сегашното положение, не само банките, ами почти целия обществен живот, включително демократичния начин на управление. И съм сигурна, че има начини да се разруши. Ако не този, ще е друг.

Обаче след това какво ....?

Има една мисъл, която много ми харесва - Революцията е неподготвена еволюция. Забележете: неподготвена!

Нека дам един пример. Може да не е съвсем подходящ, но все пак онагледява нещата: живеете в дом, който не ви харесва; толкова не ви харесва, че в един "хубав" ден решавате да го разрушите, защото ви е дошло до над козирката от него. Разбира се, преди това сте си мислили, че не ви харесва, чудели сте се какъв да е новия дом и как да го постигнете този нов и по-добър дом. Обаче ясно решение по въпроса за новия дом все още нямате оформено в главата, да не говорим пък за стратегии, сметки, разчети - кое, кога, как. И въпреки това в един, както казах, хубав ден, просто вече ви писва и подвластни по-скоро на емоции, отколкото на зряло решение, разрушавате дома си, като сам себе си навивате през цялото време, че така повече не може, че много дълго сте чакали, че ако само се умува и нищо не се предприеме, промяна така и няма да има, че ако вземем и разрушим старото, то все ще се роди нещо ново ....

В интерес на истината това са си едни съвсем резонни разсъждения, обаче ... в крайна сметка ще останете без дом. А с нов може и да не можете да се сдобиете лесно и бързо, да не говорим пък за по-добър.

Защото сигурно (от хаоса) ще се роди нещо ново, но по-същественото е не "дали", а "какво".

Ако това, дето ще се роди, не е обмислено, подготвено, а е оставено ей така, да си се случи от само себе си, то откъде знаем, че ще ни харесва повече от разрушеното старо?!?

Ето, ние българите си имаме един чудесен скорошен пример в това отношение - повечето от пишещите тук или поне тези, които са били поне на 15-20 години през 1990г., са свидетели на един труден и мъчителен перход, който сякаш все не свършва. А питали ли сте се, защо в страни като Полша или Чехия нещата не бяха толкова бавни и мъчителни, не се лутаха така като нас, а направиха много по-смислени и целесъобразни реформи, бързо се стабилизираха и тръгнаха напред и като икономика, и като общество? За мен отговорът е - тези народи бяха с по-подготвено за конкретните промени съзнание, имаха нагласа за промените, знаеха към какво се стремят. Както и обратно - народи, които не бяха наясно какво, накъде, как - не само ние, ами примерно Белорусия, Молдова ... да не изреждам, знаете кои страни са в батака.

Така че ще се радвам Майндфилд да даде по-подробна информация за алтернативите. Аз така и не прочетох в темата нещо по-сериозно за това.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Хаосът сам по себе си не поражда нищо, но той винаги се появява когато нещо се променя. Когато трябва да се утвърди нещо ново на мястото на старото, това не може да стане без съпротивление. Ако трябва да настъпят промени във финансовата система, то съпротивата от страна на поддръжниците на съществуващия модел ще е неимоверна. Преди всичко парите трябва да имат покритие. Обема на парите в обръщение, трябва да отговаря на продуктите и стоките в обръщение. Кредити трябва да се отпускат само в рамките на средствата с които една банка разполага. Да се повишат изискванията към кредитополучателите, в смисъл да не се отпускат кредити на ненадеждни клиенти, дори и срещу ипотека (аз лично съм за забрана на ипотеките, но физически лица). Да се съблюдава за манипулативност в информацията разпространявана от банките (реклами, брошури и др. под.)(Често срещан трик в рекламите напоследък, не само при рекламите на кредити или депозити е например да се каже: „до 6% годишна лихва“. Манипулацията е именно в това „до“, което е валидно при условия, които масовия потребител няма да покрие, реално банката може да предложи и 2% и пак рекламата ще е вярна. В рекламата обаче се съобщава именно тази лихва, която се запечатва в съзнанието на потребителя, а тя не отговаря на лихвата, която той реално може да получи. Има и други манипулативни трикове, въобще в рекламите, но не е тук мястото.)

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

rolleyes.gif Хаосът не е майка на нищо. Има една теория на хаоса, много е любопитно да се запознае човек с нея.

Относно случващото се, нищо не се случва. Онази вечер бях на театър, постановката започна и свърши с думите (по памет): " Вие живите си мислите че живеете, че изричате нечувани неща...., нищо подобно, просто предъвквате живота на мъртвите".

Та Ерик Кантона се заиграва с психологията на масите, правят го доста често, доста хора и ефекта е деградивен обикновено.

Има много методи, но в ръководенето на масите е важен момента (който между другото дори може да се изчисли) и призива.

Подобно нещо много познато ни е подпалването на партийния дом през 89-та, ако се не лъжа. Има поставени лица сред тълпата и по дърветата дори на които в дадения момент им е даден сигнала да насочат масите с призив и..... масата става неудържима. Последствията- хаос, разруха, илюзия. Фактите - нищо не се промени.

Интересно е, че много лесно се манипулират масите хора за разрушителни действия и много трудно за творчески.

Призивът може да е съвсем различен да се спонсорират проекти за алтернативи на монетната система, например.

И когато има резултати, да се призове подмяна и ако има съпротива, ок, нека фалираме банките и да поставим това, което сме сътворили.

Но творчество няма и понеже все нещо трябва да има , нека е разруха. smile.gif

Само че, нека си спомним, че банките фалираха доста дружно и правителствата си ги подкрепиха. И така банките се възстановиха, а народа фалира. но според мен това не е важно в случая, по- важно е как работим с мисълта и насочването и.

Да разрушим, а не да съградим. В световен мащаб си е направо страшно.

Да банкери, наркопласьори, крадци от всякакви рангове и категории, ако се замислим, те градят и увличат по различни начини всички да участват в съграждането на техните империи, какво правят хората за чийто сметка се случва това!? Искат да рушат. Само че с изграждане и разруха нещата стоят на едно място. Изхода е в надграждането. това което вече съществува да се използва за промяната на новото, а не да се унищожава.

Линк към коментар
Share on other sites

Да се съблюдава за манипулативност в информацията разпространявана от банките (реклами, брошури и др. под.)(Често срещан трик в рекламите напоследък, не само при рекламите на кредити или депозити е например да се каже: „до 6% годишна лихва“. Манипулацията е именно в това „до“, което е валидно при условия, които масовия потребител няма да покрие, реално банката може да предложи и 2% и пак рекламата ще е вярна. В рекламата обаче се съобщава именно тази лихва, която се запечатва в съзнанието на потребителя, а тя не отговаря на лихвата, която той реално може да получи. Има и други манипулативни трикове, въобще в рекламите, но не е тук мястото.)

Ах, рекламите. Според мен трябва да въведат специален закон за тия хубавци, които най-редовно си служат с полуистини и колосални манипулации. Като например рекламата на сателитната телевизия на Виваком дето ти обещава сателитна телевизия за 4,90 на месец, а после се оказва, че

Промоционалните цени на пакетите са валидни за първите 3/6 месеца съответно при сключване на 12/24 месечен договор. След изтичане на промоционалния период се прилагат стандартните цени на пакетите.

Демек при 12 месечен договор първите 3 месеца наистина ще плащаш по 4,90, но следващите 9 по нормалната цена - 9,80. И това е за орязания пакет от 40 канала, т.е. за възможно най-ниската конфигурация.

Да, ама това никой не го казва в рекламата, казват ни само "цифрова телевизия за 4.90 на месец". :3d_155:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, всичко това е старото мислене - да се подсигуриш.

Сигурността е в старите гробища, казваше майка ми.

А че нищо не се случва, не е вярно.

И аз ще дам един пример - Ботев е знаел, че с 200 души четници няма да освободи България. Давал си е сметка, че ще загине, че каузата му предварително е обречена, и въпреки това е тръгнал.Така и Левсни, и Спартак...не са търсили разработен план за нещо сигурно, и какво ще стане п о с л е. Те са знаели, че няма да успеят, и тяхното ПОСЛЕ е това, че ще загинат. И затова те са победители.Такива хора движат развитието, ако въобще има развитие и ние сме тука и сме това, което сме, то се дължи на тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Има Човешки планове за съграждане,има и Божествени планове.

Ако построяването на нова къща е възможно чрез човешките планове,

то развитието на човечеството като цяло в пътя на еволюцията е приоритет на божествения план.

То и Наполеон е сял война и смърт по човешки аршин,

но по божествен се оказва,че е ликвидирал остарелия феодализъм.....

Вие живите си мислите че живеете, че изричате нечувани неща...., нищо подобно, просто предъвквате живота на мъртвите".

Мъртви няма,Духът е винаги жив,просто преминава от едно измерение в друго,за да се развива.

Ако тази мисъл съдържа екзистенциална истина,то защо въобще СЪЩЕСТВУВА такова нещо,наречено ЖИВОТ?60.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...