Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Трансперсонална психология и психотерапия


Recommended Posts

Прилага се в Белгия и другаде с успех при наркомани, където алтернативите наистина не са много. За масово практикуване и аз си мисля, че би следвало да се внимава, когато се препоръчва. Специално при мен имаше драматични изживявания и в крайна сметка изглежда излязох в плюс, с много по-висока енергия и осъзнаване. Но при други не беше така, а имаше и такива, които постигаха хубави състояния, но се пристрастяваха към тях, което също може да не е на добро... Тук в България също така хората веднага се хвърлят на по-драстичните методи, без да са подходили постепенно с тези без противопоказания. Определено тези, които никога не бяха правили йога, паневритмия или поне активен спорт не се чувстваха комфортно и в крайна степен резултатът беше съмнителен. Организмът трябва да е привикнал към повишените кислородни нива, за да отпусне хватката, в която държи душата и да се постигнат съответни психоцелебни итрансперсонални резултати! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Асоциацията по ТПП е във Варна - тя е още в зародиш и ще се развива за в бъдеще. Може би и ние ще допринесем нещичко за трансперсоналната психология е страната ни, а и извън нея. Например - много хора от Европа са питали председателя на асоциацията ни за Петър Дънов и учението му, за техниките и идеите му и за това как могат да се интегрират в психологията и психотерапията!!! Това е много интересна насока за работа! Той им е отговарял, че се занимаваме с холотропно дишане и будизъм. Отговорили му: "Оффф - дишането и будизма си ги имаме и у нас - много лами живеят при нас (в щатите и западна европа) - но, чували сме интересни неща за това уникално учение, което е дадено в България, искаме да знаем за него и да рабоътим по неговите методи!"

Доколкото съм чел, Учителят дава прекрасно описание на психическата картография и то от твърде психологически центрирана позиция - говори за подсъзнанието, свръхсъзнанието, съзнанието и самосъзнанието. Дава интересни методи като паневритмията и дихателни методи, работа с визуализация на светлина-цветове, молитви. Молитвите пък от своя страна са чисто психологически прийом, особено ако се транслират от религиозния изказ и преведат психологически. Формулите са директни мощни слова, които особено при водена визуализация в алфа и тета честота въздействат силно и целебно! Учителят е говорил за т.н присадка - това е мног оинтересна насока за създаване на психотерапевтична система - и то мощна и действаща!

Разбира се, въпросното представяне на тази уникална школа така, че да заеме своет одостойно и важно място в трансперсоналната школа е нужно да се прави от хора запознати добре както с психологията, така и със самата школа, а и с другите езотерични учения.

Мисля си, че школата на Бялото Братство има не по-малко да предложи на света от тибетската будистка психология или от еврейската кабала или от индуската или китайски системи! Само трябва да повярваме в сбе си и се събудим и да се досетим защо сме родени точно тук, в тази държавичка, с целия и икономически и психически абсурд - да отсеем зърното от плявата и намерим диамантите сред камъните Има ги тези диаманти - само имат нужда от известна научна шлифовка... :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Стедентка съм 3 курс Психология, тази година един от предметите които изучаваме е трансперсонална психология, и тъй като ми стана интересно се поразрових в интернет и открих семинар, който го води споменатият по горе д.р Тенчев, много ми се иска да отида но ме претеснява ето това.

копирам го от друг форум.

Пуснато на: 19 Мар 2007 3:47:15 Заглавие: За "Обучението" и "Сертификатите" на д-р

--------------------------------------------------------------------------------

Здравейте казвам се Румен и съм студент по психология. Аз и група мои колеги се интересуваме от Трансперсоналната Психология в общ план и от холотропното дишане и ребъртинг в частност. Попаднахме на сайта на д-р Тенчев и много се зарадвахме, че това направление на Психологията и Психотерапията има присъствие в България и още повече се зарадвахме, като разбрахме, че можем да се обучаваме и да получим сертификат, който да ни дава право да практикуваме Холотропно дишане и Ребъртинг. Мой колега контактуваше с д-р Тенчев и в един от имейлите, които той ни изпрати, и в който твърдеше (както това се твърди и на сайта му), че е ученик на Ленард Ор и на д-р Станислав Гроф и е сертифициран от тях за терапевт и обучител, се твърдеше че няма международни стандарти за обучение в тези две школи. Това малко ме озадачи, защото аз доста се бях ровил в чуждестранни сайтове на тези теми, включително в тези на д-р Гроф и на Ленард Ор и бях попадал на доста строги обучителни стандарти и норми. Понеже знам, че в България е възможно всеки да твърди всичко и понеже не ми се даваха пари на вятъра реших да проверя нещата с информация от първа ръка, така че писах и до двамата, имам предвид Стан Гроф и Ленард Ор. Ето и отговорите им по долу на това, което им зададох като въпроси. Копирал съм ги направо с моя имейл и този на Ор и на GTT ( Grof Transpersonal Training ), така че всеки може да изпрати имейл на тези същите имейл адреси и да попита същото, ако не вярва.

From : Cary Sparks <cary@holotropic.com>

Sent : Monday, March 5, 2007 5:24 PM

To : Rumen Nikolov <rumen.nikolov@hotmail.com>

Subject : Re: Bulgarian students

|

|

| Inbox

Hello Rumen,

Thank you for your message. We very much appreciate you getting in touch to ask about the training. Dr. Tenchev is not a certified Holotropic Breathwork practitioner, and should not be saying he is doing Holotropic Breathwork.

There certainly are international standards for this work. We have a two-year minimum, 600-hour training program in order to become a certified practitioner. Dr. Tenchev has been to one of our six-day modules, so he should know this. If you have any contact information for him, I'd appreciate if you would send it so I can be in touch with him. I do have an email for him from last year, and I will try to see if it still works.

Best wishes,

Cary

On Mar 1, 2007, at 3:24 PM, Rumen Nikolov wrote:

Dear Dr. Grof,

We are group of students in psychology. We are very interested in Transpersonal Psychology and Holotropic Breathwork. We would like to train in this practice.

There is one organization in Bulgaria which name is “Foundation for Transpersonal Psychology and Psychotherapy”. The president of that organization is Dr. Tenchev who claims that he is your student and that he is certified for Holotropic Breathwork practitioner and trainer by you. He offer training in Holotropic Breathwork and he also claims that there are no international standards for training in this practice.

We decided to get information directly from you, to get to know what the real situation is so we could take the right decision.

Thank you in advance for your answer,

With warm regards,

Rumen Nikolov

From : Leonard Orr <lenraja@hotmail.com>

Sent : Saturday, March 10, 2007 5:29 AM

To : rebirthing108@yahoo.com

CC : rumen.nikolov@hotmail.com

Subject : RE: Fwd: Bulgarian students

|

|

| Inbox

From: Rebirth International <rebirthing108@yahoo.com>

To: Leonard Orr <lenraja@hotmail.com>

Subject: Fwd: Bulgarian students

Date: Wed, 7 Mar 2007 19:32:09 -0800 (PST)

Rumen Nikolov <rumen.nikolov@hotmail.com> wrote: From: "Rumen Nikolov" <rumen.nikolov@hotmail.com>

To: rebirthing108@yahoo.com

Subject: Bulgarian students

Date: Wed, 07 Mar 2007 05:14:23 +0200

Dear Leonard Orr,

Hello from Bulgaria.

We are group of students in psychology. We are very interested in

REBIRTHING BREATHWORK. We would like to train in this practice.

There is one organization in Bulgaria which name is “Foundation for

Transpersonal Psychology and Psychotherapy”. The president of that

organization is Dr. Tenchev who claims that he is your student and that he is certified for REBIRTHING BREATHWORK practitioner and trainer by you he has not been certified by me. ask him when he was and where he was trained by me.

offer training in REBIRTHING BREATHWORK and he also claims that there are no international standards for training in this practice.

We decided to get information directly from you, to get to know what the real situation is so we could take the right decision.

Thank you in advance for your answer,

With warm regards,

Rumen Nikolov

_________________________________________________________________

***************

Rebirth International

PO Box 1026

Staunton, VA 24402

ph 540-885-0551

fax 540-885-1230

www.rebirthingbreathwork.com

rebirthing108@yahoo.com

***************************

За тези, които не ползват анлийски ще преведа писмата и отговорите.

В писмото до д-р Гроф пиша следното:

Драги д-р Гроф,

Ние сме група студенти по психология. Ние проявяваме голям интерес към Трансперсоналната Психология и Холотропното Дишане. Бихме желали да преминем през обучение в тази практика.

В България има една организация, която се нарича „ Фондация по Трансперсонална Психология и Психотерапия”. Председател на тази организация е д-р Тенчев, който твърди, че е ваш ученик и че е сертифициран за практикуващ и обучител от вас. Той предлага обучение по Холотропно Дишане и също така твърди, че няма международни стандарти за обучение касаещи тази практика.

Ние решихме да получим информация директно от Вас и да разберем каква е реалната ситуация, за да можем да вземем правилно решение.

Благодарим Ви предварително за вашият отговор,

.................

Същото попитах и Ленард Ор, само че вместо за холотропно дишане го попитах за Ребъртинг.

А ето и отговорите:

От Кери Спаркс, която в момента ръководи GTT заедно със съпруга си Тав Спаркс. Стан Гроф се е отеглил от ръководните функции и се занимава основно с писане и семинари. :

Здравей Румен,

Благодаря ти за съобщението. Ние високо ценим това, че се свърза с нас, за да питаш за обучението. Д-р Тенчев не е сертифициран да практикува Холотропно Дишане и не би трябвало да твърди, че това което прави е Холотропно Дишане.

Разбира се, че съществуват международни стандарти за тази практика. Ние имаме минимум дву-годишна, 600 часова програма, за да може да се получи сертификат даващ право на практика. Д-р Тенчев присъства на един от нашите шест дневни модули, така че той би трябвало да е наясно с това. Ако разполагаш с някакви негови координати за контакт, ще съм ти благодарна да ми ги изпратиш за да се свържа с него. Аз имам един негов имейл от миналата година и ще проверя дали е все още актуален.

Най добри пожелания,

Кери

Ленард Ор беше доста по-лаконичен. Той вмъкна едно изречение в текста на моето писмо

The president of that

organization is Dr. Tenchev who claims that he is your student and that he is certified for REBIRTHING BREATHWORK practitioner and trainer by you he has not been certified by me. ask him when he was and where he was trained by me -Той не е сертифициран от мен. Попитайте го кога и къде е бил обучаван от мен.

Най тъжното е, че Трансперсоналната Психология е една нова за България школа, а д-р Тенчев с действията си прави всичко възможно тази школа да бъде компрометирана в зародиш и да не получе своето признание, както от психологическата общност в България, така и от Трансперсоналната общност в света. Едва ли това, което прави д-р Тенчев може да се нарече етично, а в сайта му пише че е преподавател по медицинска етика в Медицински Университет – София ???

Най малкото не е етично към пациентите му, а и към тези, които са подведини да се „обучават” при него и да получат „Сертификати” даващи им право да практикуват Холотропно Дишане. Пациентите му няма как да докажат, че са били при него за терапия и че той им е прилагал „Хлотропно Дишане” и „Ребъртинг”, но тези който е подвел да си дадат парите за тези безполезни хартийки наричани от него „Сертификати

, биха могли да си ги поискат обратно, защото тези хартийки не им усигуряват никаква легитимност и не им дават право да практикуват Холотропно Дишане и Ребъртинг. Аз лично бих си поискал парите обратно, ако се бях подвел и си ги бях дал, защото ми писна някакви нагли лъжци и самозванци в тази наша държава да ни правят на маймуни и да си отварят печатници за пари на наш гръб.

Линк към коментар
Share on other sites

Стедентка съм 3 курс Психология, тази година един от предметите които изучаваме е трансперсонална психология, и тъй като ми стана интересно се поразрових в интернет и открих семинар, който го води споменатият по горе д.р Тенчев, много ми се иска да отида но ме претеснява ето това.

копирам го от друг форум.

Пуснато на: 19 Мар 2007 3:47:15 Заглавие: За "Обучението" и "Сертификатите" на д-р

Здравей!

В кой университет в България се преподава предмет "Трансперсонална Психология" и кой го води? Звучи супер! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Боже какво насилие, каква лудост (да ме простят участвалите, не е лично). Чак ме заболя. На какво ли не са способни хората, за да видят някой минал живот, и на самоизтезание дори. А има и толкова естествени начини - сънищата например. Пък ако нищо не виждате, явно не ви и трябва да виждате. Аз по съвсем естествен път в поредица от сънища си видях един минал живот, който после 7 години изревавах. Хич не са ми се гледали други животи, че работата по този беше достатъчна. Видяла съм каквото са ми дали да видя. Тази информация не е за задоволяване на човешкото любопитство, а за лечение и освобождение - когато му е времето.

Линк към коментар
Share on other sites

Студенти от специалност Социални дейности в Шуменския университет са се подлагали доброволно на Холотропно дишане по време на проучвания на една позната за нейната Дипломна работа в тази насока. Беше ми дала цяло тесте с техни описания на преживявания по време на процеса.

Линк към коментар
Share on other sites

Чел съм Гроф, той не описва случаи, когато хората се изтезават от желание да си видят преражданията; у нас също нямам такива впечатления. По-скоро той е експериментирал с безнадеждно болни и наркомани, на принципа на определени реални подобрения - такива ги има и у нас, лично познавам такива хора. Други интересуващи се ги правят като духовна практика (не толкова за поглед в миналото, колкото за разтоварването от него, което облекчава товара по пътя) - и това не е от най-безопасните методи; но колко ли от много по-разпространените духовни практики крият даже по-големи опасности от това дишане? Ами десетки са. Следователно, не става въпрос прибързано да стигаме до извода "това да, това не", а да видим за всеки метод каква ниша можем да намерим, където той да е основателно приложим. Всеобща практика при лечебните и духовните методи е реалистичната им ниша да се раздува или съвсем да се пренебрегва.

И още, има освен драстични и съвсем меки форми на холотропия и ребъртинг, от тях пък не съм чул някой да е увреден. Макар че може да се получи нещо като пристрастяване и към това, т.е. вместо човек да го използва само като предмостие, разчистващо пътя му, той може да не тръгне по разчистения път, а да го използва като дрога - макар и по-безвредна от наркотиците, това си е зависимост; всъщност именно на този принцип на разни места в света, напр. в Белгия, има центрове, които заместват едната зависимост с другата, разчитайки, че освен по-безопасна, холотропията е и по-лесна за отвикване... Във всички случаи - според мене тя не е масово препоръчителна за всеки и по всяко време, но не е и за боклука! :3d_098:

Линк към коментар
Share on other sites

Добре де "безнадеждно" болните и наркоманите като ги подложат на тази терапия, по-надеждни ли ще станат? Не виждам смисъла в подмяната на една зависимост с друга. Все тая.

Аз не съм против практиката по принцип. Нека всеки си причинява, каквото иска. Просто реагирах на написаното.

Линк към коментар
Share on other sites

ТПП - се води в Великотърновския университет в трети курс, в началото се водеха различни игри, някои с цел самоосъзнаване, други с цел колективна работа, курса го водеше Тасевска много готин човек. За теорията не останах, но ще ми ги пратят по e-meil ако някой има интерес мога да ги пратя като ги получа. На мен определено ми беше от полза. Сега имам един въпрос - ТПП нали не включва само холотропно дишане и рийбъртинг.

Линк към коментар
Share on other sites

Направо ти завидях - много напред сте във Велико Търново!!!

ТПП включва тези дишания, но те са само капка от океана от мъдрост - и академична и практична, която тя обхваща!

ТПП включва всички психологически клонове! Това в което се специализира обаче е директното преживяване на духовен растеж. Особено тясно е свързана с психологията на религията, но е по-научна и непривързана към никоя система, а само извлича есенцията от тях! ;)

Линк към коментар
Share on other sites

В по-предишния пост бях копирала писма на студенти от друг форум. Но се оказа ,че съм се подвела. Щях да го изтрия , но незнам как.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

защо слагате такива модерни и объркани имена на дишането

преди 4 години , когато започнах да дишам само през носа намерих решение в съветите от Учителя

дълбокото дишане е свързано с ходенето , не както всички ходите на пети и пръсти - първо на пръсти и после на пети

така сътресението на гръбначния мозък е минимално и става нормално протичане на енергиите в тялото

В живота трябва да се влиза с балетна стъпка казва Той, а не като кон

пример вземете от походката на котките от тях да се учим как да ходим

именно той дава тези съвети в наша помощ

в началото е малко странно , но човек свиква да ходи така и отстрани е незабележимо

аз отдавна не мога да ходя от пети на пръсти пробвал съм и да искам вече ще ми е трудно така..

друго за жените на токчета.. те да му мислят .. Учителя си изказва и за този вариант :)

подобни ребъртинги които обсъждате за мен са убийствени!

това нещо само веднъж ме накараха да го опитам и не искам да чуя за това повече

всички практики за дишане от тези индийци особено през устата са толкова вредни за нас ...

...... пробвайте да дишате дълбоко през носа и да издишате през него

научете се да задържате въздуха в стомаха

а не да го държите в дробовете

кислорода може да увреди белите дробове ако не се диша правилно

за мен е една отлична практика да се научи човек да задържа въздуха 2.3.4 минути

още повече до като гледаш в слънцето .. това е нещо незаменимо

това дишане дава всичко

също е добре вечер към 2-3ч. когато всички спят да се събуди човек и да диша дълбоко като задържа въздуха

от това време до изгрев се получава най-много жизнена енергия

искам само да напомня

хора които активно си пушват цигарки или каквото и да е , какво се изказват тука баш по темата за дишането

и са доста които пишат във форума после си дават вид на професори

такова животно няма !

ако искате да си говорим истината то..

не е за критика ами .. полза от тях няма

как е възможно човек на който дробовете му са задръстени да казва на другите ,.. кое е полезно и кое вредно

(здрави дробове ~ Истина * болни дробове ~ няма никаква истина да не кажа .. чиста лъжа) - Учителя

и после ...воля и дишане... къде? някаде сте я нарисували или къде е? ?

според мен който пуши и приказва за здраве и за дишане

доброволно да си сложат цензура и всички пушачи в този форум ~

в един отделен само за тях

нали така вече е .. има лепенки no smoking ...

доста лепенки са нужни тук особено за важни теми като тази

сериозно предлагам да се добави поле в профила за пушач - непушач .

какви ги мъти иначе...

преди време чух един познат да казва така на приятел пушач "вече само жените и циганите пушат"

има какво да се замислят някои над това

:)

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Всички хора дишат въздух, но не го възприемат еднакво, затова и резултатите са различни. Повечето хора дишат с горната част на дробовете. Ние наричаме това дишане плитко. За да бъде здрав, човек трябва да диша дълбоко, да поема въздух с целите си дробове. Колкото по-дълбоко е дишането, толкова по-голямо количество енергия влиза в дробовете, която заедно с въздуха обхваща всички белодробни клетки и помага за доброто пречистване на кръвта.

Ще помните: когато дишате, обикновено ще правите 10 - 12 вдишвания в минута; когато се упражнявате, ще правите от 4 до 1 вдишвания в минута. Ще започнете от 4 и постепенно ще слизате. Ако стигнете до 1 вдишване и издишване, вие сте придобили много нещо.

За развитие на търпението специално препоръчвам ви да дишате дълбоко. Търпението е свързано с дишането, с дихателната система. Колкото по-дълбоко диша човек, толкова е по-търпелив. Дишайте дълбоко и задържайте дишането си 10 - 20 - 30 и повече секунди...

Който диша бърза има слаба воля. Приложете волята си при дишането и постепенно намалявайте броя на вдишванията: от 20 слизайте до 19, 18, 17, 16, 15. Ако можете да стигнете до 10 вдишвания в минута, това ще се отрази здравословно върху организма.

Обикновеният човек в една минута прави по 20 вдишвания и 20 издишвания. Талантливият диша и издишва по 10 пъти в минута. Гениалният диша и издишва по 4 пъти в минута. Светията диша и издишва по 1 път в минута.

из "Нова книга за здравето", с мисли от Учителя, ISBN 954-8753-461-3

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък си правя различни експерименти с дишането - с т.н. холотропно или ребъртинг (бастрика) дишане, както и с бавно дишане между тях със задържане на дъха "горе" и "долу". Много е интересно и е плодородна нива, от която хората засега малко се ползваме. Тези дни отворих една книжка от Ленард Ор - за безсмъртието, за хималайските безсмъртни йоги, владеещи силата си така, че да поддържат телата си във вечна младост, да ги дематериализират по желание и да ги кондензират отново... Книгата е шестата от горе на долу в линка.

Интересното за всеки съвременен човек е, че дишането, слънцето (огънят), водата, разтоварващите режими на хранене, леките упражнения, визуализацията и съзерцанието са достъпни за всички. както казва Ор, те са леки и приятни, водят до вътрешна радост, дори възторг, блаженство! Всяка болест, зависимост, пречещи мисловни и емоционални патерни и травми могат да се излекуват с тези методи. Ленард Ор говори и за разплитане на семейните възли, на тези емоционални и мисловни схеми, които носим несъзнавано и водят до болестите и смъртта ни - а това си е чиста проба психотерапия. Цялата му система въобще може да се нарече една могъща и красива трансперсонална психотерапия - в нея се включва психоанализата, но се добавя и цялата мощ на космическата мъдрост, изразена в ясни и конкретни методи - действени и красиви!

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_115: water + air + light

много правилни неща каза Орлине

нека споделя и аз нещто което опитвам

на всички нас ни се случва да огладняваме по няколко пъти на ден

"Допуснете, че някой човек се нахранва отлично, сладко му е всичко и храната му се смила добре в стомаха. Но когато дойде вторият процес, соковете от стомаха не могат да отидат по-нататък и кръвообращението не става правилно. Питам тогава: какво ще бъде състоянието на този човек? Ако тези сокове не могат да преминат в белите дробове и кръвта не може да се пречисти, организмът постепенно ще започне да се отравя, ще се яви някаква зараза, която ще произведе болест. Но ако тези сокове достигнат правилно до белите дробове, кръвта там се пречиства, състоянието на този човек ще се подобри и той ще се чувства бодър, весел. Ако пък тези сокове не могат да преминат в мозъка, а спрат в дробовете, пак ще настане един ненормален процес. Значи, не е достатъчно само храносмилането да става правилно, не е достатъчно само пречистването на кръвта в белите дробове да става правилно, но тази кръв трябва да отиде в мозъка, там да подейства и да се превърне на една динамическа сила. Само така човешката мисъл ще започне да работи. Но ако мисълта се спре там, до това място и не отиде по-нататък, ние ще имаме един обикновен материалист – човек, който се интересува само от материалните неща на живота, и тогава пак се заражда отравяне на организма. От такова отравяне човек може да умре."

"Освен чрез стомаха, той се храни чрез белите си дробове и чрез мозъка. Чрез белите дробове и мозъка той придобива енергия от по-възвишена храна от физическата. Ще дойде ден, когато хората ще се хранят само чрез белите дробове и мозъка. Учените са изчислили, че в минута човек прави 20 вдишки. Това са 20 обяда. Новороденият няма да бъде роб на сегашните условия, постоянно да се безпокои за утрешния ден. От големи безпокойствия съвременният човек не може спокойно да спи, не може да се радва на благата, които Бог му е дал. Голяма част от живота си човек минава в тревоги и смущения."

ок. може още много да се изпише , но нека се върна към главната мисъл

наблягам на втория читат.

гладът знаете е движеща сила в човека

когато дойде , ние трябва да го посрещнем и да му дадем нещо

имаше една беседа в която Учителя разказва за историята как хлябът слязъл от небето за да се запознае със страданието

това е още в началото когато за пръв път хлябът се е явил за да се хранят хората с него..

цял роман е това за любовта на хляба към страданието

та.. и от тогава хляба иска да се запознае с глада , но глада е най красивата мома , която се крие така добре че хлябът не може да я намери

не запознавайте хляба със страданието ,

когато дойде хляба хапнете си и като пита де е стаданието ... му кажете .. отиде си няма го.

инак ако се запознаят тогава той ще си иде от този свят и нещата ще ...

за това вече няма да наричам тези методи гладуване а ~ новото хранене

Др. Майкъл Вернер , немския лекар , за който бях споменал в други теми

сутрин става и бяга около 4-5км. като диша дълбоко само през носа

забелязвал съм върху себе си кога идва чувството на глад и как си отива , при какви условия и състояния

няма да се впускам в подробности, това са други теми

исках само да кажа , че

чрез дълбокото съзнателно дишане човек може не само да се лекува и да се храни

да живее един съвсем нормален живот

въздух + вода + светлина

скоро гледах формулата на фотосинтезата.. при растенията

някой от вас интересувал ли се е колко по-развити фото клетки има у нашия организам

отколкото при растенията

те трябва от нас да се учат

за това ги ядем до сега понеже в това отношение те знаят повече от нас в момента!

Учителя много добре го казва . за сега. растенията знаят по добре от нас как да звимат от Сълнцето храната , ние ги ползваме за да се учим от тях

от всички растения , плодове зеленчуци най-добре ни учи житото

бих казал че само чрез него човек може да се научи малко по малко да сгъстява светлината

и след известно време да се храни с нея

в Житото като материална храна е ключът дори в ориза няма толкова колкото в зрънцата не-грухано жито

аз вярвам че всеки , който стигне съзнателно и по своя воля до едно хранене с жито и малко плодове

диша дълбоко + сутришна малка разходка на вън при изгрев

човек чувството на глад ще се преобърне в него и всичките му нужди

най-малкото ~ състоянието му ще се подобри

за тези които казват ~ това били крайности

аз ще им кажа . нека са крайности

но това за мен е подобряване качеството на живот на човека

на цялото му същество

на всичките му тела

ако вие не сте мераклий , и без вас хората ще се променят и ще живеят добре

аз ако се излекувам и видя едно добро в това , какво ме топли че ти не си съгласен с моя живот :)

не бих карал никого да гледа в Слънцето , но ако това не искате

почнете да дишате дълбоко

запознайте се със житото със плодовете ~ живата храна

понякога Учителя дава за пример манекенките по онова време , че и сега

не че много са прогресирали ,но те обръщат голямо внимание на това какво слагат в устата си...

нещо , което ние.... знаете как е.

това , което сега му казвате крайности

един ден , скоро

това ще е новия lifestyle на хората

и най-голямата мода ще бъде

да живеят хората от Въздуха и Светлината

и те няма да са така както сега го мислите

и вие самите по друг начин ще гледате тогава

ако аз се чувствам перфектно и намирам отговорите за процеса ЖИВЕЕНЕ в толкова обикновени и прости неща

защо да изпитвам вина за това ?

или трябва да се върна към един живот в клетка

само защото другите са в това положение

нима мислите, че Евелин лъже?

за това ли вече 10 години пътува всеки ден и изнася лекции пред хората

скоро беше в Румъния , никой не я е канил в България до сега.

http://www.librarising.com/astrology/celeb...J/jasmuheen.jpg

http://www.perpetualocean.com/tetherdcow/cowimage/loopy.jpg

нима мислите че хилядите като нея лъжат ?

и са прекалени светци? или можеби аз лъжа себе и вас ?

а според тези които отричат това, дали ме има? :) или се преструвам

факт е че всичко сте видяли но това не сте

вярвам че веднъж , човек да опита от това

ще остане такъв светъл отпечатък в съзнанието му , че след това

както и да продължи живота му , дори и да се върне назад... един ден Светлината така ще му се усмихне че той ще се влюби в нея с цялото си сърце с целия си ум и с цялата си душа

и ще я търси всеки миг от живота си на Земята.

всичките тези утайки изпражнения и отрови , които задържат телата на повечето хора

и дори им е приятно да живеят с тях .. на кой му е дошло на ум да почисти убежището си , тялото си

да светне , да е приятно на душата ти да живее в него

и после що имало увреждания .. и недоволни

един е начина . ЧИСТОТА дълбоко дишане чисто хранене

тръгнете от там и стигайте до красивите мисли.. вие обратно се мъчите

Някой от вас запитвал ли се е Учителя каква чистота е пазел в собственото си тяло ?

ако Той се е стремял към тази чистота .. ние кои сме?

много пъти ние сме тези , които си умножават страданията и после казваме че Бог ни ги пратил

още никой от нас не е почнал да страда заради Бога

живота ни минава в умуване как и какво да ядем дали да го ядем

как да дишаме дим ли да дишаме или въздух

половината ни тяло от кръста на долу е създадено от тъмните разумни същеста

от круста нагоре от светлите разумни същеста

време е да се запознаем и възпитаме долната част от тялото ни и да РАЗВИЕМ горната част от нас да стигнем до главата до мозъка.

вместо от сутрин до вечер всичките ни силици да отиват в мисли само за стомаха си и половата си система.

мисля че ме разбрахте , простете за дългия постинг :3d_039:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

През последните месеци редовно използвам дишането като част от работата си при депресия, генерализирана тревожност, панически атаки, сексуални проблеми и др. Интересно е да се наблюдават индивидуалните реакции на хората при един и същ дихателен похват - бхастрика (ребъртинг - ребъртин е по-близък по ритмика до оригиналното йога дишане бхастрика и затова използвам него). Някой има чисто кинестетични реакции - замайване и изтръпване, акушерска ръка и парализиране на тялото и лицето, вибрации плюс известна дереализация и деперсонализация. Втори тип реакция - никакви кинестетични преживявания, но силни образни - визии, съзнателни сънища... Трети тип реакция - нито кинестетични, нито визуални преживявания, но дълбоко емоционално - духовни, потъване в дълбоко блаженство и медитация, чувство за присъствие на божественото, за уважаван Учител например. При всички има загуба на чувството за реално време - след сесията човекът има преживяването, че е дишал 20-на минути, а всъщност са час и половина. Моите лични преживявания са кинестетични - вибрации, енергията като вибрация в ръце, глава, усещане за аура, яснота на съзнанието - но никога нямам визуални преживявания и винаги разумът ми присъства съвсем ясно.

Как е при вас?

Линк към коментар
Share on other sites

на основата на съвсем друга техника за алтернативизация на съзнанието с адекватност за процеса (мясно,време участници) преживяването на времето (коментирам именно него)- 5-10 мин се "усещат" като 30

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Агна, каква е тази техника?

Забелязвам, че всяка следваща сесия с бхастрика дишане води до едно задълбочаващо се ментализиране на преживяваното. От чисто телесни преживявания като игличките, стяганията в ръцете, треперенето, аурата и т.н., преживяването става все по-емоционално насочено (плач или смях), а в следващите сесии и по-визуално. В третата сесия човек вече започва да разравя паметта си, да вади спомени и да ги изчиства. Получава се нещо като осъзнато сънуване. При това дишането става по-леко, по-малко форсирано, успоредно с потъването в тета вълни. Аз винаги правя едно леко насочване, вербално водене. Дишането след втората сесия става все по-фино, а работата много по-психично насочена. Човекът отвреме на време се сеща да поускори дишането и после отново потъва в трансово, променено състояние на ума. Колкото повече се практикува тази техника, толкова по-бързо става потъването, като дишането се явява просто метод за индуциране на транс. Но и за поддържането му при въпросните сещания за дишане - като един вид дистрактор от пряк фокус върху ума и премахване на контрола, напрягането, така характерни при тревожните разстройства. След третата сесия работата преминава все повече в хипнотерапия. Това разбира се се получава при хора с добро въображение, по-лесно при екстравертните (те нямат опит с контрол при интроспекция и затова при поглед навътре изключват съзнанието и преминават на подсъзнателен автопилот и рапорт с гласа на терапевта). Някои просто си дишат мощно през цялото време и през всяка сесия - по-приземените, земни и практични хора с бизнес, логична ориентация. Почти при всеки се получава един рестарт, изключване подобно на временно заспиване - но подсъзнанието е активно и чува гласа ти, съответно тогава препрограмирането е още по-силно! Досега нямам негативно въздействие вследствие от дишане.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Изключително съм радостен от факта , че 9 години след излизането на Книгата на Станислав Гроф

3701vs7.jpg

вече може да предложим професионално и сертифицирано.

Grof Transpersonal Training в България - Холотропно Дишане.

Повече инфо тук Холотропно Дишане.

DSC00631(1).jpg

Редактирано от woodrose
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

През последните месеци редовно използвам дишането като част от работата си при депресия, генерализирана тревожност, панически атаки, сексуални проблеми и др. Интересно е да се наблюдават индивидуалните реакции на хората при един и същ дихателен похват - бхастрика (ребъртинг - ребъртин е по-близък по ритмика до оригиналното йога дишане бхастрика и затова използвам него). Някой има чисто кинестетични реакции - замайване и изтръпване, акушерска ръка и парализиране на тялото и лицето, вибрации плюс известна дереализация и деперсонализация. Втори тип реакция - никакви кинестетични преживявания, но силни образни - визии, съзнателни сънища... Трети тип реакция - нито кинестетични, нито визуални преживявания, но дълбоко емоционално - духовни, потъване в дълбоко блаженство и медитация, чувство за присъствие на божественото, за уважаван Учител например. При всички има загуба на чувството за реално време - след сесията човекът има преживяването, че е дишал 20-на минути, а всъщност са час и половина. Моите лични преживявания са кинестетични - вибрации, енергията като вибрация в ръце, глава, усещане за аура, яснота на съзнанието - но никога нямам визуални преживявания и винаги разумът ми присъства съвсем ясно.

Как е при вас?

Първият път когато дишах към края почувствах невероятен прилив на положителна емоция, един искрен смях изпълни същността ми, който обаче не успя да се прояви външно, поради силния трепет на лицевите мускулчета. Чувам от тук от там, че е добре да не се практикува дишането повече от 2-3 пъти месечно, но нямам обяснение, защо :) Изключително напътстваща ми е музиката, която ако успея да я подбера лично за мен, и спрямо афинитета ми към ритъма, пътуването ще бъде пъти по-силно.

Иначе на два пъти след силното постъпване на енергия ми се случва "акушерска ръка". Интересно ми е за какво говори това? Енергийни блокажи или...?

Линк към коментар
Share on other sites

Ако го правиш по-редовно, акушерската ръка и повечето от другите физически преживявания ще стопят остротата си силно! Аз сега почти нямам телесни проявления, когато дишам, а всичко се прехвърля към менталните и духовни преживявания. По някое време осъзнаваш, че тези силни дишания всъщност те водят в съзерцанието. Когато си свършат работата да разчупят мускулните брони, да десензитизират извадените страхове, да отпушат надисите и разпределят енергията, да те научат да влизаш в осъзнат транс и т.н., тогава в един миг осъзнаваш, че са били само патерица за медитацията ти. Тогава остава тя. А понякога ползваш патерицата на дишането, защото си развил нормална привързаност към него, като към приятел :) . Но медитацията тогава прониква все повече във всичко в живота, извън седящите сесии, докато тя започне да медитира теб, вместо ти нея!

На нивото на дишането са и молитвата и визуализациите. Когато аз водя сесия с бхастрика пранаяма, практически винаги ползвам и водена визуализация и или молитва. Благодаря на йогите от хилядолетията за опита им - има огромно място и в психотерапията, но и в личностовото развитие!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Имам опит само с биоенергетично дишане и холотропно.

За сега при мен усещанията са само кинестетични /може би защото не съм практикувала много/ - сковаване: започва се от краката и ръцете, акушерска ръка, след това главата, бедрада, таза и продължава към кръста. Първия път се схванах почти цялата без гърдите - тогава се поуплаших понеже мислех, че ако и те се схванат няма да мога да дишам въобще и затова поспрях процеса ...

Следващите два пъти физическите усещания отслабнаха, отново имаше схаващания и акушерска ръка, но доста по-слаби като сила, на моменти изпадах в нещо като дълбок транс /"изключването" за което говори Орлин/ дори имах моменти, в които не съм дишала въобще /по данни на "сиитерите" в продължение на няколко минути - този момент е бил придружен от посиняване, но аз нямам спомени от някакви парални преживявания през това време - по скоро "изключване"/ последвано от спонтанно връщане към дишане.

Когато водещите ни връщаха към нормално дишане сякаш усещах вибрациите на музиката и мравучкане.

Ще пиша отново ако има какво ново да споделя. Светлина и Любов на всички!

Линк към коментар
Share on other sites

За тези, които се интересуват от 21-25 септември тази година в България ще се проведе XIII-тата конференция на Европейската Трансперсонална Асоциация.

Ето линк към темите: http://www.eurotas2011.com/pages/temi.html Мир и Любов!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...