Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Думите


Recommended Posts

Думите, думите.....При произнасянето на всяка дума аз се опитвам/упражнявам

да проявявам мисъл , чувство и действие, знаем че всяка произнесена дума, всяко извътшено движение... съдържат в себе си или (+) или (-) сили.

"Спомнете си старата приказка - как кралят нахокал съветника си, съветникът наругал шута, шутът се развикал на прислужницата, прислужницата се сопнала на лакея, а лакеят ритнал кучето.

Униженията са заразителни. Както и насърченията. Напишете тази стара история по нов начин и може да получите нещо такова: родителят насърчава детето, детето благодари на учителя, учителят излъчва доброта към класа, класът постига висок успех, а когато учениците от класа завършват, са добра препоръка за училището.

Какво общо има това с вас? Много, много общо.

Как можете да помогнете на себе си, като насърчавате другите?

Спомняте ли си тази стара мъдрост от неизвестен автор:

“Нехайна дума спор запалва;

жестоката живот съсипва;

от остра враг ще си спечелиш;

суровата дори убива;

а мила дума изравнява пътя;

приятна дума светлина разлива;

уместна дума тежко бреме снема;

с любяща благодатен дар поемаш.”

Спор с кого? Чий живот съсипва? Чий враг? Кого убива? Чий път изравнява? Светлина над кого разлива? Чие тежко бреме снема?

Кому дава благодатен дар?

На вас! На вас! На вас!

Думите, които избирате, за да влияете върху другите, се връщат обратно към вас. Може би хората са го разбрали интуитивно още преди хиляда години, в дните на “И Цзин”, но днес можем да го обясним и научно.

Това е проста обмяна на енергия. Каквото даваме, това и получаваме. Ако животът ни изразява нещо отрицателно в дума или деяние, Животът с главна буква дава нещо равно на това в замяна. "

Не ако спрат... Те няма да спрат, но какво би станало ако НАИСТИНА ги чувахме? Не с ограничените ни сетива, а ако ги усещахме...

Знаеш ли трите основни "свойства на "АКО"-то"?

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Повече от естествено е с думите да изразяваш мисли разбира се! Но другата им естествена характеристика е индивидуализираното от всеки човек значение... Това изкривява смисъла. Не този който говорещият придава, а този който слушащият приема... Това, е ясно до няма и къде. Или аз съм в заблуда...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Венци! Много малко са съществата/човеците , които с думите си изразяват мисли! Преобладава пресъздаване/описване на състояния, случки, спомени и т..н. с емоционална окраска,...мисленето - правото/причинно - следственото мислене е рядко срещан процес! Но това е друга тема! " Мисля, значи съществувам....????" - преобладава само съществуването, мисленето ...отсъства! Заслишай се и виж какво изразяваме най - често с думите си...чувства , предположения и т.н. Мисленето е друг процес - интелигентен разговор със Себе си! И понеже ти ме попита за квантовата физика в една друга тема, сега продължавам с квантовата психология- Клод Шенън/(Claide Shannon, the Mathematical Theory of Communication) през 1948г.доказва, че "шумът" влиза във всеки комуникационен канал, както и да е проектиран.В електрониката9(телефгони, радио,телевизия...)шумът приема формата на статично електричество, интерференция или преплетени жици..Това обяснява защо докато говориш потел.,гледаш ТВ можеш да чуеш разни други неша.В писаното слово шумът е като правописни/технически грешки, в разговорите може да се случи като разсейване, фонови шумове, затруднения в речта, акцент или друга честота/степен на "чуваемост'' - семантичен шум се регистрира в почти всяка комуникационна система....Словото - Думите са си дадени/сътворени/те са средство - за да ни помогнат в общуването и т.н. , те са енергия , ние сме тези , от които зависят нещата...да не стигаме до комуникационно задръстване..и "мъглявини" в изказа - добре е че не сме съвършени...значи няма да ни е скучно, имаме какво да правим - ние сме незавършени картини ...и са това приемам нещата такива , каквито са ...! Имаме един паразитен изказ "ти разбрали ме / разбра ли ме 'не можеш да ме разбереш...."....заслушай се и ще се учудиш колко често го изричаме...Истината за мен е малко по друга...Не, ти разбра ли ме ?, ...а "Бях ли достатъчно ясна!?"...И никак не си заблуден!

Верен+ Истинен+Чист+Благ всякога бъди! Верен в Любовта, Истинен в Мъдростта, Чист в Истината и Благ в Правдата!

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Думите.......

Какво са думите?

Може би един от инструментите за живеене на този живот.

Но..........

Има ОГРОМНА маса от хора,които просто не знаят как да си служат с тях.Според мен всяка дума,сама по себе си е код,който води до нещо си.

А защо хората не знаят как да си служат с думите?От мързел,от невежество,от що ли???

Истината е,4е малко КНИГИ 4ете нашего брата,българина

А в книгите пише вси4ко.И за доброто,и за лошото :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Нашите езици са творение на самият човек, не са ни даденост. Точно това ги прави крайно несъвършенни. Вместо думите да бъдат резултат на мисълта - при нас се получава обратното. Общо взето те са параван около нас - недопускащ разпростирането на погледа. Това поне е моето мнение.

Няма съвършени неща ! Защо толкова много думи за думите , който иска да го разберат правилно ще говори дотогава докато бъде разбран.Относително е.

...."това за при нас се получава обратното"...нещо не го разбирам..мисълта е резултат на думите ли ? Колкото повече думи - повече мъгла. Поздрав!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Много сте умнички бе :) И аз си мисля тез работи. И за сега съм стигнал до там, че думите са необходими сега само за да "отвъзпитаме" "възрастните". А когато няма "възрастни" наоколо, може да си играем без думи. И още нещо - "дете" е също дума! Защо да се делиме на "деца" и "големи". По скоро това са новите хора :) Наистина от тях трябва да се учим.

Надявам се да не ви досаждам с неща, които вече сте писали.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

babieshugging.jpg

Борбата с думите продължава :) Тя е свързана с движение - вижте "децата" - при тях няма спиране, непрекъснато с нещо си играят, непрекъснато мърдат :)

Линк към коментар
Share on other sites

По скоро това са новите хора  Наистина от тях трябва да се учим.

Поздравления! Напълно съм съгласна с последното!

Сега, обаче да напомня - децата за разлика от възрастните разполагат с даден от природата (Бог) механизъм за овладяване на езика като средство за общуване, социализация и интелектуално развитие. Ние - чуждоезиковите педагози и преподаватели можем само да му се подчиняваме и използваме, а при възрастните да се опитваме да го "събудим" поне отчасти.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:smarty: Някой да е разсъждавал по въпроса ...коя е първата дума .... :):1eye: Някакви идеи има ли :sleeping::thumbsup1:

:feel happy: Любов Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Някой да е разсъждавал по въпроса ...коя е първата дума ....  Някакви идеи има ли 
Аз съм разсъждавал, но забравих до какво бях стигнал.

Хе Хе....Петьо :thumbsup2: колко много си супер... :)

Аз се чудя ....защо било то....а то е за да се поразмислиш отново...и да направим работна групичка :thumbsup2: по "идентифицирането" на първата дума.... много важно било :huh::rolleyes:

Така, че радвам се че поне си мислил :sleeping: то и аз да си призная не съм силно наясно, та затова питам...понеже на много места в беседите особено в МОКа , Учителя все възлага да се търси...ПЪРВАТА ДУМА ...та и аз сутринта като се събудих... :thumbsup1: се сетих да се разтърся...

:feel happy: Любов Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

"колко много си супер... "

Ето повдигнахме жената!

А Той нали говори и че и животинките си говорят?!

В началото бе словото

http://free.data.bg/ananda/Beinsa%20Duno/0...0the%20Word.mp3

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравей и благодаря... и за песента и за повдигането! :v:

Относно ...ДУМИТЕ/ стиховете от Евангелието в песента..."В началото бе Словото"..... :thumbsup2:

Те изразяват примерно няколко неща :

1.В първите два - имаме - действие на Духа - РАЗШИРЕНИЕ

2.После - действие на Ума

3.После - действие на Сърцето и накрая...

4.Света на много гъъъстата и задръъъстена Материя...дето никак не може да "обземе" Виделината дето винаги си е била и ще бъде на Земята!

:v: Словесен поздрав от мен - виж в братската библиотеката на "Пъ"! :smarty: Приятно четене! :thumbsup2:

:feel happy: Любов + Светлина+Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ние не се нуждаем от придобитото знание, от придобитото знание всички страдаме. Има едно знание, с което човек се ражда, то е полезното знание, то е наречено в Писанието: „Всички ще бъдат научени от Господа“. Когато хората бъдат научени, значи родени от туй знание в света няма да има тия спорове.

http://www.beinsadouno.info/books/1944-03-...4-12-17-10.html

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, много съм мислил за думите, и опити съм си правил...и доста изводи са произтекли от резултатите...

Думите представляват както цялостна енергийна вибрация, така и енергийно-вибрационен ред...така че, при думи с една и съща вибрационна стойност, дори с еднакъв брой и едни и същи букви, вибрацията като цяло и вибрационния ред са различни...

Подходящ пример е английските думички LIVE и EVIL

Те, освен че представляват името на един аблбум на Блек Сабат, дават повод да размислим върху това, което представляват думите като цялостна вибрация, и като енерго-вибрационен ред.....

Ето, една английска думичка написана отзад напред, и отпред назад...означава коренно различни неща, и наистина, вибрациите на двете думи са различни, въбреки еднаквите букви и по брой, и по взаимоотношения вътре в самата дума..

Струва си да помислим за това, нали? :):):)

Когато използваме думите, ние трябва да знаем как се отнасят една спрямо друга, композираното изречение каква степен на хармоничност има, и какъв е енерго-вибрационния ред на изречението, мисълта....защото се получава така, че при неумение или незнание как да се построи хармонично изречение, може да получим мисъл, съдържаща изцяло позитивни думи, чийто смисъл е също позитивен, да вибрира нехармонично и вместо да зарежда положително и да хармонизира, да води до неблагоприятни влияния при изказване, прочитане и т.н....

Обърнете внимание на лекциите и беседите на Учителя- за предпочитане е да бъдат в "стар стил", но и в нов може да се установи една закономерност- те са хармонични, пропорционални, в тях няма нищо излишно, няма и недостиг, не успиват при четене, а модулират психическото състояние на четящия (вероятно и на слушалите лекциите, самия глас на Учителя със всички негови специфични характеристики, и в съответното психо-емоционално сътояние на Учителя като лектор), като го правят по-възприемчиво на определени места, създават му напрежение и смут в други места, създават нужда от търсене и проучване, на трети места...и изобщо, началото, средата и края, са преходи, които без да изморяват, изтощават или отегчават, създават едно положително настроение, което е нужно за възприемащия подобна материя, пораждат връзка между Учител и ученик, която дори и днес е съвсем реална и актуална, и без такава връзка е невъзможно истинско проникване в дълбочина, и разбиране на Словото на Учителя. Опитвал съм да разгранича и цветовите нюанси в беседите и лекциите, и донякъде съм успял да забележа същите особености- хармонизиране на състоянието на възприемащия в различните части от лекцията и беседата, в зависимост от естеството на нейното съдържание...

Много може да се сподели за думите, за тяхното въздействие, за тяхната модулация и промяната на енергийната им стойност чрез изговаряне с определена височина и интонация....това е изкуство, което за съжаление в повечето случаи не разбираме, не оценяваме и не прилагаме.- Има интуитивни хора, които без да знаят същността, успяват да изведат хармонични мисли, било чрез обикновен диалог, било в някакво писмено изложение- тук жанрът е без значение, навсякъде съм срещал подобни интуитивни хармонични "находки"...

Ще бъде интересно, ако споделите и вие, какви наблюдения имате, какво знаете, какво мислите, защото общуването е може би най-важното нещо в живота на човека, до последния си дъх той общува, а в общуването се изнасят емоции, чувства и т.н., думите са "облеклото" на нашите мисли, а навсякъде красотата е ценена, и влиянието й е здравословно... :):):)

Линк към коментар
Share on other sites

Попаднах на въпроса за първата дума и се замислих. Имам дете и то като беше бебе първите звуци бяха "Ау"," Агу" и т.н. Значи може би първата дума е "А", което е и първата буква, с което почва и "Аум" - първичния звук.........

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Интересна тема. Преди известно време открих, че думите могат да се ваят, да се дялкат, в тях има скрити форми. И ето какво "изваях", докато си търсих подходящите думи: "Думи, толкова много!

Отвсякъде!

Толкова тясно!"

Изпадналото от първоначалния свят същество се дави и оплита в многобройните думи. А ако е на Пътя, там думите като такива, каквито ги познаваме сега, едва ли ще ги има. Иначе щеше ли да каже Лао Дзъ: "Дао, което може да се назове, не е Дао."? Щеше да го назове...

Линк към коментар
Share on other sites

А защо ми се струва,че правите нещата по-сложни от колкото са всъщност....

Да,съгласна съм че е добре да се расъждава.Но основното е,че дори при използването на думите трябва да има ред.Иначе настъпва хаос.А който не си е научил урока,ми да почва да го учи :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Понятийна мисъл от импулс се заражда,

отвъд проста сетивност изплува - Спасение,

но само още въпроси поражда!

От празна дума ли ще има удовлетворение?!

И ако тя е наистина понятийна мисъл

предимно е звук и без съдържание,

но може ли самичка празната дума

от чувство на липса да вика страдание?!

Не ще тя да може и значи е още,

освен този прост електроимпулс

- от мозъка разобличава сърцето,

че не е само с физически пулс!

А той не е условие необходимо

и достатъчно, че живот притежавам,

но уж празната мисъл показа незримо,

че Живота приемам и Живот ще предавам!

А човеците могат ли живот да садят

- за такъв фундамент кой е готов?!

Но от понятия и думи - и във, и отвъд:

на Живота семето е зрънце Любов!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Уви, не мога словото си тъй да подредя-

като поезия да е, но не съвсем

да казва нещо, но да е и повече,

в съгласие със Венци, ама и не съвсем...

На помощ викам Михаил Найми

и приказния му герой Мирдад.

Той негов е, ала и не е съвсем!

Така за думите да чуем :

"И ще се радвам думите ми здрави и надеждни стъпала да станат, та всички думи за вас да са здрави стъпала на стълбата, която до Разбирането да ви води. И ако искате да познаете висотите, широтите, дълбините, дръжте здраво това, което е повече от думите и разума."

Линк към коментар
Share on other sites

ЗДРАВЕЙ ТЕ!

Думите са особен вид ръце, каквито думи използвам, такива ръце улавят съзнанието ми.

Всяка дума си има егрегор и независимо, дали се използва в типи4ния си смисъл, като метафора или по някакъв друг на4ин, Думата носи своя енергийния заряд. Но все пак Думата има сила, когато се използва в изна4алния си смисъл и с искрено, 4увство, без съмнение и лавиране.Когато думата е едно със словото.

Линк към коментар
Share on other sites

Думите слагат бариери, определено. но има хиляди да начини да изразим това, за което не ни достигат думи - безсловесните изразни средства ни помагат, стига да знаем азбуката им. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Който може, на който му е дадено да ги вае думите, вае ги! На който му е взето отгоре дар словото, колкото и да се пъне, не става. Може човек да има добър ум, знания, но да му е отнето дар словото! ...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...