Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо загина още едно българче?


Alexander

Recommended Posts

Плувната култура ,базите са един от многото проблеми на страната ни ,иначе имаме страхотни специалисти в тази област .Проблемът е свързан като цяло със стандартът ни на живот ,но може и с не толкова средства да се напредва .Иначе и без убочение може да се научи човек да плува ,аз съм жив пример в това отношение ,самоук съм :) ,с желание ,търпение и гледане всеки може да се научи ,е сигорно с учител,ще стане по бързо :) .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Е, оказа се, че момичето е знаело да плува. Значи не е само в това проблема. Просто водата го е отнесла в морето и не е могло да се справи. Сутринта казаха, че на Слънчев бряг само вчера са спасили доста хора, които са влезли в морето, защото не са спазили флаговата сигнализация. Въпросът опира до култура и дисциплина.

Линк към коментар
Share on other sites

Александър,

мислите ли,че унгарците обучавайки се от 5 годишни да плуват ще бъдат един ден подготвени идвайки на българското черноморие или което или да е друго море за изненадите му ?

Молете се да не попадате в такава ситуация

Линк към коментар
Share on other sites

Ами духовете къде ги забравихме?! Или на такива места те не са в "свои води"?! И дали добрата физическа подготовка може да е на вятъра ако дърпаме енергийното коте за опашката?!

Линк към коментар
Share on other sites

Била съм на мястото точно където е станал инцидента с децата.Това е в старата част на Созопол.Мястото е много красиво по-точно скалите в които се разбиват вълните.Масово туристите се снимат там.Брегът е почти отвесен.За какви спасители говорите?Там няма плаж.Над скалите има заведения Има предупредителни табели но никой не ги чете.Грешка на ръководителите е че са разрешили на децата да слезат по скалата за да се снимат.По това време имаше много силен вятър и големи вълни.Децата са слезли по скалата почти до водата където се разбиват вълните с голяма сила.Идва голяма вълна и ги помита.Жалко за детето.Там не е много дълбоко но дъното е осеяно с подводни скали и течението е мн.силно .

Линк към коментар
Share on other sites

До колкото разбрах от репортажа по тв. те са питали да ги пуснат да си купят сувенири, а не да отидат след това на скалите. Не смятам, че ръководителите имат някаква вина за това, че са ги пуснали за сувенири. Все пак на 15 години човек може да бъде пуснат да отиде да си купи сам такова нещо.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Ами духовете къде ги забравихме?! Или на такива места те не са в "свои води"?! И дали добрата физическа подготовка може да е на вятъра ако дърпаме енергийното коте за опашката?!

Много на място си го споменал. Точно за това наблегнах на думите на Eshavt малко по- горе -

" Както казва Учителят, ние не сме защитени и всеки момент ни дебне опасност. Будно съзнание и молитви за ограждане."

Това са думи с изключително значение, независимо дали става въпрос, за планината или за морето, ако не си ограден то си те привиква, направо си те придърпва и тръгваш...

Поне за два- три ярки случая се сещам в моя живот в който съм попадала в такъв капан. Единият е много стар и не помня, но в другите два просто бях забравила увлечена в други неща да си прочета "Завета на цветните лъчи". Първият път след като се омотахме и нямаше излизане от мястото в което бяхме попаднали в планината с една приятелка, след малко щеше да мръкне и аз така се бях паникьосала -което е най- лошото в случая, но завета беше с мен, седнах и си прочетох лъчите за деня и след малко стъпките ни бяха насочени към правилното място. Вторият път щях да си умра като кон без история на равна поляна както му се казва, чак и небето беше притъмняло, а жената която беше с мен въпреки че си е редова православна християнка т.е. интересува се от други неща не от тези и рядко обръща мислите си към това- най- вече що се отнася до традициите които трябва да се спазят в православието, обаче и тя настръхна направо и каза, че се е почувствала като герой от роман на Толкин и ми каза, чеслед като вече чета тези неща не трябва да си позволявам да ги пропускам. Ето тук си мисля за това, че българската официална религия трябва да изиграе своята роля и дори в училищата да има поне СИП по вероучение. Трябва да се обяснят на хората тези неща. Аз на пример казвам на мои приятели и познати, че никой не ги насилва да следват дадено учение, но след като са православни християни и живеят в православна страна би следвало поне с календарчето на православната църква да са запознати, а там има молитви. "Отче наш" да казват сутрин хората- достатъчно е и няма да отнеме кой знае колко време, но народа не е научен, а в Библията е писано, че хората гинат от нямане на знание /по спомен/. Поздрави!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Свободата и отговорността са едно и също понятие. Тийндежърите са в преходния период между детството, когато свободата и отговорността е малко, и младостта. Тогава и емоциите са силни и не е лесно да се прецени ситуацията. За съжаление често цената на опита е висока и не винаги има възможност за поправителни изпити. Това е причината за този инцидент, не способноста за плуване, шофиране, молитиви и т.н. при екстремални условия у тях или околните. Дано повече тийнеджъри си дадат сметка за това слушайки новините.

Линк към коментар
Share on other sites

Била съм на мястото точно където е станал инцидента с децата.Това е в старата част на Созопол.Мястото е много красиво по-точно скалите в които се разбиват вълните.Масово туристите се снимат там.Брегът е почти отвесен.За какви спасители говорите?Там няма плаж.Над скалите има заведения Има предупредителни табели но никой не ги чете.Грешка на ръководителите е че са разрешили на децата да слезат по скалата за да се снимат.По това време имаше много силен вятър и големи вълни.Децата са слезли по скалата почти до водата където се разбиват вълните с голяма сила.Идва голяма вълна и ги помита.Жалко за детето.Там не е много дълбоко но дъното е осеяно с подводни скали и течението е мн.силно .

Прави са тези, които търсят отговорност от ръководителите. Водила съм много екскурзии и съм била на лагери, включително и на море. Отговорността е много голяма, наистина - сън не го хваща човек. Най-важното за един ръководител на по-големи ученици е да има все пак някакъв авторитет и думата му да се чува - особено с тийнейджърите. Иначе е по-добре да не ги води. Сръдни и цупене нека да има, но съм връщала ученици като честно казвам на родителите, че за тяхното дете не мога да поема отговорност, защото е своенравно. Само ако те тръгнат с него, тогава и те да си носят отговорността - не аз. Изпращали сме си от лагера обратно в града деца по средата на смяната след разговор и уговорка с родителите, когато видим, че има опасност за живота на детето, защото не можем да му назначим пресонален учител да стои до него, а и то непрекъснато се опитва да избягва контрола.

Другото - ръководителите са тези, които преценят нивото на осигуреност на средата, в която освобождават групата. Защо на опасното място има само някакви си табели? Защо няма заграждения, но така, че наистина да не могат да се прескочат? Защо в опасно за това място време там не е поставен полицай при положение, че в този сезон градчето е претъпкано с туристи и курортисти, които не са съвсем ориентирани за степента на риска?

Линк към коментар
Share on other sites

Дано повече тийнеджъри си дадат сметка за това слушайки новините.

Дано, дано ама не чуваме нито по- големите, а какво остава за тийнейджърите и реването после все е след дъжд качулка. А не е ли по- добре хората да са подготвени т.е. научени предварително на някои неща??? На скоро Слънчева беше писала в една от темите за скаутските организации, някои неща хубави от миналото е добре да се завърнат защото са изпитани методи, а не все да викаме колко здрави и дълголетни са били бабите, дядовците и колко умения са имали бащите и майките ни ами то е защото някой е положил нужните усилия да изгради моралните и физическите им устои, а сега всичко живо е на самотек освен ако някой по- богат не си плати и не си изпрати детето да му го научат някъде. Аз не съм в нещата, но не чувам нито виждам нещо да се прави по тези въпроси. Поне близките ми които са учители не съм чувала да разказват, че се провеждат с учениците такива занимания то няма и къде, за плуването имам в предвид пък за друго не знам. За въвеждането в познанието на официалната ни религия също съм сигурна, че нищо не се прави и какво искаме повече те нещата са комплексни, капка по капка вир както се казва и последствията са на лице.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Била съм на мястото точно където е станал инцидента с децата.Това е в старата част на Созопол.Мястото е много красиво по-точно скалите в които се разбиват вълните.Масово туристите се снимат там.Брегът е почти отвесен.За какви спасители говорите?Там няма плаж.Над скалите има заведения Има предупредителни табели но никой не ги чете.Грешка на ръководителите е че са разрешили на децата да слезат по скалата за да се снимат.По това време имаше много силен вятър и големи вълни.Децата са слезли по скалата почти до водата където се разбиват вълните с голяма сила.Идва голяма вълна и ги помита.Жалко за детето.Там не е много дълбоко но дъното е осеяно с подводни скали и течението е мн.силно .

Прави са тези, които търсят отговорност от ръководителите. Водила съм много екскурзии и съм била на лагери, включително и на море. Отговорността е много голяма, наистина - сън не го хваща човек. Най-важното за един ръководител на по-големи ученици е да има все пак някакъв авторитет и думата му да се чува - особено с тийнейджърите. Иначе е по-добре да не ги води. Сръдни и цупене нека да има, но съм връщала ученици като честно казвам на родителите, че за тяхното дете не мога да поема отговорност, защото е своенравно. Само ако те тръгнат с него, тогава и те да си носят отговорността - не аз. Изпращали сме си от лагера обратно в града деца по средата на смяната след разговор и уговорка с родителите, когато видим, че има опасност за живота на детето, защото не можем да му назначим пресонален учител да стои до него, а и то непрекъснато се опитва да избягва контрола.

Другото - ръководителите са тези, които преценят нивото на осигуреност на средата, в която освобождават групата. Защо на опасното място има само някакви си табели? Защо няма заграждения, но така, че наистина да не могат да се прескочат? Защо в опасно за това място време там не е поставен полицай при положение, че в този сезон градчето е претъпкано с туристи и курортисти, които не са съвсем ориентирани за степента на риска?

Донка и aiia точно го казват, ето това е истината! Другото е неумели, неуместни и неискренни опити за бягство от отговорност... проекции. Така никога няма да си научим уроците и изпитанията, които ни се дават. А между другото, учителите са били горе на кея...

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Мдааа, оказва се че учителите са бавачки и трябва да са плътно до всеки постоянно и непрекъснато.

" Аз му казвам - Не на скалата! И след малко се обръщам -той от горе" - Думи на една учителка...

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Донка го каза на чист Български, ако не си го разбрала, може и на английски. Чудно ми е, ако е вашето дете, така ли бихте се майтапили...

Според повечето пишещи излиза че детето заслужено се е удавило... хак му е...за назидание. Това ли искате да ни кажете?

Линк към коментар
Share on other sites

Странна работа, ти къде забеляза майтап!? И от къде на къде подразбра, че някой мисли че тази смърт е заслужена!? Не е ли темата за това да се разнищи въпроса и да се видят всички гледни точки?! И няма нужда от български, английски, патагонски и т.н... Всеки сам решава кое мнение е важното за него.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Напълно подкрепям поста на Донка.

Всеки човек, каквато и професия да изпълнява първо трябва да я изпълнява с любов, след това да може да поеме отговорност. Това се изисква от здравия разум.

Както и предишния си пост ще кажа, че е добре всеки да помисли, какво би могло да се промени за добро и занапред, та да няма инциденти.

Но е факт, че болшинството хора не могат или не искат за собствения си живот да поемат отговорност... Ние сме скачени съдове и е време да проумеем, че добрият, разумен живот в семейството, обществото и държавата зависи от всеки един от нас...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък не подкрепям поста на Донка. Много е лесно да върнеш своенравно дете на родителите му, щото виждаш ли не можеш да поемеш отговорност за него. А ако си на лагер с деца без родители - на кого ще го върнеш. Аз съм водил такива деца на лагери и на планина и на море. И много добре знам каква е отговорността и нека някой хора тук след като нямат такива опитности да не говорят много. И как вие, които търсите отговорности бихте постъпили в тая ситуация?

А ако детето не се бе удавило в морето, а бе се задавило със залък по време на обяд в лагера пак ли щяхме да обвиняваме ръководителите,че не са следили как се е хранило..

Линк към коментар
Share on other sites

Много е лесно да се търси отговорност от всички, присъствали на трагичното събитие.

А родителите не носят ли отговорност за случилото се?

Има деца, които са по-палави от другите.

Те са толкова изобретателни в щуротиите си, че с тях и най-опитния педагог не би се справил.

Ако детето ми беше своенравно и палаво, никога не бих натоварила когото и да било с отговорността да се грижи за него.

Линк към коментар
Share on other sites

Веднага ти отговярям papin4o.Знаеш ли че децата не са били сами на скалите ами и ръководителите им са били с тях? Но това не се спомена нито 1 път.У хората остана впечатлението че децата са били сами което не отговаря на истината.И да те питам като ръководител на деца ти би ли им разрешил да слязат по мокрите и хлъзгави скали при изключително бурно море и силен вятър? Аз не бих .Не съм отговаряла за деца но 20 години живея на брега на морето.Вълните се разбиват на 20 метра от входната ми врата.Доста лица съм видяла на иначе ласкавото ни Черно море.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че никой, никого не обвинява, изказваме мнения.

Когато просто съм свършила своята работа по най-добрия начин и все пак има инцидент, то ще мога да погледна хората в очите и най-вече ще живея в мир със себе си.

Във някои ситуации има повече от един участник, за това казвам, че всеки от тях би трябвало да поеме своята част от отговорността. Разбира се и според съзнанието си...

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че никой, никого не обвинява, изказваме мнения.

Когато просто съм свършила своята работа по най-добрия начин и все пак има инцидент, то ще мога да погледна хората в очите и най-вече ще живея в мир със себе си.

Във някои ситуации има повече от един участник, за това казвам, че всеки от тях би трябвало да поеме своята част от отговорността. Разбира се и според съзнанието си...

Хареса ми това което каза в първия си пост по темата, а именно:

...понякога правим това което можем, но всичко е в Божиите ръце...

Линк към коментар
Share on other sites

Не се е удавило само това дете , за което пишете . Удавили са се десетки хора , само това лято и само на черноморското крайбрежие . Ще се удавят и още до края на туристическия сезон и само Бог знае тяхната точна цифра .

Мисля , че е време хората , които до сега се отнасят към природата като нещо за развлечение , да променят своето отношение . Природата е живо същество , с изключителни сили и трябва да се подхожда към нея с уважение и преклонение .

Но за това отношение се изискват известни промени , ако не в съзнанието , то поне в мисленето , а хората не обичаме промените .Затова ще продължат тези "инциденти" .

Линк към коментар
Share on other sites

papin4o - може би сме колеги, много далеч съм от мисълта да обвинявам когото и да било. Бях ученичка още, когато на един от най-строгите и най-отговорните ни учители косата побеля за един ден. Бяха на есенни бригади - по-възрастните потребители знаят какво е това. Две единадесетокласнички поискали разрешение след работа да отидат на разходка с приятелите си с кола. Естествено, той не разрешил. Обаче в селото учениците са по къщите на квартири. Не е възможно да бъдат под око през цялото време. И те се качили... и се разбили в едно дърво. Добре че имаше свидетели - 20 ученика и 3-ма от селяните, които са били наблизо и са чули повишения тон на учителя и забраната. Но стресът му остана за цял живот. Нямахме право на времето да избираме дали да отидем или да не отидем на бригада с учениците.

Но за екскурзиите и лагерите имаме. Никой не може да ни задължи да отидем или да вземаме група или отделни деца, на които нямаме доверие. Благодаря на Пламъче - за съжаление не всички родители мислят като нея. има и такива, които пращат децата си на лагер, за да си "отдъхнат" от тях, което обаче не им пречи после да хвърлят кал срещу педагозите.

Не познавам конкретния случай откъм ръководители, деца и група. По-горе говорих по принцип.

За конкретния случай основна отговорност, според мен трябва да се търси от инстанцията, която не е сложила сигурни заграждения на опасните места.

А водачите на групи по принцип трябва да преценят дали пускат децата на безопасно място. Аз в такива случаи съм заграждала опасността със себе си. Помня единствения в 30-годишната ми кариера ученик, когото съм "хващала за яката" - аз бях "заградила" пътя от чешмата към шосето, като бях помолила шофьора да спре автобуса точно пред чешмата, за да виждаме групата. Ж. изведнъж се появи на пътя иззад автобуса, нарушавайки изричните ми инструкции да стоят плътно зад автобуса... Колежките отзад се бяха заприказвали...

Линк към коментар
Share on other sites

papin4o - може би сме колеги, много далеч съм от мисълта да обвинявам когото и да било. Бях ученичка още, когато на един от най-строгите и най-отговорните ни учители косата побеля за един ден. Бяха на есенни бригади - по-възрастните потребители знаят какво е това. Две единадесетокласнички поискали разрешение след работа да отидат на разходка с приятелите си с кола. Естествено, той не разрешил. Обаче в селото учениците са по къщите на квартири. Не е възможно да бъдат под око през цялото време. И те се качили... и се разбили в едно дърво. Добре че имаше свидетели - 20 ученика и 3-ма от селяните, които са били наблизо и са чули повишения тон на учителя и забраната. Но стресът му остана за цял живот. Нямахме право на времето да избираме дали да отидем или да не отидем на бригада с учениците.

Но за екскурзиите и лагерите имаме. Никой не може да ни задължи да отидем или да вземаме група или отделни деца, на които нямаме доверие. Благодаря на Пламъче - за съжаление не всички родители мислят като нея. има и такива, които пращат децата си на лагер, за да си "отдъхнат" от тях, което обаче не им пречи после да хвърлят кал срещу педагозите.

Не познавам конкретния случай откъм ръководители, деца и група. По-горе говорих по принцип.

За конкретния случай основна отговорност, според мен трябва да се търси от инстанцията, която не е сложила сигурни заграждения на опасните места.

А водачите на групи по принцип трябва да преценят дали пускат децата на безопасно място. Аз в такива случаи съм заграждала опасността със себе си. Помня единствения в 30-годишната ми кариера ученик, когото съм "хващала за яката" - аз бях "заградила" пътя от чешмата към шосето, като бях помолила шофьора да спре автобуса точно пред чешмата, за да виждаме групата. Ж. изведнъж се появи на пътя иззад автобуса, нарушавайки изричните ми инструкции да стоят плътно зад автобуса... Колежките отзад се бяха заприказвали...

Да Донка, бивши колеги, тъй като вече не работя като учител. Знам какво са бригадите, бил съм на такива и като ученик и като студент :3d_052: . И въпреки, че нямам твоя дългогодишен опит като учител, все пак за 10 годишния ми стаж като такъв съм натрупал някаква опитност. Аз обаче съм нямал възможност за избор.Дори на лагери са ни изпращали и деца от социално- педагогическите интернати. Можеш да си представиш какво е било. И за мен.. основнота отговорност трябва да падне върху инстанцията необезопасила терена

Линк към коментар
Share on other sites

При всеки инцидент има излизане от предписани изисквания, иначе не би случил или би бил напълно непредвидим. Затова е в реда на нещата да се провери как е допуснато, особено ако е имало знаци за опастността, както се пише в медиите. Общо взето с подобни знаци свършват отговорностите на институциите в цял свят, всеки който ги наруши поема отговорноста в случай на инцидент, както при пресичането на червен светофар от пешеходец не е задължително да последва глоба, но ако има инцидент вината е на пешеходеца и той/тя си поема последствията. Така е във всички страни в които съм живял. Например тук е нормално в началото на разходка в планината всички да се разпишат че не са пили, ще спазват указанията на водача и че разбират и поемат наличието на риск. Самите водачи пък трябва да имат застраховка public liability по закон щом водят хора някъде, дори и в своя собствен дом на гости защото някой може да се подхлъзне. Ако нямат то те поемат отгорността.

Преди година едно дете падна от стената на Царевец макар да има знаци че не трябва да се качват по крепостта. Ако се сложат заграждения обаче ще се промени целия вид на крепостта, такива не се слагат в развитите страни и знаците се смятат за достатъчни. Нужно е да се обясни високата степен на риск и да се иска персонално разбиране за това с подпис на документ. Те са за родителите/ръководителите, но могат да се искат и от децата, които почват да гледат на себе си като възрастни с отговорности. Западния социален модел е повече в посока на ранно осъзнаване на отговорностите, така че от 18г. да могат да живеят и издържат самостоятелно. Такава е тяхната култура, така са били и техните родители, били са "натирени" да се оправят с живота когато са млади и здрави. Техните родители вече са стари и болни и имат нужда от спокойствие.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...