Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Дервишите


nina7705

Recommended Posts

От известно време съм привлечена от този вид монашество.Някой би казал,че дервишите всъщност не са монаси,но аз го усещам така.Бих се радвала да споделите свои познания по темата,по възможност по-различна от тази,която може да ми предостави чичко Гугъл. :1eye:

Благодаря Ви предварително!

http://vbox7.com/play:3120ebe6

Редактирано от nina7705
Линк към коментар
Share on other sites

Бих ти препоръчала да прочетеш тази книга. Дано да разбираш руски. Тук добре е описан животът на тибетските монаси(лами).

В книгата са обяснени и как се правят петте тибетски упражнения, наречени "изворът на младостта". И за какво точно служат тези упражнения, те ги наричат ритуали.

ПП. Книгата я има и на български, издадена - тук примерно да я видиш как изглежда

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

От известно време съм привлечена от този вид монашество.Някой би казал,че дервишите всъщност не са монаси,но аз го усещам така.Бих се радвала да споделите свои познания по темата,по възможност по-различна от тази,която може да ми предостави чичко Гугъл.

Преди да започна да чета за суфите и суфизма, дервишите бяха за мен една неясна екзотика, предимно свързана с турците и исляма. Не всички суфи са дервиши, но пък дервишите освен аскетичния си начин на живот се славят и с придобитата си в резултат на това мъдрост и просветление.

Традиционният ислям не ги одобрява. Дори често са били обект на гонения от страна на държавната власт в мюсюлманските държави.

Начинът им на живот ги сближава с християнските аскети, богомилите и последователите на Джайнизма в Индия.

А ето и нещо общо между будистите и дервишите:

Според будистите Бхагават потъва в съзерцание и се превръща в пет така наречени дхяни - буди, които съответстват на петте земни буди.Вайрочана е Пространството или Етера. Акшобхя е Въздухът, Ратнасамбхава е Огънят, Амитабха е Водата и Амогхасидхи е Земята. На тях съответстват и петте земни буди Кракучханда, Кашяпа, Шакямуни и Майтрея.

По - късно в традицията на суфистите и братствата на турските дервиши виждаме същият ключ, като четирите врати, през които трябва да премине търсещият в духа. Шерият е първата врата - Въздухът. Втората врата или Водата е Тарикат. Марифет е третата и отговаря на Огнената стихия, а четвъртата и последна врата е тази на Хакикат - Земята. Квадратът, кръстът, и числото четири са символите на моя ключ. Ученията обикновено имат две нива - екзотерично за обикновените последователи и езотерично за посветените.

/източник/

От начинът по който суфите виждат света, че е създаден и съществува в ротация, идва и ритуалният танц на въртенето с който най-често свързваме дервишите. :)

924f12425662fbbbf01c5ab05c258631_full.jpg

Все пак не бива да се забравя, че покрай членовете на дервишките ордени, търсещи духовно усъвършенстване е имало и доста фанатици, които са реализирали своята „вяра“ убивайки иноверци – гяури. Но такива има за съжаление във всяка религия, секта и учение.

Дервишите и суфиите често са били изпращани да провеждат мисионерска дейност в региони, които предстояло да бъдат атакувани и завзети от халифите и султаните. По този начин те подготвяли терена, получавали разузнаване и подкрепа от местните жители, приели исляма от мисионерите.

Все пак ползвах чичко Гугъл, но пречупен през моя поглед. Не е възможно нормален човек да съхранява в себе си толкова информация, затова търсачките са голямо облекчение, иначе трябва да отварям енциклопедии и книги и в крайна сметка да измъкна пак същите данни :P.

Бих ти препоръчала да прочетеш тази книга. Дано да разбираш руски. Тук добре е описан животът на тибетските монаси(лами).

mvm, благодаря за линка. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Има много интересни неща в светогледа на дервишите, но не одобрявам практиките им за постигане на транс (танците им). Колкото и красиви да изглеждат отстрани, те са изключително механични, като участието на умът е почти изключено. Практиките им несъмнено водят до някои мистични преживявания и екстаз, но не мисля, че това са точно духовните опитности към които хората трябва да се стремят. Мога да допусна също, че една част от практикуващите използват алкохолни напитки (най-малкото вино) преди започването на танците (разбира се не мога да го твърдя със сигурност). Лично аз виждам известна връзка между дервишите и казълбашите (алевиите) в някои райони в България, а май историците са на същото мнение (това също не знам със сигурност).

Линк към коментар
Share on other sites

Имам спомен, че в Индия също се използват танци за постигане на екстаз, само че понякога танците са съчетани с болка ( пробождане с шишове, ходене по жарава - също като нашите нестинари). Танцуването не е чак толкова лош метод, но болката ... :blink::D:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Има много интересни неща в светогледа на дервишите, но не одобрявам практиките им за постигане на транс (танците им). Колкото и красиви да изглеждат отстрани, те са изключително механични, като участието на умът е почти изключено. Практиките им несъмнено водят до някои мистични преживявания и екстаз, но не мисля, че това са точно духовните опитности към които хората трябва да се стремят. Мога да допусна също, че една част от практикуващите използват алкохолни напитки (най-малкото вино) преди започването на танците (разбира се не мога да го твърдя със сигурност). Лично аз виждам известна връзка между дервишите и казълбашите (алевиите) в някои райони в България, а май историците са на същото мнение (това също не знам със сигурност).

Танцувал ли си досега :) ? Не ти е необходимо външно вино :) навлез дълбоко в себе си и се разтвори. Пий от елексира на живота и се слей с ритъма. Отстрани мисълта напълно и просто се отпусни.После сподели :dancing yes: . Никакви външни учители не са ти нужни за това, довери се на вътрешния си учител. Не става въпрос за това че се обявям против нещо, просто споделям собствена опитност, а аз не съм дервиш :) . Поздрави!

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

...Танцувал ли си досега :) ? Не ти е необходимо външно вино :) навлез дълбоко в себе си и се разтвори. Пий от елексира на живота и се слей с ритъма. Отстрани мисълта напълно и просто се отпусни..

Напълно съм съгласна с теб. Танцът е външно изражение на вътрешното ти аз. Танца показва много истини, скрили се в дълбините на душата ти. Тези, които 'не могат' да танцуват, всъщност могат, просто прикриват всячески онова, което е вътре в тях, потъпкват жаравата която бушува вътре, а не бива. Искрата я има вътре в нас, просто чака момента в който да бъде запалена!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

"Напътствията, които получих, бяха да танцувам с Ловеца на сънища. Особено успешно беше въртенето. Посаждаш въпроса си здраво в ума и го задаваш непрекъснато, докато се въртиш около себе си. Колкото по-ефектно е това въртене около собствената ос, според обяснението на аборигените, толкова повече това упражние увеличава завихрянето на енергиите в седемте основни центъра на тялото: само като се въртят с протегнати ръце и винаги надясно."

Из книгата на Марло Морган - „Заслушани в молитвата на вселената”

Тя описва танц на дервиши.

При суфиите "въпроса в ума" е своеобразна молитва, която те непрекъснато мислят/със сърце/, със затихване...

Постепенно мисълта се разтваря в движението, слива се с него и полита към Сътворителя. Така достигат единение с Него...

И както се оказва, е древна аборигенска практика също...

Наблюдавала съм с часове турски, ирански и индийски дервиши, на живо. Истинските суфии нямат ордени и организации, такива има само в Турция /гр. Кония/.

Индийските и иранските дервиши не използват опиати или вино, не пият и не ядат нищо в деня, когато се подготвят за танц. Вегетарианци са. Аскети. Дори днес...

Но има ордени, като турския, които са... преплетени с исляма и традициите доста се различават. Мисля за тях като за... един "езотеричен ислям". Интересни са, но заниманията им протичат тайно от хората. Можем да им "гостуваме" ако помолим за това. В Индия и Иран не е така... там човек може да се докосне до всичко около тях.

Но... прекрасни са, и едните и другите...

Редактирано от infinity1305
Линк към коментар
Share on other sites

Infinity, благодаря ти за споделеното и цитираната книжка.

Впечатляващо е това, че дервишите, въртейки се с часове, всъщност са съсредоточени в сакралната точка на Сърцето си и в това Божествено единение запазват баланс и хармония.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Имам спомен, че в Индия също се използват танци за постигане на екстаз, само че понякога танците са съчетани с болка ( пробождане с шишове, ходене по жарава - също като нашите нестинари). Танцуването не е чак толкова лош метод, но болката ... :blink::D:hmmmmm:

Да, и суфите и някои йога школи използват танци.

Но ако се бодат с какво ли не - то е за да покажат, че не ги боли.

Достигнали са такова трансово ниво, в което няма физическа болка.

Имаше един филм на известен документалист, който е правен със скрита камера.

Тези, които бяха готови - бяха посочвани от водещите молитвата/танца и за тах е чест да се жертват по този начин в името на Бога.

Те така го разбират - показват послушание като контролират тялото си.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...