Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За каквото си роден – това ще работиш


Светлето

Recommended Posts

Сетих се че като малка между 5-15 години, обичах да чета с часове. Като влизах в библиотека, ме обземаше особена тръпка на радостна възбуда, каквато никога никъде не съм изпитвала. По-късно, към 15-16-17 год. когато научих някой и друг чужд език, което ми се удаваше леко, естествено и без усилие, открих че превеждането и ровенето в речници, търсенето на точната дума ми доставя неизмеримо удоволствие и радост.

:):thumbsup:

Като съпътствуващи хобита имах рисуването и пеенето, но на по-заден план. За съжаление по-късно нямах възможност да следвам тази следа. Напоследък, в последните 3-4 години, започна да ми се случва да превеждам както устно така и писмено, и о, чудо! чистата радост и удовлетворение се завърнаха, със същата свежест и сила, както в първите години! Невероятно усещане за подмладяване! Наистина!  :thumbsup1:
Много верен признак. :D:king:

Ах, като си помисля, ако не бяхме толкова зависими от парите, ако въобще ги нямаше, ако хората можеха да работят каквото им е по душа - Земята щеше да е рай!

:thumbsup: Ами че раят е това. На астралните планети няма глад, недоимък и болести. Няма и пари. Няма войни. Парите няма да са нужни в Божието царство на бъдещето. Много йоги са живели през целия си живот без да имат една стотинка.

Учителят казва че източникът на земните проблеми и нещастия са гладът, страхът и човешката любов.

Слава Богу вече знаем как може да живеем и без храна. Остава да имаме своя земя и дом. Децата можем да образоваме и възпитаваме много по-добре отколкото съвременното училище го прави.

На 18годишна възраст ми беше много трудно да приема за нормално, че ето сега трябва да избера една професия, която ще работя цял живот. Идеята определено ме отблъскваше. Като че ли трябваше да влизам в затвор. По онова време все още нямаше безработица и хората рядко сменяха професии и работни места.
:)

Друго което ме е теглило и интересувало през целият ми живот, та досега, това са едновремешните занаяти, умения и знания, още преди машините да дойдат на власт. Поставях си въпроса, нужен ли ми е на мене действително този продукт, и ако да, бих ли могла да си го направя сама. Живо се интересувах от най-различни занаяти, шиене, плетене, бродиране, тъкане, правене на зимнина, от неща като как се прави сирене, или домашен сапун, с какво може да се замести крема за лице от магазина, какви растения са използували за боядисване на тъканите, земеделие, строителство, т.е. всичко , което ни е необходимо в ежедневния живот. Като че ли събирах една база данни "оцеляване", която ме прави независима от каквато и да било мрежа или система, която да ползувам, ако магазините изчезнеха внезапно например.  :1eye:

Струва ми се, че в един човек има много и най-различни заложби и творческа енергия, ние всички сме леонардовски човеци, и е жалко ако животът ни се сведе само до една дейност, каквато е професията.

icon12.gificon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

С Теодора не съм съгласна само за отношението към парите. Ние не сме зависими от нищо, и парите за нищичко не могат да попречат на човека, който обича. Защо трябва да набеждаваме нещо за неуспехите си? Напротив, мисля, че парите на този етап са решение, само е нужно правилно отношение. Хората могат да работят, каквото им е по-душа. Всяка една част от света ще им съдейства. И парите. harhar.gif

Бих искала да е действително така за всички, но за голямото мнозинство не им се удава да служат едновременно на Бога и на Мамона. Впрочем искрено се забавлявам от усилията на някои съфорумци да примирят сарафската и паразитна същност на парите с духовните работи, чак и цял форум "Богатство" има. Духовното и материалното са като оцета и олиото, както и да се трудим, не се смесват. Петролната индустрия реализирала над 450 милиарда долара печалба миналата година, браво на тях, личи си че работят с много любов. :D

Правилно отношение към парите? Не разбирам. :hmmmmm: Паричната система за мене винаги е била едно изкуствено и анормално явление.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Както не можем да се сърдим на молива, че рисунката ни не се е получила добре, така и не можем да обвиняваме парите за това, че не сме се справили с избора си на професия. Парите са само средство, нищо повече. Ако обаче човек реши, да им се подчини, а това е възможно само ако има емоционално отношение към тях - “иска ги” - “отрича ги”, “обича ги” - “мрази ги” и т.н. вече е кофти. Парите са създадени за удобство в нашия свят и всеки опит да им бъде давано по-важно място като отричане и борба с тях или безумни стремежи за натрупване са ненужни за мен. С разширяването на съзнанието у хората тази система може би ще се замени с друга. :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Както не можем да се сърдим на молива, че рисунката ни не се е получила добре, така и не можем да обвиняваме парите за това, че не сме се справили с избора си на професия.
Не виждам къде намираш връзката между способността на избор на професия и отношението към парите. Да не ме мислиш за някой клошар с лаптоп на коленете седнал под някой мост на Сена? :D:D:D Знаеш ли, има форми на живот и в извън професионалното пространство. :D

Парите са създадени за удобство в нашия свят

Парите са създадени за удобство на търговците най-вече.

С разширяването на съзнанието у хората тази система може би ще се замени с друга.
Това е несъмнено, само че процесът е малко мудничък (хайде, няма да се заяждам и да кажа "за някои") :D Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Бих искала да е действително така за всички, но за голямото мнозинство не им се удава да служат едновременно на Бога и на Мамона. Впрочем искрено се забавлявам от усилията на някои съфорумци да примирят сарафската и паразитна същност на парите с духовните работи, чак и цял форум "Богатство" има. Духовното и материалното са като оцета и олиото, както и да се трудим, не се смесват. Петролната индустрия реализирала над 450 милиарда долара печалба миналата година, браво на тях, личи си че работят с много любов.  :D

Правилно отношение към парите? Не разбирам. :hmmmmm: Паричната система за мене винаги е била едно изкуствено и анормално явление.

:thumbsup::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Теодора, много ми харесаха постингите ти, благодаря за мненията :thumbsup:

Напълно съм съгласна с теб. Особено за парите.

Много често ми се случва да работя заради самата работа и да съм щастлива от резултатите. Но като ида при доктора или в магазина ми се свива сърцето :feel happy:

Ще дойде и раят ама дано да е по-бързичко.... :):feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Парите са създадени за удобство в нашия свят и всеки опит да им бъде давано по-важно място като отричане и борба с тях или безумни стремежи за натрупване са ненужни за мен. С разширяването на съзнанието у хората тази система може би ще се замени с друга.  :whistling:

:hmmmmm:

Ами то има и сега хора с разширено съзнаие, но в рамките на обществото те не могат да използват цялостно друга система освен конвенционалната. Забележете също така, че те са и по-разединени, докато другите са обединени от общи групови или етнически ценности: те или са бизнесмени, или националисти, или религиозни с тясно разбиране. Парадоксът е, че те доминират повече заради този факт, отколкото поради броя си. Откъсването от тези стихийни групи дава нещо за индивидуалното осъзнаване, но от там нататък се искат още стъпки на развитие, за да се научим на сътрудничество вече на една по-различна база. Според мене именно този процес, в частност у нас, силно се забавя и затова средното ниво е толкова ниско, всъщност и в материален и в духовен план достата вече по-развити индивиди влияят много по-слабо върху цялостната атмосфера, отколкото би било възможно, ако действията им бяха не хаотични, а съгласувани. Може би частичните решения, вкл. за паричния въпрос, макар и недостатъчни, поне са възможни и не бива да се подценяват - по-добро информиране (между приятели - за стоки и услуги, при които съотношентието между цена и качество е приемливо и такива, при които то е неблагоприятно или даже се вреди срещу заплащане); повече използване на бартерните взаимоотношения - за което си имаме и тука тема, ама нещо без голяма активност :) ; поощрянате на взаимообучението и самообразованието без или с минимални разходи т.н.

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

ПАРИ, ВЛАСТ, СЕКС!

Първопричината на всичко в човешкия свят!

Кое е първо, второ......не е от значение в момента! Това са двигателите! Не ни харесва, но с истината винаги е така. Търсим я, а като я "разкрием" се мръщим. Така е..."истината боли"!

Не е случайна приказката..."дай на човека власт(пари) и му гледай сеира"!

Вярно, има и други хора! Тези, които са надскочили тези "нещица" от живота! Но колко са? И дали са искрени? Ами, ако точно те наистина получат власт и пари....няма ли да се съблазнят? И да забравят всичко, което са говорели преди този хипотетичен момент?

В такъв случай май ще се окаже, че не за "това", а за "онова" са родени!

Редактирано от izgrev
Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм съгласна с tamin, парите са само средство, което облекчава размяната на стоки и услуги. Там, където е нямало точно пари (в смисъл банкноти или монети) е имало друго средство - напр. кожи от убитите животни при индианците и ескимосите, живи животни - примерно всичко се е преизчислявало в брой овце.

Така че дайте да не приписваме на парите по голямо значение, отколкото в действителност имат. На всички вас по-скоро не ви харесва човешката природа, която е готова на всичко, за да се докопа до по-голяма според мене по-скоро власт, а не толкова богатство. Богатството просто е една предпоставка за добиването на власт над хората, а някои си правят илюзии, че добиват власт дори и над света. Е, тази човешка природа и на мен не ми харесва, но тези слабости на човека няма да изчезнат с премахването на парите - просто хората веднага ще си измислят друго средство, което да използват със същата цел.

Т.е изхода и според мен е в издигането на човешките добродетели, а не да се заблуждаваме, че парите са ни виновни.

Линк към коментар
Share on other sites

ПАРИ, ВЛАСТ, СЕКС!

Първопричината на всичко в човешкия свят!

ДОБРОТО, ИСТИНАТА И КРАСОТАТА!

Първопричината на всичко в Божествения свят! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

QUOTE(Добромир @ Feb 3 2007, 09:18)

ДОБРОТО, ИСТИНАТА И КРАСОТАТА!

Първопричината на всичко в Божествения свят! 

Истина е! Това е пърото и най- важно в божествения свят!

Ако...пренебрегнем земния...в който се раждаме, живеем, развиваме и търсим себе си! С това не казвам, че ми харесват мислите, които изказвам! Но търсейки мястото си и предназначението си, всеки е минал и през негативите на земния живот. А да ги загърбим полза няма! Те са си тук и трябва да ги покажем. Това също може да е от полза за някои!

А да гледаш истината в очите не е нарушение на божествения ред!

Линк към коментар
Share on other sites

да гледаш с Окото на Истината!

"За един лъжа, за друг истина"

Истината е много относителна "хватка" при разговори за нещата от живота.....а и извън тях, ако щете!

Гледна точка!

С "истините" на църквата в уста са вършени такива престъпления, че ум не ми го побира! Но нали е за истината? За нея всичко е позволено!

Колкото до "Окото на истината".....незнам как се прави това! Не знам как "да гледам с него".

При мен до прозрение се стига след разговори. Ако влезна в синхрон с посоката на гледане на човека срещу мен, мога и да стигна до някаква истина! Което за друг може да се окаже такава бъркотия, че да ми се изсмее в очите. Та с приказки за "истина" и ..."Око на истината" обикновено съм вмнимателен(дори.. подозрителен).

Какво да се прави? Ако загърбим догмите, посоки за мислене много!

Линк към коментар
Share on other sites

Както поясних в поста си за "критериите", истината и Истината са различни неща. За истините, да, напълно си прав, а и аз там писах нещо подобно. А относно Истината нещата са по-различни. Тук е съществено не да преценяваш между много възможности, избирайки най-вероятната известна, а да се оставиш на Неизвестното да "гледа" през теб! Не твърдя, че това предрешава вся и все относно Истината, а просто, че не ни е даден друг способ за влизане в "съобщение" с Нея. каквито и духовни практики да ми посочиш, то те, доколкото са резултатни, в крайна сметка могат да се сведат до Себеотдаване...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

ДОБРОТО, ИСТИНАТА И КРАСОТАТА!

Първопричината на всичко в Божествения свят!

Да, точно така е :thumbsup: , но защо да е само в Божествения свят, ами то за целия свят е първопричина, или по-скоро защо да делим световете на земен и Божествен, то си е един свят.

Като се замисля за

Но търсейки мястото си и предназначението си, всеки е минал и през негативите на земния живот. А да ги загърбим полза няма! Те са си тук и трябва да ги покажем. Това също може да е от полза за някои!
чудя се каква полза ще имам, ако си мисля за негативите на земния живот :hmmmmm:

Според мен много е важна нагласата на човека - колкото по-позитивна е тя, толкова по-добре - за всички. Ако двама души вървят едновременно по улицата и единият забелязва само разхвърляните по тротоара хартии и пластмасови чашки и се дразни от това, а другият само ведрото небе и яркото слънце и им се радва, то може би вторият наистина загърбва земните негативи и ми е ясно, че от неговото поведение боклуците по улицата няма да изчезнат, но също така съм сигурна, че той е по-щастливия от двамата, на него и в бъдеще ще му се случат по-добри неща, въобще дори само с положителната си нагласа допринася за увеличаване хармонията в света. А и най-вероятно не е от тези, които си пускат отпадъците на земята, щом е в състояние да се радва на слънцето, сигурно с усмивка ще прибере и няколко "чужди" хартии в уличното кошче.

Е, може би не съм много убедителна, но иначе ще стане много дълго, а ако някой се интересува какво искам да кажа, може да погледне книгата на Дийпак Чопра "7-те духовни закона за успеха" или на Луиз Хей "Излекувай живота си". Мисля, че могат да се изтеглят от spiralata.net.

Линк към коментар
Share on other sites

Колкото до "Окото на истината".....незнам как се прави това! Не знам как "да гледам с него".

Интуицията или Божественото чувство в човека се отличава по това, че всяка мисъл, която иде от интуицията, не провежда никакво раздвояване нито в ума, нито в сърцето, нито в съзнанието на човека. В интуицията има единство на нещата. Това е настоящето. Аз наричам настоящето Божественото в света, бъдещето е ангелското, а миналото е човешкото.

Учителят

При мен до прозрение се стига след разговори. Ако влезна в синхрон с посоката на гледане на човека срещу мен, мога и да стигна до някаква истина! Което за друг може да се окаже такава бъркотия, че да ми се изсмее в очите.

също метод :)

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно. Теодора, ти се засегна лично, а мислех, че говорим по принцип. Това за клошаря не знам откъде го измисли, но сигурно си имаш причина за това. Коментирах тезата ти, че хората са зависими от парите при избора на професия. Моята е, че ако следваш пътя си, парите няма да са проблем. Т.е. връзката между способността за избор на професия и отношението към парите не я намирам аз, а ти. Колкото до разделението професионален живот и занимания извън него – не правя такова. За мен животът е едно, просто за едно от заниманията ми, които ми доставят интерес, ми плащат. Виновни са не парите, а значението което им придаваме. Това се случва и в този форум, между нас, с “духовните търсения”. Хехех. Малко ирония никому не е навредила. А себеирония – особено.

ДОБРОТО, ИСТИНАТА И КРАСОТАТА!

Първопричината на всичко в Божествения свят!

Така е.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно. Теодора, ти се засегна лично, а мислех, че говорим по принцип.

Защо трябва да набеждаваме нещо за неуспехите си?

Интересно откъде реши, че имам неуспехи?

Ако говорим по принцип, не е твърде коректно да контра-аргументираме, прекарвайки връзка между мнението на събеседника по дадената тема и някакви въображаеми и предполагаеми негови "недостатъци". Т.е. когато започнеш да целиш лично събеседника, а аргументацията по темата започва да ти убягва, казано по-просто, това не е никаква принципност.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Казах, че говоря по принцип, но ти предпочиташ да се засягаш. Ако искаш можеш да вярваш на това, което ти казва някой, който не те познава и който може никога да не срещнеш. От това може би ти хрумва, че му е в общи линии, все тази, дали се засягаш или не, особено като е още не особено духовно развит и все пак си дава труда да обясни, че е говорил по принцип и не е имал предвид успехите на твоята личност и ти казвам, без да си кривя душата, че е така... А ние търсещите духовно просветлeние много държим на това, нали? :) А ако решиш можеш да мислиш, че те лъжа, нарочно и искам да покажа колко си неуспяла и да вадиш думички от контекста.

Нещо, което и през ум не ми бе минало, го направи на въпрос, сега ми е много интересно, какво ще решиш, че си измислям и те лъжа и че с изказването си, за което ако прочетеш по-внимателно, ще видиш, че говоря за хората “по принцип”, като в това число включвам, разбира се, и себе си, айде тебе не :) , целя да те пронижа смъртоносно в словесен двубой? Даже и да ти звучи така, ти като един духовно извисен човек няма ли да повярваш на твоята сестра, като ти каже, че не е имала това предвид? :D

Аргументацията по темата отдавна започна да убягва и на теб и на мен, т.е. въобще я няма, защото се занимаваме със съвсем друг въпрос - твоята личност.

Айде спирам дотук, засега, че стана голямо отклонение от темата, но човешките взаимоотношения в практиката, а не на теория, пак са интересни!

Линк към коментар
Share on other sites

Аргументацията по темата отдавна започна да убягва и на теб и на мен

И за да се върнем на темата, след като изяснихме и приехме, че не е лична нападка, става дума за следните уравнения, които ти задаваш:

правилно отношение към парите = успехи

неправилно отношение към парите = неуспехи

Правилно ли разбрах този път? За някой като мен, който смята паричната система за раково образувание, е невъзможно да приеме тази схема. За това ми се стори като адресирано към събеседника, а не към темата на дискусията.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...