Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Искам да помогна на млад колега


Recommended Posts

Здравейте,

Най - човешките неща често са доста трудни, като изказване на състрадание например, не формално, а истинско топло състрадание, от което на човека да му стане поне малко по-леко. Ето и случая: колега с който работим вече две години в една стая, много млад - 20-21 някъде, твърде отговорен и работлив за годините си и много мълчалив, внезапно загуби баща си - мъж в разцвета на силите си. Понеже е на възраст да ми бъде син, ми е много мъчно за него и искам да го подкрепя, но след връщането му на работа е още по-затворен и някак си гневен, не знам как да му изкажа съболезнование без да звучи формално, това изглежда ужасно като гледаш как другите го правят и бързат да се върнат в дребните си грижи. Заедно сме по 6-8 часа и почти не говорим, а на мен ми е ужасно неловко да се правя че нищо не се е случило. Още като разбрах изпратих SMS, но ми се иска да мога да разведря момчето, поне докато е в офиса. Дайте ми съвет как е най-подходящо да се държа в такъв случай.

Линк към коментар
Share on other sites

Обядвайте с него. Или го поканете да се видите и поговорите след работа: "Иване (или както се казва), имам нещо да ти кажа...". Вие ходите на психотерапевт, доколкото си спомням. Вероятно сте научила доста от него за начина на спечелване на доверието. Резонирайте с момчето. Изразете гласно пред него разбирането си. Вплетете думите си в мислите му сякаш са негови. А в същото време запазете психичното си ядро на силен оптимизъм и баланс! Подтикнете го да говори за чувствата си, да ги осмисли и изрече. Самият факт, че го разбирате истински и умеете да резонирате с него, ще го разтвори за вас. Тогава можете да насочите разговора меко към успокояване. Той е гневен - на вселената, на Бога, на хората и обществото, несъзнавано и на баща си, че го е изоставил, на майка си, за това че е безсилна да промени нищо, на себе си за собственото си безсилие... Резонирайте дори с гнева му - той е само защитна реакция. Разберете го! Ако усещате, че сте го разтворила, че сте спечелила доверието му, поговорете му за живота след смъртта, за тънкия свят, за смъртта като обикновен преход! Препоръчайте му литература! Той е на 21 - сега в него би трябвало да се отклюват нови ментални движения и разбирания за живота, едно по-абстрактно и високо мислене - насочете го към това мислене!

Успехи!

Орлин

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...