Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

Guest Гост_Вики_*

Първо здравейте :)

Като гледам отдавна не сте писали в тази тема, но въпреки това се надявам да ми отговорите :rolleyes:

Значи ... като гледам аз съм малко по ... мъничка от вас ... на 13 съм и не съм вегетарианка. Даже редовно си ям месо. Но все пак всички вкъщи си ядем месо и мисля, че ще ми бъде доста трудно сама да си готвя вегетариански работи, родителите ми винаги ядат месо, но едва ли ще имат нещо против аз да стана вегетарианка :D

От скоро се интересувам от тази тема и имам доста въпроси :hmmmmm

... като чета виждам, че не трябва да ям доста работи, с който съм свикнала :(

Месо,сирене,кашкавал,яйца,сладки работи/с желатин/, банички/мас/,лютеница,риба...не ми остават много неща, като се има предвид, че ние вкъщи ядем предимно такива работи :unsure:

Картофи и мляко може ли да ям ?

Всъщност си мислех, че имам много въпроси, ама то ме е срам вече да пиша, като гледам, че всъщност нищо незнам... :(

Главно се интересувам за храненето, кое точно е строго забранено ?

Ще съм ви много благодарна, ако ми отговорите :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Първо ... Hiii !! Вики ,

Отдавна не съм изпитвал такова удоволствие да чета простички и много , много на място поставени въпросчета. :dancing yes:

Значи Вики , ако си решила да ставаш вегетарианка, прави го постепенно . Не бива така рязко изведнъж да се самоограничаваш, защото ще постигнеш нежелани резултати.

Абсолютно съм убеден , че можеш да го направиш. Но трябва да си на ясно в себе си кое и защо трябва да го правиш. Ако в главата ти е ясно- останалото си идва някак от самосебе си, без излишни сътресения и напълно ненужни притеснения.

Значи според мене системата е много простичка.

Сега в началото но Великите пости , на неделя месопустна/ започва да не се яде месо и производни на месото / . Това се пада - на 06 Март .

След като организма и психиката ти се настроят на вълната , следващата седмица е седмица сиропустна / започва да не се яде яйца и млечни храни /.

След Великден можеш да си ядеш всичко без месото. Ще се учудиш колко ще ти е леко на целия организъм .

Нали искаш да ставаш вегетарианка ? Просто вече забрави за месото , че е храна. Лично аз, вече кото мина покрай скара за печене на мръвка ми се повдига и бягам през девет улици .

Когато организма ти свикне с вегетарианството ... поне 2-3 години , можеш да почнеш да мислиш за други диети .

Това е идеалният момент да започнеш. Защо ...???

Защото през периода на равноденствието ако тялото и душата ти се изчистят от грубите хранителни отпадаци в организма, Душата ти се "превързва" към космическите магнитни силови линии на планетата и това ще те направи много устойчива на редица заболявания за през годината .

Но не прекалявай с диетите. След Великден се хапвай здраво и без притеснения и ограничения млечни храни , колкото ти душа иска . Защото организма ти е млад и трябва да се развива и расте.

Разбира се това е само моето виждане по въпроса .

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Вики,

Както вече си забелязала тук има много хора и всички са със собствено мнение по въпроса за вегетарианството. Има вегетарианци, които:

- ядат пилешко месо и риба (частични вегетарианци)

- ядат риба

- ядат млечни продукти - мляко, сирене, кашкавал (аз съм в тази група - някои ядат яйца други не)

- не ядат млечни продукти и яйца

- консумират само плодове и зеленчуци

Опитах се долу-горе да ги степенувам доколкото това изобщо е възможно.

Ти би била от късметлийките, ако родителите ти не се противопоставят на това да си вегетарианка, в случай че те употребяват месо в храната си. Казвам го, защото когато родителите ти са против е много трудно...(това от личен опит и не само). Ако си твърдо убедена, че искаш да си вегетарианка, това е добре и никой не би могъл да те спре. За лютеницата ставаше въпрос по-скоро за една конкретна марка, има други, които не използват животински продукти. А за мас, аз обикновено питам с какво са правени закуските, в редките случаи, когато ми се доядат. По-честа практика стана използването на маргарин, а не на мас. Има много сладки неща, които не са правени с мас или желатин, дори има такива, които са правени без яйца. Поглеждай етикетите. И както Иво каза не бива да сме крайни...

Дано съм ти помогнала поне малко и искрено ти желая успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Аз също смятам да ставам вегетарианец и според мен не трябва да се залага на моралните аспекти много трудно а според мен и ненужно е. аз лично не съм вярващ предпочитам точните науки и съм привлечен към вег. защото се смята че е по-здравословно, природата е много по-жестока както към хората така и към животните отколкото самите ние, пресен пример - цунамите, така че няма какво да се вайкаме толкова. всеки си има морални възгледи, но с такива агресивни напъни вегетарианците само си създават врагове, много по-лесно и отговарящо на нивото ни разумни същества е да се разпространяват здравословните аспекти, икономическите и екологичните, иначе ми намирисва на промиване на мозъци, просто не обичам да ми натрапват "духовни, морални и верски" възгледи, виж научните изследвания, фактите, разумните доводи са нещо наистина полезно. това от мен и мнението ми за прочетеното тук.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Гост_Краси_*

Здравейте :) Аз не ям месо вече от 6 години...Вече изкарах висшето си образование и ми предстои военна служба. До колкото знам в казармата в ястията се включва месото. Какво да правя...при положение че не мога да понасям месото и не мога да го ям?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Хубава тема се е заформила тук :)

И аз реших да кажа нещо, резултат от впчатленията ми от горните постове.

На 32 години съм, от 12 години дъм вегетарианец. От по-простите дето си хапват млечни продукти, яйца хапвам рядко (защото пържени ми идват тежки, а аз така ги харесвам :).

Докато не съм изгубил клипборда, ето едно полезно адресче за децата (и големите), които имат въпроси за вегетарианството (видове, фенове, мисли):

http://vegetarianstvoto.hit.bg/mainpoint.html

Сега ще престъпя към увода на моето изложение като кажа 2-3 неща за личния ми опит с В.

Месото спрях отведнъж на един студентски празник, видях масата претрупана с трупове и това беше достатъчно за мен. Преди това също малко ползвах месо.

По темата за морално <-> здравословно - от разказа ми е ясно, че моите причини са по-скоро морални. Предпочитам да съм болен, отколкото да убия животно, за да се наям. Аз мога да ям и трева, но животинчето няма да възкръсне, край на живота за него. Това са си моите убеждения.

Духовнита и религиозни причини не са ми познати. Уважавам йогите, последователите на Дънов и всички които употребяват думите карма, прана и т.н., но аз лично в живота си се опитвам да се съобразявам с природните закони (което долу-горе се припокрива с кармата :). Преди време опитвах дихателни техники и йога-упражнения, но по ми допада екшъна и се отадох на бойните изкуства (без да съм професионалист). Тренирах у-шу 4 години, но съм голям фен на философията на айкидо (много миролюбиво бойно изкуство :).

Май се увлякох да говоря за себе си... а исках да изкажа мнение по някой въпроси, заегнати тук.

- за убиването на растенията - и аз много съм си задавал този въпрос. За някой от растенията си имам собствено обяснение - за пример ще взема ябълката - не мисля че това е вид убийство. Следвам логиката на природата и виждам тази ябълка паднала след няколко дена на земята. Е, някой може да каже, че това е естествена смърт, а откъсването й - убийство... добре, а къде остана дървото и какво е то? Не е ли то баш живия организъм?!? Сравнено с хората - да ме простят децата - този акт не е ли нещо подобно на семенната течност при мъжа?! Това е начина на размножаване на ябълката и едва ли това е толкова болезнено за нея... Може да са ви смешни тези разсъждения, но това ми се мъти в мозъка :). Пример за подобни плодове няма да давам - ясно е кои са... които растат на живо стъбло.

А другите (предимно зеленчуци), за които нямам подобни разсъждения са картофите, зелето, морковите. Тях наистина ги 'убиваме', но аз предпочитам да не се лее кръв и да не пищи жив организъм в предсмъртна агония.

- за цунамито - това по моите разбирания е резултата на общо-човешката карма. Природата си връща. Даже засега слабичко. Не че искам да кажа че залетите от цунамито са грешни или нещо от рода (мир на праха им). Наистина не разбирам как природата си избира местата да направи това, но тя си знае и не можем да им се месим. Майка ми почина преди 2 месеца на средна възраст и на това нямам логично обяснение, защото тя беше прекрасен човек, не само по мое мнение. Постоянно се питам защо точно тя, с какво го е заслужила? Но вярвам, че това е карма и се моля тя да е на по-добро място (не вярвам да има такова, но искрено се надявам заради нея).

- за Библията - докато бях в казармата я прочетох цялата, стария и новия завет. Книгата е пълна с мъдрост, но аз лично също смятам че 90% е алигория. Това да се дават жертвоприношения и да се ядат животни (без кръвта), също се казва там, но това го пропускам. И аз също като някой други тук мисля че от преписи и преводи доста неща са се объркали. Преди малко четох нещо от рода, че тогава е имало дума, която при някой преводи означава месо, а при други - храна. Не вярвам на най-красивите истории в Библията, както и на най-лошите, но това е силата на алегорията тук... използва някой преувеличения и пречупвания на действителните събития.

Имах още какво да казвам, но май прекалих и досаждам.

Само още 5-6 реда... искам да кажа, че не се опитвам никого да убеждавам да става вегетарианец. Всеки има право на избор. По отношение на здравето и пълноценноста на храната (най-вече белтъчините) - аз лично съм много жизнен човек, и вегетарианството ми дава сили за това. Може да не е само заради самата храна, а и заради сладката мисъл, че днес още едно чудесно създание е останало да живее на този свят и въпреки това аз съм сит. :)

Казах че никого не се опитвам да убеждавам да става В. Не знам дали ще съм 100% прав, дали това ще навреди или помогне на някого, но предпочитам да не се меся брутално в кармата на някой друг. А ако не съм прав с този съвет? - това ще ми тежи на съвестта... като личен опит засега аз като вегетарианец се чувствам превъзходно, но не знам дали това е 100% природният закон. Все още имам въпроси, но докато не получа отговор на тях ще си остана В, защото това е което ме прави истински жив и щастлив. Факт е обаче, че приятели около мен са повлияни от моите действия и наблюдавайки ме, решават да опитат. Един спря цигарите, друг спря месото, трети намали месото. Моля се да е за добро. Всеки може да опита... но и всеки може да прецени сам и ако не му изнася да експериментира с други режими и начини на живот.

Искам накрая да изкажа благодарност и на тези които по един или друг начин ме поддържат и ми помагат да следвам този път. Ще спомена добрите думи тук на Надежда, на Ради и на всички други. Но най-вече искам да кажа каква беше реакцията на хората около мен като станах В и кой ме подкрепи. Интересното беше, че никой не възприемаше моята идея за В и ме убеждаваха да започна пак да ям месо (родители, брат, приятели), само един много мъдър човек (моят дядо) ми каза 'ти си знаеш най-добре, уважавам твоето решение'. :) И тогава ми разказа как бил впечатлен от един негов колега-вегетарианец, който в цеха, където работил сам е вдигнал едно желязо 200 кг на струга. От тогава дядо имал интересен поглед върху В. :)

Спирам засега... после пак (тежко ви :).

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Гост_Краси_*

Да...при мен обаче нещата стоят малко по различно. Като казах на колегите от университета, че не ям месо...ме гледаха, като ли че съм извънземен. И като почнаха да ме питат едни въпроси как така не ядеш, защо не ядеш...за тях все едно ако не ядеш месо си някакъв пропаднал или луд. Имам приятели които яко нагъват хамбургери, дюнери и разни подобни гадости...колко пъти съм им казвал че месото не е полезно, но резултат няма за съжаление. Лошото е че и лекарите, които уж трябва да лекуват всъщност възприемат месото като полезна храна. Бях един път на преглед(военна комисия) и като им казах че не ям месо, те се опулиха и ме гледат странно. После ми викат, момче ще влезеш в казармата и там всичко ще проядеш, месо пък най-вече...направо незнам накъде отиваме, като дори не се зачита твоя избор на ядене. Та решил съм твърдо ако трябва ще гладувам ама месо в казармата няма да докосна. Колко истина има казано и в книгите за йоги и книгите на нашият Учител Петър Дънов. Чесно казано книгите на Учителя ми повляха преди 6 години да спра да ям месо, за което страшно много му благодаря. В някои страни в света уважават вегетарианците и има доста специализирани магазини само за тях, а тук не е така. Тук се се чувства една дискреминация отвсякъде...В някои полезни храни слагат мас и желатин. А и скоро някъде прочетох за Макдоналдс. Били си признали, че слагали по малко говежда лой в картофите за да придобият "добър вкус":angry: За това не се срамувайте да казвате, че сте вегетарианци. Това е нашият избор и никой няма да може да ни го отнеме.

Линк към коментар
Share on other sites

Вегетарианството е празник за тялото.

Трябва да зачитаме тялото си,защото то ни служи.

Животът е вреден.

В интерес на истината колкото да се стремиш към здравословен начин на живот има един момент,в който ще умреш.

Животът не се мери в неговата продължителност,а как си го употребил

Имаме избор да направим животът си по-лек,спокоен и хармоничен.

В смъртта,която сеем,за да задоволим глада си,няма нищо естествено и хармонично.

Мнението по отношение на вегетарианството не е едно или две.

Ти само се научи да слушаш вътрешния си лекар и той ще ти говори по-добре от всеки друг.

Вредното и полезното за твоя организъм може да измери единствено и само той.

Лекарите вярват на това,което са прочели в учебниците.

Аз вярвам на това,което усещам.

Вярвайте и Вие :):feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти Краси,

преди години когато ходих в казармата, аз също бях вегетарианец. Много е трудно наистина, но не и невъзможно.

Не винаги имаше месо в ястията, а когато имаше не ги ядях.

Ако съм бил много глден след това си купувах вафли и солети.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравй, Краси! Да се включа и аз малко по темата ! Погледнии позитивно - значи... месото поскъпва, фуражите намаляват, животните предназначени за разните процедури също, изискванията за качеството стават по-високи, ...нека си хапват месо хората - това е свободния избор е най -важното!

Оказва се че ас съм по рождение потенциален вегетарианц, отказвах да ям месо категорично - повръщах, изривах се и т.н., кандисвах/съгласявах се само на бялото месо на кокошката....!!! обичните ми родители бяха в среден стрес...имам големи спомени за разни весели случки, даже татко беше тръгнал да търси да гледа зайци, защото тяхното месо всичкото било само бяло...Веселба! Кой е важния момент всъщност - децата, който ИЗБИРАТ НА КОКОШКАТА БЯЛОТО МЕСО ВСЪЩНОСТ СА кандидат бегетарианци, само дето средата отлага този момент...!така че, родителите е добре да бъдат наблюдателни и отзивчиви със "злоядите" деца...всъщност кокошката на времето се е хранела само със растителна и чиста храна...и малките ангелчета много точно значт какво искат...Сега всичките пилешки продукти са от мъртво месо....помислете за бройлерите...те никога не виждат слънчева светлина....месото е мъртво...Краси, още един момент - представи си , че попаднеш на добрия вариант в казармата, има го - аз лично имам двама познати които като теб се вълнуваха, а то се оказа че не е си струва!Дано и при теб да е така, мислено ни имаш погкрепата, а може и разумно да полобираме за правата - ти го пишеш - това е моментът, който си струва да бъде хармонично, а не конфликтно поставен! Няма невъзможни неща - когато има разумен подход! Пиши кога ще влизаш в казармата! Когато остане време и се сетим - да се молим за теб да ти създаде Небето благоприятни условия!Амин

Линк към коментар
Share on other sites

Да...., благодаря за пилешкото, действително е мъртво месо, не се бях сещал да помисля точно така. И за децата! Все така полезни да сте!

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Гост_Краси_*

Здравейте Ради, Благовест, Akashia. Благодаря ви за добрите думи.

Наистина и аз когато бях по-малък не обичах много месото...тлъстото месо...маста, пачата...спомням си как са ме карали насила да ям, а на мен направо ми се повдигаше(извинете за израза). Имах и кожни проблеми, брадавици и екземи. Веднага щом спрях да ям месо всички кожни проблеми изчезнаха. Изглежда моя организъм изобщо не е понасял месна храна и съм се бил натровил. В последните години всички от семейството ми станаха вегетарианци и разбраха истината за месото. Колкото до казармата, аз съм свободолюбив и не харесвам неща свързани с война. Не искам да нося оръжие. За сега съм навършил почти пределна възраст за повикване в казарма. До сега все се отлагах. Записах второ висше, карах магистратура. Съжалявам за отклонението от темата...

Мир и Любов ! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Краси, доколкото знам при висшистите казармата е много по-лека. Все пак аз съм жена и не съм ходила, но имам много приятели, които са били и са вегетарианци. Някой ми беше споменал, че е хубаво да се поразбирваш повечко с готвача и да ти отделя малко от храната преди да е сложил месото. Всичко зависи къде ще попаднеш. Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Гост_мая_*

Здравейте.Радвам се ,че има хора като вас,хора скоито мога да говоря спокойно за вегетарианство без да ставам обект на нападки,подигравки и абсурдни и невежи лекции на тема "колко полезно е храненето с месо,полезно и най-вече жизнено необходимо заради незаменимите аминокиселини,протеините " и т.нат.глупости.Месоядните сякаш не знаят,че на земята няма хищник,който да си пържи или вари месото,да го прави на салами,които гъмжат от консерванти,оцветители,овкусители,подправ

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Искам да ви кажа, че само с едно прочитане на мненията в този форум успяхте да ме спечелите за вегетарианската кауза. Вече повече от две седмици не съм хапвал месо! Не мисля и да го правя за в бъдеще. Сега на ред е овладяването на някои дихателни техники на йогите. Определено вегетарианството ми се отразява отрезвявващо върху централната нервна система. Благодаря ви.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Преди години постих преди Велик ден и стана нещо много странно. Отвратих се от месото. Това обаче противоречеше на вътрешната ми нагласа да не съм зависима от някакви ограничения и да мога да се храня с каквото дал Господ. Насилвах се да проям месо отново, преодолявайки чувството си за отвращение.

Жал ми е за животните, изпитвам мъка като ги гледам заклани. Има обаче една ситуация, в която бих убила животно - да нахраня децата си, за да оцелеят /малко глад биха издържали/. Дано никога да не стигнем дотам.

В Библията пише, че наричали Христос месоядец и винопиец. Пише, че човек не се омърсява с това, което влиза в устата му, а с това, което излиза. Аз не съм нещо повече от Господ. Щом Той не е бил грешен, като е ял месо, аз на по-свята от Него ли да се правя. Вегетарианците да не са нещо повече от Христос.

Чела съм, че индианците имат обичай да благодарят на животното, когато му отнемат живота, за да се нахранят. Може да се убива животно без омраза, а с любов и благодарност, като му се иска прошка. Звучи ужасно все пак!

Според най-новите изследвания, истински биологично ценната и незаменима храна за нас хората е растителната. Бях зарадвана да науча, че т.нар. незаменими аминокиселини могат да се получат само от растителни продукти, а преди се твърдеше, че единствено месните продукти могат да ги осигурят. Ще дам още един пример - с диабета. Преди години се смяташе, че диабетиците трябва да ядят предимно белтъчна, пълноценна храна, в голямата си част месна. Напоследък обаче най-съвременната теория по въпроса е, че трябва да се употребяват зърнени храни и че месото способства за по-бързото развитие на усложнения от диабет. Наистина не зная положение или заболяване, при което месото да се препоръчва, да не може да се замени с растителни продукти.

Стигнала съм до извода, че естественият за мене начин на хранене е вегетарианският. Убедена съм, че здравето ми би се подобрило, ако не ям месо, имайки предвид собствения си опит от постенето. Възможно е някога да се откажа от месото, тогава, когато ще бъда достатъчно силна и свободна за това без да се чувствам ограничавана. Много се боя от всичко, което прилича на фанатизъм.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Лично за мен вегитарианството е по своемо някаква крайност.Но.....

Истината е,4е самата аз доста рядко ям месо и то поради една единствена причина-просто не ми се яде.И така е и от доста години.На мен също ми е мъчно за животните,които убиват-МАСОВО.Много обичам животните.Страшно съм привързана към тях.Някакси ме успокояват.По този повод правя нещо,на което всички ми се смеят,включително и най-близките ми хора.

И то е следното:Когато след дъжд се появят охлювите,аз слагам всеки един от тях в тревата,за да не бъдат згазени.Може да ви звучи смешно,но аз го правя,защото имам тази вътрешна необходимост.Какво мислите за тази ми постъпка?????

Линк към коментар
Share on other sites

"Животните са ми приятели.

А аз не ям приятелите си"

А ти какво мислиш за това?

Освен охлювчетата имаш ли и други животни приятели?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Лично за мен вегитарианството е по своемо някаква крайност.Но.....

Истината е,4е самата аз доста рядко ям месо и то поради една единствена причина-просто не ми се яде.И така е и от доста години.На мен също ми е мъчно за животните,които убиват-МАСОВО.Много обичам животните.Страшно съм привързана към тях.Някакси ме успокояват.По този повод правя нещо,на което всички ми се смеят,включително и най-близките ми хора.

И то е следното:Когато след дъжд се появят охлювите,аз слагам всеки един от тях в тревата,за да не бъдат згазени.Може да ви звучи смешно,но аз го правя,защото имам тази вътрешна необходимост.Какво мислите за тази ми постъпка?????

моралните мотиви не са единствените за вегетарианството.

Важно значение има да не се снасят в огранизма токсичните и вредни вещества и енергии и страсти, които се съдържат в местната храна.

Линк към коментар
Share on other sites

Моралните мотиви не са единствените разбира се,съгласна съм с теб Пришелец.

Всяко животно изпитва чувства,има емоции като нас хората.

Учителя казва: "Едно от научните обяснения, с които се поддържа вегетарианството, е обстоятелството, че съзнанието на животните, които се колят е доста развито. Те искат да живеят, не се поддават доброволно на клане. Въпреки това върху тях се упражнява насилие. Насилието внася в организма на тия животни различни отрови ,които минават в човешкия организъм. Животните предчувстват, че ще ги колят и започват да се смущават. Това смущение, този страх, тази омраза са причина за отровите, които се образуват в организма им. Един ден химиците ще изследват тези отрови и ще се убедят в истинността на тия твърдения."

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :)) Аз също съм вегетарианка,сама че пълна вегетарианка и смятам,че ако един човек иска да стане вегетарианец трябва да погледне малко от физичната полза на този начин на живот - не само да откаже месото,ами всякаква животинска храна.Умът и тялото се пречистват,настроението и теглото се подобряват и просто не ти се иска да се връщаш към месо,мляко,млечни продукти....Според мен всичко е въпрос на психична нагласа.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте....и аз мисля, че вегетарианството е наистина не само полезно ами и правилното хранене според мен...но за жалост има един проблем.Ако стана вегетарианка майка ми ще се поболее от притеснение...имате ли някакви идеи как да и обясня, че не е това, което си мисли... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Съншайн,

опитай и ще видиш, че е много по-лесно отколкото ти се струва. Всеки който държи истински на теб ще уважи твоето решение.

Освен това щом си узряла за това решение, трябва да го изпълниш, иначе не е добре. И недей да прехвърляш причината към майка ти - така я правиш неволно противник на едно добро дело.

Живота е твой и само твой и ти си свободна да го живееш както прецениш и усещаш.

Не ограничавай себе си и бъди щастлива!

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...