Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Социалната агресия


Guest Ивета

Recommended Posts

Предлагам на всички любители-психолози, които имат интереси в областта на агресивността няколко линка с професионално обяснения на понятията , свързани с нея:

Теории за агресивността

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

Не може да се даде едно единствено, уникално определение за агресията тъй като терминът се използва за обяснение на широк кръг разнообразни действия. Проблемът за агресията занимава много автори и е обект на различни теории. В зависимост от теоретичните позиции терминът обхваща различни измерения. Безспорен факт е, че и в научната литература и във всекидневния език, схващането за агресията е изключително всеобхватно.

Независимо от всички тези различия в дефинирането на агресията, най-широко разпространеното определение днес е на R. Baron: Агресията е всяка форма на поведение, целящо да нарани или навреди на друго живо същество, което е мотивирано да избегне това третиране.

Изследванията върху биохимичните аспекти на агресията установяват, че тя може да се задейства физиологично. Най-често това става при настъпване на биохимичен дисбаланс в мозъка. Мозъчните увреди също могат да доведат до необичайно агресивно поведение.

Ето и линк към едно много сериозно професионално изследване на агресията - за съжаление, само на английски:

http://neuro.psychiatryonline.org/cgi/cont...bstract/2/2/189

Patients with "affective" aggression were more likely to have lower IQ, to receive neuroleptics or lithium, and to have a chart diagnosis of schizophrenia. History of drug abuse was more frequent among the "predatory" patients.

Пациенти с "афективна" агресивност като правило са имали занижен коефициент на интелигентност, приемали са невролептици или литиум, или са имали диагноза шизофрения. История със злоупотреба с наркотици е била по-честа сред групата пациенти "хищници".

Списък с подобни статии в същия сайт:

http://neuro.psychiatryonline.org/cgi/sear...2&submit=GO

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Отговори 27
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Аз сега ще споделя една случка, не в училище, но пак е за някакъв вид насилие (сексуално)

Та....вчера съм седнал на кафе на 'село' (Павел Баня). То е и кафене и ресторант.... 

И та ето я случката : сядаме си на едно сепаре, поръчваме си. И до нас на отсрещната маса 10-11 человека...дооооста сериозно подпийнали, ядат, пият, псуват много, държат се адско просташки. Като мине сервитьорката и викат думата с "ПУ". единият и се натиска хваща я тръгва да я целува, барат я по дупето, по гърдите. На момичето естествено това не и харесва изобщо.

И в тоя момент стоя аз отстрани и гледам.... на мен не ми издържа, ама какво мога да направя ?!?! Те са 10, аз съм 1, или добре, 3ма сме, заедно с брачедка ми дето е 9 клас и малкият брачед.... И най-вече, аз съм опериран преди има няма 15 дни. На 1 шамар съм точно. Стоя си най-безпомощно и нищо не мога да направя...тъпа работа.

А на другите хора в заведението сякаш не им пука :)

П.П Вчера вечерта не можах да спя и затова се бях замислил какво можех да направя и май най-адекватното беше, да стана, да я прегърна както стои при тях, да им кажа, че ми е гадже и да спрат да я закачат  :rolleyes: .. занапред ще го имам в предвид :) 

Вие как мислите ? 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...