Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
sony

Честта

Recommended Posts

Какво е според вас честта? :hmmmmm: Качество ли е, сьстояние ли е, чувство ли е, явление ли е? Какво е да ти засегнат честта? Какво е да имаш чест? А нужно ли е да имаме чест? Тя като всички други духовни сьщности ли е или е излишна? Вие изпитвали ли сте я някога? Не когато ви я засегнат, а просто така- като даденост? Предварително ви моля, да не мислите за честта като нейното частно проявление- "доброто име" в обществото или като обидата -нейното пряко и най- често срещано засягане! :)

Сподели това мнение

:) ЧЕСТ+О+любие! що е то ЧЕСТ? противоположното на рядко - ЧЕСТо, е рядкото си има и гъсто, но това е друга асоциация. само бързичко да споделя, че май не ме вълнува какво точно е "чест"( със сигурност не е явление),както и относно честта на пагона, а по ме интересува що е то ЧЕСТНОСТТА! , защото Учителя казва, че тя честността е елемент, който алхимиците са търсили, елексирът на живота, първоначалният зародиш на живота :) но това е за друга тема.

Сони, а според теб чест = достойнство или не съвсем? и още честолюбие = самоуважение/ внимание към себе си.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост

Сподели това мнение

Guest valentinus

Когато живееш в себеотдаденост, няма място за проявления на Егото като чест, достойнство, принципност, себеуважение, личност и други ефемизми, зад които стои Животното - нашето Аз-Его-центрично земно същество. Нали се опитваме да му отнемем безумното управление на Системата ни? :D

Сподели това мнение

Но пък е възможно както голяма част от добродетелите и честта да е от тези с принципа на октавите. И отдадеността може да произлиза от егото, но с октава или две по-нагоре е над него...

Сподели това мнение

:1eye:

undefined
ЧЕСТ+О+любие!
undefined
= Любов кьм Честността :dancing yes::harhar: На там ме заведоха мислите ти, Благост :feel happy:

А, кьде е (тьнката) разлика между чест и гордост, според вас? :)

Сподели това мнение

Чест, Честност, Честолюбие...

Заслужава размисъл...

Едно време са умирали за честта, днес е малко позабравена дума.

Сподели това мнение

Човечеството възхвалява героите и разпъва светците!

Чест?

А, ако всичко е едно и аз, и ти и той?

Честност е друго. Честноста е свята.

Сподели това мнение

Честта е дете на ума, а честноста на сърцето.

Чест има личноста. Заради честта са убивали доста често.

Заради честноста са убивани мнозина.

Честноста е директно от Всевишния.

Честта е честност, но пречупена през призмата човешка.

Сподели това мнение

Струва ми се, че честта е характеристика на взаимоотношенията между групата и нейните членове. Да се пази честта може би означава да се поддържа положителна и висока оценка на личността от референтната и група. Повишената значимост на честта в ценностната система на човека според мен означава зависимост на истинското Аз от позицията на Егото му в групата. В крайна сметка понятието чест се оказва манипулативно.

Според мен честността означава свобода на Аза да осъзнава спокойно своята Истина в настоящето без да се съобразява с рейтинга на Егото си в някаква група. Честността предполага безусловна обич и одобрение към себе си и вяра от типа "всичко, което се е случило, случва се и ще се случи е за мое и на другите добро"; отсъствие на страх и съжаление за миналото, както и на планове и опасения за бъдещето; може би означава и отказ от манипулиране на отношението и поведението на останалите хора....

Сподели това мнение

Ей тук вече скачам, щото се засегнах на чест. :D

Христос - безчестен?! :huh:

Точно въпрос на чест е да изпълни дълга си към Отца!!!

Чест и гордост - мноооого различни понятия са.

Ех, къде ги сега тези рицари на честта? :P

Сподели това мнение

Честта е свързана с отговорността и вярността най-вече към високи идеи и идеали, които могат да имат Божествен, духовен или човешки характер.

Вярност към Бога, към човечеството, към родината, към обществото, към колектива, групата, рода, семейството или приятелите.

Това качество е продукт както на сърцето, така и на ума, т.е. честта е качество на душата и духа.

Човек запазва честта си, когато остане верен на идеите и идеалите си и най- вече на Бог и я губи, когато наруши тази вярност.

Честността е свързана с лъжата. Меркурий се свързва с лъжата, сл.честността е функция на ума.

Сподели това мнение

Като ви преглеждам постовете ставам все по-сигурен, че говорим за различни октави.

И на мен така ми се струва. :D

"Аз и Отца едно сме" - Къде е честта? :hmmmmm:

"И нека бъде Твоята воля, а не моята” - Къде е честта? :hmmmmm:

Дали в Господ съществува честта, след като ние Го хулим, обиждаме, бягаме от Него, величаем себе си, а за Него даже не се сещаме дори?

Как би ни отговорил Той? Едва ли с безпрекословната си любов.

Не знам, мисля, че дори когато Той ни отговаря със суровите Си закони, дори тогава, пак всичко е следствие Неговата безкрайна Милост и Любов.

Но за чест и дума не може да се каже. Честта е човешка. Когато има чест, има и наранена чест. Историята учи на какво са способни хората, когато някой им засегне честта.

Не знам. : hmmmmm:

Това е тема, върху която е нежно да се помисли. :hmmmmm:

Дайте точно значение на думата "чест" .

Все пак, всичко е любов! :)

:smarty::yinyang::smarty:

Сподели това мнение

Ааааааааа....

Става дума за Чест и още как !!! ???

Бог е положил върху Човека печат, че е "заключен" и тази "печат" може да бъде свален само от Бог - ми Той го е сложил и Той има право да го махне. За това Го е сложил.....

..." И девицата ще зачене и ще роди младенец" .... :hypocrite:

Хайде сега да поразсъждаваме от тази гледна точка..!

Че тооо... от тук някой ако чака заек , може Слон да изкочи .... пък за Слон, трябва голяма пушка ... :harhar:

:hypocrite::hypocrite::hypocrite:

:smarty:

Сподели това мнение

Guest Еси

Честта и доблестта са качества на достойния човек.

"За едната чест живея" - колкото и мизерно да живея няма да предам.

Никой не може да ми нарани или вземе честта.

От филма "Властелина...", Арагорн даде клетва пред Фродо да бъде с него и защитава. Помните ли когато застана пред черната порта знаейки, че ще умре и след думите с които трябваше някак да съживи и вдъхне кураж на обикновенните хора около него - каза просто "За Фродо!"

Сподели това мнение

"Като ви преглеждам постовете ставам все по-сигурен, че говорим за различни октави."

"И на мен така ми се струва.

"Аз и Отца едно сме" - Къде е честта?

"И нека бъде Твоята воля, а не моята” - Къде е честта? "

Съгласна съм с тебе Синева, но докато станем едно с Бога, по пътя си срещаме мого трудности и изкушения, с които трябва да се преборим и за целта трябва да имаме някаква опора, за която да се държим, а това е честта, която са измислили Мъдреците на човечеството. :hypocrite:

"Почти всички хора се спират пред шареното, привлекателното, а точно там обикалят сирените и разкъсват зазяпалите се. Спомнете си историята на Одисей.Мъдър е бил Одисей!Той е знаял, че ще го срещнат сирените и ще се опитат с песни да го омаят и унищожат и затова се е подготвил предварително за срещата. Той запушва с восък ушите на другарите си, за да не могат да чуват гласовете на сирените, иначе те не биха устояли на техния чар, и им казва:"Завържете ме за мачтата и ако ви дам знак да ме развържете, вие стягайте по- здраво въжетата".Когато корабът приближава острова на сирените и Одисей чува техните гласове, той пожелава да отиде при тях. "Освободете ме, отвържете ме!"...-крещи той на другарите си и дори ги заплашва, че ще ги убие, но те не се подчиняват. Верни на уговорката, те стягат по- здраво въжетата. Виждате ли, сирените, това е средата на пътя, където човек не трябва да спира. Разбира се, там всичко е чаровно, привлекателно, но въпреки това не трябва да спира."

Това е цитата от книгата на Учителя Михаил Иванов "Сексуалната сила или крилатият дракон",изд.Светоглед,България,1998 г.,стр72, който ми се стори подходящ за случая. :smarty:

Сподели това мнение

Съвършенството е любовта, хубостта е мисълта, а пълнотата на всичко е честта. Волята е нашия вътрешен човек, създаден отгоре, а честта е да разбираме благото на своята душа, на своето сърце. :hypocrite:

Сподели това мнение

И на мен така ми се струва. :D

"Аз и Отца едно сме" - Къде е честта?

Когато има чест, има и наранена чест. Историята учи на какво са способни хората, когато някой им засегне честта.

Къде е честта? - Ами точно тук е! Как мислиш - Христос без или с Чест е носил кръста Си?

Хората на честта са черните овци в света. Силно ядосват безчестието.

Нестинари са - Огънят вътре в тях е по - силен от някакви си външни въглени и без страх влизат в жаравата!

Струва ми се смесваш понятията. Гордостта, произлизаща от егото винаги може да бъде наранена, но Честта - кой може да ти я нарани?

Дори и да не го съзнаваш, ти също си човек на Честта! :)

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this