Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Имам нужда от помощ живея с възрастни хора със склероза


Recommended Posts

Здравейте със мъжът ми от 3 години живеем на село при възрастните му родители.Това ни е за втори път.Първият път не издържахме и се изнесохме на квартира в града.Проблемът е  най вече в свекърва ми и отчасти свекър ми.А човекът който ги настройва "тайничко" е зълва ми.Всичко това се случва за да ни накарат отново да се изнесем от къщата.Ние с мъжа ми си бяхме обещали че този път ще издържим но аз вече съм на предела на лудостта.Има дни в които ми се иска да ги изтрепя всички.Свекърва ми е със склероза но на моменти ми се струва че и малко се преструва за да може да си прави безнаказано магариите.Тя е с хроничен запек който се редува през много кратки периоди с разстройство което продължава с дни.През това време - извинявам се за израза - осира цялата къща и всичките нейни дрехи спално бельо и хавлии.Да не говорим че всичко това чака мен да го изчистя и изпера и да будувам нощем да я къпя след всяко насиране.Ние с мъжа ми се занимаваме със земеделие и когато се приберем от къра това е много неприятна гледка.Къпането и миенето на ръцете е голям проблем и за двамата /свекър ми и свекърва ми/ - не искат да го правят.Ние се грижим да има редовно готвена храна но тя бърка с мръсните ръце и яде направо от тенджерата и тавата.Като се върнем от работа няма останала и една мръвка в манджата.Яде направо в хладилника / отваря го и яде вътре в него с ръце/ ползва го за маса или на фурната на капака.Хвърля храна по земята и я размазва с краката за да скрие какво е направила а през това време свекъра стои на пост да не я хванем и да не и се караме.Всичките ни електроуреди са нови а те ги съсипват пред очите ми.Къщата ни е малка няма как да ги отделиме.Имаме 2 стаи и кухня.Свекървата си е окупирала една стая и не дава никой да влиза в нея.С големи кавги я изкарваме за да я изчистим защото складирва вътре боклуци от коша и храна и смрадта е ужасна.Ние спим в другата стая а свекъра в кухнята.Така няма нито една свободна чиста и подредена стая.Никой не може да ни дойде на гости защото ми трябват 2 дни да чистя и като дойде някой те първи сядат на масата и чакат да им се сервира.После свекър ми изпива на екс една ракия и заспива на масата и на гостите им става неудобно и си тръгват след което не искат да дойдат повече.Нещата които искам да опиша са толкова много че този пост няма да е достатъчен.Мъжът ми е твърдо решен да издържи докрай но аз започвам да се предавам вече.Разбита съм от работа и физически и психически.С всеки изминал ден виждам как мъжа ми почва да прави като тях и вече се страхувам да не стане същия на старини.Нямам сили повече да работя и да слугувам на трима мърльовци.Опитах се да го убедя че трябва да потърсим специализиран дом за майка му защото там ще се грижат по добре за нея а и ние ще можем да си оправим порутената къща но той е съгласен на теория.Виждам го че не е готов да го направи жал му е нали са му родители а се чувства и длъжен че са ни преписали къщата.Това което Ви разказах е една малка част от проблема но се опитах да нахвърлям по проблемните неща.

Моля Ви посъветвайте ме как да постъпя без да разрушавам брака си! Благодаря Ви предварително!

Редактирано от сиджей
Линк към коментар
Share on other sites

Насочете цялата си енергия в това да помогнете на съпруга си да се справи с колебанието си. Намерете подходящ социален дом и направете конкретно предложение на базата на което той да мисли. Посетете го заедно, нека види, че няма нищо лошо в това. Предложете единствена алтернатива да имате социален работник или да наемете човек, който да се грижи за реда в дома ви, докато вас ви няма. И не на последно място, нека е ясно, че всичко това го правите, за да се съхраните психически.

Линк към коментар
Share on other sites

Много Ви благодаря за отговора! Неговото колебание ме караше да си мисля че не постъпвам правилно да искам това от него но Вашият съвет ще ми помогне много да бъда по настоятелна.Още веднъж Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Много Ви благодаря д-р Първанов ние вече се чувстваме съсипани разкъсвайки се между дълга и необходимото.Но след Вашите съвети се чувствам по уверена че това е правилната посока.Веднага поднових разговорите с мъжа ми и ще настоявам да избере между специализирано заведение и жена която да се грижи за свекървата докато ни няма в къщи.Свързах се и с един познат който преди време ползваше услугите на такава жена за своята майка докато беше жива.Също така позвъних на личния и лекар който ми разясни каква е процедурата за кандидатстване за такъв дом но за съжаление той ни каза че ако не можем да си позволим частен то за социалния се чака много време.Той ме посъветва да подадем документи а междувременно докато чакаме можем да ползваме услугите на жена.Мисля че така представени нещата му прозвучаха разумно / на съпруга ми/.Видях в погледа му бегъл блясък.Дано да вземе решение по скоро.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...