Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Можете ли да приложите силата на волята, за да узнаете нещо?


B__

Recommended Posts

  • Отговори 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Знам само, че всяко нещо си има място. И волята, и силата, и умът, и сърцето... Взаимосвързани неща... В различни ситуации, с различни прояви, носят различно послание...

На нас ни остава да се учим...

Лека вечер!

Линк към коментар
Share on other sites

Няма нищо за разбиране.

Можеш просто да живееш, без насилие над себе си, по-скоро над мисловната си дейност. Да я оставиш да върви като запис на лента, който прослушваш, да оставиш нещата да се случват и да бъдат, без да се налага да имаш собствено мнение, собствено преживяване, собствено осмисляне на себе си.

И дори, когато усетиш, почувстваш, осмислиш, нещо, като твое, собствено, лично, уникално и специфично преживяване, не си вкопчен за него като удавник за сламка, а съзнанието ти го разпознава като мисълта, която се е закачила за идеята "мое" и "аз".

Казвайки "няма нищо за разбиране" ти всъщност апелираш да разбера, че няма нищо за разбиране. Иначе думите ти се обезсмислят, ако те не целят да бъдат разбрани.

Не упражнявам никакво насилие над себе си. То по тази логика и когато ходя по улицата или пък слизам и се качвам по стълбите в къщи, пак упражнявам насилие над себе си - първо физически, второ волево и трето мисловно, защото нито едно движение не става без усилие на мускулите, ума и волята.

Да оставям нещата да се случват. Христос затова ли изгони търговците от храма - защото оставяше нещата да се случват? Или той не е бил просветлен? Ами ти например защо пишеш в тази тема. Да не би по този начин да оставяш нещата да се случват? Не, но даваш съвети, които сама не прилагаш.

Линк към коментар
Share on other sites

Много добре те разбирам. Често мисля по този въпрос какво правя във форума? Няма отговор. И да има той наистина обслужва нечии интереси, в случая според теб излиза, че само моите. Всичко е въпрос на гледна точка и всичко е относително. Би ли бил така добър, да ми кажеш, какво очакваш от мен да направя или как очакваш от мен да се държа за да покрия твоите представи за поведението на просветлен човек? И после, нима наистина мислиш, че е възможно твоите очаквания да съответсват на това което е?

Редактирано от no_self
Линк към коментар
Share on other sites

Когато се опитват да ми внушат как нямам своя свободна воля и как не мога да я прилагам, как трябва да отрежа от себе си някаква "фалшива" част и да се оставя на..... си спомням за други епохи, за други сили и друго "стадо"... Докога ще има кандидати за пастири?

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм се опитвала да ти внуша нищо, предполагам, че и хората, които набедяваш за това, също не са го целили умишлено. Ти го приемаш като атака срещу теб, а не като един нов начин да погледнеш от различна перспектива. Ролята на жертва сами си я избираме.

Редактирано от no_self
Линк към коментар
Share on other sites

Много добре те разбирам. Често мисля по този въпрос какво правя във форума? Няма отговор. И да има той наистина обслужва нечии интереси, в случая според теб излиза, че само моите. Всичко е въпрос на гледна точка и всичко е относително. Би ли бил така добър, да ми кажеш, какво очакваш от мен да направя или как очакваш от мен да се държа за да покрия твоите представи за поведението на просветлен човек? И после, нима наистина мислиш, че е възможно твоите очаквания да съответсват на това което е?

Няма критерий и не очаквам никакво специално поведение от когото и да било. Просветленият човек няма нужда да се прави на такъв. Пък и аз не търся просветлени хора, нито съм си поставил подобна цел за себе си в обозримото от мен бъдеще. Просто посочвам някои несъответствия, които виждам в това, което пишеш.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Имам обаче, само едно единствено условие, последно човешко - да бъде изтрит целия ми блог и всичките ми мнения, заедно с профила ми.

За да бъде наистина, истинско просветление спрямо моята идея за него. Ако това го направиш за мен, ще си ме освободил завинаги. Най-точно казано себе си от мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Я, каква интересна тема се е отворила!

Моите разбирания се доближават до тези на Божидар и Ники:

Чудя се, защо в Паневритмията имаме "Мисли, право мисли..."?

........

Знам едно нещо със сигурност. Когато се свържем с Любовта, онази, Божествената, или по-право, когато я пуснем в сърцето си идва и Знанието. Тогава умът е помощник, анализатор. Не говоря за онова знание, в учебниците, а едно друго, което учудва и за което може да те обвинят за човек с умствени проблеми...

Умът и мислите имат много голям смисъл, когато се научим да не опетняваме взаимовръзките между тях (както казва Учителя :) ) А това става след съответните страдания.

Слънчева, ти ги усещаш нещата....което показва колко важни са усещанията, но се съпротивляваш върху формата, защото някои форми са ни дълбоко залегнали като убеждения...може би опетнени.

Ето, ти казваш, да допуснем Любовта в сърцето, за да има Знание. А умът е само помощник и в тази си роля е велик. Като допуснем Любовта в сърцето и се появява знанието :) Е, къде се появява знанието тогава?! Или по-точно през къде минава, за да се облече в думи в ума? През сърцето. А как се проявява нещо през сърцето? Чрез чувства, любов, висши импулси :)

Затова казвам, че никое знание или по-точно осмисляне/осъзнаване не е истинско, ако не е минало през съответните чувства. И затова не може да приложиш воля върху знанието, защото не можеш да приложиш воля върху чувствата. Или можеш?!

Може да прилагаш воля вурху използването на знанието, но не и върху получаването му,

Нека пак се върна на значението на формата.

От доста време повтарям, че всеки човек си има специфични задачи, които идва да изпълни на земята и му се дават умения и условия, за да изпълни точно тези задачи, а не тези, които си въобразява, че трябва да изпълни. В тези умения и условия, които получава, обаче влизат и знанията, които получава.

Върху това нямаше особени протести, но всички скочиха като ужилени, когато изразих аспект на горното по друг начин: "Не може да използваш волята, за узнаеш или осъзнаеш нещо!".

Не можеш, защото узнаваш само това, което е необходимо, за да изпълниш задачите си на земята и то в нужното време след нужните страдания, които страдания са необходими, за да се научиш да не злоупотребяваш с разкриващата ти се сила.

Ето аз ,например, имам ограничени мисловни модели и не е предвидено да ги развивам. Те са ми достатъчни. Станимир например, може да стане титан в мисленето...но пък точно тази възможност може да причини и объркване :)

Да, Учителя много е говорил за волята и необходимостта й и т.н. нооооо

Има огромна разлика между воля и свободна воля или свободен творчески избор.

Волята е енергията да постоянстваш в нещо. Има я задачата, поставена е и използваш енергията на волята, кояро ти помага да следваш структурирано постоянство.

Ироничното е, че само един на трима човека има собствена енергия на волята. Затова много от упражненията на Учителя относно волята са свързани с това как да се получава енергия на волята от околната среда или с формули за самовнушение. А и той свързва волята като инструмент за хармонизиране.

Ха ха, не стига, че няма свободен избор, ами двама от всеки трима човека нямат собствена волева енергия :)

А сърцето, пък и ума зависят от Бога. Ако Бог даде. Ако зависеше от човека, всеки би разполагал със силата сам да си отвори сърцето и да изпита любовта, да си пробуди ума, та чрез него да съзре и отсее правите мисли, при това когато поиска, още сага, ако щеш. Само че нещата не зависят от човека. Зависят от желанието му, наречено "душа", от това в каква посока е насочена тя. Насочването на душата зависи от Бога. Бог може да обърне всяка една душа към себе си, да разпали вътрешен стремеж, онзи проатом, намиращ се в спящо състояние у всеко сърце.

В първом Бог зове душата, която се отзовава в последствие, на мига.

Съсъд, в който Твореца излива Благодатта си, Любовта, Светлината, който съсъд отвръща на Твореца със същото. Светлината Хохма, Светлината Хасадим.

Ефесяни 2 глава

8 защото по благодат сте спасени чрез верата; и това не е от нас; Божий дар е:

9 не от дела, за да се не похвали никой.

10 Защото негово сме творение създадени в Христа Исуса за добри дела, които е Бог предуготвил да ходим в тех.

Лука 24:45

Тогава им отвори ума да разумеят писанията.

Бог е господар на всички умове...
Старецът Тадей Витовнишки, Света Гора, Атон

Всичко е от Бога - и вярата, и умението да мислим, и възможността да мислим, и правите мисли, и различаването на правите мисли, и усвояването на правите мисли, и появата на правите мисли, и съществуването на правите мисли..., и...

На много места го срещам това и от Учителя също. Когато в един момент ми блесна като идея и на мен ми беше много чоглаво. Мислех си - И сега какво, нищо не зависи от мен: дали ще съм умна или не, дали ще обичам Бог или не, дали ... Ами в такъв случай за какво съм аз, за какво живея, след като нищо не зависи от мен, а само от Бог, какъв е смисъла?

Доста по-късно ми се поизясни какъв е смисъла и какво се иска от мен, защо съм тук. Грубо и опростено казано - за 2 неща. Едното е, че сме ръце/инструмент на Бога, тук на Земята, другото е, че Бог същевременно ни тренира да ставаме все по-добри инструменти и то автономни, т.е осъзнати/съзнателни. Всички тези неща, като реинкарнации, закон за кармата и т.н. може би са валидни само тук при нас, за да обслужват процеса на тренировка (ако искате, изберете друга дума), осигурявайки необходимите за целта итерации.

До голяма степен съм съгласна и с написаното от no-self, с единствена разлика - относно разбирането:

Няма нищо за разбиране.

Можеш просто да живееш, без насилие над себе си, по-скоро над мисловната си дейност. Да я оставиш да върви като запис на лента, който прослушваш, да оставиш нещата да се случват и да бъдат, без да се налага да имаш собствено мнение, собствено преживяване, собствено осмисляне на себе си.

И дори, когато усетиш, почувстваш, осмислиш, нещо, като твое, собствено, лично, уникално и специфично преживяване, не си вкопчен за него като удавник за сламка, а съзнанието ти го разпознава като мисълта, която се е закачила за идеята "мое" и "аз".

Според мен разбирането е важно. "Проблемът" е, че и то ни се дава, не се взема.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Имам обаче, само едно единствено условие, последно човешко - да бъде изтрит целия ми блог и всичките ми мнения, заедно с профила ми.

За да бъде наистина, истинско просветление спрямо моята идея за него. Ако това го направиш за мен, ще си ме освободил завинаги. Най-точно казано себе си от мен.

отговор:

Не съм се опитвала да ти внуша нищо, предполагам, че и хората, които набедяваш за това, също не са го целили умишлено. Ти го приемаш като атака срещу теб, а не като един нов начин да погледнеш от различна перспектива. Ролята на жертва сами си я избираме.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

За теб ще е задоволително ли, ако изчезна завинаги от този форум? Това ли ще е единственото реално доказателство?

Доказателство за какво? Че си просветлена ли? Все ми е едно. Пиши си - не ми пречиш. По-скоро малко ме озадачава увереността с която говориш за всичко свързано с просветлението сякаш си го постигнала.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Според мен разбирането е важно. "Проблемът" е, че и то ни се дава, не се взема.

Божието Царство май се вземаше със сила. Поне в Библията така пише.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма нищо за доказване, увереността ми идва единствено, когато пиша за това, защото само това знам със сигурност.

А може би се страхуваш да не изгубиш увереността си?!

Линк към коментар
Share on other sites

...

Според мен разбирането е важно. "Проблемът" е, че и то ни се дава, не се взема.

Божието Царство май се вземаше със сила. Поне в Библията така пише.

Да, така е, няма противоречие обаче.

Човек може да стане пълноправен член :) на Царството Божие, само ако е силен; иначе няма място в Царството Божие. Това иска да обясни този текст от Библията, който имаш предвид.

Другото тълкуване на текста е, да си мислим, че можем да превземем Царството Божие, а това е ни повече, ни по-малко от това да сме станали по-силни от Бог.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Преди да си тръгна сама, малко драма за финал. От себе-то ми. Започнах да пиша във форума за да изясня за себе си пък и за другите, какво е просветлението? Все пак е свързано с идеите за духовното и съзнанието. Да се опитам да го изразя с думи, което се оказа доста трудно и не ми се отдаваше винаги. Съжалявам за лошият тон и всички мнения, който са ви се стрували нравоучителни. По-едно време вярвах, че е възможно да помогна на някой. После разбрах, че е невъзможно по начина, по който аз искам. И точно когато открих по-добър подход, разбрах, че мнението на другите за мен тук вече бе изградено и бариерата, която бяха поставили между нас бе непреодолима в повечето случаи. За това мога да виня само себе си. Научих много тук. Един месец след просветлението започнах да пиша тук. Сега, когато наближава година откривам разликите, грешките и невъзможността на езика и ума да проникнат в дебрите на call it as you want. А и дори когато ми се отдаваше... who cares? Жестоки съдници се оказаха съфорумци, което много ми помагаше да се опитвам все по -изтънчено да навлизам в магията на словото. Просветлените в България, които познавам отдавна са се отказали да пишат във форуми и все закачливо ме питат: "Още ли пишеш във форуми?", познавайки абсурдността от този опит. Ники и Божидар Зим са наясно. Сбогом, разделям се с вас със смесени чувства, с много привързаност към и надежда за най-големия ми враг Станимир и с много разбиране за нивото на всички тук.

Линк към коментар
Share on other sites

no-self, щом си го преживяла, би ли споделила в какво се изразява просветлението? Може и в друга, по-подходяща тема. Какво и как се случи при теб? Ето тази информация може да помогне на други хора, според мен.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Според мен разбирането е важно. "Проблемът" е, че и то ни се дава, не се взема.

Божието Царство май се вземаше със сила. Поне в Библията така пише.

Това сме го коментирали вече и цитати от Учителя съм давал.

Смисълът на вземането на Божието Царство със Сила е, че се взема със Светия Дух. Ако се смириш достатъчно, за да пуснеш Светия Дух през себе си.

Не е човешката сила това. Идеята да превземеш Царството Божие със сила - ей това е черна магия :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...