Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Наследствена плешивост (андрогенетична алопеция)


Recommended Posts

Гените за плешивост са доминантни- оплешивяването е доминантен признак, и ако се предаваше по мъжка линия, нямаше да се среща често- предава се по женска линия, и доколкото си спомням е свързано с Х-хромозомата- плешивостта засяга мъжете, защото просто У-хромозомата няма с какво да "попречи" на експресията на гените от страна на Х-хромозомата. Има редица други причини обаче за оплешивяването, които са свързани с други заболявания, с хормонален дисбаланс, с причини от локален характер (някои видове гъбички и прочие могат да причинят косопад, а също така и неинфекциозни кожно-олигавични заболявания могат д апричинят косопад...и т.н.). Косопадът е проява и на т.нар. "стрес", при който се наблюдават промени на различни нива от ендокринната система, променя се общата обмяна на веществата- стресът е причина за редица обществено значими патологични състояния като затлъстяването, нарушенията в съня, маниодепресивните състояния, стерилитет, различни форми на зависимости от кафето и цигарите до хероин и др. синтетични наркотици, включитено и оплешивяването може да бъде реакция на организма под въздействие на т.нар. "стрес", още употребата на стероидни анаболи, тестостеронови апликации и прочие с цел "мускули" могат да доведат до оплешивяване наред с другите им прояви, които са доста по-опасни и са свързани с органическо увреждане на някои органи и системи като ч.дроб, бъбреци, кръвоносни съдове, кости и т.н.

Така че, в косопада винаги има комплекс от причини, кои с по-голямо значение, кои с по-малко, има и съответни "пускови" механизми, които могат да бъдат различни емоционални състояния, свързани с повишени изисквания, които организмът не може да осигури, и се опитва да компенсира чрез реакциии и прояви, които в много случаи представляват "патологични кръгове", които веднъж като се "активират", могат да доведат и до много сериозни състояния и проявени болести.

Много благодаря за изчерпателния отговор,много полезна и интерсна информация :)Генетиката е увлекателна област :thumbsup:

БТВ някой да знае линк за такива четива?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Освен професионалните четива за студентите по медицина и практикуващите лекари, не знам какви други има, но със сигурност по отношение на алопецията има много написани неща извън чисто професионалния фокус и литературата акцентираща върху него- защо не опитате с търсачката в нет-а, пуснете няколко търсачки да търсят по ключови думи на български и английски (латински), и със сигурност, ако имате желание и търпение, ще откриете подходящи четива, картинки, препоръки, много реклами за чудодейни лосиони и прочие локални средства, които просто променят "терена" ..като само след 3 или 6 месеца косата Ви ще бъде гъста, буйна и със здрав косъм...но, като изключим комерсиалния момент, точно в подобни реклами винаги се намира и някакъв интригуващ момент на научни "разкрития", като парченце по парченце, подобно на пъзел, човек може да запълни липсващата информация и да придобие по-ясна представа за това, от което се интересува.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

страх от оплешивяване

не знам какво да правя

Здравейте,

реших да споделя проблема си с Вас, защото наистина започнах да се отчайвам от това което се случва с мен.

Всичко започна преди 7-8 месеца,когато забелязах косопад.Следващите няколко месеца косопада се засилваше малко по малко,забелязах че линията на косата ми се е вдигнала нагоре и леко е оредяла косата отпред.Тогава наистина се изплаших за косата ми, започнах да тьрся причината в семейството.Баща ми, неговия баща,дядо ми по майчина линия са си с хубави коси,реших че всичко е временно и ще отмине...Но косопада се засили,косата ми придоби сух и изтощен вид, започнаха да стьрчат косьмчета навсякьде като че са наелектризирани,цветьт придоби червеникьв отеньк,намирам някои доста изтьнели паднали косьмчета.Имам чувството, че с всеки изминал месец нещата стават по-зле.

Като се поразрових открих ,че имам пра-дядо по бащина линия които е бил гологлав, вьпреки че при татко ми и дядо ми не се е проявило нищо.Тогава изпаднах в паника.Мисьлта да оголя кубето на 26-27 ме хвьрли в паника.От около месец имам много силен страх от оплешивяване като от скоро започнаха много чести паник атаки.Получавам сьрцебиене и вдигам крьвно имам и проблеми сьс сьня.Мисьлта да стана гологлав на тази вьараст не мога да я асимилирам и ме плаши до смьрт.

Не знам какво да правя,много сьм я закьсал...моля помогнете.

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко започна преди 7-8 месеца,когато забелязах косопад.Следващите няколко месеца косопада се засилваше малко по малко,забелязах че линията на косата ми се е вдигнала нагоре и леко е оредяла косата отпред.Тогава наистина се изплаших за косата ми, започнах да тьрся причината в семейството.Баща ми, неговия баща,дядо ми по майчина линия са си с хубави коси,реших че всичко е временно и ще отмине...Но косопада се засили,косата ми придоби сух и изтощен вид, започнаха да стьрчат косьмчета навсякьде като че са наелектризирани,цветьт придоби червеникьв отеньк,намирам някои доста изтьнели паднали косьмчета.Имам чувството, че с всеки изминал месец нещата стават по-зле.

Като се поразрових открих ,че имам пра-дядо по бащина линия които е бил гологлав, вьпреки че при татко ми и дядо ми не се е проявило нищо.Тогава изпаднах в паника.Мисьлта да оголя кубето на 26-27 ме хвьрли в паника.От около месец имам много силен страх от оплешивяване като от скоро започнаха много чести паник атаки.Получавам сьрцебиене и вдигам крьвно имам и проблеми сьс сьня.Мисьлта да стана гологлав на тази вьараст не мога да я асимилирам и ме плаши до смьрт.

Не знам какво да правя,много сьм я закьсал...моля помогнете.

Преди 9 месеца изобщо ли не си имал косопад още? Странно ми се струва за толкова кратко време да има видимо оредяване. Най-често наследственото оплешивяване се предава по майчина линия, това че прадядо ти по бащина линия е бил без коса не би трябвало да е причина за твоя косопад. Може би причината е друга, стрес или някакво натравяне на организма. Ако е така при отстраняването й косата би трябвало да се възстанови.

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

Преди 9 месеца изобщо ли не си имал косопад още? Странно ми се струва за толкова кратко време да има видимо оредяване. Най-често наследственото оплешивяване се предава по майчина линия, това че прадядо ти по бащина линия е бил без коса не би трябвало да е причина за твоя косопад. Може би причината е друга, стрес или някакво натравяне на организма. Ако е така при отстраняването й косата би трябвало да се възстанови.

Здравей Максим,

много благодаря за отговора.Преди 9 месеца забелязах косопада, възможно е да съм го имал и преди,но не в такава степен, за да му обърна внимание.

Наистина би било голям малшанс да е наследствено....само времето ще покаже.Дори не смея да мисля за т.н. "прескачащ" ген....вкарал съм се в сериозен филм май :(

Линк към коментар
Share on other sites

Ако ти кажа, че забелязах да ми падат косми още на 22 г. т.е. вече 10 години губя косми, а още не е оредяла. Плътна е отвсякъде, имам снимка в профила всеки може да се убеди, атуална е от тази година. По принцип пада много бавно и незабележимо, когато е наследствено. Само в някои случаи, когато започне около 16-17 г. възраст, може на 20-22 да си я загубил. Но колкото по-късно, толкова по-благоприятно. Внезапното падане трябва да е свързано с някаква друга причина. Например на една позната й посивяла косата изведнъж, но не е било от старост, а от амалгамените пломби, наложило се да й сменят всички амалгамени пломби с циментови в зъбите и тогава косата й си върна черния цвят. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Наскоро четох, че след стрес, психическо и/или физическо натоварване, болестно сьстояние и прочие свьрзано с напрежение за организма, косата започва отреагирвайки да пада едва след 3 месеца. Ако непрекьснато се притеснявате и изпадате в паника не улеснявате сьстоянието си и засилвате и без това наследстветната обремененост.

Линк към коментар
Share on other sites

Наскоро четох, че след стрес, психическо и/или физическо натоварване, болестно сьстояние и прочие свьрзано с напрежение за организма, косата започва отреагирвайки да пада едва след 3 месеца. Ако непрекьснато се притеснявате и изпадате в паника не улеснявате сьстоянието си и засилвате и без това наследстветната обремененост.

Мислите ли, че имам наследствена обремененост и в каква степен ?

Линк към коментар
Share on other sites

Приятели,

(по идея на Кристиян) аз се натъкнах в интернет на следния спрей :

"Regain" (Minoxidil 5%) - в чужбина (Germany).

За разлика от медикамента Finasterid, този спрей нямал толкова странични действия, по-ефтин е, макар и май да не действал повече от 10г... .

Това ще пробвам.

Иначе изследването на същинските/езотеричните причини (много мислене може би :)?) си остава интересно...

:thumbsup2: :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Научете се да не искате да котролирате ситуацията и да трансформирате сексуалната енергия иначе може освен косопад да си докарате и  нещо в повече.Външния ни вид говори както дланите има ясновидци коитогледат по пъпа по сттъпалата по формата на задните части.Има и други тълкования ''Който търси намира''.

Редактирано от mihailo
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Преди всичко искам да се извиня ,че проблема ,които ме тревожи,и с който аз тревожа вас, не е от съществено значение.Бих желал да получа информация и съвет от хора по запознати със Здравните проблеми.Нещото ,което ме притеснява е оплешивяването.

Някои хора могат да го приемат за суетно или глупаво,но изпитвам истински ужас от оплешивяването.Повечето плешиви мъже сигурно ще кажат нещо от сорта на:"Не може да ми пука по-малко!!!",обаче аз знам че в много от случаите нещата съвсем не стоят по този начин.Оплешивяването е проблем ,който за мен специално създава проблеми със самочувтвието и общуването.

Аз съм на 18г. , учник съм и съм почти сигурен ,че чукна ли 25 годинки и косата ми ще започне да пада(ако не и по рано ).Баща ми е пешив(не напално гологлав , но все пак със значителни загуби),дядовците ми имат пове4ко коса от него,въпреки това пове4ето хора биха ги нарекли поуплешивели.

Имаше момент , в който на около 14 годишна възраст си помислих че оплешивявам (Предната линия на косата ми се вдигна и леко оредя отзад),обхвана ме адска параноя,изрових интернет за продукти против оплешивяване ,и може да се каже ,че доста се образовах по темата... За щастие проблемът изчезна от самосебеси след като спрях да нося шапки,да се мажа с гелове, и след като започнах да ям повече плодове(както саветваха форумците).От тогава оба4е ме гложди мисълта за "Лъсналото Теме".

Сега въпросите:

1) Чувал съм че оплешивяването най-често се предава генетично от роднините от страната на майката.Кои са точно те?За дядо по майчина линия ли става въпрос или за вуйчо ми(който е напълно плешив)?Задължително ли е с толкова плешиви роднини аз сащо да съм плешив?

2)Знам за хап4ета,които спират оплешивяването,но които не могат да въстановят опадалата коса.Тези медикаменти са също скъпи и трябва да се пият постоянно(6 месечния курс е около 600лв.).Въпросът ми е заслужава ли си да се дават пари за такъв вид лечение?

3)Чувал съм за евнтуален,бъдещ метод за премахване на натежалия проблем с оплешивяването.Открит бил ген при мишките,които спомага за израстването на нови космени фуликули върху наранени места ,който отсъства при хората.Това означава ,че веднаж окапалата коса може да се възстанови,ако успеят хорицата .Това ми звучи много обнабеждаващо .Има ли шанс ,докато доиде време да ми окапе косата вече на има лесен начин за премахване на Косопада като проблем?

Благодаря предварително за бъдещите отговори и се надявам да не съм отекчил никого с глупавите си страхове!

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

v3lial,

влизам ти в положение, щото и моето е подобно :):D

1) Да, теоретично, вероятността е такава. Но виж как е на практика.

Напр., моята коса прилича като цвят и дебелина на косъма, както и развитие с годините, много на тази на баща ми.

2) Може би имаш предвид тези на хормонална основа ? Напр. Финастерид ?

Мнението ми е, че освен че са скъпи, могат да бъркат в хормоналния баланс (чел съм че има възможност при Финастерид напр. да намалee либидото). Не знам колко % е рискът. Сам преценяваш, аз избрах локален медикамент - излиза по-евтино и е по-безобидно за здравето - активна съставка е Minoxidil, 5%. Марката е Members Mark - те са доста по-изгодни, а продуктът - "Hair Regrowth Treatment", засега има добри резултати но се ползва само за косата на темето (поне така пише), излизаше макс. към 100-200лв. на половин година.

3) Да, вероятно след 10-20г. ще има генетично разрешение на хормонално зависимия косопад, за повече подробности (дали могат да се възстановяват цели корени), виж тук в началото на тази тема, или в Google.

Не са безпочвени страховете, а е "далновидност" - всеки има право на инфо в днешно време...

Добре е да се обърне внимание и на езотеричните възможни причини за косопада -

тук бяха изредени някои...

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Против косопад пробвайте едно изпитано средство - заздравява косъма и подхранва много капелициума, спира опадването на космите от каквито и да било причини, прави косата плътна и красива. Много жени го ползват в комбинации с други вещества като основа за маски на косите или самостоятелно. Втрива се добре в основите на косата и стои така мин. 2 часа, може и да се втрие вечерта преди лягане и така да се преспи, а сутринта да се измие косата. Колкото повече стои, толкова по-добре. Може 3хседмично да се прави това или дори всеки ден. Продава се във ветеринарните аптеки - на животните се прилага мускулно, подкожно или вътрешно за същите цели, но при човека трябва да се ползва само външно!!! Безвредно е.

TRIVITAMINOL (ТРИВИТАМИНОЛ)

Съдържа вит. А, Д3 и Е.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Човешкият косъм е проводник на светлината и връзка - антена с невидимите светове. Гените - това е запечатаната на физическо ниво карма. Косите на човека са показател за неговата мисъл. И като вид енергия всеки косъм съдържа в себе си както магнетизъм, така и електричество. Ако мислите на човека са безплодни, ако човек е застрадал от неврози, се образува пустиня на главата - нагнетяване на голямо количество електричество и косите опадват. Тези, които се занимават с физиогномия могат и да определят по местоположението на плешивостта мисли от кой вид са причина за оплешивяването.

Биохимичната причина е в натрупването около космения фоликул на млечна киселина, а също и пикочна такава - показател за непреработени добре мисли. Това довежда до "прегаряне" на косъма издъно.

Гените могат да се преборят само чрез съзнателен живот. Никакви мазнотии, кремове, балсами и подобни не трябва да се мажат по косите. Това, което може да се препоръча е да се изхвърлят всички пластмасови и изкуствени гребени и да се заменят с дървени - ябълкови, крушовии черешови. Освен това често да се маже косата с вода и да се прекарват пръстите на ръцете - най-добрия гребен, през нея също често. Сок от картофи втрит в капелициума помага за неутрализирането на киселинността му. Сутрешните слънчеви лъчи до към 11ч. също са в помощ. Но, предимно приемане на благи мисли, както се казва. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

ПАДАНЕ НА КОСМИТЕ

Който има гъста, черна коса, работи повече със сърцето си. Когато

главата започва да оголява, умът взима надмощие над сърнето. Правилно е

умът и сърцето да бъдат еднакво развити. Американците са повече

гологлави, защото мозъкът в тях е крайно активен. 36-22

Космите, които мнозина считат за маловажно нещо, трябва да се

държат в изправност, да не капят. Ако главата на човека е гола, той прилича

на голи планински чукари, които нищо не произвеждат. Обаче и крайното

обрастване с косми не е за препоръчване. Много космат човек е повече

животно, отколкото човек, това показва, че животинското естество в него е

силно развито. 82-165

Окапването на космите показва, че човек поумнява. Оня, на когото

косата не окапва, живее още в зимата. Започне ли косата му да капе, тоя

човек отива към пролетта на живота. 23-79

Вие не оценявате косата си. Някои от вас имат хубави коси, а на други

главите са оголели. Знаете ли колко разумни същества са работили за

създаването на косата! Вие не подозирате, че всеки косъм има специфично

съдържание. Някой се чуди защо работите му не вървят добре. Много

просто, косми няма на главата. 93-184

Защо окапват космите на човека? От недоволство. Чешеш косата си,

недоволен си и казваш: Дотегна ми тая коса, всеки ден да я чеша, да я чистя,

да не се развъдят паразити. Днес си недоволен, утре си недоволен, докато

косата ти окапе и се лишаваш от връзката си с външния свят. Ще се чешеш

не само един път на ден, но по няколко пъти, и то с гребен. Космите трябва

да бъдат успоредни, да не се преплитат. Ако се преплитат, работите ти няма

да вървят добре. Чешеш се, но космите са преплетени. Ти се разгневиш,

хванеш ги грубо, издърпаш няколко косъма и ги хвърлиш на земята. Знаеш

ли колко струва една антена от човешката глава? Милиони струва една

антена. Ти имаш 250 хиляди косъма на главата си. Умножи ги по няколко

милиона и виж с какво богатство разполагаш. 191-131

Косъмът е антена, предавател и възприемател на хубави мисли.

Главите на мъжете започнаха да оголяват. Това не е добре. Като падне

косъм от главата ви, не го хвърляйте, но заинтересувайте се от неговата

история. Да дадеш един косъм на някой психиатър, това значи, да определи

той характера на човека, чийто е косъмът. Косъмът крие в себе си историята

на човешкия живот. Не горете космите си, но събирайте ги в малка,

сребърна кутийка. Гледайте на космите си като на нещо свято, Божествено.

192-104

Който знае живата математика...още със ставането си от сън...

колкото косми паднат от главата му, той ги изброява и измерва, да разбере

причините на падането им. 82-125

Ще кажете, че падането на космите е маловажна работа. Не е така,

космите са антени, чрез които човек се свързва с духовния сват. Ето защо не

ги хвърляйте, дето попадне. Събирайте ги в плик и когато отидете на

планината, накладете огън и там ги изгорете. Това означава почитание към

себе си. 82-125

Казано е в Писанието: „Косъм няма да падне от главата на човека без

Божията воля”. Ако падне косъм, пак ще се възстанови. 192-104

Като окапят косите, нови ще израснат. Значи, на всяка гола глава

могат да изникнат косми. Аз мога да ви дам метод как да се покрият главите

ви с коса. 29-79

Б.Д. Учителят

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

В тази тема прочетох много интересни, дори странни неща предвид моето разбиране за света. Нещата при андрогенния косопад изглеждат много прости, но за жалост справянето с него все още е огромно предизвикателство за "напредналата" медицина.

 

1. Това от коя страна на родословното дърво ще го наследиш не смятам че изобщо има значение. Ти си уникален(както и гените ти) и няма гаранция, че ще следваш стриктно нечии конкретен шаблон. Освен гените има и други фактори които могат да окажат влияние - хормони, стрес, диета и според мен много други които са все още неизвестни за съвременната медицина.

2. Не смятам, че някои може да каже до къде ще прогресира проблема. Все пак, ако започнеш да губиш агресивно коса в началото на 20-те, шанса да изгубиш цялата си коса(NW6 или NW7) е не малък.

3. DHT е основната(вярвам не единствената) причина за миниатюризация на "генетично предопределените" космените фоликули - тези които са чувствителни към хормона. Характерно за тях е, че "заспиват" - те не изчезват, просто стават неактивни и никога повече не произвеждат здрава коса.

4. Жените също губят коса поради наследствен косопад, макар и не толкова често и не толкова агресивно. И те като мъжете го носят в гените си, просто при тях липсва средата за проявата му. С други думи жена под влиянието на DHT би оплешивяла подобно на мъж.

 

===================================================================================

Тегля чертата, до тук нещата са ала бала. Ясно е, че генетичния фактор не е под наш контрол, погледнато прагматично можем да влияем само на средата която активира проблема. 

Казаното по-долу не трябва да се приема като експертно медицинско мнение, това са чисто и просто мои разбирания в ролята ми на борещ се с проблема.

 

1. Първата стъпка е да се намери кадърен специалист трихолог, който вярвате, че е достатъчно компетентен да ви консултира. От сега предупреждавам, че такива трудно се намират трудно се намират, но е важно защото това ще е човека с който ще обсъждате всеки ваш ход в лечението.

2. Моите наблюдения показват, че най-важното нещо е ранното установяване на състоянието и бързата адекватна реакция. Дори при най-малкото съмнение е важно да се вземат мерки. Казвам това защото медикаментите, които съществуват в момента са добри в превенцията на алопеция, но не и във възстановяване на отдавна "заспалите" космени фоликули. Човек изгубил голяма част от косата си, няма как да възстанови това което е имал през младежките си години.

3. Шампоани, натурални продукти, спортуване, бабени бъркочи, вудо магии и други такива са загуба на време, а от там и на коса. Спорт и добра диета не е лошо да присъстват, но те имат смисъл само като фактор подкрепящ медикаментозното лечение. Те по никакъв начин няма да спасят косата ви. 

4. Най-ефективния и за сега единствен начин за дългосрочна превенция на този вид алопеция са така наречените "5-алфа редуктазни инхибитори". Ензимът 5-алфа редуктаза е отговорен за превръщането на тестостерона в дихидротестостерон(DHT). Логично при неговото подтискане се намаля драстично количеството на DHT в организма, от там и по самия скалп => косата продължава да расте здрава.

5. Това са орални медикаменти съдържащи активно вещество Финастерид(1mg) или Дутастерид(0.5mg) - off label. Изследвания посочват, че с ежедневния прием на такъв медикамент може да се спре или забави значително прогреса на оплешивяване. Дори е възможно да се възстанови някаква част от наскоро изгубената коса - тези космени фоликули, които макар и значително смалени все още не са заспали напълно.

6. Интересен момент са страничните ефекти на тези медикаменти. Всяка намеса в ендокринната система на човек носи известен риск. Може би най-важното е човек да е наясно с риска и да вземе добре претеглено решение(аз го мислих близо година). Шанса за сексуални странични ефекти е 2-4%, в много голям част от случаите тези странични ефекти отшумяват след спирането на медикамента. И все пак има малка вероятност те да останат за неопределен период от време. Преди да се вземе решението, според мен е важно човек да си отговори на два конкретни въпроса: "Колко е важна за мен косата ми?", "Ще съжалявам ли после, че не съм опитал по-рано?". Решението не е леко и не трябва да го вземе лекар, а самите Вие.

7. Медикаменти съдържащи миноксидил са второ най-ефикасно средство за борба с този проблем. Те се прилагат външно(върху скалпа) и стимулират растежа на космите. Те крият по-малък риск понеже не променят по никакъв начин хормоналния профил на пациента. Поради тази причина сами по себе си са и по-малко ефективни, защото макар и да подсилват фоликулите, DHT продължава да ги уврежда и рано или късно взима превес.

8. Шампоани съдържащи кетоконазол(ketokonazol) имат локално анти-андрогенно въздействие. Те са едно силно препоръчително допълнение към медикаментозното лечение.

9. Комбинацията финастерид + миноксидил + кетоконазол е така нареченото "Голямо трио" при борбата с косопада. Реалността в България обаче е различна, почти няма дерматолог у нас, който да изписва финастерид за косопад(изписват го за простата). 

10. Има и друг вид локални медикаменти, които са експериментални и не са официално одобрени за борба с косопада. Това са така наречените локални анти-андрогени(S5 cream, RU и др). Те по мое разбиране идват чак след като доказаните вече не вършат работа.

11. На медикаментите трябва да се даде време 6 месеца(за миноксидил) до 2 години(за финастерид) преди да се съди за ефективността на лечението. В началото дори може да се изпита временно засилване на косопада, но това е по-скоро добър предвестник, че медикамента работи.

12. Преди започване на лечение е добре да се вземат снимки при определена дължина на косата, светлина и различни ъгли за да може да се следи прогреса на лечението с последващи такива. Понеже ефекта на медикаментите не е моментален, съзнанието ни може да изиграе лоша шега и да си въобразим какво ли не. Важно е да имаме сурови факти!

13. Не би навредило преди започване лечение с финастерид да се направят хормонални изследвания за да могат евентуално по-късно да се следят настъпилите изменения.

14. Трансплантацията на коса се предприема когато вече медикаментите не дават задоволителен резултат или когато целта е да се възстанови косата на напълно плешиви зони, където лекарствата са с ограничена ефективност. Добре е да се прави в по-късна възраст, след 30-35 и да се прецени дали очакванията са реалистични - трансплантацията далеч не е панацея. Хората които губят коса и в донорската зона не са добри кандидати за трансплантация, защото това означава, че дори там косата е уязвима към DHT и след поставянето и на друго място има голяма вероятност пак да окапе. Много е важно да се намери възможно най-добрия хирург, което лично за мен значи "събирай много пари и си търси нещо извън BG".

15. В момента има няколко био-технологични компании, които разработват иновативни подходи към лечението на косопада. Надеждите са, ако не успеят да създадат "THE CURE", то поне да прибавят още едно силно оръжие към арсенала ни. В бъдеще най-вероятно косопада ще е решен проблем, но смятам че не може да се разчита на това сега. Не е ясно кога то ще стане факт и дали ще ни огрее. За сега прогнозите са 5-10 години, но това е в най-добрия случай и e крайно несигурно за да се разчита - такива прогнози е имало и преди 5-10 години.

 

Това е обобщение на изводите до които съм стигнал до момента, ваше решение е дали ги взимате или не.

 

Поздрави

Редактирано от obsessive_vanity
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...