Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как да помагаме на другите?


Guest irenastoyanova

Recommended Posts

Основната смислова тежест на мисълта на Учителя според мен следва да се търси в плоскостта на актуалната мотивация: става въпрос не толкова за последствията, които жънем поради липса на непосилни за нас висини в осъзнаването; по-скоро иде реч за раздвояването, на което често сме предмет - дали да поемем по път, който бихме следвали с повече любов, макар и с по-малко други облаги; или пък ще предпочетем друг, по-примамлив в ред отношения път, за който обаче можем много добре и в момента да усетим, че не бихме го следвали с любов.

:thumbsup:

Бих казал, изобщо в преценката на мотивите ни.

Наблюдателят в нас знае истината какви са мотивите ни за едно или друго действие.

Това практически за мен означава, преди да извърша действие, да видя какво е състоянието ми и отношението към хората които ще бъдат повлияни от моите действия.

В случай че тръгвам да правя действието докато чувствам страх, гордост и т.н. негативни емоции, по добре да спра до момента в който ще чувствам любов към Бога и към хората.

Престъпление не е в смисъл да соча чужди грешки, а за мен самия.

Чуждите грешки не би трябвало да ни интересуват.

...ако тя по задължение е свършила нещо за някого, по добре е да го остави сам да си го свърши - това си е негова работа и тя му я отнема, а и отгоре на всичко иска нещо в замяна - тя се обиди и каза, че не сме и благодарни и не уважаваме нея и труда и...

Ето това е "плодът" и целта на една работа, свършена без любов - задължава останалите да заплатят с благодарност и уважение, ако не платят - са лоши. Т.е. работата, помощта свършена без любов поставя човека, към когото е адресирана в зависимост и дълг към "помощника" и "благодетеля". Ако една "помощ" или добро водят до отнемане свободата на този, на които се дават, то те наистина са престъпление, излиза....

:thumbsup::sorcerer:

Работата, помощта, свършена с любов, не чака отплата, защото и е достатъчна любовта, с която е била извършена. Когато тя се върши с любов, не се нарича на човек, а на Бог и не се върши , за да се получи, а да се изрази благодарност.

"Живота си, който посвещаваме на Теб за благото на нашите братя и ближни по дух, Ти благославяй..."

Добрата молитва

:feel happy::feel happy::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Вероятно .

Получава се различно говорене и никой не чува другия ;))

Нямам и най-малкото намерение да оспорвам Учителя Беинса Дуно в теорията на "Слънчеви лъчи".

Просто изказах собствено мнение .

''Ако човек си е добър той е такъв и му идва отвътре да прави добрини с любов

другото е само приказки които донякъде напътстват , но само донякъде ...''

Линк към коментар
Share on other sites

''Ако човек си е добър той е такъв и му идва отвътре да прави добрини с любов

другото е само приказки които донякъде напътстват , но само донякъде ...''

Да. Тук обсъждаме в частност как да подобрим себе си.

Когато някой се чувства вече толкова добър, че няма накъде повече да се подобрява, :thumbsup2:

:)

Линк към коментар
Share on other sites

"Всяко нещо, което се прави без любов е престъпление; то не дава никакъв плод.", Учителя Беинса Дуно в теорията на "Слънчеви лъчи".

Спомням си как преди години влезнах в спор с близките ми точно заради това изречение. Техните аргументи бяха свързани с необходимостта да се правят много неща, които обикновено няма как да се направят с любов. "Така ще излезе,ч е ако нещо не можеш да го направиш с любов, по-добре е да не го правиш, щом ще е престъпление! Ами така никой няма да се занимава с домакинството, ще върши само това, което му харесва и ще изоставя задълженията си на другите!" - възмущаваха се родителите ми. "Как така да не дава плод - ето навън прането - аз не съм се занимавала с него с любов, а по задължение, но сега вие имате чисти дрехи, нали?" ... И все в този смисъл....

Когато аз отговорих,че ако тя по задължение е свършила нещо за някого, по добре е да го остави сам да си го свърши - това си е негова работа и тя му я отнема, а и отгоре на всичко иска нещо в замяна -
тя се обиди и каза, че не сме и благодарни и не уважаваме нея и труда и...

Ето това е "плодът" и целта на една работа, свършена без любов - задължава останалите да заплатят с благодарност и уважение, ако не платят - са лоши. Т.е. работата, помощта свършена без любов поставя човека, към когото е адресирана в зависимост и дълг към "помощника" и "благодетеля". Ако една "помощ" или добро водят до отнемане свободата на този, на които се дават, то те наистина са престъпление, излиза....

Работата, помощта, свършена с любов, не чака отплата, защото и е достатъчна любовта, с която е била извършена. Когато тя се върши с любов, не се нарича на човек, а на Бог и не се върши , за да се получи, а да се изрази благодарност.

"Живота си, който посвещаваме на Теб за благото на нашите братя и ближни по дух, Ти благославяй..."

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

:hypocrite:

''Това, за което мислиш, го приемаш в себе си. Мисли често за Истината, Любовта, Мъдростта, Правдата и Добродетелта.

И те ще пребъдват в теб.

Вода, която извира из дълбоко, е чиста ''

Беинса Дуно

Линк към коментар
Share on other sites

''Това, за което мислиш, го приемаш в себе си. Мисли често за Истината, Любовта, Мъдростта, Правдата и Добродетелта.

И те ще пребъдват в теб.

Вода, която извира из дълбоко, е чиста ''

Беинса Дуно

:feel happy: :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Не зная, дали точно в тази тема е подходящо, но ми се иска да ми помогнете... През изминалата учебна година точно 5 пъти дъщеря ми беше драна доста силно и все по лицето, а един път и с кръвоизлив в окото...

Онзи ден като отидох да взема дъщеря си от училище, бяха останали тя, още едно детенце и лелката /да уточня, че тя е в детски център за деца с различни увреждания/, я намерих цялата зачервена, издрана... А лелката седеше в единия край на стаята и когато я попитах, защо детето е в този вид, тя ми каза, че не знае, че няма обяснение, даже не беше забелязала...

Вчера сутринта им показах белезите и на двете бузки и помолих вече за 6 път да се внимава повече, защото децата не са виновни, но все пак има персонал...

Лелката и специалния педагог започнаха да ме убеждават, че може би Лорина, /дъщеря ми/ сама се е издрала... Много се ядосах, защото тя е със силно спастична дясна ръка и не може по никакъв начин да се одере сама...

Не знаех как да реагирам и ми се доплака, от това, че просто съм безсилна. Може би трябваше да повиша тон, но си мисля, че щом са там, тези хора просто трябва да познават децата, да си гледат работата...

Линк към коментар
Share on other sites

"Всяко нещо, което се прави без любов е престъпление; то не дава никакъв плод.", Учителя Беинса Дуно в теорията на "Слънчеви лъчи".

За да отворя тази тема ме провокираха идеите за помощта и как да помагаме на другите. Забелязала съм още, че когато някой ми дава нещо от любезност, учтивост или защото така трябва, дори и да е било нещо, което съм искала, то не ме е радвало или не е постигало ефекта, който съм очаквала. Вече се опитвам да вземам само това, което виждам, че другия ми го дава с отворено сърце. Та, в този дух на мисли, дори и да постигнем подреден и по-добър материално-технически живот, пак ще си бъдем същите недоволни хора, защото любовта е живеца, който дава цена и стойност на всяко нещо, което даваме в света или правим за другите.

Така преформулирана темата от модераторите стесни смисъла на това, което зачекнах с този цитат. Имах предвид не само това, което правим за другите, когато им помагаме, но и това което даваме с всяка своя мисъл, чувство, дума, постъпка, защото в това се разкрива истинското ни "аз" и това определя стойността на нещата, които правим, дори те да не се виждат с просто око. Едно нещо направено с любов, дори и да няма видими резултати веднага със сигурност ще допринесе за нещо хубаво в бъдеще. Всичко друго е механичен начин на живеене и може би затова постоянно говорим за любовта. "Жадни са човешките души за любовта". Дали да не сложа равенство между любов и живот?

Как да помагаме на другите ?

:thumbsup2: Като се хванем На Работа тук и като им СЛУЖИМ за пример с осъзнатия си + разумен + боговдъхновен начин на живот :hypocrite: всичко останало е вдъхновено следствие !

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост :v:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

...да ми помогнете... ...

Молитва на силите

Господи на силите, разпръсни всички лоши помисли на лукавия и на всичкото съдружие, което е с него, и на всички други тъмни сили, които искат да спрат Твоето свято Дело на Земята. Разбий козните им. Да бъде, Господи, както Си казал: "Мое е отмъщението и мъздовъздаянието."

Да се прослави Името Ти, Господи, на Земята и да Те познаят всички, че Ти Си Единният Бог, спасител на мира - Христос.

Благослови всички, които Те познават и Ти служат с дух и Истина. Твоята бащина десница на охрана и покровителство да бъде върху ония, които се подвизават в Твоето Име.

Да се изпълни, Господи, Волята Ти на Земята и да се въдвори Царството Ти на Земята сега и през всичките векове.

Амин.

Линк към коментар
Share on other sites

Лелката и специалния педагог започнаха да ме убеждават, че може би Лорина, /дъщеря ми/ сама се е издрала... Много се ядосах, защото тя е със силно спастична дясна ръка и не може по никакъв начин да се одере сама...

Не знаех как да реагирам и ми се доплака, от това, че просто съм безсилна. Може би трябваше да повиша тон, но си мисля, че щом са там, тези хора просто трябва да познават децата, да си гледат работата...

На хората им е трудно да признаят вината си, но може би вътрешно са я осъзнали и на следващия ден ще внимават повече. Няма да е насилие над волята им ако мислено се свържеш с душите им и ги помолиш за съдействие. Може би ще се вслушат в съвестта си.

Линк към коментар
Share on other sites

Не зная, дали точно в тази тема е подходящо, но ми се иска да ми помогнете...

Не знаех как да реагирам и ми се доплака, от това, че просто съм безсилна.

Много съжалявам! Още повече, когато се отнася за дете! Има теми и неща, за които не е уместно да се пише в публичното пространство просто защото те са скъпоценни /не случайно е имало не само публични, но и специални беседи, закрити за окото, което ще се подиграе или няма да разбере/, но реших, че мога да допълня Вальо с форумули и молитви.

1. Молитва при мъчнотии:

Господи, Ти Си Единият, Който можеш да оправиш всичко. Ти най-добре уреждаш нещата. АМИН.

2. Псалм 91

Учителят казва, че той е толкова силен, че дори и две думи да кажеш от него може да ти се помогне.

3. "Бог е Любов."

Според мен, е хубаво да ограждате детенцето със светлина /както Вие си я представяте и както сте научила от добрите книги и добрите хора да си я представяте/, без да обръщате внимание на хората свързани със ситуацията. Все пак, те имат право на избор да бъдат такива, каквито искат, но нека Бог пази вашето детенце и Той ще промисли най-доброто за него или на косъм ще се оттърве. За мен Любовта е сила, която ни защитава, само когато не "нападаме" другите с нея, за да се отбраняваме. А ако трябва да бъда докрай искрена, то ще Ви кажа, че Словото на Учителя и методите дадени там ще Ви помогнат в пълна сила, защото са новите методи, новите сили, които работят за доброто в света. А и няма по-голяма сила от това да се "свържеш" /вътрешно духовно/ с Бялото Братство, което е... непобедимо! Защото Бог е Любов!

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на всички, може би тези предизвикателства са, за да укрепне вярата ми в доброто...

Точно това направих, свързах се с душите на лелките, които всъщност са мили, но явно разсеяни и ги помолих за внимание...

Зная, че молитвата е голяма сила...

Благодаря и хубав ден на всички :3d_043:

Линк към коментар
Share on other sites

Илиана,

Днешната 'Мисъл за деня' на Учителя е:

Казвам: Докато у човека не дойде неговият дух, неговата душа, неговият ум и неговото сърце, той завинаги ще остане в този свят.
Всъщност, отговорът на въпроса ти е в продължението на мисълта:

Сега аз искам всички вие да не останете сегашните сирачета, но у вас да дойде вашият дух, вашата душа, вашият ум и вашето сърце!

Светът на духа, на душата, на ума и на сърцето

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

"Всяко нещо, което се прави без любов е престъпление; то не дава никакъв плод.", Учителя Беинса Дуно в теорията на "Слънчеви лъчи".
:thumbsup:

Правейки подаръци или просто помагайки с цел да зарадвам съответния човек, много често попадам на ситуацията описана от Кристиян с Манго, когато му е дал пари :rolleyes: . Само Любов не стига. Май не ми достига Мъдрост ...:( . Оказва се, че даването, помагането си е цяла наука. До този извод стигнах, прочитайки беседата “Бяга в Тарос”:

Когато говоря аз за даването в света, разбирам: има един закон, едно вечно даване, което произтича от Бога. Даването е закон от Бога. Ти не може да даваш, ако не си свързан с онзи Вечен Принцип. Само здравият човек може да раздава, само разумният човек може да раздава. Само умният, само любещият човек, само истинолюбивият, само човекът, който носи истината, той може да раздава. Болният човек какво ще раздава, своите болести ли? Бедният какво ще раздава, своята сиромашия ли ще раздава? Длъжникът какво ще раздава, своите дългове ли ще раздава?

:thumbsup:

И още нещо, което предполагам също има отношение за помагането:

Та ви казвам една истина: Решете се в себе си да бъдете верни на Онова Начало, на Онзи, Който ви е дал живота. Задайте си един въпрос. След като напуснете земният живот, къде ще бъдете? Ще бъдете при праведните. От съвременните хора при праведните ще дойдат, от праведните – при светиите. От светиите – при ангелите и от ангелите – при Бога. Туй е един път, по който постепенно ще минеш. От стъпка в стъпка. И като идеш до Бога, тогава ще се върнеш да слугуваш на Земята. Който не е ходил при Бога, той не може да слугува. Веднъж човек ще слезе да се учи на Земята и след като завърши науката, ще иде при Бога. Втори път като завърши, ще дойде пак.

Едно време Христос дойде да слугува, не Го оставиха хората. Казваха Му: „Такъв слуга не искаме.“ Сега Христос иде в света да покаже на хората, на мъже и жени, на учители и ученици, на професори и свещеници, на владици и на царе, на всички, как трябва да се слугува на Бога. Какво нещо е да бъдат всичките хора слуги и синове Божии.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Как да помагаме на другите?, Всяко нещо, което се прави без любов е престъпление

Закона за помагане е пределно ясен: На ВСЕКИ,който иска и моли за помощ трябва да се помогне и то с еднакъв аршин!

От тук следва,че дори и с голяма любов,оказване на НЕпоискана помощ е също престъпление.

Разбира се,че има и случаи със злоупотреби като този,който описва Кристиян,...но те по скоро са изключение.Често тези изключения се парафират с израза "Циганска им работа...!" и няма смисъл да се коментират.Отговорността е изцяло за злоупотребилия със закона,а и нормално е да се прояви доза разум при рецидив от страна на даващият...

По същество исках да предизвикам размисли относно това - колко прост,ясен и конкретен закон имаме и колко често го нарушаваме!

Замисляли ли сте се ???

Да мериш с един "аршин" всички,които молят и искат помощ...?!? Кой го прави от нас???

Винаги има някой по-близък от еднакво искащите помощ...и винаги има по облагодетелстван,което е нарушение на закона!

А какво става ако се обърнем в семейните си отношения? - Там и без да ни искат помощ и без да молят за такава се хвърляме да помагаме,да съчувстваме,да съветваме... и всякакъв друг род "неразрешена" помощ! А на какви и оправдания е готов човек за оневиняване на "нерегламентираната" помощ - просто думи нямам! :)

Много жалко,че с всяка оказана помощ извън гореописаният закон,ние не помагаме,...а напротив спираме развитието на даден човек.

Каква гротеска?...Каква ирония?...- да си мислиш,че помагаш на близък като се раздаваш,...а на практика се получава, че му вредиш!

Добре! Какъв е изхода тогава? - Много "лесено" - РАБОТЕТЕ И ПОМАГАЙТЕ КАТО СЛЪНЦЕТО в случай,че не ви молят и не ви искат помощта!Това е. :)

Линк към коментар
Share on other sites

РАБОТЕТЕ И ПОМАГАЙТЕ КАТО СЛЪНЦЕТО в случай,че не ви молят и не ви искат помощта!Това е.
:thumbsup2:

Аз винаги съм имала малко излишък на гордост, не моля за помощ, което не е много добре. Старая се да променя нещата. Н о пък, имам безпогрешен усет за "помощта", която ми се предлага. Ако тя е за да ме подчинят и обвържат не я приемам.... Когато е от чисто сърце, мога само да благодаря!

Помагам, но и винаги питам.... Старая се поне това, което ми е неприятно да не правя на другите....

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво говорим за поискана и непоискана помощ, но поискана от кого - от личността? Защото в повечето случаи зад човека отсреща се изявава именно низшето му его, а неговите интереси често се разминават с тези на душата. Правилно беше казано, че между това да помагаме и да си мислим, че помагаме има огромна разлика. За това готови правила няма. Нужни са любов и разум, но винаги има нещо, което може да бъде направено - просто трябва да го открием.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, и аз мисля така.

Много малко са хората, които действително искат помощ. Още по-малко са тези, които реално могат да окажат помощ. Повечето искат някой друг да ги оправи, да им налее малко (или много) от своята енергия и/или време; и ако може - безвъзмездно. Това не е помощ! Това е изнудване, грабеж, и т.н. от една страна и грешка, глупост, криворазбрана жертва и т.н. от друга.

Колкото до това как да помагаме - за това наистина универсални правила няма и е много важно помощта да е специфична, защото всеки от нас е уникален. Абсурдно е да се твърди, че помощта трябва да я мерим еднаква и с еднакъв аршин, да няма по-облагодетелствани ...

Исках да допиша:

...защото всеки от нас е уникален и има нужда от различна по вид и размер помощ.

Ако може модераторите да го вмъкнат в изречението, защото бутона редакция при мен не работи.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че Бог е дал равни права, сили и шансове на всички. Всеки има капитал, с който разполага, важно е как и за какво ще го употреби.

Добре е да се помага-разумно...., но когато е от чисто сърце, мисля, че все ще е за добро...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Къде мислите е границата м/у двама души, които делят една съдба ?

Онагледявам:

"Момента, в който любовта ви към Бога е по-силна, отколкото към вашите желания, вие сте вече в областта на безсмъртието. Ако пък изпаднете в ада, достатъчно е да се хванете за една от машините, която произвежда светлина, за да излезете навън. Тогава вашите неприятели от ада ще се накачат за вас. Вие трябва да си мълчите и да продължавате да се качвате нагоре. Колкото по-голяма става светлината, толкова повече вие се усещате свободни: един след друг вашите неприятели ви изоставят, докато останете съвършено сам. При изкачването нагоре и любовта ви постепенно се усилва. Щом се освободите напълно, ще кажете: слава Богу, вече съм напълно свободен, никой не ме измъчва и преследва. Следователно, ако нямате любов в себе си, всеки може да се качи на гърба ви и да ви смуче, като дървеница." - Беинса Дуно

Понеже има и друга приказка: "Когато цари пренебрежение, животът е загубен!" - Zack De La Rocha

Та къде е разделителната линия м/у двете ? Между собственото благополучие и това да помагаш на ближния... Тънка изглежда... <_<

Нерядко се случва точно тя да разделя човек и волята му на две, което не е особено приятно... :(:lol::rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен няма такава разделителна линия. Собственото благополучие е тясно и неразривно свързано с благополучието на всички други, особено на най-близките около нас хора. Примерът с човешкия организъм е най-показателен. Ако една клетка от даден орган мисли само за собственото си благополучие ... ?! А ако се стреми тя самата да е здрава, а също съдейства (най-малкото като самата тя функционира перфектно) всички други клетки от същия орган също да са здрави; ако и другите органи са здрави - следователно целия организъм е здрав и функционира перфектно.

Кои хора според теб делят ЕДНА съдба? Според мен всеки си има своя си съдба.

Разбира се, можем да разглеждаме, че двама души, които са партньори (брачни, в работата и т.н), имат в някакво отношение близка съдба; също всяка общност от хора, та дори и всеки един народ имат в определен смисъл обща съдба, но не и съвсем една и съща съдба.

Също така всички хора са различни, т.е имат различни сили, възможности, шансове ... Следователно хората имат различен капацитет, както да действат за собственото си благополучие, така и да помагат на другите.

Съпругът и съпругата в едно семейство рядко имат еднакви сили и възможности. Най-често единият от тях волно или неволно и независимо от пола поема по-голямата тежест в съвместния им живот. След известен период от време това става видимо и за двамата; тогава е много важно да не се стигне до разискване честно ли е това положение на нещата, справедливо ли е това разпределение ... Защото на пръв поглед не е честно (по-силният има чувство, че носи на гърба си по-слабия), но именно това е нормалното положение на нещата; просто не може да бъде по друг начин.

Всеки е избрал да носи различен по размер и тегло кръст в този живот, според своите си възможности. И колкото и абсурдно да звучи, именно хората с по-тежък кръст са в състояние да помагат на тези с по-леките, във всяко едно отношение, дори чисто физически, но много повече на по-висшите планове ...

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

:)

Една съдба - напр. българите в дадена страна в чужбина делят една съдба - тази да си българин, свързана с доста, наистина доста общи неща, уникални за тази група хора...

Може би разделителната граница на две съдби е тази на волите на двамата човека...

Иначе за партньорския живот мисля, чe добре си обяснила, благодаря.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...