Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Иво

Що е смелост?

Recommended Posts

Любо,

... :harhar:и аз мисля, че те разбрах.

Благодаря за така интересно поставените въпросчета. Лично и мене са ме вълнували тези въпросчета ехееее... още навремето когато започнах да се занимавам с езотеризъм. Голяма главоблъсканица беше и за мене докато си изясня и изчистя понятията в главата. С други думи трябваше да преборя собственното си съзнание, за да имам потенциална възможност да гоня като цел самосъзнанието си.

Значи примера ти беше за Левски. Но при него е имало ...завера за събаряне на съществуващата земна власт. В днешно време може да се даде примера с агентите и шпионите. Хааа...хааа.. това вече е друго нещо, това вече е Политика , защото агентите и шпионите обслужват политиците.. Ти смесваш понятията. Човек тръгнал да се занимава с Духовност в най-чистия вид не се занимава с политика. Условието да не се занимава Ученикът на Бялото Братство с политика е ясно упоменато в указанията на Беинса Дуно тук

винаги трябва да бъде в пълно съгласие с Божията Любов, Мъдрост и Истина. С политика не се занимавам, защото тя не предствалява за нас никаква цел... Аз само поучавам кое е разумно и добро. За да се схване Божествената Мъдрост и да се разбере Божествената Истина, изисква се знание за Живота. Тия знания се преподават на ония, които желаят доброволно да се учат и напредват.
Сега остава открит въпроса как да доизчистим термините :

Та, това е пример за мен от историята, освен дефиницията ми от първия постинг...  И ако това е смелост, дали няма възможна изненада тук ... да бъде предаден Левски.

Значи Левски е изоставил монашеският сан и тръгнал да бори земната власт. Няма лошо, защото е защитавал българите , но ти Любо ме провокираш с въпросите си и аз трябва много ясно и точно да направя разликата между ..:

1. Божийте тайни и предателството на Божествените идеали

и от друга страна ..

2. Държавните тайни на една държава и предателството на собственния си народ.

Другата дилема произтичаща от това разграничение е да си дадем самите ние вътрешно в себе си ясна сметка

1. Кое е първороден грях (Библейски)

2. Кое е юредически грях ( според законодателството на дадена държава)

3. Кое е морален грях ( пред съпруг/съпруга)

4. Кое е грешка

И когато един човек е ясно решил да тръгне по пътя към освобождение за да стане член на Бялото Братство, трябва точно да разграничи понятията . За да може да взима точни решение и да ги степенува решенията си по важност и значение.

А ето за това вече се иска смелост и то доста голяма според мене , защото предизвикателството е много голямо и освен познание по въпроса се иска предполагам само и ...дупце ..:))) здраво дупце.

Това ли ме питаше Любо?

Защото човек може да е съгрешил пред Бога ... та кой не е ????

Защото човек може да е съгрешил пред съпруг/съпруга ... та колцина не са ???

Защото човек може да е допуснал някъде грешки ... та кой не е ???

Важното според мене е да имаш смелост и да признаеш слабостите си пред себе си и ги поправиш . Това вече е смелост и то голяма смелост е да застанеш сам пред собственната си Душа и да кажеш....:

" Господи , прости мене грешния твой раб ... и ме научи как да се поправя и да влезна в Истината Ти с Мъдрост и Любов !!! "

Уфффф... мисля, че се постарах да ти отговоря.?

Ми така е .. при правилно поставени въпроси ... получаваш правилни отговори , според възможностите ми разбира се.

Доволен ..????

Сподели това мнение

:D Благост,

мисля че става дума за готовност да се действа, въпреки някоя опасност. Това което добавяш за ближния, е интересен аспект... (две основни Божии заповеди, двойнствена структура на Битието - вън, вътре, Бог и ближен и пр... .)

Иване :thumbsup: ,

доволен!

Благодаря много за отговора обстоен. B) М/у другото пък съм срещал също места от беседите на Учителя, където той нарича Левски "духовен учител" на българите, както и хвали определени политици за качествата им (дори хвали Стамболов за смелост! :) ) [тези данни са ми от книгата "Българската душа", доколкото тя е достоверно по беседите на Учителя). Ти имаш предвид една по-глобална смелост, а аз по-конкретно нейно проявление. Но което ти имаш предвид действително е смелост (слагане на обективни приоритети и готовност за действие според тях), и изисква огромна работа... :hypocrite:

Благодаря ти много, така (поне за мен) стана ясно. :dancing yes:

:)

Сподели това мнение

:D

Ей Любчо, ти май се опитваш да ме юркаш, а ? :D

Благодарен съм , че сравмяваш мнението ми с не кой да е, но все пак нарочно съм избегнал конкретните отговори.

В Библията на едно място пишеше така когато един Баща говорил на Сина Си..:

" Синко, наведи ухо и чуй баща си.

Божиите тайни е добро да разгласяваш,

за Слава на на Създателя им.

Но царева тайна е също добро да пазиш

и ще тие добре на Земята докато си жив. ?

Някъде из книжка "Премъдрост соломонова" мисля го пишеше. !?

Предполагам сам разбираш , че за конкретни отговори, трябва конкретна ситуация и ...конкретно пълномощно лице за такъв тип отговор.

Ха ха .. хайде сега, може и да съм позаспал мъничко , но чак пък толкова. !! При това в обективното битие няма стилизирани ситуации изчистени от всякакви странични влияния. Както казват гърците " Панда реи" ....сиреч "Всичко тече". Еее.. ти, сереозно се опитваш да се будалкаш с мене. Не се обиждам изобщо. :whistling: Пробичката ти беше много интелигентна и добронамерена. Надавам се да съм ти отговорил със същото ? ... :dancing yes::hypocrite:

Сподели това мнение

:blink: Хахаха, Иване, съжалявам, не е било преднамерено! Моля да ме извиниш.

С две думи синтезирано: ти имаш предвид Божествената прява на мъдростта, а аз човешката. (инвестирам много енергия в услилието да се разбират повече хората, затова бях по-придерчив в желанието за ясен и добронамерен изказ)

Дано сме се разбрали. Бива си го разбирането ти (според мен) :wub:. Дано има успех и в начина на живот по него, дотолкова доколкото е добро.

Любов+Светлина+Мир+Радост :hypocrite:

Сподели това мнение

Съжалявам, моля това : "ти имаш предвид Божествената прява на мъдростта" да се чете "ти имаш предвид Божествената прява на смелостта" :wacko::)

Сподели това мнение

За мен смелия човек е този, който се е погледнал в огледалото на вътрешното си АЗ и като е видял грозотата си не е отвърнал очите си от нея. За мен смел човек е, който е приел своята преходност в този свят. И най-важното, за мен смел човек е този, който не се смята за такъв.

Сподели това мнение

За мен смел човек е, който е приел своята преходност в този свят.
Дано не говорим за крайна степен на приемане, че така ще си останем. Иначе да приемем тленното само за да го облечем в нетление!

Смел - не само себе си да гледаш в огледалото, а всяко нещо пред теб, а то си е своеобразно огледало... И ако не отвръщам очи от грозотата си не ме ползва, освен ако независимо от нея решавам да градя красота - това е смелост, но тя трабва да се съчетава и с други качества за да принася плод!

Сподели това мнение

Guest Мона

Смелост е да тръгнеш на път и да не знаеш къде отиваш и какво те очаква и очаква ли те нещо изобщо.

Смелост е и да превъзмогнеш задръжките си, да влезеш в Гората и да видиш Мечката и да разбереш, че същата тази мечка, си ... самият ти.

Сподели това мнение

Смелост е да тръгнеш на път и да не знаеш къде отиваш и какво те очаква и очаква ли те нещо изобщо.

Смелост е и да превъзмогнеш задръжките си, да влезеш в Гората и да видиш Мечката и да разбереш, че същата тази мечка, си ... самият ти.

Страхът и задръжките идват от самолюбието, така че - да - смелост е това да не се изживяваш много на сериозно и да се прескочиш на път за гората, защото там те чакат още по-големи препятствия - мечки, т.е. други хора, т.е твоето друго аз. :)

Сподели това мнение

Според мен, нестинарството е проява на смелост. Нестинарите играят своя танц върху огъня, за да изгонят злите духове- както от себе си, така и от приятелите си и от Земята като цяло.

Проява на смелост е, каквото вършиш,да го вършиш в името на Любовта и методите си да избираш сам.

Сподели това мнение

Смелост е да отстояваш мислите.чувствата.действията си без да нараняваш другите около теб.Тънка линия която без любов не може да се прескочи.

Сподели това мнение

Смелост е да следваш неотклонно пътя си напред.

Любовта ти посочва този път, а мъдростта го осветлява.

Предпазливост е да разпознаеш и преодолееш препятствията по него.

Сподели това мнение

Guest Мона

Не са ли това просто красиви пожелания?

Животът е твърде различен от всички изговорени думи. Защото огънят пари, боли и гори. Не свети само и не огрява нощите ни.

Сподели това мнение

Животът е твърде различен от всички изговорени думи. Защото огънят пари, боли и гори. Не свети само и не огрява нощите ни.

Да, не е ли прекрасно?

Ето още едно пожелание: Огънят е най-добрия ни приятел.

Е, първо трябва да приемем, че пожеланието ще бъде от полза. След това да се стремим да го направим реалност - ние, не някой друг. Огънят ще ни води. Ще ни даде сили да вървим по избрания път и ще ни покаже кога сме се отклонили. Огънят се разпалва в нас в миговете на крайна напрегнатост и в миговете на пълно спокойствие. Без този вътрешен огън е лудост да вървим по огнения път. Всяка проява на смелост разпалва малко пламъче в нас. Ако беше лесно нямаше да го разпали. Ако смелостта беше нещо обичайно, нямаше да е ценна. Обичайността е враг на огъня.

Сподели това мнение

Guest Мона

Обичайността е враг на огъня.

Е, това последното е бисер направо, много ми харесва. Обичайността е враг на огъня.

Навикът да се примиряваме с липсата му - също.

Сподели това мнение

Guest valentinus

Смелост е да застанеш пред собствената си същност, да приемеш истината за себе си и да се преодолееш...

Нещо като битката на Херкулес с Горгона...и дано да сме си излъскали добре щита, с който да виждаме Горгона по време на сражението.

"...Да лъснем свойто огледало..."

Сподели това мнение

Guest Лагорда

По-голяма смелост се иска. Смели да бъдем, да служим на Бога, да се засрамите, не от мене, всички трябва да се засрамим, че ние сме лъгали нашия Баща. Ще кажем: „Татко, ние ще служим на тази земя. Ти си я направил и от днес ние за Тебе ще живеем“. Туй е то новото учение!

Сподели това мнение

Смелост.

Да слезеш от божиите плещи.

Да видиш скелета на своите мечти.

И прегърнал студената земя, да лазиш, незнайно до кога.

Смелост е да тънеш в нищета, да знаеш че си свещ, изправен до звезда.

Редактирано от Вендор

Сподели това мнение

Добре са го казали на латински:

"Fortuna fortes metuit, ignavos premit."

но още по добре звучи на български:

"Съдбата се страхува от смелите, а потиска страхливите."

Редактирано от Вендор

Сподели това мнение

Смелостта като фундамент на човешкия живот е по-скоро идеал, отколкото реалност при съвременното ниво на съзнателност. Просто страховете са различни и е много лесно там, където ги няма, да демонстрираме смелост, обаче... :3d_100:

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега