Jump to content
Порталът към съзнателен живот

ТРЯБВА мислене


Recommended Posts

Здравейте,

Наблюдавам мислите си и установих, че най-често .. да не кажа даже 98% от тях са автоматични и в темата на:  "трябва да направя така,трябва да стане еди какво си,това така се прави..и т.н". Почти няма в начина ми на мислене "аз искам,аз харесвам.." Всичко е праволинейно,сиво,скучно....Като самопомощ, освен това да се хващам кога правя "трябва нещата",има ли някакъв друг съвет който може да ми дадете ? Мога ли сама да променя този незнайно от къде заучен модел на мислене, който явно не ми носи нищо добро? :3d_134:

Поздрави,

Донатела:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Можеш да направиш всичко сама, но времето за това .....ще е години.

Потърси колега и работи с него, ще стане много по-бързо.

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

Мога ли сама да променя този незнайно от къде заучен модел на мислене, който явно не ми носи нищо добро? 

Не съм терапевт . Може би за това не разбрах защо да не носи добро ?Когато ,,трябва" , е плод на разумно решение ? Разбира се това не се отнася за човешки взаимоотношения , особенно когато се общува с деца .Тези отношения са много динамични и всяко разумно решено-трябва , може да се обезмисли в следващия момент .

Можеш да излезеш от автоматичното мислене , като си създадеш навик да търсиш разумноста на всяка мисъл-идея .

Цитат

Наблюдавам мислите си и установих, че най-често 

Чии са те ? На родители , на приятели , на шефове ? Не са ли резултат на твои явни или неявни желания . Това е , което те интересува .Ако ,,трябва" е резултат на твои макар и подтискани желания , трябва да го разбереш . А е скучно , защото не разбираш смисъла  и май не те интересува , не го търсиш . Като че ли не се отнася за твоя живот .

И ще кажа нещо което не се отнася за теб . Но има много  млади на които им липсват трудови навици . Те живеят търсейки интересното , забавното , Което не е лошо до като не стане начин на живот . Живот в които лисват цели и задачи удовлеворяващи не само личния , но и живота на други хора .

Но тези и още други въпроси , с бърз резултат , може да се обсъждат  , с терапевт .

п.п .   може да не е интересно , но ако не бе модела на --това трява да направя --- се съмнявам че щях да доживея до пенсия със стабилна психика ....Живота на всички е непостоянен и е добре човек да живее по план . Ден за ден но подготвен до колкото е възможно .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

В 21.06.2021 г. at 9:59, Donatelaa каза:

Здравейте,

Наблюдавам мислите си и установих, че най-често .. да не кажа даже 98% от тях са автоматични и в темата на:  "трябва да направя така,трябва да стане еди какво си,това така се прави..и т.н". Почти няма в начина ми на мислене "аз искам,аз харесвам.." Всичко е праволинейно,сиво,скучно....Като самопомощ, освен това да се хващам кога правя "трябва нещата",има ли някакъв друг съвет който може да ми дадете ? Мога ли сама да променя този незнайно от къде заучен модел на мислене, който явно не ми носи нищо добро? :3d_134:

Поздрави,

Донатела:3d_053:

Това са автоматични мисли произхождащи от Ригидния характер. Такъв характер си забранява провалът, полага свръх усилия за да постигне целите си. Има едно недоверие в себе си и Живота, което често се компенсира с перфекционизъм и ексесивно планиране, че да не вземе реалността да го изиграе. Естествено, това е невротичният вариант на характера и може да се преобразува на един смел Воин. Терапия е нужна (чрез тялото).

Поздрави!

Редактирано от M.Nickolov
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...