Jump to content
Порталът към съзнателен живот

21 грама


Recommended Posts

Не знам гледали ли сте един филм (който много ми хареса като игра) наречен 21 Grams (2003).

movie1260836972.jpg

В него се споменава за този феномен: в момента в който човек умира, неговото тяло олеква точно с 21 грама. Всъщност не съм сигурен с научната прецизност, но си имам няколко идеи за това:

- издишаният въздух;

- спиране на сърдечната дейност и др. трептения;

- освобождаване на топлинна енергия;

Естествено пиша в този раздел, защото има нещо мътно в това и евентуално очаквам тези обяснения да бъдат опровергани. Чували сте, че никой хирург не е открил още душата, но и никой не е успял да види мисъл или чувства в тялото.

Таа... има ли някаква загадка в това?

Линк към коментар
Share on other sites

Почетох... значии, приема се, че олекването е свързано с отделяне на астралното от физическото тяло. Споменава се етерно тяло и душа.

Относно измерванията, направени са от различни групи учени на различни места. Измерена е като умиращ човек се поставя в херметична камера (от която няма как да излезе нито телесна течност нито въздух). В момента на смъртта тялото олеква с 21 грама.

Д-р Dunkan MacDougall пръв прави такъв род експеримент през 1907 г. в Масачузетс (САЩ).

http://www.snopes.com/religion/soulweight.asp

Скептично настроените лекари обясняват феномена по следния начин:

21 грама е само приблизителното тегло, а загубата му се дължи на изчерпването на митохондриите в клетките.

Прави се експеримент с плъхове, 4 на брой. Два от тях поставят под капак, за да се отчетат и парите. Дава им се смъртоносна доза стрихнин. При захлупените плъхове не се наблюдава загуба на маса, от което може да се съди, че е дело на физични процеси.

http://www.mhealth.ru/health/organizm/92601/

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...