Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво е да си просветлен?


Иво

Recommended Posts

Добре. При мен идва бавно, мъчително бавно, на приливи и отливи.

Най-напред започна с интуицията. Все по-често знаех за дадено събитие малко преди да се случи. Знаех, ако направя нещо, какви ще са последиците. В началото не се доверявах на това усещане, но постепенно свикнах.

След това се появи миризмата. Започнаха всички да ми миришат, дори и хора, които знам че са чисти. Постепенно разбрах, че под формата на миризма мозъкът ми познава информация от някакво друго сетиво. Определени хора миришат много по-зле от другите - например жени тип"чалга", бизнесмени /не всички де/, хора тип"мутри" и т.н.

После очите - на духовните хора започнах да виждам очите дълбоки-дълбоки, и от вътре сякаш ме гледа Другия. Започнах по очите да разбирам кой колко е напреднал по Христовия път. Сега вече никой не може да ме заблуди докъде е "с материала".

Следва, как да го нарека, "светкавичната оценка".С един мимолетен поглед, без да се замислям изобщо и без да обръщам на това внимание, се появява "резюме" на определен човек. В момента дори не го забелязвам, но ако ми потрябва, изплува в съзнанието ми. Безпогрешно е. Ако се опитам да го направя волево, нищо не става. Само "случайно" действа.

Спокойствието. Особено в критични ситуации. Почти забравих какво е да ти се свие в гърдите. Дори при внезапен гърмеж или изкочил отпред автомобил.

Въздействие върху предмети и хора ....опосредствено. На границата на възможното самовнушение първоначално. Например - режа дърва /аз живея на село/ и в един момент се усещам, че не се пазя физически от търкалящите се към мен нарязани дърва, а някак си , не точно волево, но с някакво подсъзнателно съсредоточаване и неосъзнато усилие ги спирам, преди да ме ударят по краката...е, спирам, стана доста мистично, а не исках :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Добре. При мен идва бавно, мъчително бавно, на приливи и отливи.

Най-напред започна с интуицията. Все по-често знаех за дадено събитие малко преди да се случи. Знаех, ако направя нещо, какви ще са последиците. В началото не се доверявах на това усещане, но постепенно свикнах.

След това се появи миризмата. Започнаха всички да ми миришат, дори и хора, които знам че са чисти. Постепенно разбрах, че под формата на миризма мозъкът ми познава информация от някакво друго сетиво. Определени хора миришат много по-зле от другите - например жени тип"чалга", бизнесмени /не всички де/, хора тип"мутри" и т.н.

После очите - на духовните хора започнах да виждам очите дълбоки-дълбоки, и от вътре сякаш ме гледа Другия. Започнах по очите да разбирам кой колко е напреднал по Христовия път. Сега вече никой не може да ме заблуди докъде е "с материала".

Следва, как да го нарека, "светкавичната оценка".С един мимолетен поглед, без да се замислям изобщо и без да обръщам на това внимание, се появява "резюме" на определен човек. В момента дори не го забелязвам, но ако ми потрябва, изплува в съзнанието ми. Безпогрешно е. Ако се опитам да го направя волево, нищо не става. Само "случайно" действа.

Спокойствието. Особено в критични ситуации. Почти забравих какво е да ти се свие в гърдите. Дори при внезапен гърмеж или изкочил отпред автомобил.

Въздействие върху предмети и хора ....опосредствено. На границата на възможното самовнушение първоначално. Например - режа дърва /аз живея на село/ и в един момент се усещам, че не се пазя физически от търкалящите се към мен нарязани дърва, а някак си , не точно волево, но с някакво подсъзнателно съсредоточаване и неосъзнато усилие ги спирам, преди да ме ударят по краката...е, спирам, стана доста мистично, а не исках :whistling:

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Браво на valentinus :)! Хубаво е човек да има мистични преживяания и потвърждения.

Аз подхождам към темата малко или много поетично, лирично, с тиха горска стъпка... :dancing yes:

Редактирано от devasuri
Линк към коментар
Share on other sites

Браво на valentinus :)! Хубаво е човек да има мистични приживяания и потвърждения.

Аз подхождам към темата малко или много поетично, лирично, с тиха горска стъпка... :dancing yes:

Ами разкажи ни :)

Линк към коментар
Share on other sites

Мога да се опитам да обрисувам какво е за мен просветленото същество:

то е ведро, разумно, лъчезарно, проявява доброто, надарено е с мъдрост,

има меки и благи черти, излъчва радост и удволетворение, походката му е

грациозна и премерена, господар е на собственото си съзнание и менталност,

никога не е жертва на лошото настроение :), "на всичко се радва, за всичко

благодари".... Брей това ще да е някое дете :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Браво на valentinus :)! Хубаво е човек да има мистични приживяания и потвърждения.

Аз подхождам към темата малко или много поетично, лирично, с тиха горска стъпка... :dancing yes:

Ох, не се радвай толкова!

Всички тези неща те товарят допълнително, особено ако не си се научил да се изключваш. Аз например мога да не искам да знам, че този човек, който върви по улицата срещу мен има много сериозен проблем, обаче научавам (или по-точно е да кажа усещам или не, не - най-подхожда "разбирам"). Лично на мен ми се е случвало да се моля да нямам определено "мистично преживяване" както казваш ти и Слава Богу молбата ми бе чута. Сигурна съм, че и valentinus може да сподели и за други неща, които не са толкова приятни. Така описано всичко звучи интересно, а и то действително изглежда и е като едно малко чудо, но най-малкото те поставя пред една допълнителна отговорност.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма да е дете - и те са на настроения, капризничат, опитват се да командват, понякога са нечовешки жестоки...на Просветления НЯМА аналог - поне така мисля - в нашия тъжен, печален свят. За да стане Просветлен, някой тукашен, изтъкан от тъмнина и светлина човек трябва да се подложи на алхимичен процес и чрез сублимация да се извлече Златото на Духа от оловото на тази природа... :3d_015:

Линк към коментар
Share on other sites

Знам какво е одухотворен човек, но просветелен, малко се изгубва смисъла, понятията. Ако се има предвид в религиозен аспект, е ясно. Но ако не е? Общо взето просветлен е възможно да се асоциира и с "докоснат от Бога", човек с харизма и обаяние.

Линк към коментар
Share on other sites

Сложен въпрос, иска много писане. Съвсем кратко, и разбира се, неясно:

-Просветлен е изцяло от светлина, но истинската, от Абраксас, а не обикновената земна, Луциферическата.

-С родена в него вече безсмъртна душа, но в чисто физически план, не мистична алюзия някаква.

-Придвижил е подготовката си за живот в по-висша сфера на Универсума. Включително и с телесната си система.

-Сиреч, "да е в света, но не от този свят".

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest Христо6

Вярно ли е, че някой ден щели да ни пренасят с кораби на други планети и че по този план работили някои си Санат Кумара и Ел-Мория ? Наричам ги така, понеже наскоро се запознах като че ли с техните имена...За първия знам съвсем малко, пък за втория почти нищо ( май съм го срещал някъде като име ...). Съществували ли са тези хора, наистина ли са просветлени ? Вярно ли е, че Кумара е по - висшо от Христос ? За кришнарите Кришна е най - висш, за християните - Христос, оказа се че има хора за които този Кумар е най - висш. Бил планетарен логос. На мен лично би ми било изключително трудно да вярвам в същество, за което не е сигурно, че въобще е живяло някога на този свят...

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Общо взето освен в уикипедия (на англ.) и то не цялата статия (препоръчвам единствено първите три части от линка, който съм дал надолу), не намерих нищо заслужаващо доверие що се отнася до Санат Кумара. Блаватска и теософите след нея са писали малко по въпроса. Другото (изключвам древните санскритски текстове) е предимно заблуждаващо.

Нещата с Махатма М. са по-ясни, но и там повечето неща в нета не отговарят на истината. Почти сигурно е, че той е продиктувал Тайната Доктрина на Е. Блаватска, Агни Йога и продължението й на Е. Рьорих и Б. Аврамович, както и вероятно някои други кратки текстове чрез други автори. Може да се предположи, че е един от Кумарите.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

:)Христо, Великото Всемирно Бяло Братство е съставено от много същества /не зная по-точна дума/, които съставят йерархия. В тази йерархия влизат Буда, Мойсей, Христос и всички Велики Учители слизали на Земята.

За всеки период е отговарял някой от тях. Днес е Христос, Той е нашият водач. Той е начело на йерархията.

Човечеството си върви през различните периоди и развива при всяка раса различни сетива и качества. Днес някои човеци са отворили сърцето си за Любовта, Христос това ни донесе. И просветлението иде, когато имаме високо съзнание и Любов в сърцата... Т. е. завършен етап на развитие...

За Санат Кумара не зная точно, но щом е от Лемурийската епоха, то той е от началото. Все пак след лемурийците, идат атлантите...:feel happy:

логос

Шамбала

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6

Благодаря за отговора. :)

Все пак след лемурийците, идат атлантите...:feel happy:

логос

Това пък в какъв контекст го казваш ? :) Да не би да имаш предвид, че след Кумара ( ако е съществувал ...) са дошли още по - висши духове ли ? Знам че влизат различни велики духове. Ако приемем, че има повече от една Вселена, значи тези отговарят само за нашата Вселена ? Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

И аз съм чел, че периодично се извършва смяна на ръководителя на Йерархията. А точното място на различните посветени в тази Йерархия е тайна, която съм склонен да вярвам, че никой никога не е разкривал (освен пред приетите ученици на въпросните посветени, които пак според това, което самите те казват са единици).

Линк към коментар
Share on other sites

Едва ли причината е точно тази. Тяхното водачество е огромна саможертва, от която не получават лична изгода. Техните стремежи по нищо не приличат на човешките желания за власт основана на експлоатацията, материална обезпеченост, живот в лукс и др.

Линк към коментар
Share on other sites

А щастливи ли са ? :hypocrite:

Който веднъж е усетил онзи Божествен Мир и радост, то никога не би искал да го напусне... Ако това не им носи Щастие, едва ли биха тръгнали по този път. Там няма мрънкащи и недоволни...:feel happy: И даже това, което правят не е саможертва. Ние с ограничените умове мислим така. За тях е радост и приятно занимание. Абсолютна хармония.:yinyang::sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6

Да, би било гадно да си се измъкнал от кръга на страданията и пак да страдаш. Но все пак сигурно не всички възвишени същества се захващат да ни помагат, явно тези са най - самоотвержените. :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...