Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Както картите Таро, така и руните са смятани за опасни магически способи! Отрицателната им слава се простира в големи мащаби и днес. Специално за руните, това произхожда от времето на ранното Средновековие в Средна Европа. Неспособни да разгадаят руническите писания и магическия им смисъл, духовниците обявяват и вярват, че руните са силна черна магия, която притежава властта да отключи силите на злото.

Християнството, което идва в Скандинавия през Хl век, напълно променя вярата и схващанията на хората. Езическите богове били обявени за демони, а богините за вещици и дори черните котки (които в скандинавската митология теглят каретата на Фрея, богинята на любовта и плодородието) били смятани за роднини на вещиците. През 30-те и 40-те години на миналия век репутацията на руните още повече бива помрачена. Нацистите използват руните в своите униформени емблеми и с пропагандата си успяват да ги очернят. Въпреки че са създадени от германските народи (германците, скандинавците и англичаните, които имат общо наследство и език, разделил се постепенно на различни диалекти), съществува легендата за Один, който открил руните, вероятно датираща от легендите на древното племе волсунгр, което дошло от Далечния Изток през последната ледникова епоха. Те били племе на жреци магьосници, за които се смятало, че пазят древните гори и пътеки, както и че помагат на всеки изпаднал в нужда. Те използвали един ранен вариант на руните наречен ''ур руни".

Руническите системи използвани днес, датират от ll или lll век преди Новата Ера. През този период германските народи от средното течение на Дунав (откъдето явно произлизат съвременните системи) влезли в контакт със средиземноморската етруска азбучна система чрез средиземноморските търговци, които пътували през Европа до Балтийската област (известна със своя кехлибар). Руните били неизменен спътник в търговските маршрути и се разпространявали между самите търговци, които ги хвърляли, за да разберат кога е най-благоприятното време за пътувания и преговори. Руните са хвърляни за предсказания до Xl век, докато преди около 300 години не измрели и последните истински гадатели и гадателки на руни. Те били използвани в скандинавския свят далече на север до Исландия, сред англосаксонците, в равнините на Западна Европа и в земите, завладени от германските народи, включително Нортъмбърленд в Североизточна Англия, където била развита разширена руническа система, включваща древната концепция за четирите първоелемента: Земя, Въздух, Огън и Вода. Руните биват открити в много части на света - от Исландия, (която Викингите колонизират около 815 г.), до Америка (открита около 992 г. от Лейв, син на Ерик Червения). Викингите плавали и до Русия, Турция, Гърция и дори до Северна Африка, където все още могат да се открият каменни монументи, гробове и артефакти, белязани с руни.

Думата "руна" произхожда от древния северноевропейски език и означава "свещено нещо, загадка". Съвремената немска дума "раунен" означава шептя, въпреки че според някои лингвисти значението е "изревавам" (намек за вдъхновенията на оракула)

Руните, като всяка друга форма на магия или познание, могат да бъдат използвани за добро или зло. Негативното отношение идва от човека или организацията,които ги използват; сами по себе си руните са просто символи на нашия собствен вътрешен свят.

бележка: това е мой свободен преразказ за историята на руните която прочетох през 1999 година в книгата на Cassandra Eason "A complete guide to divination"(1998г.)издателството е Judy Piatkus (Publishers) Ltd !

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Никола, благодаря за поздрава ти , върна ме в училище, това ми беше една от любимите "крилатки" на Шекспир, заедно със стихотворението на Киплинг "Ако". Шекспир си е Шекспир, негово е и че...всеки мъж - от жена роден, от жената бива - покорен!

Сега по темата за Руните - всеки според етапите и интересите си - важното е да не се пристрастяваме + прилепваме към тези руни - "занимавки", защото някой гностик презрително / поучително /надменно ще рече - че глупости са те, а друг - усмихнато ще продължи , че въображението / фантазията си с тях ще позакали.

Аз например си проверявах интуицията - шъ позная ли коя ще се падне или не :D или те ще познаят или не (ще са случи ли или не). Руните ми беше интересно да ги рисувам с лявата ръка даже, а относно "И Цзина" (триграмите и хексаграмите)-т ой си е занимавка за гънчиците на ума - обективния ум:sleeping: Християнството в Скандинавия - 11 век и Фрея - богинята на любовта - също благодаря - спомних си разни неща.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

"шепшя"...това е вероятно едно от най-точните значения в превода на думата руни. Все пак, руните са "дадени" на бог Один, когато е бил прикован към Дървото на Живота с главата надолу, и докато е висял там, е видял руните, в клоните на дървото...

Руните всъщност произхождат от траките, орфизмът и древните тракийски мистерии мигрират на запад и се "стопяват" в клуртурите на множество северозападни племена. Наследници на орфизма, и вероятно последни пазители на някакво оцеляло знание са друидите и бардовете. И друидите, и бардовете са изучавали своя "занаят" еднакво количество време, и всъщност, друид+бард вероятно дава събирателен образ на Орфей- като ниво на съзнание, защото Орфей, по мое лично мнение е ниво на съзнание, не е просто физически човек- вероятно първата еманация на Хермес, появила се сред хората....Досега не е изнамерено историческо доказателство за това, но аз съм убеден, че траките разполагат с писменост и култура, твърде богата дори- ежедневно се разхождам над купища "история", и ако човек е склонен да работи освен с дължина, ширина и обем, и с понятието време, и да комуникира през това време...научава много неща...Факт е, че руническата система е много ефективна в енергийните корекции, особено тези, които се отнасят към кармата. Всяка руна има свой собствен цвят и енергия, която вплетена в комбинация от подбрани руни, може да бъде използвана...Вярно е, руните не подбират "добро" и "зло", защото в тях е вложена силата на съзиданеито и силата на разрущението- двете основни творчески сили в диалектическата вселена; така че, зависи от намерението, такова е и тяхното действие. Предсказването с руни е вероятно едно от последните неща, които руните могат да "правят"- най-вече работата с руни е енергийно-лечебна.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, Благост! По повод на думите ви:

Аз например си проверявах интуицията - шъ позная ли коя ще се падне или не  или те ще познаят или не (ще са случи ли или не). Руните ми беше интересно да ги рисувам с лявата ръка даже, а относно "И Цзина" (триграмите и хексаграмите)-т ой си е занимавка за гънчиците на ума - обективния ум.
Аз смятам, че Руните са имено голяма проверка на интуицията, на въображението и на интелекта. Така,че "упражненията", които могат да се правят с Руните, са онези, които могат да благоприятстват за развитието-духовното и интелектуалното на хората. Стига обаче да се внимава с ритуалите! Могат да бъдат доста опасни за практикуващия!
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Здравейте, има доста добри трудове на Антон Платов-руски автор, който има твърде богат опит с руните. "Магические Искуства Древней Европы" е една от книгите му. Там може да се разучат упражнения с руните, които са чисто физически- руническа гимнастика...някъде съм срещал и "руничска йога", но не мисля, че е важно как се казва, а как въздейства върху човека...

Когато се запознавах с руните, хич не бях добре с методите за визуализация...и предпочетох, вместо да седя и да се опитвам да медитирам, изобразявайки нейде в главата си руната, обект на медитацията...да се поразходя сред природата, даразуча коя руна с кое дърво се свързва, да открия въпросното дърво, и с двете си очи, с ръцете си, с ушите си..да събера нужната ми информация...Като лекар, съм изучавал основните физикални методи за диагностика- наблюдението, слухът, информацията, придобита чрез ръцете, и естествено- комуникацията, общуването- вербално или невербално...

Тогава знаех доста неща, свързани с хиромантията, активно се занимавах с изучаване на френология (дори по това време бях на едни курсове по топографска анатомия на главата и шията, и човекът, който се занимаваше с мен- един прекрасен анатом, бивш клиницист и хирург, но по някакви негови съображения, започва да работи като асистент по анатомия, и лично за мен, контактът с този човек ме накара да си задам множество въпроси...Мога да му бъда само благодарен за всичко, което научих от него), но с тези руни...или с тарото, никак не ме биваше....

И така, почти всички дървета, свързани с руните, се оказаха налице...около Пловдив се намират какви ли не местенца, Родопите са наблизо....По този начин, свързвайки се с дърветата, придобих основното, което знам за руните...В книгите се описват най-вече гадателски значения, и така нататък, но руните са много повече от това...

Може например, с руни да се лекува от разстояние дори....може руните да се използват, вписдани в дланите (естествено не буквалбно, а просто начертани с пръст върху длан), и ръцете на човека започват да провеждат тази енергия, която съответната руна/руни генерират...

И така, лека полека, опитът ми с руните беше преди всичко практически- дори нямах руни, в смисъл, нито картонени, нито дървени...карах само на това, което имах в себе си...

По-късно си направих и от камъчета, и от картончета...а преди няколко години правихме ремонт у нас, и поставяхме корк тук-там. Изрязах от корк удобни парченца, нарисувах руните, и лакирах корка...когато се втвърдиха, станаха прекрасни...

Вероятно би звучало странно, но най-полезна работа с руните лично аз извършвам без да са ми нужни самите руни като комплект карти, камъчета, дървени и прочие...

Започнах да изучавам съставянето на енергийни рунически комбинации- например съчетанието на Othila, Algiz, Nauthiz в един символ ще съдържа и "скрити" руни, т.е. такива, които се откриват в самата комбинация- тяхното "появяване" и въздействие никак не е случайно и има огромно значение....

Руните също така имат голям принос в "диагностиката" на всякакъв тип заболявания, проблеми, отношения...всичко- в настоящето, в миналото, в бъдещето...и освен функцията да предскажат, или разкрият причините, те могат да се използват за тяхното разрешаване. Голяма част от рамботата с руните е чисто ментална, но ръцете играят огромно значение, защото те са пряко продължение на мисълта. Освен това, ръцете "излизат" от тялото от място, което е по средата между главата и сърцето- т.е., в дейността на ръцете се откривма проявена мисъл, и изразено чувство...

За тези, които са чували са рейки или друг тип системи за енергийно лечение, ползващи ки/чи/ци, сигурно това няма да е нова информация...но тук, приработата с руните, няма такова нещо като инициация...Тя нито е нужна, нито е важна...Човек, който открие сърцето си, и отвори съзнанието си, ще получи според намерението, което обитава сърцето и съзнанието му....

Руническите знаци са енерго-информационни матрици- те съдържат в себе си всички онези сили и енергии, нужни з а едно "сътворение"- но, сътворение в сферата на диалектиката, в руните няма нищо Божествено, а божествата, с които се свързват руните не са нищо повече от архетипните енергии, които са от астрален тип, и във всяка една митолбогия присъстват с почти поразителна прилика и функция. Това дава насока, че с руните, с таро и с други подобни методи, човек не може да достигне до нищо Божествено, освен до Божеството, наречено Висш Аз- то е нашата майка и баща, и то е само по себе си един микрокосмос, небето е астралната му съставка, а земята-това е тялото ни на физическо ниво...Но, този микрокосмос е устроен по един порочен модел...Има раждане, смърт, ново раждане- т.е. микропланетата, земята, периодично се разрушава в нашия микрокосмос, и останалата част- небето, търси нова земя, и се внедрява в заченатото човешко същество...Ето защо, към момента на раждането, планетите, или "звездите" показват точно един "акорд", който представлява астралната съставка, нашия Висш Аз...В живота си ние можем да учим, да осъзнаваме този Висш Аз, и да успеем да отстраним много от натпрупаните грешки (карма), защото именно този Висш Аз носи кармата ни..и тук руните са нещо много полезно като средство за такава работа...

Както всеки един знае, руните са се използвали и с користни цели- всъщност, енерго-информационната матрица е "стерилна", лишена от динамика, носи своя потенциал, и се задвижва единствено от енергията на емоциите и чувствата...Без чувство и емоция, няма никаква проява...ето защо, руните не питат какви са намеренията на този, който ги ползва, те просто се задействат от емоцията, вложена в тях....

Най-известни са 24 руни, като напоследък се добавя и една съвсем празна, 25-та руна, наречена руна на Один...макар че, по мое мнение, руническите знаци са точно колкото са и лунните дни...т.е. 30...

Както споменах, по мое мнение, истинската родина на руните е тук, из нашите земи...Това не е проява на шовинизъм, а просто изказвам мнение, което наистина не бих могъл да докажа по традиционен начин. Орфей, както повечето хора знаят, е бил лечител и е окротил цялата природа, с растенията и животните...прекосил е дори реката Стикс (а тази река се свързва с архетипа, вложен в понятието Луна), и е преминал отвъд смъртта...Само в това сбито резюме на тази легенда, има твмърде много, което се свързва с руните и това, което те носят в себе си. Според мен, Орфей не е само личност, индивид- Орфей е ниво на съзнание, и не е бил само един Орфей...да станеш Орфей, означава да преминеш през много пластове на Аз-а си, през фините тела, да преминеш отвъд границата на смъртта, и да стигнеш до Слънцето....за да оправдаеш името Орфей...което ако не се лъжа, дори и от Учителя Беинса Дуно е превеждано в смисъла на "Изцелителната Светрлина на Слънцето"- много различни преводи може да се съставят, но значението е сходно...Орфей- това е наистина един пратеник на Боговете, който е твърде подобен като характеристики на Хермес, Тот...

За съжаление, от тракийсдките мистерии и от орфизма, не е останало почти нвищо като наследство, освен това, което се намира извън пределите на 5-те ни сетива, и извън пределите на времето и пространството. Ако човек може да "сваля" информация и знания от "там", много би научил, а и не би желал да доказва никому нищо..Той пр осто вече знае...и проявява знанието си в живота....Един от начините за "свързване" с "там", откъдето се "свалят" знания, е чрез използването на руните..

Дуалистичното триизмерно съзнание на хората е разработило доста нисши методики за работа с руните- изписвани са били и с кръв, били са включени в доста нисши форми на ритуална магическа дейност, били са част от шанския "пакет" услуги....но, има много методи за работа с тях, които нямат нищо общо с това, което човекът е "орезилил" през вековете..и тези методи всеки може да изучи, и да изпита лично. Стига да има желание, търпение, и воля да следва намерението си, и докрай да пази първоначалната му чистота. :):thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! :) Благодаря за изчерпателната информация. За жалост обаче хората все още не са наясно с Руните и с голяма част от Езотеричните науки! Ще мине доста време преди да им се доверят и да допуснат, че те все пак са НАУКИ! И че са нужни за човешкото развитие! :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Със сигурност съм виждал книжка от Св. Тилкова (Алена) за руните, с описание, значения, и тълкуване на различни рунически комбинации, не помня как се казваше, но бях си я купил, и после някъде я загубих или дадох на някой...и така и не е у нас и до днес... :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

runy.gif

Универсална комбинация за защита е последователността от трите Руни на силата:

1. Algiz

2. Nauthiz

3. Othila

Гравиран с тези символи талисман осигурява защита на помещения и хора.

За по-голяма точност се правят различни по вида си рунически комбинации, които носят със себе си и по-голяма мощ.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

runy.gif

Универсална комбинация за защита е последователността от трите Руни на силата:

1. Algiz

2. Nauthiz

3. Othila

Гравиран с тези символи талисман осигурява защита на помещения и хора.

За по-голяма точност се правят различни по вида си рунически комбинации, които носят със себе си и по-голяма мощ.

Нямаше как да не забележа, че някои от символите са ми доста познати. След малко позамисляне върху тях се сетих от къде. Някои от тях са върху Розетата от Плиска. Този един вид 'талисман' на прабългарите явно е бил със силна защита. В днешно време, съм виждала копия на въпросната розета горе долу 5-6 вида на брой, като се различават само по състава на сплавта от която са изработени, големината на розетата, или по това дали въпросните знаци(руни) са издълбани в метала или просто гравирани. Какво всъщност знаете за въпросния медалион ?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Благодаря на Кристиян за подробната информация!smile.gif От форумните теми разбирам, че руните присъстват както в Кабала, така и в Египет, Цветето на живота, така и в прабългарската история свързана с Орфей и в Розетата.

Знаех, че има руническа йога. Защото символите ги свързвам преди всичко с йога упражнения.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Днес си рисувах букви с ръцете. Не бяха от тези руни, пейстнати по-горе. Ако виждате букви, оформени с ръце - какво следва?

Трябва ли да си ги записвам някъде, да си ги съхранявам или няма нужда?

Да не би да ми се дава някаква азбука, но те вече всички са написани. Не виждам за какво би ми трябвало подобно знание, без знание - само символи. Имате ли си някаква идея? И как постъпвате в подобен случай?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...