Jump to content
Порталът към съзнателен живот

16.01.2008 - Доброто не седи в даването


Recommended Posts

Мисъл на деня - 16 Януари 2008 г.

Доброто не седи в даването и злото не е във взимането. Доброто седи в правилната обмяна. И злото седи в неправилната обмяна.

Из Светът на духа, на душата, на ума и на сърцето, 6а НБ, 10.I.1937 г.

Бих добавила - доброто седи в хармонията, злото в дисхармонията.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Да даваш и да взимаш... Давам от сърце и не очаквам нищо, колкото ми е възможно. Но за вземането винаги имам едно на ум. Усещането, че ми дават, защото искат нещо, защото ме купуват за нещо, защото очакват е ужасно.....

Как се справяте с това?

Понякога дори ти намекват, че си длъжен, защото направих нещо за теб..... Ужасно е....

А обичам да правя макар и малки подаръчета, жестове да виждам хората щастливи, но сякаш става все по-трудно-или съм глупава в очите на хората, или и те си мислят-какво иска тази!?...

Може би просто трябва да се освободим от страха си и от това, какво си мислят другите?.... :feel happy:

И тогава аз правя паралел между двата свята. Понякога ме питат къде е онзи свят. Казвам: Хващат те разбойници, връзват те с въже и те обират – това е този свят. Дохождат после твоите приятели, развързват те, освобождават те, връщат ти парите – това е онзи свят. Следователно онзи свят, това са онези наши приятели, които ни освобождават. Онзи свят са приятелите ни, които ни носят свобода. Те носят свобода на хората. Този свят е свят на ограничения, а онзи свят – свят на свобода. Докато живеете на Земята, в този свят, вие ще претърпите хиляди промени: косите ви ще побелеят, зъбите ви ще окапят, ще остареете, ще се прегърбите и в края на краищата ще умрете. В онзи свят като влезете, там ще намерите вашите приятели, които ще ви освободят от всички ограничения.

Кой е първият приятел, когото познавате? Първият приятел, когото познавате, това е вашият дух. Вторият ваш приятел, когото познавате, това е вашият ум. Третият ваш приятел, когото познавате, това е вашата душа. И четвъртият ваш приятел, когото познавате, е вашето сърце.

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Страхотно е, че публикувате беседа за деня. Така си имам подходящо четиви в началото на всеки ден. :feel happy:

След грехопадането един мъдър цар извикал всички животни при себе си да им даде известни наставления как да живеят, за да не грешат, да не спрат своята еволюция и да не се лишат от възможността да развиват своя език. Събрали се всички животни. Конят, със своята порода, и магарето тръгнали заедно. По пътя конят казал на магарето: „Слушай, ти имаш една слабост. Гледай да не проявиш тази слабост пред царя, че да ме засрамиш. Като останеш насаме, можеш да я проявиш, но пред царя пази се да не се изложиш, да не изложиш и целия наш род.“ – „Бъди спокоен, аз си зная работата.“ Като стигнало пред царя, магарето отворило устата си и започнало с всичка сила да реве. Царят се усмихнал и казал: „Ти ще бъдеш добър образец за всички ония, които ще проповядват новите учения в света.“ Конят дошъл после при магарето и му казал: „Какво направи? Нали ти казах да не проявяваш своята слабост.“ – „Че ако аз на царя, на такъв умен човек, не покажа изкуството си, да го оцени, на тебе ли ще го покажа? Ти си кон, нищо не разбираш от това изкуство.“ :3d_146:
Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Мисъл на деня - 16 Януари 2008 г.

Доброто не седи в даването и злото не е във взимането. Доброто седи в правилната обмяна. И злото седи в неправилната обмяна.

Из Светът на духа, на душата, на ума и на сърцето, 6а НБ, 10.I.1937 г.

Правилния обмен и неправилния обмен са едни много странни и непривични противоположности. Те са си противоположности, но не са в единство и не са в борба. Един правилен обмен може да бъде в основата на цял един свят. Един неправилен обмен- в основата на друг. Възможно ли е взаимодействие между тези светове? Има ли такова? Как изглежда? Какви са последствията от него? В кой от тези светове е човешкото същество?Не конкретно аз с моите много добри намерения, а човешкото същество като цяло? Как да възстановим правилния обмен? Между човечеството и света?

Вие още не сте се научили съзнателно да давате. Как се учат хората да дават? Само чрез голямо насилие природата учи хората да дават. Казвате, че свободно трябва да давате. В природата няма никаква свобода. Ако мислите, че в природата има свобода, вие се лъжете. В природата има такъв гнет, такова насилие, каквото вие даже не сте сънували. Често съм наблюдавал как някой поет седне всред зелената, росна трева, и започва да пише своите стихове. Той се възхищава от тревата, от росата, от мушиците и растенията около себе си, а не вижда това голямо насилие, което съществува на всяка крачка около него. Той не вижда как насекомите се изтребват едни други. Той не вижда как паразитни растения живеят на гърба и на труда на други. Всичко това минава и заминава покрай него, той не го вижда, а възпява това, което почти не съществува. Той пише: „Хубав е този свят. Божествен е светът.“

Наистина, съществува един Божествен свят, но той не е тук.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисъл на деня - 16 Януари 2008 г.

Доброто не седи в даването и злото не е във взимането. Доброто седи в правилната обмяна. И злото седи в неправилната обмяна.

Из Светът на духа, на душата, на ума и на сърцето, 6а НБ, 10.I.1937 г.

Бих добавила - доброто седи в хармонията, злото в дисхармонията.

:feel happy:

:thumbsup2:

Точно така. Правилната обмяна е тази, след която и ние, и тези с които си взаимодействаме получаваме тласък за развитие. Т.е. целта е установяване на равновесие и хармония на по-високо равнище. Крайностите са еднакво вредни - както прекаленото отдаване на енергия, която не можем да възстановим, така и получаването на енергия, която не ни е необходима. Това, което е целесъобразно е включването в обръщение на енергия с високо качество, носителка на Любовта, Доброто и Светлината, която да обедини двата полюса (отдаващия и приемащия) в единно цяло. Когато в процеса на приемане и отдаване присъстват Разума и Любовта, такъв процес обединява.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...