Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Прана


Иво

Recommended Posts

:) Благодаря ти и аз, Благост, за беседата :sorcerer:

Ето още няколко абзаца от беседата

"Един български лекар ми разправяше една своя опитност от времето на световната война, която го много учудила. „Иде – казва той – при мене един войник от фронта, показва ми ръката си, която беше лошо ранена, и ми казва: „Господин докторе, моля да ми направите една операция на ръката.“ Погледнах ръката му, казвам: „Ще трябва да те упоим.“ – „Никаква упойка не искам. Режете направо.“ Взимам ножа и започвам да режа. Гледам лицето му, спокойно, нито един мускул не мръдва. Най-после той ме запита: „Свършихте ли, господин лекаре?“ – „Свърших.“ – „Благодаря.“ Взе си шапката и си излезе.“ Казвам: Ето един християнин, който има пълно самообладание. Индусите с векове работят върху самообладанието, а този българин е роден със самообладание. Той казва на лекаря: „Не искам да ме упоявате. Аз мога да издържам, не съм от страхливите.“

Казвам: Докато човек не се научи с радост вътрешно в себе си да понася своите страдания, да гледа на тях като на школа, той нищо не може да постигне. Има мъчнотии, чувства, мисли и постъпки, които се явяват в живота на човека като школовка. Ако той не може да понася тия мъчнотии с радост, как ще понася по-големите страдания и мъчнотии, които идат отвън? Ако човек не може да помага на себе си, как ще помогне на другите? Човек може да помага на окръжаващите дотолкова, доколкото може да помага и на себе си. Доколкото светлината може да проникне в твоя ум, дотолкова може да проникне и в умовете на ония, на които говориш. Доколкото топлината на твоето сърце може да топли самия тебе, дотолкова тази топлина може да стопли и другите хора около тебе. Доколкото си силен ти, дотолкова можеш да предадеш от своята сила и на другите. Човек е мерило на нещата. Божественото учение седи в това – човек трябва да разбира първо законите на своята мисъл, която трябва да бъде свързана с Божествената мисъл. Значи мисълта на човека трябва да бъде свързана с праната. Всеки ден по един час човек трябва да мисли за праната, която иде от Слънцето, за да може да я възприема в себе си и да се ползува от нея. Праната иде и от другите звезди, от планетите, но главният извор на праната иде от Слънцето. Значи с мозъка си, със своята мисъл ти акумулираш праната от Слънцето и оттам я изпращаш по цялото си тяло. Ако ви боли известен орган, ти можеш да извадиш част от събраната прана в мозъка и да я отправиш към болния орган, да го лекуваш. Този орган се нуждае от такава енергия.

Сега аз не искам непременно да вярвате в това. То е наука, която вие ще изучавате. А да ви доказвам, това не е нужно. Ако приемете, че е така, приемете го. Ако не го приемете, може да го отхвърлите. Вие сте свободни да приемете или да отхвърлите думите ми, но като ви говоря така, аз само раздвижвам въздуха около вас. Това е механическо действие. Сега, думите ми пък, които влизат във вас, представят динамическо действие. И това, което разберете от тях, то е духовната страна. Което приложите пък, то е Божественото. Според мене чувствата ви, мислите ви, както и постъпките ви съединени в едно и реализирани, представят Божественото в човека."

Линк към коментар
Share on other sites

Казвам: Докато човек не се научи с радост вътрешно в себе си да понася своите страдания, да гледа на тях като на школа, той нищо не може да постигне. Има мъчнотии, чувства, мисли и постъпки, които се явяват в живота на човека като школовка. Ако той не може да понася тия мъчнотии с радост, как ще понася по-големите страдания и мъчнотии, които идат отвън? Ако човек не може да помага на себе си, как ще помогне на другите? Човек може да помага на окръжаващите дотолкова, доколкото може да помага и на себе си. Доколкото светлината може да проникне в твоя ум, дотолкова може да проникне и в умовете на ония, на които говориш. Доколкото топлината на твоето сърце може да топли самия тебе, дотолкова тази топлина може да стопли и другите хора около тебе. Доколкото си силен ти, дотолкова можеш да предадеш от своята сила и на другите. Човек е мерило на нещата. Божественото учение седи в това – човек трябва да разбира първо законите на своята мисъл, която трябва да бъде свързана с Божествената мисъл. Значи мисълта на човека трябва да бъде свързана с праната. Всеки ден по един час човек трябва да мисли за праната, която иде от Слънцето, за да може да я възприема в себе си и да се ползува от нея. Праната иде и от другите звезди, от планетите, но главният извор на праната иде от Слънцето. Значи с мозъка си, със своята мисъл ти акумулираш праната от Слънцето и оттам я изпращаш по цялото си тяло. Ако ви боли известен орган, ти можеш да извадиш част от събраната прана в мозъка и да я отправиш към болния орган, да го лекуваш. Този орган се нуждае от такава енергия.
:thumbsup:

Това е най- важното от беседата според мен. Да можем да разбираме и прилагаме. Благодаря и на теб, Таня. :)

Желая хубав ден на всички :yinyang:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

Сърдечно благодаря на Благост за прекрасните цитати.

Навяват много размисли.

Аз се заинтересувах по темата за видовете прана във връзка с храненето с прана на Джасмухин и Хира Ратан Манек.

Ето някои линкове: тук и тук, източник, wikipedia

Kundalini yoga ( 5 Pranas) by Swami Shivananda

Център на Шри Ауробиндо - Москва и на руски език.

В древните книги са описани видовете прана и тяхното движения и цвят.

Do сега намерих много източници на английски език.

Някои са доста теоретически, а други са кратки и с практическа насоченост.

Например Вяна прана се движи центробежно, отвътре навън и няма определено място, но координира всички сензорни възприятия и насища кожата. От нейното количество и качество зависи правилната работа на нервната система.

Тази прана например се регулира естествено с любимото на всички сутрешно протягане. То е синтезирано в поза "котка" в йога. Засава се на 4 крака и гръбнакът се разтяга/протяга нагоре като купол и после надолу.

Липсата на друг вид прана, която трябва да е в областта на стомаха може да даде голям непреодолим глад и жажда (булимия).

Определен вид прана се акумулира, за да може да се ходи по вода и да се левитира.

Специфичен вид прана се акумулира с цел съзнателно сънуване и контролирано напускане на тялото след смъртта.

В различните публикации има известни различия или може би нюанси.

А може би тези разлики са породени от различната енергийна структура на самите хора/раси/, за които се отнасят.

Някои йога школи признават, че европейците имат много силно ментално поле, повече динамика, и доста по-слаба емоционалност в сравнение с индийците.

Ще се опитвам да синтезирам някой неща от различни източници и ще ги споделя.

А някой има ли конкретни наблюдения какво става с енергийните центрове на човек при редовно играене на паневритмия.

Моля споделете.

Редактирано от Дъгата
Линк към коментар
Share on other sites

Интересна информация.

От моите познания:

с лечебна цел праната се разграничава по цвят. Различните цветове се ползват с различна лечебна цел.

От друга страна - индиректно могат да се правят много заключения за отделния цвят прана по това, какво лекува. И по това, в коя чакра се съдържа или произвежда. На този принцип са аура-камерите, каквито има вече в Бг. Моето скромно мнение - че от една снимка с аура-камера не могат да се правят фундаментални заключения.

На български има преведена книга, която дава информация за цветовете прана - "Лечение с прана за напреднали".

НО - едно голямо НО наистина !!! - както книгата, така и предложените горе линкове са част от някаква система, която изучава и ползва праната стъпка по стъпка. Не вземайте и не прилагайте откъслечни знания от която и да е система. Не смесвайте системите. Често има и разлики в терминологията. Който иска да ползва прана, да започне старателно и обстойно да изучава една система. Те са изграждани с векове или въз основа на вековни познания .При наличието на добър учител и старателен ученик е по-сигурен положителният резултат.

Един "тюрлю гювеч" оттук - оттам е опасен.

Линк към коментар
Share on other sites

Един "тюрлю гювеч" оттук - оттам е опасен.

Da, така е.:thumbsup:

Както и че всяка система си има особености и в добре човек да черпи вода от Извора.

Надявам се с общи усилия и добра воля да се съберат достоверни и пълни източници.

В нет-а има твърде откъслечна преведена информация, която може все пак да се използва за ориентир за намиране на "изворите". Те са си чисти само, че до нас често достигат само "капки".

Много добра система за набиране на чи/прана е и ба-гуа. Тя задължително се изучава от лекарите по китайска медицина. Те чрез иглата като антена вкарват енергия и трябва да се получат определени признаци в конкретен орган или част от тялото (обикновено - доста далече от прилагането на масажа или иглата), чрез които ги изпитват.

Преди години имаше посещение на една много тачена в Китай лекарка - д-р Хъ. Тя е прекрасен човек, лекар, билкар, лечител. Тя в личен разговор ми каза, че всяка аура има различна проводимост и характеристики (т.е. едни лесно биха станали терапевти, други - след мнооого години ).

Затова аз например дори "да имам добра проводимост на каналите", все пак трябва да правя много много упражнения, за да "събера достатъчно енергия".

Затова трябва внимателно да избираме кой ни лекува и пипа по енергийните центрове.

Поради това индивидуалното акумулиране на прана е най-препоръчителният вариант.

Линк към коментар
Share on other sites

Още за това, как може да се променя праната със съзнателно насочена мисъл:

Пранична психотерапия за предмети и оборудване

Вълшебни обувки

Обувките ми стискаха

Елена: "Купих си обувки – хубави и скъпи. Но още отначало не се чувствах удобно с тях, най.вече защото лявата обувка ми стискаше. Връщайки се у дома, изведнъж, импровизирайки, се обърнах с въпрос към обувката: "Защо стискаш? Та ти си направена от добър производител” и в следващия момент замръзнах на прага, защото като мълния дойде отговорът: "Стискам на това място, защото в кожата, от която съм направена, е концентрирана емоцията на убитото животно."

При влизането си в апартамента, свалих обувките си и старателно почистих "болните" места с виолетова прана. След това, обувката повече не ми стискаше.”

Обувките ми скърцаха

Любов Богомолова: "Новите ми, скъпи обувки скърцаха при ходене. Опитвахме се да премахнем скърцането по различни начини – занесохме ги в обущарско ателие да ги разпънат, поливахме ги със спирт и рициново масло (аз съм дъщеря на обущар и всички трикове са ми познати) – нищо не помогна. Тогава ги взех в ръце и насочих енергията си към тях в продължение на 5 минути - и те престанаха да скърцат. Децата, особено по-малкият ми син, преди това не ми вярваха - те смятат, че майка им е луда, занимавайки се с различки практики. Но след това започнаха да ме уважават".

Златна Прана

Людмила Абрамова: "Най-добре и бързо предметите реагират на златната прана, т.е. на Божествената, омекотена от докосването до сърдечната чакра. Тази енергия ги прави напълно разумни. С нейна помощ много ефективно се „лекува” електронно оборудване от типа на компютър, принтер, скенер. Оказва се, че след зареждане със златна прана могат сами да се възстановяват. Вероятно "летящото килимче" и "самопочистващата се покривка" не са приказна измислица, а способността на древните хора да предизвикват огромен поток от божествена прана. Тъй като тя има съзнание, то и предметите, които получават тази енергия, стават напълно съзнателни. Моито мални експерименти потвърждават това. Прегръщам ви и ви желая успехи и много златна прана около вас!"

Ние можем да дадем душа на предмета

Петър Павлов: "Имам следният опит с предметите. В тях, по време на посвещението, може да бъде вложена душа и те се превръща в „живи”, или започват да носят в себе си информация за техния собственик. Пространство може да повлияе на предметите. Те може също така да носят и отпечатък с негативна информация. Всичко това може да се анализира, отрицателното - да се премахне или да се трансформира. Предметите оживяват, ако ги ползвате и ги напълните със сила и смисъл. Те придобиват полезност и започват да влияят на нас и на пространството. "

Превод от руския сайт http://pranichealingrussia.net

Р. Александрова

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Една много красиво разказана история за прана и всепроникващата и същност е филмът Аватар. Какви мисли ви споходиха дакато го гледахте? Хем сме си ние, хем не се познаваме!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...