Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ритъма се преодолява чрез закона за поляризацията


Дрона

Recommended Posts

едно е сигурно - умът действа чрез двойки противоположности... и дроби всичко на части за да може да ги смели и да изведе извод, който няма нищо общо с изходния материал :))))

Ето - имало "Голям взрив"... отначало всичко било единно и се диференцирало; при това освен че почнало да се дроби не се унищожили взаимно двойките противоположности заради съвсем леко ляво изместване 9 тука да кажат физиците - аз не му разбирам); т.е. всичко проявено е плод на тези 2 първоначални фактора - стремежа към диференциация и нарушението в симетрията.

***

Какво се случило тук на Земята?

възникнали едноклетъчни, които се делели на 2 идентични половини ... И изведнъж им текнало да открията половото размножаване така, че освен да се делят просто количествено да 2 запонали да се делят още и по полов признак ... пак имаме дуалност - двойка противоположности - всяка носи потенциала на другата но в потиснат вид...

***

Следователно дуалността като принцип според мен не може да се припише само и единствено на ума.

:blink:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Дуалностите в света са "мотора" за движението на живота.

Но защо има противоречия?

Те съществуват само в ума. Този ум, който се е ограничил и отделил от Цялото.

Има начин да се "преодолеят"...;)

Линк към коментар
Share on other sites

Приятелки /ако ми позволите да ви нарека така :rolleyes: ,

аз съм до тук!

Всичко,което писах се отнася САМО до интелектуалните модели на света. B)

Когата попитали Буда,кои са началата на света,той отвърнал с мълчание. :hmmmmm: А ние си побъбрихме... :feel happy:

Желая ви успех! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

И на мен ми беше приятно да си поговорим по тая тема. :feel happy:

Но така разговорът ще приключи по средата.

Всъщност, вчера ми дойде наум друго сравнение за равновесната точка, от теорията на относителността. Там има един пример с два влака.

Когато стоим на перона и покрай нас минава влак с голяма скорост, ние усещаме движението му. Но ако се движим със същата скорост и посока като влака, ние ще бъдем в относителен покой.

Това е точката на равновесие в живота - когато се движим по течението на реката (Дао), без да се съпротивляваме или да прилагаме усилия.

Но нещо ни пречи, някакви окови ни дърпат и ни държат привързани към брега. Защо не можем да се отпуснем и да позволим на съществуванието да нахлуе в нас, а и ние в него? Защо не можем да живеем Тук и Сега, в настоящия момент?

Оковите ни са привързаностите на ума - към минали събития, неизживени спомени и емоции, несбъднати желания; или очаквания от бъдещето. И всичко това примесено със страх от загуба от всякакъв вид,...и загуба на себе си (ако се отпуснем). Защото ние сме привързани най-много към себе си.. :lol: - това са нашите представи за себе си като отделна личност с някакви характеристики, страхува ме се от загубата на този образ. Това е най-голямата ни привързаност,по-силна от страха от смъртта като физическо унищожение.

Но ако искаме да сме свободни и да плуваме с Дао, ще трябва да се откъснем от всичко това...

Не ми се иска последната дума да е моята и ако нещо по-късно се сетите по темата, можем да продължим. Пък и тя е отворена за всички.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Ваня, това за двата влака е просто великолепно като пример. :)

Според мен между това, което казах миналия път за точката на равновесие и това, което сега ще кажа няма противоречие, надявам се. :))

Ако разглеждаме хората като сбор от вибрации с определен интензитет. И всички заемат като електроните в атома определени стъпала. Погледнато от този ъгъл това, което казах преди за точката на равновесие е всъщност стабилно присъствие на дадено стъпало. И издигането на точката на равновесие е всъщност да започнем да вибрираме с по-висока честота.

Как става това?

Като практикува човек каквото му е на сърцето в един момент се получава един полет, едно отваряне и възможност а миг да огледнеш на нещата някак от друга позиция. После се въщаш на старото положение, но вече носиш един импулс да продължиш към нещо, което вече не ти се струва толкова недостижимо. КОгато стабилно се укрепиш на новото стъпало възприемаш атрибутите на това ниво - нагласи; степен на осъзнаване и т.н.

както и Ваня каза, има един общ природен ритъм.... И можем да се оприличим на сърфисти, които яхат вълната и тя ги носи напред без при това ние сами да прилагаме някакви допълнителни усилия. Но ако започваме на тежим на вълната - с тежките си мисли; с неприемлива за тази вълна емоционална нагласа; неадекватни представи.... започваме да изоставаме от вълната; падаме в дупката след нея и следващата ни захлупва - и възприемаме това като наказание.

Ако, обаче, сме твърде амбициозни възниква другата опасност - да изпреварим вълната и защото не сме достаъчно балансирани ще падне в дупката пред нея и тя ще ни захлупи.

Какво да направим ако попадне във въртопа между вълните - да спрем да се суетим ; да олекнем; и следващата вълна сама ще ни повдигне като коркова тапа.

Това са двете движения - по вълната, която се движи на дадено енергийно ниво и изкачване към все по-висока вибрация.

:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Виждам една неочаквана за мен носталгия към темата :)

А Ваня с ДАО просто ме подтиква да се сбогувам от едно по- високо стъпало-

напр.поетически.Като се надявам на снизхождение,ви подарявам едно стихотворение :D

Хрумна ми да търся дао

в пустинен плаж осеян с мидени черупки,

далече от града,далеч от глъчката.

Очи затворих,предадох се на звуците.

Изправена на пясъка чух думите на вятъра

изречени в шептене -

навяващи извечност и безспирност.

Пригласяше морето

с ритмичен плясък

понесъл някакъв космичен ритъм-

неизменен.

Вселената се случваше.

Аз слушах древния дует,

усещах тяхната увереност

във правото да доминира всеки.

И като ставах част от тях

усещах се частица от всемира...

“Събираме багажа

и ще тръгваме”-

ми каза някой.

Бях ги чула вече..

:feel happy::D

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ама тука няма място за снизхождение, какво е това безобразие!!! :)

Благодаря искрено за подаръка, много е приятен! Лично на мен донякъде ми напомня за " Войнът на светлината - наръчник " на Пауло Куельо.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодая!!! Мога и по-хубаво :)

Не знам дали да се лаская от сравнението с Куельо. :rolleyes: Точно това не съм чела.Знам други три книги.

Боя се,че форума няма да понесе спорове и на литиратурни теми :D Нали не е създаден за забавление :dancing yes: Все пак се изкушавам да кажа,че Куелю,според мен,е образец за масова култура,добре продаваща и темите за духовността. ;)

Нека не ми се сърдят тези,с които имаме различен вкус :feel happy:

Успешен и приятен ден :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Коелю..... Има много хора, които смятат, че четенето на книги с духовна тематика е неприемливо за тях - по различни причини. Но харесват Коелю.... :)))))))))))

Линк към коментар
Share on other sites

Дрона,имаш право да ме поправяш за Коельо.Книгите му не са пред мен :feel happy:

Истина е,че той популяризира хуманитарни идеи сред широк кръг читатели и това е хубаво :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Да, но раждане, остаряване, смърт е много по-глобален ритъм от нормалния човешки живот. Така както са го изживявали и четирите човешки раси преди нас и въобще зараждането на нови светове...

Така че, този ритъм не може да изгуби смисъла си тъй като това е най-основния смисъл на Вселената, а ние не трябва да го преодоляваме, а само да го разберем. И не само на физическо, а и на всяко друго ниво...

Абе, има истина тук, но не много... Не съм много сигурен в дълночината на материята, но съм сигурен, че Духът е друг принцип, съвсем неподчинен на всичко време-пространствено, та ритъма ще да му е непознат като ритъм. Ей и аз искам!

За ритъма са се оформили две теорийки: 1. Баланс - спираш махалото в долната централна точка; 2. Келепир - спираш махалото в единия предпочитан полюс, затваряйки се за последващия ход.

Теорийки, лично за мен, не допринасящи съществено за изграждане на каквото и да е. Няма смисъл нито да си напълно невъзмутим, нито да си вечно тресящ се от радост. Подобни настроения са на не много голямо разстояние от повърхността, а непознаваемата дълбочина може да проблесне, като си вържеш камъка за врата... Аз си търся жена - русалка, че да ме охрили... :P

Къде - весело, къде - тъжно.

Линк към коментар
Share on other sites

Теорийки, лично за мен, не допринасящи съществено за изграждане на каквото и да е. Няма смисъл нито да си напълно невъзмутим, нито да си вечно тресящ се от радост. Подобни настроения са на не много голямо разстояние от повърхността, а непознаваемата дълбочина може да проблесне, като си вържеш камъка за врата... Аз си търся жена - русалка, че да ме охрили...

Къде - весело, къде - тъжно.

:thumbsup2: туй за оХриляването....дааа ... :thumbsup2:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

Уважаеми колеги,

Учителят казва, че ритъма се преодолява чрез закона за поляризацията. Как го рабирате това?

Още не го разбирам + но нали материята на физическия свят се подчинява на човешката воля ( разумната човешка воля) + с мисълта си по закона на внушението можем да поляризираме / трансформираме всяко едно състояние + но да "предолея" определен ритъм :sleeping: ми се отдава само временно :dancing yes: дааа дишането + вдишване - издишване + лява - дясна ноздра + кръвоносните съдове свиване - разширяване + балансът на ин - ян в сърцето, контролиран от тимусната жлеза + белите дробове с 12 центъра + ееех как искам да преодолея земния ритъм :3d_015:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

В човека има една централна точка на покой. - Когато е овладял и успокоил ума и сетивата си.

Ако човек се намира в този център (което е естественото му състояние), махалото на явленията от живота няма да му влияе, няма да го люшка в противоположностите. Човек винаги ще остава неутрален, само наблюдател на движението на махалото.

Това е състояние на равновесие, ментална устойчивост и цялостност.

Постига се чрез изчистване на ума, дистанциране, невъвличане и неидентифициране с мислите и чувствата.

:feel happy:

Благодаря също на Кристиян за интересните наблюдения и на Иво за хубавия линк

Херметичните принципи

там четем:

"...във всяко нещо съществуват два полюса"

"Вибрацията на Духа е с такава огромна сила и честота, че на практика той е в покой"

Поляризация е от връзката с Духа

магнитните и сегнетоелектричните материали имат хистерезис

тоест те помнят въздействията и реагират различно на приложеното поле в зависимост от остатъчното намагнитване. Ето графика на кривата на намагнитване на типично магнитно или сегнетоелектрично вещество:

400pxbhlooppe1.png

http://en.wikipedia.org/wiki/Hysteresis

подобно е положението и при сегнетоелектриците http://www.cultinfo.ru/fulltext/1/001/008/100/712.htm

от графиката се вижда че при силно намагнитване или наелекризиране на материала, в горната дясна част от червената крива, когато се прилага външно въздействие, дори до точката Вr, магнитният материал "не му се поддава"

Поляризация е връзката с Духа тъй като тялото така или иначе е свързано с материята. От тази връзка, постепенно клетките на тялото "се намагнитват" също.

Те стават духовни заредени с космическа енергия.

Има такъв експеримент за наелектризиране на сегнетоелектричен восък докато е топъл.

Палучава се нещо като "електрически магнит". Когато изстине, необходими са наистина много големи външни полета за да се промениполяризацията му.

http://www.fos.ru/fisika/12339.html

Тогава "видимият" свят и да ни влияе през очите, нервите и др., не може да разклати висшата реалност на абсолютното съществуване в Бога, поради значително по-грубите си вибрации...

icon12.gif

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Някой има ли представа как можем да използваме херметичните закони - някакъв пример при който човешките способности са достатъчни, без необходимост от технологични джаджи?!

Линк към коментар
Share on other sites

Преди всичко трябва да се открие връзката между тези закони и събитията от ежедневния ни живот. Да се разбере как реално се проявяват.

Например имаме някаква слабост, да кажем тютюнопушене. Това е навик, т.е. установен ритъм, който трябва да преодолеем чрез утвърждаване на нов ритъм, несъдържащ този навик. Имаме и цикличност в силата на проявление на този навик. В едни моменти импулса тласкащ ни към цигарите е по-силен, а в други значително утихва. Най-лесно се утвърждава новия ритъм именно в периода на затихване. В периода, когато импулса е твърде силен е необходимо не да се съпротивляваме, а да се опитаме да запазим вътрешно мълчание (да потушим всички мисли и желания) и да изчакаме известен период от време. При правилно прилагане импулса подтикващ ни към пушене, не след дълго ще премине, тъй като енергията следва мисълта, а мисълта не е центрирана върху пушенето. Т.е. извършва се едно прекъсване на потока от енергия чрез който ние подхранваме това желание. Все пак то ще се появи по-късно отново, докато не утвърдим новия ритъм на живот без тютюнопушене, т.е. целия този процес може да се наложи да бъде повторен няколко пъти, но всеки следващ път ще е все по-лесно. Съпротивлението усилва силата на навика, който искаме да променим, тъй като го подхранваме енергийно.

Имаме и закон на съответствието, но проявлението му е по-трудно забележимо. Ще кажа само, че тютюнопушенето е разпространено в световен мащаб. Това рефлектира в една мощна мисъл-форма създадена от човечеството. В последните години тази мисъл-форма все повече отслабва в следствие на промените в човешкото мислене и отношение към цигарите.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

... връзката между ... закони и събития...ритъм... цикличност в силата ...

krugovorot2od2.gif

кръговрат на водата

ритмите=всички събития в индивидуалното съществуване

"...вътрешното мълчание" е за да познаем техните причини.

Тогава, "...Истината ще ви направи свободни"

clotobs2.jpg Клото

"... Слънцето участва и в друго движение: то се върти около Великия център с име Вишну-Набхи, явяващ се място на творческата сила - Брахма - магнетизма във Вселената. Брахма управлява дхарма - разумната сила на вътрешния свят

...

Развитието на Дхарма е много постепенно и се дели на четири периода...

...Кали юга...умствената сила има най-ниска стойност... човешкият интелект е неспособен да възприеме нищо повече от грубоматериалната част от постоянно изменящия се външен свят...

...Двапара юга... човешкият интелект е способен да разбере същността на фината материя - различните видове електричество и техните характеристики...

... Трета юга... може да разбере Божествения магнетизъм, източник на всички електрически сили управляващи съществуването на Вселената

...Сатя юга. През този период [на Земята] Дхарма достига своето пълно и най-виcше развитие: човешкият интелект може да схване всичко, дори и Божествения Дух зад пределите на този видим свят.

...

Такова е великото понятие за Времето, управляващо Вселената.

Никой от обикновените хора не може да се отклони от това влияние. Изключение правят само тези личности, които, изпълнени с Божествения дар на чистата любов, станаха светци. В процеса на своето духовно развитие те бяха кръстени в свещения поток на Пранава - в святите вибрации на Аум. Техните способности достигнаха Царството Божие"

Шри Юктешвар Гири, Кайвалья Даршана (The holly science - Светата наука)

Поляризацията е от връзката с Духа
Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Предлагам да помислим заедно върху мисълта на Учителя "Ритъмът може да бъде неутрализиран чрез прилагането на Изкуството на Поляризацията." :3d_035:

Модераторска бележка: Това не е мисъл от Учителя, а от Хермес Трисмегист от произведението "Кибалион"

Линк към коментар
Share on other sites

Предлагам да помислим заедно върху мисълта на Учителя "Ритъмът може да бъде неутрализиран чрез прилагането на Изкуството на Поляризацията."
:3d_035:

Модераторска бележка: Това не е мисъл от Учителя, а от Хермес Трисмегист от произведението "Кибалион"

Много хубава мисъл, ще ми е интересно да прочета мненията на тези които са запознати с това
:)
.

Идеята е много хубава
:hmmmmm:
ако позволите в тези тема може да се обсъжда ценната мисъл за деня, например мисълта за днес е:
Ценна мисъл за деня:

Ще ме питате: как можем да уякчим волята си? Ще ви дам един умствен начин за уякчаване на волята. Страх ви е от сиромашия. За да надделеете този страх, представете си, че сте богат човек, имате на разположение 10 милиона лева, замък, къща, градина, но започвате постепенно да губите това-онова, докато станете последен голтак, без пет пари в джоба. При това положение стремете се да бъдете спокойни между хората, да не губите равновесие. Ако не можете да правите тия опити, тия маневри мислено в живота си, то като се сблъскате с действителния живот, няма да издържите, ще се уплашите. Военните правят такива маневри преди война, та като се отвори някоя война, да бъдат подготвени. Ето защо, и окултният ученик трябва да прави ред маневри, за да кали волята си. Прави такива умствени маневри срещу това, от което най-много те е страх.
Беинса Дуно

Линк към коментар
Share on other sites

Предлагам да помислим заедно върху мисълта на Учителя "Ритъмът може да бъде неутрализиран чрез прилагането на Изкуството на Поляризацията." :3d_035:

Модераторска бележка: Това не е мисъл от Учителя, а от Хермес Трисмегист от произведението "Кибалион"

Съжалявам :3d_104:

Линк към коментар
Share on other sites

И аз ти благодаря, Мария за хубавата тема. Отдавна си мислехме тук с няколко приятели,ч е ние нужна такава - неангажираща с определен проблем, но да даде възможност на всеки да сподели размислите си, предизвикани от думи на Учителя, които са му направили впечатление, развълнували са го или са оказали влияние на живота му.

Молбата ми към всички, които ще публикуват в тази тема е да посочват източника - беседа, книга... издателството и годината на издаване , или да оставят линк, ако текстът е качен в нета.

И като начало:

Бъдещето седи в онова проникване, което трябва да направим, да влезем в света, който вече е уреден за нас

Възлюбете Господа

Ние хората смятаме,че нашето предимство над останалите разумни същества на земята е, че можем да променяме природната ни среда. Когато бях ученичка дори това се твърдеше с гордост. Сега малко сме я посвили пред заплахата от климатични катастрофи.

Замислих се и какво означава,че светът вече е уреден за нас - не само физическият сигурно. Това означава ли,ч е ако ние усещаме дискомфорт в света си причината не е в неблагоприятните му условия, а в нашето невежество да видим и оползотворим това, което ни е дадено?

И още ми мина през ум, че светът, който е уреден без нашето преднамерено участие може би ни показва как можем да уредим нашия по негово подобие хармоничен.

Линк към коментар
Share on other sites

Бъдещето седи в онова проникване, което трябва да направим, да влезем в света, който вече е уреден за нас

Ние хората смятаме,че нашето предимство над останалите разумни същества на земята е, че можем да променяме природната ни среда. Когато бях ученичка дори това се твърдеше с гордост. Сега малко сме я посвили пред заплахата от климатични катастрофи.

Замислих се и какво означава,че светът вече е уреден за нас -
не само физическият сигурно
.-(
мисля, че става въпрос за духовния свят)
Това означава ли,ч е ако ние усещаме дискомфорт в света си причината не е в неблагоприятните му условия, а в нашето невежество да видим и оползотворим това, което ни е дадено?
-По-скоро нежелание да променим своята гледна точка, нежелание да отворим сърцето си за света който вече е уреден за нас -

"
и хлопам; ако чуе някой гласа Ми и отвори
, ще вляза при него и ще вечерям с него, и той с Мене."

Въпрос на избор и на свободна воля
:feel happy:

И още ми мина през ум, че светът, който е уреден без нашето преднамерено участие може би ни показва как можем да уредим нашия по негово подобие хармоничен.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...