Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Определяне на сигнификатора


Lora

Recommended Posts

Здравейте, аз съм нова тук и съм ви много благодарна за споделената информация в тези форуми. От няколко седмици изчитам всичко, което открия за таро, и правя първи стъпки в гадаенето. А ето и въпроса ми - тъй като в началото ми се струва нормално човек да гадае повече на себе си - докато научи картите и свикне с подредбите и се сблъсквам със следното: как е най-добре да определя сигнификатора - т.е картата си. С нумерология стигам до Императрицата и при гадаене цепя с лявата ръка, с именно тази карта. По този начин обаче се лишавам от нейната символика в гадаенето. Как да постъпя? Когато започна да гледам и на други хора - дали пак да не се доверя на нумерологията, струва ми се по-сигурна от Дворцовите карти.

Благодаря за съвети, ще досаждам пак :D

Линк към коментар
Share on other sites

А ето и въпроса ми - тъй като в началото ми се струва нормално човек да гадае повече на себе си - докато научи картите и свикне с подредбите и се сблъсквам със следното: как е най-добре да определя сигнификатора - т.е картата си. С нумерология стигам до Императрицата и при гадаене цепя с лявата ръка, с именно тази карта. По този начин обаче се лишавам от нейната символика в гадаенето. Как да постъпя? Когато започна да гледам и на други хора - дали пак да не се доверя на нумерологията, струва ми се по-сигурна от Дворцовите карти.

На каква подредба си гледаш първо и второ - не винаги е необходим сигнификатор. Картите достатъчно добре знаят за кого се отнася питането:-)))

Няколко пъти е ставало дума за редуцирането на числата от датата, месеца и годината. Има и изключения, разбира се.

Императрицата не е незаменима карта в таро, въпреки, че съществува, тя е заменяема със съчетания. Например: Кралица пентакли в съчетание с Асо пентакли или Луната с 2 чаши + 8 пентакли могат спокойно да заместят Императрицата, но само при много добро познаване на картите и техните значения в съчетание с други. По-добре да използваш нея (Императрицата) за сигнификатор, отколкото 12 - Обесеният.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

В една от първите книги, които ми попаднаха за таро пишеше, че ако изпитваш трудност при определяне на сигнификатора, може да ползваш Глупакът- един вид търсещ и прегръщащ това, което е неговата съдба, този които се намира на стартовата линия. Аз започнах именно Глупака да излозвам като сигнификатор, но напоследък ми се иска да използвам нещо, което да повече мен самата. Редуцирана дата ми на раждане дава - Магът. Не знам дали е добра карта за сигнификатор? Ако трябва да се оприлича на някоя от Кралиците, ми се струва, че заради прекалената ми емоционалност съм такава Чаши, друг път се виждам в такава Жезли, а на повечето подредби, в които има карта, показваща "твоята личност" ми се пада Кралица на Мечове. Наясно съм, че е нормално в определен период да отговарям на една, а в друг на друга, но все пак ми се иска да си имам една от 78 карти, която да си е винаги мен...

Линк към коментар
Share on other sites

Определяне на сигнификатора е занимание за съвсем начинаещи.

Всъщност, той не играе никаква съществена роля в картите Таро.

И какво значи сигнификатор, всъщност? Какво индикира той и какво определя? Какво общо има рождената дата или нещо подобно с Таро?

Хора, които не умеят да тълкуват 2 карти в съчетание, искат да тълкуват и подредби, които изискват взаимозаменяемост.

Как ще се замести Магът или Страшният съд, ако те са сигнификатори? Как ще се замести тяхната липса в колодата?

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Остави таро само да определи сигнификатора. Ние самите рядко можем да се познаем в подредба от три карти ако първата е дворцова, както и третата, та какво остава да определяме сигнификатор. Остави на Таро! Интересно е!

Линк към коментар
Share on other sites

Освен всичко останало, ние променяме ролята си във всяка ситуация - ако в работата си Кралица меча, в любовта може да си Кралица жезли, но невинаги можеш да определиш себе си точно. А и както казва Мона - някои карти не са взаимозаменяеми и тяхната липса е същсетвена. Така наречения сигнификатор е напълно излишен.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Здравейте! Попадна ми книгата КАК ДА НАДНИКНЕМ В БЪДЕЩЕТО С ГАДАТЕЛСКИТЕ КАРТИ ТАРО (Карти Таро - колодите на А. Кроули и А. Е. Уейт), в която прочетох за Личната таро карта на човек. Въпросът ми е използвате ли я и кога, ако да?

Линк към коментар
Share on other sites

Какво представлява тази лична карта? Как я избираш?

Тази карта се изчислява от датата на раждане. Например 01.01.1960 - 1+1+1+9+6=18=9 - Силата.

".........Преди да се спрем на конструкцията на Келтския кръст, трябва да изясним въпроса за т. нар. “сигнификатор”.

Сигнификаторът е всъщност първата карта, която заедно с втората насочва към принципната ситуация. Тази карта изразява същността на проблематиката, която ще анализираме.

Някои гадатели прибягват към традиционния начин за определяне на картата-сигнификатор. Те изхождат от предпоставката, че чашите символизират хора с по-бледа кожа и кестенява коса; жезлите отговарят на руси и червенокоси люде със сини очи; мечовете символизират брюнети със сиви, кафяви или сини очи; монетите – чернокоси, мургави хора.

При това положение картата-сигнификатор се избира по един доста примитивен начин. Ако вашият клиент е на възраст и има руса коса и сини очи, сигнификаторът ще бъде съответно царят на жезлите. Ако лицето е от женски пол и е с черна коса, за сигнификатор трябва да бъде избрана царицата на монетите.

Напоследък тази ключова карта се определя с помощта на номерологията и на мен лично този метод ми се струва много по-надежден и професионален.

За целта трябва да знаете деня, месеца и годината на раждане на вашия клиент. Въз основа на тях лесно можете да изчислите индивидуалната му карта-сигнификатор............"

Линк към коментар
Share on other sites

Определяне на сигнификатора е занимание за съвсем начинаещи.

Всъщност, той не играе никаква съществена роля в картите Таро.

И какво значи сигнификатор, всъщност? Какво индикира той и какво определя? Какво общо има рождената дата или нещо подобно с Таро?

Хора, които не умеят да тълкуват 2 карти в съчетание, искат да тълкуват и подредби, които изискват взаимозаменяемост.

Как ще се замести Магът или Страшният съд, ако те са сигнификатори? Как ще се замести тяхната липса в колодата?

 

 

За да има повече мнения по темата, цитирам и това.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Да се върнем на темата за определяне на сигнификатора.

Честно казано, беше ми интересно да определям сигнификаторите единствено през първата седмица, откакто си бях купила колода Таро. Слава Богу, бързо разбрах, че това няма никаква практическо приложение при гледане с карти Таро и не носи конкретни послания нито за гледащия, нито за питащия.

 

Може би в ума на повечето тароведи, е по-лесно да има конкретен образ на човека, който пита, но реално, това няма отношение към картите. Архетипни съдържания, каквито са Големите Аркани (а само те се използват за сигнификатори) няма как да бъдат конкретни личности.

 

За характеристика, но не сигнификатор, може да се приеме конкретна дворцова карта, която с течение на времето, се е е установила като най-отговаряща на личностния профил на човека. Но и това се променя: две години може да бъдеш Кралица меча, но вследствие на нормалните промени, през които всеки трябва да минава, може да станеш Кралица пентакли. И т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря! Наистина май е излишно усложняване на нещата използването на сигнификатор. Може би като обща характеристика на човека, но и това ми се струва доста условно и подвеждащо. Попитах, защото в книгата доста е обяснено за ползата от него. Моето усещане, обаче, съвпада с твоето.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.
×
×
  • Добави...