Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Жлезите и саморегулацията


Recommended Posts

Здравейте + малко информация в продължение една поставена от Иван в темата "Библията, апостолите, добродетелите " интевресна област за обсъждане и осмисляне.Мисля си, че може да е добре да има нова тема за жлезите и саморегулацията?!

Хормоните се изработват от ендокринната система, в която условно могат да се различат две звена: жлези с вътрешна секреция, които представляват самостоятелни органи и ендокринни клетки, разхвърляни в епителните тъкани на слизестата обвивка на стомаха, червата, жлъчния мехур, въздухоносните пътища, белите дробове, пикочопроводите, кожата.

Хормоните (възбуждам – хормао)- високоактивни вещества, оказващи влияние на обмяната на веществата в организма, на неговото развитие, растеж, стареене, поведение, репродуктивни функции….

Основната работа на хормоналната система е саморегулацията!!!

1.Хипоталамус – 32 двойки ядра

Контролира основните процеси във вътрешната среда на организма, осъществява връзката между емоционалните и вегетативните реакции, регулира дейността на жлезите с вътрешна секреция чрез тропните хормони на хипофизата(тиреотропния–активира щитовидната жлеза, адренокортикотропния – надбъбречната кора; гонадотропният – половите жлези).

2.Хипофиза -1.5 кг , състои се от три части – предна, средна, задна; всяка произвежда свои хормони

3.Щитовидната жлеза – произвежда хормона тироксин , влияещ върху дейността на 100 фермента!

4.Паращитовидна жлеза – 4 броя и регулират обмена на калций, съдържанието му в кръвта. На йон калций се падат два йона калий.това съотношение се регулира от паратхормона.

5.Тимусната жлеза – осигурява имунна защита на организма;изработва 10 хормона (един от тях е на растежа); Т-лимфоцитите, изработвани от тимуса осигуряват противовирусна и противотуморна защита.

Маса на жлезата абсолютна :13,26 - 37,52г – 12,85..;относителна 4.2 – 0.9 – 0.2% .

6.Задстомашната жлеза – около 80г.;соковете и помагат за смилането на храната; секретира хормоните инсулин (регулира нивото на захарта), глюкагон (обратно на инсулина действие)

7.Надбъбречната жлеза – състои се от две части: мозъчна(вътрешна) и корова( външна). Адреналинът – хормон на мозъчното вещество – стеснява съдовете, повишава кръвното налягане, ускорява сърдечните свивания.Глюкокортикоидите регулират въглеродния и азотния обмен. Тези хормони се смятат за стимулатори на всички жизнени процеси. Хормоните на надбъбречната кора са тясно свързани с половата сфера. При жените недостигът им предизвиква окосмяване на лицето(варена урина), при мъжете – повишаване на гласовия тембър, изчезване на половото влечение.

8.Половите жлези – изработват цял комплекс от хормони.

От другите вещества : еритропоетин (изработва се от бъбреците, стимулира костно – мозъчнато кръвообразуване); урокиназа( притока на кръв към сърцето, разтваря съсиреците) ; кортизон (силно противовъзпалително, антиалергично и антитоксично действие)

9. Пинеална жлеза / Епифиза ....

Описаните подолу структури имат Седем главни и 12 специфични центъра, всички подчинени на жлезата, наречена Пиенална (Епифизата).

Като съвкупност тези двадесет центъра се ръководят от Главния център, наричан Седми, който ръководи без да се намесва, анализира без да проследява и селекционира без да е зависим от нищо в организма или психичната дейност на човека.

" Шести енергиен център - да разгледаме един от най-специфичните енергийни центрове в нашия организъм и симптомите в него, имитиращи болестни състояния.

Да направим кратко описание на физиологията му:

1. Намира се в центъра на челния дял на физическият ни мозък и се проектира в междувеждието. Секторите му в челния дял образуват сложна система от специфични зони в кората на мозъка, които приличат на разцъфнал лотос.

2. Често е наричан Трето око. Всъщност става въпрос за система от мозъчни дялове, свързани на енергийно ниво. Намира се в древните дялове на мозъка (под мазолестото тяло), но резонансно е свързан с всички активиращи се структури и зони на мозъка. Това е психотронна структура, действуваща като лазерен компютър от естествен произход, както сполучливо го определи българският учен Кубрат Томов. Подробности за специфичността на този център, проявяваща се като ясновиждане или епилептична криза, са разгледани в монографията “Свръхсетивност” от Спас Мавров.

3. Всички пирамидални и бипирамидални структури, както и дейността на мозъчните стомахчета, образуват третата функционално-енергетична структура на мозъка. Към нея спада и дейността на Пирамидалната структура на входовете за космични енергии в мозъка, наречени (по костните им характеристики) фонтанели. Те са три: теменната и двете слепоочни, които заедно със жлезата на енергийния център образуват пирамидата на свръхсетивността .

4. Всички описани структури изграждат финото вибрационно ниво на мозъка, което функционира за дейности извън физиологичните ангажименти на мозъка. В тях не участвува само кората на главния мозък. При някои много специфични прояви е изключено и цялото ляво полукълбо.

Описаните структури имат Седем главни и 12 специфични центъра, всички подчинени на жлезата, наречена Пиенална (Епифизата). Като съвкупност тези двадесет центъра се ръководят от Главния център, наричан Седми, който ръководи без да се намесва, анализира без да проследява и селекционира без да е зависим от нищо в организма или психичната дейност на човека.

Вместените в горната част на черепа структури са физиологично напълно еволюирали, с изключение на двете слепоочни фонтанели. За да завършат своята еволюция, те трябва да преминат на нов режим на дейност, трябва да се променят. Тази промяна днес създава много необясними “болестни” състояния. На физично ниво промяната се изразява в “разгръщане на листенцата на лотоса” и “отваряне на входовете на фонтанелите”: видимо ще нараснат слепоочните кости и ще изчезнат слепоочните ръбове на челната кост зад орбитата, в началото на слепоочието. Когато челото придобие закръглен, без ръбовете вид и слепоочието разшири черепа навън, можем да говорим за пълна и окончателна еволюция на човешкия череп като физиология. В сегашната Пета Коренна раса това се извършва под прякото ръководство на посветените (богове) от Луната, Слънцето и Юпитер. Но основна роля има Великата космическа душа от нашата Вселена, която сега е слязла в човешко тяло, за да подпомогне този фундаментален процес за ДНК на човечеството."

Имате ли коментари и лични наблюдения, приятели?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"За пример, за ясновидството вие имате едно понятие, че то може да се даде отвън. Ясновидството аз да ви кажа как може да го придобиете. Представете си, че вие живеете в един салон, но дедите ви никога не са измивали прозорците, и те са зацапани, че влиза слаба светлина и нищо не се вижда. Вие всеки ден ги миете, но пак не се вижда. Казвам: отвън сте ги мили, кога отвътре ще ги измиете и веднага ще прогледнете. Ясно ще видите през прозорците. Една сестра ще дойде, ще каже: "Това не е за нас." Може да паднеш от стълбата, нека дойде една слугиня да ги измие. А пък никога една слугиня не може да измие вашите прозорци нито отвън, нито отвътре. Казвам: Как се мият прозорците? Някой път лоши и посторонни мисли нападат вашия ум - изпъдете ги вън. В ума си човек трябва да туря яз. Всичките непотребни мисли да не позволява дада смущават ума му. "

стр. 116

"Някой ще каже: "Какво може да бъде от мене?" През един прозорец влиза светлина. Като има много прозорци, ще влезе много светлина. Ще вземеш една стъпка, после втора, трета, хиляди стъпки ще правиш. В това отношение всеки човек има велико бъдеще. Това, което има да се постигне, е несравнено много повече в сравнение с това, което е постигнал човек. "

стр. 119 "Свещен трепет", извънредни беседи, "Носители на Новото" , 19.5.1932 (пред сестрите)

"Аз не искам сега да ви занимавам с теории. Теориите са известни положения, но има една истина, която всеки може да провери. Ние считаме пчелите, че са много глупави, че те не разбират нищо, че те по инстинкт вървят. Има много учени пчели. Оказва се, че те си имат станции на радио. Всяка една пчела си има радио в тялото. Когато тази пчела отиде да бере мед, като намери някъде цвят, оттам изпраща вълни до станцията на кошера. Те долавят тези вълни. Тази пчела има един начин да говори. Една пчела балерина като затрепти с крилата, тогава всички пчели излизат. Сега тези работи ги описват не религиозни хора, но хора, които не вярват, които са скептици, които не вярват в Бога. Те са изследвали, че в стомаха някъде, в тялото на тази пчела са тези неща. Пчелите имат и един хубав барометър, с който мерят кога ще се развали времето и пчелите се връщат. Инструменти си имат. Не само това, но те си имат вътрешно осветление, инсталация си имат. Пчелите си имат една инсталация на къси вълни. Те схващат лъчите, които ние не можем да схванем. Казвате, че в тъмно живеят. Много се лъжете. Не, в светлина живеят, но не в нашата. Вътре си имат инсталация и вечерно време е осветена хижата. Ние казваме, че на тъмно живеят. Някои пчели отварят, но външната светлина ги смущава. Ние считаме, че човек има съвсем повърхностни понятия. У човека има едно чувство между веждите, има една жлеза в гърлото, друга в сърцето, трета в гръбначния стълб и ред други жлези, чрез които човек може да се ориентира в много работи, които сега ви смущават. Запример, вие не знаете какво ще бъде времето утре. Вие може да знаете прекрасно. Има някой да ви дава пари. Има една жлеза, която може да ви каже онзи, който има да ви дава, ще даде ли парите или не. Как? Онзи, който има да ви дава, казва: Няма да ви дам парите. Той препраща вълните в пространството. Тази жлеза долавя тези вълни, казва: Няма да ти плати. Ще ми плати. Той казва: Туй е неговото последно мнение, което той не е казал. Ти слушаш, каквото той е казал и вярваш. Туй, което казва тази жлеза, е вярно. Туй сега наричаме интуиция. Не е интуиция. Една жлеза има, която мисли много умно и не само засега, но и след хиляди години може да ти каже, какво ще стане."

«БЪДЕТЕ ПРОЧЕЕ РАЗУМНИ»

беседа, държана от Учителя на 28 май 1933

год. в 10 часа с. Изгрев, София

"...ще имате предвид следното правило: когато сте развълнувани, сутрин или вечер, концентрирате ума си или към края на носа или към центъра на веждите. Защо? Във веждите вътре, между космите има празнина, наречена “Празнина на безмълвното наблюдение, на Божествения ум”. Ще се концентрираш, ще държиш ума си буден, докато ти дойде една светла мисъл, едно просветление. Да кажем, че решаваш един важен въпрос. Спри ума си върху него и след малко ще проблесне една малка светлина, ще ти дойде една светла мисъл, която ще те напъти към този път, в който трябва да тръгнеш. Понякой път, когато на хората им дойдат големи страдания, свиват веждите си. Когато човек свие веждите си, той несъзнателно концентрира ума си към центъра на веждите. Щом концентрирате ума си нагоре, вие го проектирате от центъра на главата си към cлънцето, т.е към централното cлънце на духовния свят. Ние определяме че Бог е над главата ни. Не мислете къде е Бог. Щом проектирате ума си към веждите, нагоре, непременно твоята мисъл ще донесе някакво благо в живота ти. "

"Абсолютна справедливост".стр.144, ООК IV година, жълто издание, 2002 ИК «Жануа’98»

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:)))))))

Ей Пришалец .. Браво !!

Нямам какво повече да кажа , само едно нещо ... :

Защо и аз не се сетих да се регистрирам под името " Пришалец " ???

Защото ние всички тук сме пришалци.. преминаващи само от тук .....

Линк към коментар
Share on other sites

Светъл Божи ден за всички !

"Учителя казва: Когато имате стягане под лъжичката , значи слънчевия възел не функционира добре, има някаква дисхармония, между ума и сърцето има дисхармония, и между земните течения има дисхармония.

В този случай направете следното:

Сутрин като станете, ще отправите ума си кън Слънцето, ще направите известни движения и веднага ще привлечете необходимата енергия от сърцето в мозъка.

като се мине известно време, ще започнете пак същите движения, но ще концентрирате мисълта си към центъра на Земята и тогава от центъра на Земята ще привлечете противоположното течение.

Така може да събудите разни течения на Слънцето и на Земята и дисхармонията ще се махне.

Който ме е разбрал ще даде 1000 лева за урока! "

и не ме питайте от коя беседа е...не знам тази подробност

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте, приятели! Чела съм , че ДАРБИТЕ са всъщност клетки на епифизата, те са астрогените, които са вродени. Човек обаче трябва да ги усъвършенства като работи с различните мозъчни центрове.

Някой да сподели нещо по темата?

Любов + Светлина + Мир + Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте !

Пък аз съм чул , че Духът посредством жлезите с вътрешна секреция упражнява влиянието си директно върху тялото. Според мене дарбите са приуритет на Духа. Жлезите само изпълняват финните команди на Духа чрез диханието Му. Въпроса е че голяма част от хората са загубили връзката с Духа . Тогава идват болестите . Когато е налице връдката с Духа , Той "свири " своята Божественна симфония без участието на тленният ум , но с негово съгласие .

Така поне съм чел . И аз не зная къде точно , може би в книгата на Живота ???

Иван

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей! Мисля отдавна по въпроса, благодаря ти и те поздарвявам с прочит на глава 12 от Първото послание към Коринтяните ,

а в Завета на Цветните Лъчи на Светлината се казва :

" Не знаете ли че сте храмъ Божий и Духъ Божий живее въ вас?

Чрезъ единийтъ Духъ се кръстихми да сми въ едно тяло.

Има различия на дарбите, но Духътъ е истийтъ.

Всичко това го действува единийтъ и тойзи истий Духъ, който на всякой человек особено разделява, както му е угодно."

Радвам се , че четеш книгата на Живия Живот и че сме заедно всички тук в Портала за съзнателен живот!

Много е важно да си мием редовно ушите....виждам, че го правиш...

Пък аз съм чул , че Духът посредством жлезите с вътрешна секреция упражнява влиянието си директно върху тялото.

Според мене дарбите са приоритет на Духа. Жлезите само изпълняват финните команди на Духа чрез диханието Му. Въпросът е че голяма част от хората са загубили връзката с Духа . Тогава идват болестите . Когато е налице връзката с Духа , Той "свири " своята Божественна симфония без участието на тленният ум , но с негово съгласие .

Отивам да си го поприпомня и преживея и аз това Първо Павлово Послание!

Благодаря ти, ще продължа да мисля кои са точно дарбите...и за връзката с Духа.. и за командите му към жлезите...добре си го казал и за Божествената симфония!

Благодаря - много искрено и благо!

Любов + Светлина + Мир + Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

:v: Здравейте, приятели!

Положителните и техните противоположни -отрицателните чувства/емоции са свързани с вътрешните ни органи. Един вариант:

Бъбреците - нежността

Чер дроб - добротата

Сърцето- уважението, радостта

Далака - откритост, вежливост

Белите дробове - честност, смелост

Някой има ли опитности и информация в това отношение? Благодаря ви!

:feel happy: Любов Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Изглежда, определени астални влияния се проектират на определени области от етерното тяло. Общата информационна структура на тяло е просто резултантна - от съставните му части и затова може би е нормално... Обаче точната зависимост и взаимодействие... ?! Нека да попомислим тук - може да стигнем до някъде... Предложения?!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

:) наскоро започна да ми се подрежда отговора на един въпрос, който ме "вълнува" спокойно от много години : защо имам симпатични сенки/кръгове под очите ( по рождение ) - при жените очите са били свързани с яйчниците, а при мъжете - с тестисите, като тъмните кръгове били свидетелство за полови излишества. Доскоро си мислех, че връзката е с бъбреците и т.н.

Някой има ли опитности или инфо по въпроса.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) изобщо кои са сигурните тук неща при жлезите и хормоните:sleeping: когато стигнем до тънките енергии става действително интересно - интуицията "води" ясно, но се появява и "шум в системата":1eye: жлезите и хормоните са послушни...подчиняват/хармонизират се с мисълта :yinyang:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Шишарковидната жлеза (или пинеалната) съответства на утробата; нейните крачета - на фалопиевите тръбички. Хипофизата е само неин слуга. Доколкото това се отнася до главата, човекът е андрогин. Около Пинеалната жлеза непрекъснато "танцуват огньове", но когато Кундалини за миг ги озари, може да се види цялата Вселена. Дори и по време на дълбок сън Третото Око се отваря. Това е полезно за Манаса, който го използва, макар че ние самите не помним. Шишарковидната жлеза е това, което източните окултисти наричат "Девакша" - 'Божественото око'.

Линк към коментар
Share on other sites

Бих ви помолила, ако има някой има познания или опитност, да пише на какво отговаря задстомашната жлеза /панкреасът/ и какви погрешки в мисли и поведение могат да доведат до неочаквани проблеми с нея. Благодаря ви предварително :)

Линк към коментар
Share on other sites

7 УТВЪРЖДЕНИЕ: Бог и аз сме едно.

6 УТВЪРЖДЕНИЯ: Имам връзка с космическото съзнание. Доверявам се на

вдъхновението си. Доверявам се на интуицията си.

5 УТВЪРЖДЕНИЯ: Всеки ден се уча да изразявам. Уча се и разбирам. Уча се,

разбирам и слушам. Уча се чрез слушане. Имам богата фантазия. Разбират

ме. Уча се да се изразявам с любов. Уча се да казвам с любов какво

чувствам и мисля.

4 УТВЪРЖДЕНИЯ: Имам доверие в красотата и уникалността на моята любов.

Любовта трябва да се разбира като даване и вземане, а не като

безкористна саможертва. Само така се развива истинска любов.

Любовта, която само дава, но не взема, не е любов, а следствие от

отчаяно търсене на признание. Този вид любов прави човека зависим,

отнема му свободата, тъй като човек очаква ответни услуги, които в

повечето случаи не може да получи.

3 УТВЪРЖДЕНИЯ: Моята същност се развива свободно и защитено. Почивам

спокойно в своята среда. Всичко е добре. Привличам хората, които

стимулират процеса на излекуването ми. Намирам полюса на спокойствието

в самия себе си.

2 УТВЪРЖДЕНИЯ: Моята жизненост ми доставя радост. Аз се нося по течението

на живота. Сексуалната ми енергия е в съзвучие с истинските ми

потребности. Наслаждавам се на радостите на живота. Всеки ден се уча

да изживявам творческата си енергия.

1 УТВЪРЖДЕНИЯ: Имам доверие в действителността и в Бога и се

радвам на живота си. Всичко е добре. Усещам в себе си потока

на жизнената енергия и се радвам на съществуването си.

Добре е, че ме има.

--------------------------------------------------------------------------------------------

ЧАКРА НА СЛЪНЧЕВИЯ СПЛИТ

"Обичаш страданието си, защото ти е познато

и ти дава усещане за сигурност.

Опознай любовта, направи нов избор.

Само любовта може да те доведе

до състояние на блаженство.

От теб зависи колко дълго

ще останеш в блаженството."

Толтекска книга на мъдростта

ИМЕНА: Санскритско име - Манипура чакра. Други имена - Слънчев сплит, Пъпна чакра, Трета чакра.

МЯСТО: Малко по-горе от пъпа, между 12 гръден и 1 поясен прешлен.

ЦВЯТ: Жълт до златист.

КАМЪНИ: Тигрово око, кехлибар, цитрин, благороден топаз.

АРОМАТ: Лавандула, розмарин, бергамот.

ЗВУК: Ми.

МЕРИДИАНИ: На стомаха, на далака/панкреаса, на тристепенния отоплител.

ЖЛЕЗИ: Задстомашна /панкреас/.

МУДРИ: Варуна, Жест на Изида, Защита от енергийна атака, Кшепана, Манипура, Матанги, Морски гребен, Мущи, Пушан, Рудра и др.

ЗАДАЧА: Преработване на чувства и преживявания, симпатии, антипатии, разгръщане на личността.

БЛОКИРАНО СЪСТОЯНИЕ: Безпокойство, липса на вътрешно спокойствие, упражняване на власт.

УТВЪРЖДЕНИЯ: Моята същност се развива свободно и защитено. Почивам спокойно в своята среда. Всичко е добре. Привличам хората, които стимулират процеса на излекуването ми. Намирам полюса на спокойствието в самия себе си.

източник: Чакрите

Работа със Завета на Цветните Лъчи на Светлината - Духът на Мъдростта.

За по-сигурно, упражненията да са всекидневни и да се употребявт по упътването в книжката.

Белият Лъч лекува всичко и съдържа в себе си цялата гама от цветове.

Любовта + Благодарността - сила, която е спсобна на всичко - промяна в материята, независимо от плътността и.

Люби Бог и Му Благодари за всичко в твоя живот, включително за всеки твой преживян миг.

Смисълът на живота е да бъде изживян!

Любов и Благодарност носят Благодат.

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти от сърце, Синева :feel happy: Всичко, което си написал, ще ми е от голяма полза и съвпада с предположенията ми, но нямам достатъчно познания за да се справя сама - "Обичаш страданието си, защото ти е познато и ти дава усещане за сигурност. " Дано поне в тези светли дни и празнични дни Господ ни помогне да изпълним душите си с повече любов и вяра и да се избавим от съмнението. Още веднъж благодаря, мирни и благодатни празници! :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

:yinyang: Въздействието на билките + ароматите + дихателните техники върху жлезите с вътрешна секреция ...къде е мярката :rolleyes: а за продължителното или предозирано въздействие - направо било унищожително + как може да се въздейства негативно например върху пинеалиса + някой има ли опитности или наблюдения + още нещо пишейки по темата за зъбите , направих асоциация ...до каква степен всъщност разрушаваме/ блокираме жлезите си пак от незнание и подценяване на опасностите :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:feel happy: много ми хареса този постинг на AIM за Телата и енергиите защото съм размишлявала по въпроса за жлезите + функциите им за трансформиране на енергиите в разните тела + разните светове :sleeping: можете ли нещо да споделите + на мене ми е доста тъмно + мрачкаво :rolleyes: засега :feel happy:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Те жлезите се саморегулират самички. Не виждам разумна причина да се намесваме в работата на Твореца.

Освен ако не искаме да Го избутаме от творческия стол, за да Му заемем мястото.

Лично не бих рискувал никога без съответния Лиценз. Но не се и натискам да го получавам- определено.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Ако някой се запознае с механизмите на регулация на т.нар. "ендокринна ос" и изучи принципите на правата и обратната връзка, и всяка една ендокринна жлеза как участва в тази регулация, и в допълнение- влиянието на централната и вегетатимвната нервна системи във функцията на ендокринните жлези, и в същото време чрез най-обикновен радиестезичен (биолокационен) метод изследва състоянието на чакрите си, функцията им, и взаимодействието им, ще установи, че механизмите на регулация на тестисите (яйчниците), надбъбречните жлези, панкреаса(плюс двете паротидни жлези; панкреаса и двете паротидни жлези образзуват триъгълник с острия си връх надолу, и функционално този "триъгълник" отговаря на функционирането на третата чакра-манипура), ч.дроб, тимуса, щитовидната жлеза, хипофизната жлеза, и епифизата е същия както при чакрите, но ако би трябвало да го представя писмено, би ми отнело твърде много, а и най-добре такива неща се разбират с картинки, а думите само "подкрепят" картинките :о)

Това което е най-интересно е свързано с едно общо звено- кръвта. Знаем, че ендокринните жлези произвеждат хормони, които директно попадат в кръвта, и циркулирайки, кръвта ги "разнася" в организма така, че те си вършат задачите. Интересното е това, че енергийно чакрите правят същото-те се захранват с енергия от по-фините ни тела, но всяка чакра произвежда специфични енергийни продукти, които "секретира" отново директно в кръвта, а тези спецзифични енергийни "продукти" на чакрите определят нашето съзнание, така че кръвта всъщност, е физическия еквивалент на нашето съзнание. Това твърди в крайна сметка и библията, и други писмени източници, както в източни, така и в западни езотерични учения.

Циркулацията на кръвта както знаем зависи от много фактори- брой съкращения на сърцето в минута, общия обем на циркулиращата кръв, периферното съдово съпротивление- тези параметри всъщност показват формулата на кръвното налягане- съвсем елементарно е да се "види" от това, как и защо може да ни се "вдигне кръвното", но кръвта си има и много други показатели- знаем че посредством дишането може да се регулира сърдечната честота и ритъм, освен това в кръвта има редица газове- кислород, въглероден двуакис и прочие, и обменът на газовете (кръвно-газова обмяна) е процес, който се извършва на клетъчно и субклетъчно ниво, и волево човек може да регулира този процес чрез дишането. Освен това, чрез кръвта се транспортират всички вещества, които постъпнват при храненето, също така се отделят и всички отпадни продукти от храненето, с изключение на онези, които не могат да се резобрират и си остават да речем в храносмилателната система (черва).- Кръвта е показател за човешкото съзнание и всички нейни параметри освен традиционните значения, имат отношение и към много по-фини неща, архетипни енергии, и всичко което човешкото съзнание съдържа в себе си. Например стойността на тромбоцитите освен информация за определено звено от коагулационния статус на човека има и значение, което се свързва със съзнателния контрол на емоциите и способността да се "спира емоционално кървене" при нараняване (самонараняване, умишлено или случайно, или нараняване от друг/и хора) на съзнанието..изобщо формените елементи на кръвта (червени кр. телца, бели кр. телца, моноцити, тромбоцити и т.н.) имат отношение към емоционалния свят, и директната връзка на емоционалния свят с физическия; а "течните" съставки имат според вида си отношение към духовния свят. В кръвта няма съставка, която да има връзка с Божествения свят- тази съставка човек може да я придобие с учение, труд, и други неща, които в християнството са известни като "кръщение" (еквивалент на т.нар. второ посвещение), и "преображение" (известно още като трето кръщение), но освен това се посочва, че когато Христос се роди в плътта на човека кръвта на човека се видоизменя (превръщане на водата от делвата във вино), и кръвта придобива съвсем други свойства, в нея се секретира специфичен хормон, който се произвежда от сърцето (в сегашното състояние сърцето също произвежда хормон, но той има съвсем друго предназначение както на физическо, така и на енергийно ниво) и всъщност, тогава сърцето се превръща в един сложен ендокринен орган, който се регулира от Божествения свят, и едва тогава в човека се наблюдава обединение на четворната човешка същност, като проявлението на Божията воля е възможно тогава, когато тази четворна човешка същност бъде разпъната на кръст- така функционира само Божествената ендокринна жлеза, и при това състояние, човек може да пролее кръвта си за "всички". Ако Христос не се е родил в плътта на човека, ако сърцето не се трансформира в ендокринна жлеза, отделяща хормон, под прякото контролиране на Божествения свят, всяко "проливане на кръв" си остава за сметкана егоистичната природа. А кръвта е съзнание, за да бъде "пролята", "кървенето" трябва да е под прякото ръководство на Божествения свят, това всъщност е Божията воля.

Това всъщност има предвид Йоан в някое от посланията си, като казва:"Той е дошъл с вода и с кръв, Иисус Христос, не тъкмо с вода, но с вода и кръв; и Духът е който свидетелства, понеже Духът е истината. Защото тримата са, които свидетелстват...И три са които свидетелстват на земята (под земя следва да се разбира физическото тяло,или по-точно- материалното тяло, защото материята не се изчерпва само с границите на физическото тяло)...Духът и водата и кръвта; и тия трите са съгласни в едно..." (Първо посл. на Йоан); във второто послание на Йоан пък разбираме, че "в света влязоха много прелъстници, които не изповядват, че Иисус Христос е дошъл в плът; такъв човек е прелъстник и антихрист. Пазете се, да не би да изгубите онова, за което сте се трудили, но да получите пълна награда."- Тук, в тази извадка, се упоменава, че в света (т.е. трите свята с по 7 нива всеки- физически, астрален и духовен) има множество мистични преживявания, множество състояния, в който човек може да попадне, да преживее какво ли не като мистично състояние, да види Христос, Мохамед, Мойсей, Илия, Винету, или който и да е от боговете в пантеона на неговата съзнателност, но нито едно от тези преживявания, пребиваване в други нива на съзнанието, мистични срещи и т.н. не са нищо повече от това, човек да контактува със самия себе си, и с отраженията на светлината, т.е. да попадне в капана на заслепението, на илюзиите, и на майтрея. Ако някой вижда Христос, и Христос му говори, показва му това или онова, това е само отражение, някое ниво на Аз-ът, което не познаваме, и попаднем в него при някоя от медитациите си, може да ни се представи като Учител, като Христос, Буда и т.н., и именно в това се състои "уловката"- човек винаги има усещането, че преживява Христос или който и да е от пророците или Учителите като обособени, диференцирани и самостоятелни личности, вън от себе си, но Христос се проявява не във видения, или нещо друго, а в плътта на човека, има си специално място, където човек може да Го посрещне. От този момент нататък, който и да се появи, каквито и пътешествия в астралния, менталния и прочие светове да има човек, когато Христос се е родил по плът в съответния човек, всеки "дух" е принуден да изповяда това, и не може да бъде отражение на Христос, просто защото Христос е органически проявен, а това ще рече- Светлината (Словото) е слязла в плътта, и от плътта Светлината се разпространява във всички други посоки така, че просто не може да има възможност за отражения по пътя й.

Без Христос, роден в плътта, духовните срещи с Христос или Винету, или който и да е са като светлината на луната...Тъмнината не схваща светлината, може само да създава нейни отражения...

Е, това мнение за ендокринните жлези, енергийните центрове, регулацията, хормони, регулирани от Божествения свят, близки срещи от орлганичен вид с Винету, или Христос е мнение, което всеки може или да приеме, или да не приеме, но пък всеки може да опита, и да си направи редица опити, и накрая да "тегли чертата" на "ендокринния баланс" +/- разни врели-некипели, чакри, кръвни показатели, Христови хормони и прочие дрън-дрън-дрънканици :3d_113: , при това- с оливане :3d_017:

Но, в СНОБ (СамоНаписващ се ОкултИ*н бИ*лежник), такива работи чета че са се самонаписали... :3d_125: и като ги "преглътна" :3d_029: вземат та станат на някакви подобни писания :3d_009:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, стана ми много интересно за кръвта, не бях се замисляла. Би ли ме светнал за холестерола в кръвта?

Линк към коментар
Share on other sites

Кристиян, беше ми изключително интересно. :3d_041: Благодаря!

Ако позволиш, бих те помолила, свързано с твоята теза, да отделиш още малко внимание на кръвта. Как може да се разбират големите кръвозагуби от органичен характер, а не от нараняване?

Редактирано от dina_qneva
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Това е много широка тема. Пример- кървенето от язва на стомаха/дуоденума е свързана с явлението енергиен вампиризъм- енергийните вампири- както тези, които изтеглят енергия от други хора, така и т.нар. автовампири (изтеглят от своята собствена енергия, но енергия непредназначена за такъв вид употреба- пример- извличане на емоционална енергия чрез ЦНС, което винаги е "стрес-провокирана", така че ЦНС се захранва за сметка на търсене на "постоянна тръпка", което си има множество специфични проявления) претоварват третата си чакра като я захранват с енергия, която вече е индивидуализирана, и "усвояването" е за сметка на съзнателното "разлагане", а това всъщност представлява същината на т.нар. неврогенна теория за възникването на язвената болест, и когато чисто физически един орган не може да компенсира, настъпва съответния проблем, а в случая- кървене от стомашна или дуоденална язва.

Всъщност, големите кръвозагуби от нетравматично естество не стават на кой знае колко места- коремната и гръдната кухина, а като "видимо" кървене най-често се представят като кървене от някое местенце представляващо естествено отверстие или кухина- устна кухина, носна, стомашно-чревен тракт, анус, пикочо-полови органи; следват много по-редките форми на кървене в гръдтната клетка, и естествено- кървене от самите кръвоносни съдове- аневризми и т.н.- всичко това е свързано с определени специфични негативни емоционални модели, при които "загуба" е същината на процеса, при тромбози например, ключови понятия са "блокаж", "тапа", задръжка", вследствие на което след "тапата" настъпва недоимък поради липса на снабдяване, а преди тапата има излишък, който често намира начин за понижаване на натрупването чрез търсене на алтернативен "път"- получава се отново кървене, но от смесен тип.

Не съм изследвал за всички видове какви са "невидимите" причини, но имам опит с кървенето от язви на стомах/дванадесетопръстник, както и от варици на хранопровода, така и от ниските етажи на храносмилателната система- дебело черво, ректум, и кървене в областта на главата и шията от най-различен произход. Освен това, извън органните причини, има причини и от страна на съдовете, има хеморагични диатези от всякакъв вид, и практически всички аспекти на съзнанието, емоционалния и менталния арсенал на даден човек участват. Всяка ситуация си е конокретна сама по себе си, и въпреки че може органически да има една и съща проява- двама дсуши с кървящи язви чможе да имат съвсем различни енергийни механизми за развитие на кървенето.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

Кристиян прав си.

Въпросът беше за саморегулацията на работата на ендокринните жлези.

Няма спор, че следствието, т. е. хормона може да се докаже за съществуването му, при определена напредналост в работата на медиците.

Явно двамата с тебе доказваме едно и също нещо под различна гледна точка.

Но нека не забравяме, че този хормон е следствието което после става причина за много явления както от медицинска гледна точка, така и от обществено-социална гледна точка. И при непълно познавене на причинно-следственната верига съществуват редица опасности от най-различен характер. И за това нека жлезите се саморегулират по правилният начин.

Това ми беше мисълта.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...