Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Еритрофобия - страх от изчервяване


Recommended Posts

Здравейте! Както и други хора, при ситуация на срам или притеснение се изчервявам, но от известно време това наистина се превърна във фобия. Постоянно си мисля дали ще се изчервя в конкретен разговор или ситуация, дори усещам, че не мога да се насладя на среща, разговор с приятел или излизане, защото постоянно ми минават мислите в главата, че ще се изчервя. Чувствам се непълноценна и настроението ми зависи от това, защото ако се изчервя и целия ден си мисля как можах, защо не мога да се справя с това. Забелязала съм в малкото ситуации, в които не мисля за това-не се изчервявам. Чела съм много, осъзнавам нещатата, но защо тогава страха ми се задълбочава...

Линк към коментар
Share on other sites

Казвате, че се чувствате непълноценна, защото се изчервявате. Психиката удобно е обърнала местата: всъщност изчервявате се, защото се чувствате непълноценна.

Поставили сте си някакъв висок идеал като поведение и качества, на когото трябва да отговаряте, за да задоволите околните и тъй като е нещо недостижимо, то постояно се чувствате непълноценна, а изчервяването е страничен ефект.

Приемете, че околните имат (и реално е така) много по-ниски изисквания - животът ви ще стане по-лесен.

Линк към коментар
Share on other sites

БожидарЗим знам, че всичко се дължи това, аз го осъзнавам, но не мога да го преодолея. Не знам на какво се дължи и какво ме е накарало да съм такава. Благодаря за съвета, аз го разбирам и съм съгласна с теб, но страха си остава...

Линк към коментар
Share on other sites

БожидарЗим знам, че всичко се дължи това, аз го осъзнавам, но не мога да го преодолея. Не знам на какво се дължи и какво ме е накарало да съм такава. Благодаря за съвета, аз го разбирам и съм съгласна с теб, но страха си остава...

Ами отговорете си на въпроса какво точно поведение се опитвате да си самонатрапите. И защо се опитвате да си го наложите....

Защото истинските ви желания, които биха се изразили в истинското ви поведение ви изглеждат по-"срамни", отколкото самото изчервяване. И избирате изчервяването като по-малко "срамно".

Норбеков казва, че между двама души в леглото нищо не е забрането. А пък сексуалността и сексуалните желания се изразяват не само в леглото и не само по този начин, а и често минават като мисли в главата. Когато се срамуваме от някои мисли и ги потискаме, то резултатът може да е "изчервяване" на тялото .

Рабира се, изразяването на сексуалността може да е възпирано и когато тази енергия се използва за творчество, за работа, във взаимоотношенията.

Помислете, в моментите преди изчервяването за какво всъщност мислите, какво желаете, какво потискате, за какво ви напомнят тези моменти, на кои ситуации от детството, какво е било отношението на родителите ви към тези ситуации, изчервяват ли се родителите ви, кога се изчервяват, каква изглежда причината отстрани. Родителите са едно прекрасно безплатно психоаналитично средство за самата вас :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте Ivanova

Това, че сте прочела много по темата не може да реши проблема Ви.

"Чела съм много, осъзнавам нещатата, но защо тогава страха ми се задълбочава..."

Осъзнавате някакви неща, но знаете ли колко други неща, неосъзнати от Вас има, те са във Вас и не си давате сметка за тях, те Ви движат, карат Ви да правите нещата по определен начин, да мислите по определен начин, да разговаряте с хората по определен начин и т.н. Сама трудно ще се справите с този проблем, нужно е психотерапевтично лечение. То ще Ви помогне да разберете каква е причината/причините да се случва това. Колкото по-скоро започнете толкова по добре, защото от разказа Ви става ясно, че положението се влошава.

Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...