Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Църквата


Guest Fut

Recommended Posts

Няма ли богослови от братските среди, които да се включат в обсъждането на темата? :P:angel:

Шшшшш тихо да не чуе дявола :D

Него /дявола/ никога не можеш да го излъжеш, никога не остава скрито от него. Не може да се излъже, но може да се надиграе, защото всичко у дявола е построено върху лъжата, интригата, лицемерието. За да се надиграе трябва Истина, Чистота, Любов Божествена.

Няма ли богослови от братските среди, които да се включат в обсъждането на темата? :P:angel:
Няма лошо в това, даже е за предпочитане. Не съм богослов. И св.Йоан Богослов не е завършил Богословска Академия и няма книжен диплом за Висше богословско образование, но е бил наречен св.Йоан Богослов, нали !?

Когато чуя думата `Църква`, винаги се сещам за думите на Учителя: "На моите ученици поп не им пее!"

:)

Тук мисля, че е нужно някакво уточнение ....мъничко... много мъничко уточнение, какво разбирам по въпроса:

Поповете са свещеници по чина ааронов, Учениците на Учителя би следвало да са свещеници по чина мелхиседеков и като такива се предполага предполагаемо, че имат Силата дадена им даром от Учителя - Христос да освещават и сами там каквото трябва да освещават. Но и поповете също може да са свещеници по чина мелхиседеков. За себе си никога не изключвам различните варианти на комбиниране. До колкото знам св. Иван Рилски е бил монах и е бил в манастир, после става отшелник и успява чрез Молитва и Пост да изпроси от Бога и мелхиседековия чин на свещенство и събира заедно двете свещенства в едно. Бог решава на кого да даде каквото си иска. Абсолютно и безусловно право е на Бога на кого, какво и как да даде. Ако има някой несъгласен с разсъжденията ми - да си го каже!?

Мисля, че е редно и богословите да си кажат мнението по въпроса, защото Единението прави Силата. И точно Единението на християните е най-голямата Сила срещу дявола.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Няма ли богослови от братските среди, които да се включат в обсъждането на темата? :P:angel:

Ти нали си такъв. След толкова много учене в "Богословския" - сам виждаш, че проблеми с Църквата ние нямаме, а тя има с нас.

Друг е въпросът, че повечето приемат думите на Учителя като вид религия или някакво си езотерично християнство...Което е пълен абсурд, т.к. Той обяснява Космичните закони, просто използвайки познати християнски символи за повече яснота.

Та те сега не го разбират хората, а какво да говорим преди 100 години, когато са се интересували повече от това колко телета ще им роди кравата и точно в кой ден от Коледа да си заколят прасето.....

Линк към коментар
Share on other sites

Християнското учение е същото учение за Любовта, каквито са всички други учения, превърнати от последователите им в църкви.

Ученията обединяват всички хора - църквите слагат граници между нас и лепят етикети.

Ученията освобождават хората - църквите ги задължават и ограничават.

Все пак ако човекът намери добро, спокойствие, мир, радост в една църква, тя е за негово добро. Аз лично не можах да приема църковна принадлежност - прозвуча ми малко като "партиен билет". Но съвсем не отричам правото на други хора да се чувстват съпричастни към църквите си. Само да не се стигне до "който не е с нас, той е против нас" или "неверници - праведници" и от този род...

на въпроса на Латинчето: Учителя за Библията (Новия Завет) Много интересна подборка от беседите!

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

""Христос" подразбира човек, който е победил всички противоречия на Земята. Това не е един индивид, на Когото хората трябва да слугуват, но един индивид, който представлява идеала - как трябва да се живее. Както Той е победил, така и хората трябва да победят." (Учителя)
За Христос и християните

Ученията обединяват всички хора - църквите слагат граници между нас и лепят етикети.

Благодаря, Донче!

Признавам си, много се ядосах, като прочетох някои от по-горните мнения!

Затова и попитах: Учителя бил ли е Християнин?

Ами по какво в отношението си вие се различавате вие от такива "църкви", които отхвърлят инакомислещитехристияни, вървящи по своя си път?! Няма да ви цитирам!

Как наричате братята си по вяра, другите Християни?

Ако ви бият, вие няма да биете! Ако злословят, вие няма да злословите!

Ако ви отхвърлят, вие няма да отхвърляте!

Питам: Бялото Братство какво е?

Не влизат ли в него и тия църкви, и тия християни, и много други, тръгнали по Пътя на Светлината, на Любовта, на Мира, на Доброто? Не сме ли Едно!

Трябва да търсим Единството помежду си. Там, на Небето, ние сме Едно!

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

обиколил съм абсолютно много църкви и параклиси в България и изкам с ВАС честно да споделя НИКОГА ама НИКОГА в църква не съм се кръстил МОЯТА вяра как да го кажа е вътре в самият мене не е излагам на показ пред другите и наистина дълбоко ВЯРВАМ В ГОСПОД и то от много малък пала си винаги три свещички една за мен една за цялото ми семейство и една за ВСИЧКИ хора познати и непознати Та мисълта ми е ГРЕШЕН ЛИ СЪМ С ТОВА СИ ДЕЯНИЕ щото имам приятели се кръстят кат шевни машини по триисет пъти на един път палат един наръч свещи и по цял час в църквата стоят а дори една молитва не знаят 329521_fr.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Специално за Латинчето :)

Лично аз не съм против църквата, но против догмата. Не мога да кажа на никого как и в какво да вярва. Всеки според нуждата си. Едни в магии и вещерство, други в това, че попа ще им опрости греховете...

Нека не забравяме, че през годините църквата е свършила някаква работа, според съзнанието и нуждите тогава. Но днес и сега ми се струва глупаво да огранича Бога само в църквата. Още повече, че делата и думите на църкавните представители /е, не всички разбира се/ се разминават.

Т.е. вече е нужно всеки човек да о-съзнае, че всичко е прекрасно-Природата, там е Бог, в сърцата ни и там е Той, в небето, звездите, пак Той...

А това дали някой злослови, върши престъпление или други такива си е негова работа. Всеки пред Бога, вътрешния, съвестния дава отчет. Не сме идеални, всички грешим, но е важно да си поправим грешките, да ги о-съзнаем и да не ги повтаряме... Ето тава е новото-да, аз имам много ужасни черти и се старая да ги променям, да разбирам себе си, та да се свържа с Абсолютната Любов, да я проявя. Като разбера себе си, ще разбера и ближния си, защото и той като мен се лута, търси, спъва се, но има шанс, защото Бог е, който ни помага и ни обича, важното е ние да Го потърсим....

Всички сме под купола на Новата църква-небесната. /пак от Учителя/ Нищо, че вече реално се отделят различните нива съзнание-старозаветни, новозаветни, праведни и .. ученици.

А хората на бъдещата култура, които ще имат за девиз да правят добро от Любов в съботен ден, това са новите хора. И те имат на челото си особен знак, а под езика си имат особено камъче. Езикът, очите на тези хора са другояче устроени. Техният поглед е дълбок, в него няма никакво раздвояване. В очите им има само една мисъл, а тя е любов и безкористие. Празни думи са „любов“ и „безкористие“, нали? Разбирате ли какво нещо е безкористие, опитвали ли сте го поне един път в живота си? Опитали ли сте поне един път през живота си, какво нещо е любов?

Из Денят на доброто

Поста на Ян е интересен, струва си да се помисли. :)

П.П. Психотроник, поздрави за подписа :thumbsup1:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

:D

Интересно само как ми е убягнал поста на Ян? Благодаря, съгласна съм с всичко! Все още не разбирам разликата между двете свещенства, но има време. Понякога сме твърде ревностни защитници на нашето верую.

Не биваше да се ядосвам. Благодаря, че така кротко приехте моя изблик.

И все пак, трябва да извадим от душата си всеки укор!

Попът в църквата е посредник. Учителят е посредник. Повечето хора се нуждаем от някакво напътствие от по-напреднали от нас души. Според мене истинското растене е в личното общение с Бога и светлите духове. Мисля, че Учителят сега е един от тях. И няма значение към кое изповедание принадлежиш или дали се причисляваш изобщо към някое, важното е да имаш вяра и тя да е искрена, както сподели zlatnia56.

Църквите са свято място. Вярно е, че имат нужда от осъвременяване и разширяване. Аз например по време на православна служба нищо не разбирам. Просто не мога да различа повечето от думите. В протестантските среди се чувствам ограничена, макар Любовта да е и там. Имам нужда от повече свобода, от повече знание, каквито поне засега намирам в Учението на Бялото Братство.

И все пак, един човек и цял живот в пустиня да е живял, жива душа да не е срещал, може да има достъп до Знанието и Силата, които Бог дава.

Трудно ми е да пиша, чувствам се уморена. Оставям на вас и моля да ме извините, ако съм засегнала някого!

:feel happy:

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Лично искам да се извиня на Латина, ако по някакъв начин изказването ми е предизвикало в нея защитна реакция.

Често чувството ми за хумор е такова, че и аз самата не си говоря :D

Нямах зла умисъл да осъждам някого. Всички сме деца на Бога и няма значение пътят, който ни води към Него.

Благодаря за разбирането!

Линк към коментар
Share on other sites

...Всички сме деца на Бога и няма значение пътят, който ни води към Него.

Благодаря за разбирането!

:thumbsup:

Аз те разбрах, ако някой съм засегнала също моля за извинение. Е :1eye: чувството за хумор си е чувство за хумор ще се разберем и тук :hmmmmm: но този въпрос е достоен за цяла нова тема (освен ако такава вече не съществува/не помня/) :feel happy::).

Линк към коментар
Share on other sites

Хора, обичам ви!!! :feel happy:

До колкото знам св. Иван Рилски е бил монах и е бил в манастир, после става отшелник и успява чрез Молитва и Пост да изпроси от Бога и мелхиседековия чин на свещенство и събира заедно двете свещенства в едно. Бог решава на кого да даде каквото си иска. Абсолютно и безусловно право е на Бога на кого, какво и как да даде.

Не мога да се сдържа да споделя нещо тук с вас.

В православен храм влизам сравнително често и имам обичай да обикалям иконите, да разговарям с различните светци.

Свети Иван Рилски наистина е велик. Допринесъл е неимоверно много за България и българите, за нашата духовност. Духът му е силен и мощен. Пред него изпитвам огромен респект. До останалите икони мога да застана близо, но от него трябва да съм на отстояние поне два метра. Просто не издържам иначе, излъчването е твърде силно. Човек трябва да си знае мястото.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен така ми подейства св. Серафим от Руската Църква в София. Само един път съм ходила там, но така се почувствах. Съжалявам, че това което написах на Чебурашка т.е.( споделих и го в темата) е послужило за спънка, съжалявам наистина.

Линк към коментар
Share on other sites

Стига съжалява де, кой те съди?!

Ти си :angel: !

Да бе да, не съм :angel: . Просто знам един много хубав метод който не е евангелски, но който всеки който вярва със сърцето може да приложи. Това е. Поздрави!

п.п. Няма да го казвам за да не спъвам. :( Толкова естествено излезе от мен споделяйки го в онзи пост... Хубава вечер!skype-56.gif

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Специално за Латинчето :)

Лично аз не съм против църквата, но против догмата. Не мога да кажа на никого как и в какво да вярва. Всеки според нуждата си. Едни в магии и вещерство, други в това, че попа ще им опрости греховете...

Нека не забравяме, че през годините църквата е свършила някаква работа, според съзнанието и нуждите тогава. Но днес и сега ми се струва глупаво да огранича Бога само в църквата. Още повече, че делата и думите на църкавните представители /е, не всички разбира се/ се разминават.

Т.е. вече е нужно всеки човек да о-съзнае, че всичко е прекрасно-Природата, там е Бог, в сърцата ни и там е Той, в небето, звездите, пак Той...

А това дали някой злослови, върши престъпление или други такива си е негова работа. Всеки пред Бога, вътрешния, съвестния дава отчет. Не сме идеални, всички грешим, но е важно да си поправим грешките, да ги о-съзнаем и да не ги повтаряме... Ето тава е новото-да, аз имам много ужасни черти и се старая да ги променям, да разбирам себе си, та да се свържа с Абсолютната Любов, да я проявя. Като разбера себе си, ще разбера и ближния си, защото и той като мен се лута, търси, спъва се, но има шанс, защото Бог е, който ни помага и ни обича, важното е ние да Го потърсим....

Всички сме под купола на Новата църква-небесната. /пак от Учителя/ Нищо, че вече реално се отделят различните нива съзнание-старозаветни, новозаветни, праведни и .. ученици.

А хората на бъдещата култура, които ще имат за девиз да правят добро от Любов в съботен ден, това са новите хора. И те имат на челото си особен знак, а под езика си имат особено камъче. Езикът, очите на тези хора са другояче устроени. Техният поглед е дълбок, в него няма никакво раздвояване. В очите им има само една мисъл, а тя е любов и безкористие. Празни думи са „любов“ и „безкористие“, нали? Разбирате ли какво нещо е безкористие, опитвали ли сте го поне един път в живота си? Опитали ли сте поне един път през живота си, какво нещо е любов?

Из Денят на доброто

Поста на Ян е интересен, струва си да се помисли. :)

П.П. Психотроник, поздрави за подписа :thumbsup1:

МЪДРИ МИСЛИ но що и каква е тази новата църква небесната нали всички сме християни и църквата е една и БОГ е Един и ХРИСТОС е един КОЙТО ЗА МЕН лично е СИЛАТА SANANDA или по точно войнското име на Ийсус Христос па и не разбрах грях ли е в църква да НЕ се кръстиш и много моля нов съм азъ в тез среди и нека кавга заради мен да не става между ВАС за мойто невежество

Линк към коментар
Share on other sites

Вярата да е искрена и нелицемерна.

Не е нужно да се кръстиш, нито да палиш свещи, нито да влизаш в някакъв храм - Бог е навсякъде и в теб също.

Ако желаеш искрено и ти идва отвътре, може да правиш всичките тези и други неща.

Свободен си да обичаш Бога и да го изявяваш както намериш за добре.

Аз така мисля.

А за колоритния изказ на Златния ще споделя, че преди години имах един приятел, завършил гимназията само с една петица по физическо. Хич не обръщаше внимание на правописа, тотално беше скаран със запетайките и т.н. След това учи, работи, стана професор в чужбина... Това, правописът, беше твърде малка подробност за него. Важно е какво се казва.

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Не се притеснявай zlatnia56. Питай си, на каквото можем ще отговорим. И ние се учим, обменяме опит.

Под Нова църква, Учителя има предвид цялата Природа, небесните ни Братя-Ангели и други Светли същества, които ни помагат. Т. е. всеки човек директно, в сърцето си да се свързва с тях, а не чрез посредници. Дали се кръстиш или не, това си е твое вътрешно убеждение и потребност.

Като понатрупаш прочетен материал от беседите ще си отговориш на много въпроси и ще казваш на другите около теб, колко красота и доброта ни е оставил Учителя :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

""Христос" подразбира човек, който е победил всички противоречия на Земята. Това не е един индивид, на Когото хората трябва да слугуват, но един индивид, който представлява идеала - как трябва да се живее. Както Той е победил, така и хората трябва да победят." (Учителя)
За Христос и християните

Ученията обединяват всички хора - църквите слагат граници между нас и лепят етикети.

Благодаря, Донче!

Признавам си, много се ядосах, като прочетох някои от по-горните мнения!

Затова и попитах: Учителя бил ли е Християнин?

Ами по какво в отношението си вие се различавате вие от такива "църкви", които отхвърлят инакомислещитехристияни, вървящи по своя си път?! Няма да ви цитирам!

Как наричате братята си по вяра, другите Християни?

Ако ви бият, вие няма да биете! Ако злословят, вие няма да злословите!

Ако ви отхвърлят, вие няма да отхвърляте!

Питам: Бялото Братство какво е?

Не влизат ли в него и тия църкви, и тия християни, и много други, тръгнали по Пътя на Светлината, на Любовта, на Мира, на Доброто? Не сме ли Едно!

Трябва да търсим Единството помежду си. Там, на Небето, ние сме Едно!

Пояснения за latina:

Бяло Братство - Космическа, Всемирна Общност, Йерархия от високо напреднали Разумни Същества, които са завършили своята еволюция и управляват Вселената според принципите на Любовта и Доброто;

Общество "Бяло братство" - изповедание в България;

Петър Дънов - медиатор;

Учителят - Господ, Космическият Христос, Адам Кадмон;

И(и)сус Назарянина (Йешуа ха-Нацори) - медиатор, историческият И(и)сус;

Учителят-Петър Дънов - съкращение от: ГОСПОД УЧИТЕЛЯТ, проявил се чрез душата на ПЕТЪР ДЪНОВ;

"Тук няма никакъв Дънов, а Аз, Господ, който се проявявам чрез неговата душа!"

14.08.1906 г., Варна, Годишна среща на Веригата

“Една воля съществува – Божията Воля. Един Господ – Бог на Любовта. Никакъв Дънов!”

“Новият човек”, неделни беседи, 1921 г., София, стр.21

“...учение на г-н Дънов няма.”

“Петимата братя”, неделни беседи, 1923-38 г., стр.75

“Аз съм вселен. Вселяването е станало на 7 март 1897 г (стар стил). Това вселяване е станало на няколко етапа.”

Петър Дънов, “Българската душа”, Издателство “Астрала”, София, 2000 г., стр.315 .

Бялото Братство е идея, а не организация. Следователно ние говорим от името на една свещена идея. Нея защищаваме, за нея живеем и за нея се борим. И нея искаме да претворим в живота си.”

...

Бялото Братство не е нещо видимо, то не е секта, не е църква, то е нещо живо извън тези покварени условия, в които живеят хората.”

Петър Дънов, “Българската душа”, Издателство “Астрала”, София, 2000 г., стр.195

“Бялото Братство съществува от незапомнени времена. То съществува, откак Вселената съществува. Бялото Братство е взело участие още при създаването на света, на целия космос. Всеки член от това Братство е проява на Бога.”

"Съпротивление, напор и стремеж”, Лекция от Учителя, държана на 30 март 1927 г. София.

„Ние сме ученици на Всемирното Бяло Братство, на което Христос е глава“.

“Вяра и съмнение”, 30-та школна лекция на Общия окултен клас (II г.), 17.06.1923 г., София

“Школата, в която сте поставени, е християнска, мистическа, философско-научна школа. Християнска – това означава да можем да приложим Закона за другите; окултна – да можем да го приложим за наша полза, а научна – това е опитната страна, експерименталният метод.”

Петър Дънов, “Българската душа”, Издателство “Астрала”, София, 2000 г., стр.290

Линк към коментар
Share on other sites

От това, което прочетох, Бялото Братство е нещо отделно от нас. Ние сме твърде малки и недостойни даже и за ученици.

Изведнъж се изгубих, не принадлежа никъде. А ми се искаше да принадлежа към оная общност от души, които се стремят към Бога, към Любовта, към Доброто, към Истината. Тази общност аз наричах за себе си "Бяло Братство".

Ако това, което казваш, е Бяло Братство, ние къде сме?

Линк към коментар
Share on other sites

:) Латинче, сладурче, точно нашият стремеж, правенето на Добро и търсенето на Любовта като проява са методи, за да се докоснем до Бялото Братство. И е така, то не е организация, то е нещо невидимо за петте сетива. Но всеки човек има мигове, когато усеща присъствието на Белите ни братя. Като полъх, като утеха, като нежно докосване от дете. Или вдъхновение...

Светлинка и топлинка. Учителя ни е оставил наследство, за да се учим и стремим към Бялото Братство. А ние, тук на Земята се опитваме поне за ученици да ни приемат... :smarty::feel happy:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

От това, което прочетох, Бялото Братство е нещо отделно от нас. Ние сме твърде малки и недостойни даже и за ученици.

Изведнъж се изгубих, не принадлежа никъде. А ми се искаше да принадлежа към оная общност от души, които се стремят към Бога, към Любовта, към Доброто, към Истината. Тази общност аз наричах за себе си "Бяло Братство".

Ако това, което казваш, е Бяло Братство, ние къде сме?

„Ние сме ученици на Всемирното Бяло Братство...“.

“Вяра и съмнение”, 30-та школна лекция на Общия окултен клас (II г.), 17.06.1923 г., София

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...