Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ученичество и духовни школи – необходимост и опасности.


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

"но при което също така сидеята бива силно окастрена). " Прочетох че през умовете на колкото повече същества е преминала една идея, толкова по - изхабена е и че трябва да се стремим да черпим идеи от източника им. :) Много ми хареса идеята, че ако имаме добра идея, която не можем да реализираме, тя би могла да попадне у някой който да я осъществи. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Относно въпросът за членството...

В Братството, за разлика от много други духовни общности, няма членство в смисъл на списък с членове, месечен внос и т.н.

Всеки, който прилага Учението в живота си и има плодове е член на това Братство.

Всички добри хора също са членове на това Братство....

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят хем е казвал, че всички хора са братя, хем е казвал нещо от рода на " всички добри хора са ваши братя, всички които прилагат идеите ми са ваши братя" ( перифразирам). Първото не изключва второто, то го обхваща, но ако човек чете само второто би си помислил, че става дума за някаква елитарност/отграничение от масите. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Учителят хем е казвал, че всички хора са братя, хем е казвал нещо от рода на " всички добри хора са ваши братя, всички които прилагат идеите ми са ваши братя" ( перифразирам). Първото не изключва второто, то го обхваща, но ако човек чете само второто би си помислил, че става дума за някаква елитарност/отграничение от масите. :hmmmmm:

hrisko_89, въпроса ми към теб е следния:Какво те мотивира да оспорваш авторитета на Дънов?(въпроса ми е продиктуван от изказванията ти малко по нагоре в тази тема) Вникни добре във въпроса , преди прибързано да ми отговориш!Защото и въпроса ми, и евентуалния ти отговор са свързани с темата.

Това което цитираш по горе-" всички добри хора са ваши братя, всички които прилагат идеите ми са ваши братя" , е символично.В принципа за братство е заложено разгръщане и усилване на духовното ни тяло, в противовес на материалното.Но нали разбираш, че това е само докато настъпи баланс.Защото принципа за Божественост е над дуалността.

На същия принцип действа и идеята за Ученик-Ученичество.Капана се крие в неправилното отношение в една подобна двойка и мотивите, както на ученика, така и на учителя.Ако се позовеш на ежедневието си и досегашния си опит, ще разбереш как и защо се насочваш към едни учители, и какво и как си научил от тях.Въпроса е-Как това знание променя теб, и какво правиш с наученото?

Дънов ти ПРЕДАВА онова знание, което е изконно.Това знание за теб може да е ново, но за друг вече старо.И друго, Дънов говори за ПРИНЦИПИТЕ, които са знанието на човечеството.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...