Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Психология и езотеризъм


Recommended Posts

  • Отговори 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Опит за анализ:

висококвалифицирани и много успешни родители
- зависимост от способностите, успеха и авторитета. Детето я наследява в много тежък вариант. То носи подсъзнателно (а може би и осъзнато) задължението да постигне поне това, което са постигнали родителите му. Този "мотив" неминуемо ражда опасенията от провал, който ще доведе до сриване на авторитета и презрение към себе си. Последното накърнява най-важните потребности на личността - да бъде обичана и приемана каквато е.

Ето още няколко доказателства в подкрепа на тезата ми:

единствен син - Петър
- да си единствен син е повече бреме, отколкото предимство...

изпада в бяс всеки път, когато му се напомни за училище
- училището нарушава взаимоотношенията му с близките и се оказва доста несигурен начин да се заслужи любовта и одобрението...

защото ще загуби уважението на приятелите си в училище.

иска да кандидатства във ВУЗ заедно с връстниците си.
- детето се разкъсва между двете референтни групи и техните различни критерии за приемане, признание, авторитет - семейството и връстниците. Може би в съзнанието му двата комплекса от критерии са се смесили, което предизвиква непреодолимата фрустрация и нежелание да се върне в средата си.

Не ми се иска да коментирам диалога между родителите - той е типичен пример за родители, довеждащи децата си до тежки неврози....

Има спасение за детето... то минава през драстичната промяна на представата на родителите за себе си, за него и за Любовта.

Линк към коментар
Share on other sites

Много добър анализ, Донка. Аз направих един, но ми го отхвърлиха, после писах друг - ще видим как ще ми го приемат ... :) ! По принцип става дума за мислене от типа на психоанализата, но в динамичен вариант, тоест обхващане на цялото семейство и неговите взаимоотношения с околната среда. Това е т.н. кръгово мислене, при което се показва как определени неприятности в семейството всъщност са породени за да задоволят нечии подсъзнателни потребности. Ше пиша повече по това... :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

:angel: Здравейте, според мен наистина има зависимост, но и страх от успеха-неуспеха. А и защо детето трябва да е непременно с желание да учи? Това не е ли предизвикателство за родителите да обичат и приемат решенията на децата си, такива каквито са , а не каквито ги виждат те.

В достатъчно сбъркано общество живеем. Децата не виждат стойности, ние не можемда им ги налагаме. Аз бих потърсила проблема по-надълбоко. Коя е истинската причина да не желае да учи този младеж.

Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото ми е известно "частен ученик" е, когато детето се яви на изпити извън нормалната сесия. Договаря се с учителите и ръководството.

Линк към коментар
Share on other sites

Правилно си сложил работи в кавички. Всъщност не работи или по-скоро избожда очите докато изписва веждите.

Всяко знание или умение, усвоено с негативен емоционален фон се "складира" в отделна база данни, която мозъкът се старае да избягва или да изтрие. Ако все пак го заставим да използва тази база, той е принуден да изразходва повече енергия и да натовари повече центрове, а това предизвиква повишено напрежение и бърза умора и демотивация.

Все пак понякога умът успява да се справи като явно или скрито сменя мотивите, с които се върши дейността. Например: Детето мрази да решава задачи... (по разнообразни негативни причини) , но настървено го прави, за да спечели одобрение и повишаване на груповия си авторитет.... Такова изместване създава опасен прецедент - мотивите не са адекватни на дейността. Подобно разминаване, особено ако се стимулира допълнително (например - всички те обичаме защото си отличник :( ) разрушава съдбата на човека... и на обществото като цяло.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Преди време забелязах, че има аналогия между частите на мозъка и частите на тялото с частите на мозъка. Например тестисите с органа приличат на малкия мозък с междинното тяло в него - червея. Мозъчният ствол като цяло с неговите три дяла не само е продължение на гръбнака, но е и негова аналогия. Междинният мозък с таламуса и хипоталамуса са това, което в тялото е сърцето и тимуса. Кората, доколкото мога да направя връзката, или по-скоро не мога - отговаря само на себе си!

Мисля, че някъде в книгите на Йогананда и Вивекананда бях срещал подсказка, че малкият мозък е склад на енергия. По същия начин тестисите/яйчниците, са основен приемник и производител на енергия. Приемник от фино ниво по време на дълбокия сън без сънища, и отделянето на тази енергия във вид на семе, секс, или в сублимирано състояние за по-висши дейности! Това е важно!

Днес ми светна следната идея - таламусът и хипоталамусът служат като реле за предаване на импулси от по-висшите към по-нисшите мозъчни и телесни функции, както и за контрол над автоматичните, вегетативни функции. Предполагам, че таламусът е мозъчният дял, който предизвиква емоциите. Учените, между другото, отдавна са го доказали емпирично, чрез свързването на проводници или чрез радио връзка с различни части на таламуса, за да предизвикат различни емоционални състояния - възторг, екстаз, меланхолия, ужас ...

Ако връзката на таламуса с тази на емоциите е очевидна, тогава, не са ли емоциите един вид реле - връзка между енергията, либидото и висшите корови функции - познанието, мисълта, директното знание, ясното виждане...

И въобще - отношението между тези трите - енергия, емоции, мисъл - определя функционирането ни! Трите са неделимо свързани и взаимозависими, с директно влияние едни върху други.

Ако либидото е изчерпано, релето на емоциите веднага превключва на минусови емоции, липса - омраза, страх, мъка, депресия... Мислите стават мрачни и умът слаб. Ако либидото, енергията нарасне, емоциите стават стабилно радостни, преодоляват външните импулси, които ги атакуват, мисълта става бърза и съзнанието ясно, паметта силна, визията широка и светла.

По този начин в зависимост от вътрешното ни състояние, реакциите ни на външни дразнители, е съответна според количественото натрупване на либиден пълнеж и качествената му преработка в характерни за човека тънки чувства и светли мисли! Ако енергията намалее, управляващият ум се опитва да поправи положението, да запази светлината си и да предизвика позитивни емоции - при липса на дразнещи и агресивни нему външни или вътрешни дразнители той, ръководителят в нас, разумът(а зад него и съзнанието) ще успее временно. Но при всеки по-силен агресивен импулс, попаднал в сферата на възприятие на организма, тези опити се сриват!

Така че, базата на съществото, негова основа е енергията, либидото. Негови стени са емоциите и чувствата ни, а покрив - умът, мисълта. Самосъзнанието ни е неделима сплав от тези трите!

Дори съвременната психология е стигнала до тези изводи, поне в лицето на някои автори, като Фройд например. В езотеричната психология горните степени на проявление на съзнанието се наричат чакри, дан тяни, нива на проявление на съзнанието! Не знам защо и двете психологии -"научната" и езотеричната- не се приемат една друга - това ме и учудва, и дразни! Аз никаква разлика не виждам. Просто ъгълът на погледа е различен. Но е поглед към едно и също нещо все пак - човекът и психиката му! :hmmmmm:

Редактирано от Орлин
Линк към коментар
Share on other sites

А как стои въпросът с либидото и жените? Хм :hmmmmm:

За жените със силно либидо - тези страстните - съм сигурен как - по подобен начин като при мъжете. Те също губят известна енергия по време на специфичния и така прокламиран акт - макар и твърде по-малко. При другите - по-спокойно сексуалните, а те са повечето, в което нищо лошо няма. а е по-скоро нормално, как стоят нещата? При секс получават директно сила от мъжа, който им я влива в стомашния център, а не отдават кой знае каква етерна субстанция поради липсата им на силна възбуда, оргазми и т.н. Сега не искам да говоря за взаимообмен при така вкопченото в това действие човечество, а за индивидуално функциониране.

При всички случаи при жената либидото е по-стабилно, по-плавно е - по-трудно се губи. И основен лост за стабилно здраво функциониране при нея са: емоциите. Умът също, разбира се, но с ръководна роля на емоциите - както при разликата между бхакти и раджа йога - така и при мъжа и жената. Умът на мъжа, с помощта на трансформираните емоции ръководи либидото, а при жената Емоциите, с помощта на ума, ръководят либидото. Това са тънки моменти! Но - влиянието между трите психични компонента е взаимно - умът може да сублимира емоциите, а оттам и либидото, но може и емоциите да повлекат ума надолу, а оттам и либидото да се срине ...

Мисля само! Има за какво да се мисли на този свят - от крива мисъл страда той! От болно от емоции тежки сърце и от липса на Любов, любов не само като емоционална проява, но като такава в корена и - като енергиен факт, проявен в либиден пълнеж!

:yinyang:

Редактирано от Орлин
Линк към коментар
Share on other sites

По темата - мълччание! ... :blink:

Само нещо, което сега ми щукна в съзнанието:"За каквото и да се говори, всъщност става дума за пари!"

По същия начин в психологията и езотериката: "За каквото и да се говори, всъщност става дума за енергия!"

Е, малко грубо е казано, но общо взето си е вярно! ... :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е Господ, Бог, Небесен Баща, божия Майка?

Господ = господар

Бог= богатир, богат, велик

Небесен баща, майка - първите авторитети на детето, омнипотентните фигури за него

През първите години от живота на детето в съзнанието му бива поставян неизгладим отпечатък на авторитетните фигури в живота му - майка, баща, които се явяват за него всевластни, всеможещи и всезнаещи, закрилници и всичко съдържащи покровители за детето !

Този отпечатък на присъствието и възпитанието на детето от първите му години, който предопределя наклонносите и характера му, заедно с генетическите конституционални заложби, бива изтласкан в гранична област на съзнанието - предсъзнаваното!

Досегът с тази област е на практика несъзнаван!

Какво прави екзотеричната религия в тази връзка? Създава образа на омнипотентния небесен баща имайка, бог, богиня!

От тук следват три резултата, без да ги вмествам в понятията добри илоши:

1) Добър контрол над вярващите в създадената психологическа уловка - винаги може външният авторитет, който предполагаемо се явява проводник на така наречения баща, да нареди каквото и да е от името на този баща: и то ще бъде изпълнено - защото целият процес се основава на сляпа вяра и невежество!

2) Контрол над масите чрез осигуряването им на психически биберон: молитвата към майката и бащата, която ги успокоява, ма която може да разчитат и към която църквата, институция за контрол надмасите, ги подтиква, като осигурява на масата спокойно приемане на манипулацията и безчинствата над нея: "неведоми са пътищата божии!"

3) Единиците, които имат искрен стремеж към извора на религията, познанието, живота, чистосърдечно търсят и концентрацията им в пресдсъзнаваното и отпечатъкът от детските им години, с който екзотеризмът умело си служи, е възможно да прерасне в концентрация в свръхсъзнанието, в прогрес по езотеричния път! На това ниво търсещият разбира същността на уловката, както и му бива обяснявана същността и!

Пример: когато Рамакришна с години е почитал Божията Майка Дурга - той е бил всъщност в клопката на същия психологически манипулативен трик. Когато обаче концентрацията му нараснала до там, че далеч надхвърлил предсъзнаваното, както и подсъзнанието си(астрала и ментала) истигнал д освръхсъзнанието - било му предписано да спре да се моли на идола от собственото си предсъзнавано - майката - и да продължи с чиста концентрация!

По същия начин религията контролира с друг принцип: разделяй и владей!

За това - в следващия постинг!

Дано не бъда осъден за горните си твърдения. Все пак сме в портал за езотеричен живот и търсим!!!

Повече информация в статията: Психология, монотеизъм, политеизъм и пътят на човека

Линк към коментар
Share on other sites

Психология: Наука за Душата, за Ума. Научаване на законите на функциониране на менталността. Цялата вселена е ментална. Психологията е всеобхватна наука. Дори телата ни са ментални - просто са изградени от уплътнена менталност. Генните записи са просто предаване на ментална информация...

Разбира се, всяка наука, въобще всичко, може да се погледне под различен ъгъл - по - тесен или по-широк! Бях чел една фантастична книжка - не си спомням автор и заглавие - там героят поставя едно старо парче торта в една машина, и всички познания за вселената се изправят пред него - идеята е, че частта от цялото съдържа инфото за цялото! :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Линк към коментар
Share on other sites

Орлине , здравей !

Книжката е " Пътеводител на галактическия стопаджия " от Дъглас Адамс .

Невероятна книга и невероятен автор . Много неща за същината на Вселената са казани там . Просто и ясно , разбираемо и смешно на всичкото отгоре . :):D

Поздрави : Ина

Линк към коментар
Share on other sites

Мерси, Ина! А имаше една друга, пак не си спомням името. Например: Спира си косм. кораб на орбита, за да не плаща за док на планетата, и оти3ва пеш до нея. Или прави ремонт в откритото косм. пространство, и изпуска гаечния ключ, който почва да се върти около кораба. Сяда и изчислява, че след около средно еди си колко хиляди години ще се доближи отново до кораба. Или: става пробив във времето и на кораба стават 10-на аз - той самият, от различни дни и години, като по-старите се мъчат да променят другите аз, но те разбира се не искат ... Всичко с много хумор и невероятна фантазия и психология. Отдавна не чета фантастика, но май ще се върна към нея, защото е невероятно как грабва въображението ти! А и има цял жанр - окултна фантастика! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Ами , че да езотеризмът се е пропил в цялото изкуство на фантастиката .

Сега има много видове фантастика . Изведнъж започнаха да се трупат , трупат автори и жанрове и поджанрове , във фантастиката .

Аз все- още съм много придирчива относно , авторите , зщото има и много смет , покрай сливите , нали ?

Относно менталността , в психологията и връзката и с

Езотериката . Има една такава тенденция , всички видове , науки да се облагородяват с живителния сок на езотериката . Там в масивите от научни изследвания и трудове , да се прокрадват идеи за окултност, за езотерика , за енергия , обяснена по окултен начин . Какво ли растение , ще поникне , не бих могла да кажа , но хипотезата ми е , че ще бъде еволюирало при всички положения , а не мутирало . Нали , значи ще има еволюция във всички науки , не само психологията , а не радиация , нали така ? Да се уточня . :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Да... Както винаги, от всекиго по нещо, а цялостната картинка е трудно сглобяема... Съвременната психология има много постижения и много грехове. Както всяка наука, и тя все повече превива гръбнак пред силните на деня или се експлоатира за семинари, струващи за 2-3 дни колкото средната работна заплата. Още по-лошо е, когато се слага знак за равенство между обикновената и езотеричната психология, а повечето хора много лесно ги бъркат. От друга страна, би ли следвало да оставяме тази важна наука единствено в ръцете на манипулаторите? Доколкото си спомням познатите, поне от фанатизъм психолозите, занимаващи се и с езотерика, страдат много по-рядко. Т.е. имат по-широко виждане за нещата. В миналото е имало Учители, които подробно са разяснявали на малкия си брой ученици ред психологични закони - от екзо- до езотерични. Сега обаче такова лично обучение е голямо изключение и на мен ми се струва, че ако се постави в правилен контекст, психологията може да свърши добра работа за всички стремящи се, също както например те се интересуват или би следвало да се интересуват от начините за поддържане и възстановяване на здравето. Защото и тялото, и душата са храмове на Бога. За да ги поддържаме в добро състояние, трябва да ги познаваме, а за това са нужни съответните науки. От там нататък да е наясно, че те не изчерпват вся и все, а са само "стъпки по пътя"...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Човешкият потенциал е безграничен. Според твърденията на съвременната психология, мозъкът на средния човек работи едва с 3 – 5% от потенциала си. Позовавайки се на постановките на психодинамичния модел на човешкия психичен апарат, можем да посочим изключителната роля на аза като психичен център на самосъзнанието. Според опита на най-изтъкнатите психолози, качествата на аза, такива като способност за осъзнаване на подсъзнателните психични движения и процеси, способността му за трансформиране на вътрешните и външни психични пълнежи и информация, лежи в основата на здравото психично функциониране на индивида. Азът е кръстопът, пресечна точка между въздействията на външната физическа среда и вътрешно психичните влияния на несъзнаваното. Както споменах по-горе, азът е подобен на трансформатор, който преработва информацията от ендогенните и екзогенните импулси. Околната среда и фактите в нея са трудно променими, но въздействието и върху човешката психика е коренно различно според степента на интегритет и конгруентност на аза. Бидейки център на самосъзнанието, азът представлява един вид контролен пункт, от функционирането на който зависи качеството на психичните пълнежи и нормалното функциониране на целия психичен организъм на човека. Пряко следствие от здравия психичен баланс е и физическото здраве на човека. Според съвременната психология, причината за 90% от всички, в това число и органичните заболявания, е психическа. Тази психическа причина най-често се състои в неспособност на аза да приеме съзнателно и обработи дадена постъпваща от външната среда информация, при което тя прониква в несъзнаваните психични области и според законите на ”То”, се проявява като всякакъв вид симптоматика. Следователно, психо-физическото здраве на личността зависи пряко от два фактора:

1) Способност на аза за адекватна обработка на информацията постъпваща от външната среда, тоест за гъвкава реакция на събитията от еждневния бит

2) Способност на аза за осъзнаване и контрол върху процесите на несъзнаваното, тоест разширяването му до по-обширен периметър на действие

Тъй като реакцията на човешката психика спрямо външната среда зависи от нейната вътрешна цялостност, хармоничност на процесите и интегритет, следва да заключим, че и фактор едно – способност за адекватна обработка на информацията, постъпваща от външната среда – зависи от втория фактор – разширяване на аза в т.н. несъзнавано.

Според наблюденията на Карл Густав Юнг, възможностите за разширяване границите на осъзнаване са безгранични. За да направя връзка между клиничната и когнитивната психология, ще кажа, че това, което в психодинамичния модел се нарича несъзнавано, или ”То”, в когнитивната наука съответства на неразработения мозъчен потенциал. Дори само фактът, че този потенциал представлява 97% от възможни 100%, ни говори, че развитието както на съвременната наука за човешката психика, така и на човека като цяло, далеч не са постигнали предела си. Всъщност, човекът засега едва е пристъпил прага на познанието!

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Както винаги изводите са ти разумни и научнообосновани.

Предизвикателствата в живота на човека са именно, за да провокират ровичкането на дълбокото себе.

Споделям и мнението ти по двете точки:

1) Способност на аза за адекватна обработка на информацията постъпваща от външната среда, тоест за гъвкава реакция на събитията от ежедневния бит

2) Способност на аза за осъзнаване и контрол върху процесите на несъзнаваното, тоест разширяването му до по-обширен периметър на действие

Именно тук трябва да се търси езотеричната наука. Т. е. Когато не ми е достатъчно обяснението на обикновената наука-психология, да потърся по-дълбоко. Когато не ме задоволява това, което виждам и усещам с петте си сетива, да търся нещо друго. Да разровя онези кътчета на съзнанието и подсъзнанието си, в които има записани спомени за миналото или "частта от цялото съдържа инфото за цялото!"

Без да имам претенции за изучаване но психология /само малка част от когнитивната, за деца/, смятам, че човек може да достигне много по-дълбоки познания, ако свърже чистата наука и окултното знание. Много от истинските откриватели-революционери са съчетавали именно тези двете.

Ембрионалното развитие на детето повтаря основните етапи на развитие на човека на Земята. Костите от лицевата част от черепа се формират поотделно-ляво-дясно и след това се съединяват. Останалите кости завършват развитието си към 20-25г. възраст.
-не помня от къде съм извадила този цитат.

Необходими са промени във възпитанието на детето и възприемането му на околния свят. Формирането на свои, собствени възприятия е най-важно за съвременния човек. Той сам трябва да намери пътя към онова скрито богатство от знания. Вече се доказва, че вълновия електрон може да се трансформира в материален, т. е. мисълта се материализира. Биополето, с медитация възстановява клетките в организма...

Вече се използва психоенергийна бариера-магия. Когато неподготвено съзнание попадне в такъв кръг може да се навреди много. И най-много пречи страхът.

Линк към коментар
Share on other sites

В многосъвременни, фантастични романчета се пише за троли, феи и магьосници. Воюва се чрез магията. :hmmmmm: Психотронното оръжие ще се окаже доста опасно, докато не се овладее.

Много поразии в развитието на човека, като индивид са направили догматичните религии и науката, която се противопоставя на тях и ги отрича.

"Общественото мнение, /законите на мнозинството / са ограничения, тъй като индивида, личността е по-високо развита"

"На висше духовно и астрално ниво работи духовността, фантазията /единния организъм/, но реализация може да има само на физическо ниво.......

.....От желанието зависи количеството излъчване, идващо от Създателя и ни дава живот. Т. е. вълновото поле. Ако не работим в хармония със законите, не можем да постигнем желанието..............

.....Човекът е продукт на обществото, няма свободна воля, а е отразител на външните фактори. Информацията отвън постъпва в мозъка му и той я отразява..."Е. Мулдашев, "Трагичното послание на древните"

Днешният ден е основа на всички останали дни и всички дни от миналото са основа на днешният ден...
Наша отговорност е овладяването на мисловните полета и правилното им приложение/използване.

В тази връзка смятам, че психологията е едно от науките, които могат да разширят спектъра си на изучаване и да слязат по-близо до хората, за да са им в помощ. :feel happy:

Учените и нтелектуалците, които имаха нужда от доказателства повсички въпроси,  може би бяха бавноразвиващите се умове сред нас.Защото бяха застрашени от Истината в самите тях-там се криеха всички отговори, които търсеха...

.....Имам душа и тя знае повече, отколкото аз самата мога в момента да проумея с разума си........

Ш. Маклейн-"Камино"

Извинете ме за дългите постинги... :feel happy: Вдъхновение.... ;)

Линк към коментар
Share on other sites

И най-много пречи страхът
:thumbsup:

Вярата и стремежът към победа са двата основни жизнеутвърждаващи фактора.Неверието убива волята,скептицизмът води към небитието./Норбеков/

Хеми,съгласен съм с теб и в това,че трябва да оставим детето "Той сам трябва да намери пътя към онова скрито богатство от знания",

но не точно пътя /пътя трябва ние да му покажем/,а то само /сам/ да вземе от това богатство онова,което му пасва най-добре.Ако успеем да "посадим" в детето семето на смелостта,вярата,стремежът към борба,"непречупване"от загуби, и пътя,който води до богатството,то предполагам,че това ще е правилното наше поведение.

Доколкото си спомням познатите, поне от фанатизъм психолозите, занимаващи се и с езотерика, страдат много по-рядко. Т.е. имат по-широко виждане за нещата.
:hmmmmm:

Някой беше казъл,че да си победител,е първо психическо състояние и после фактическо.

От около 10г.работя периодично с психолози и психиатри /не знам дали се занимават и с езотерика/ и не оставам с впечатление,че умеят да използват оптимално /включително и за себе си/ знанията си. Проявяват съзнание по-скоро на дребни занаятчии,на работа "на парче". :(

Линк към коментар
Share on other sites

Познавам лично двама психолози, които твърдят едно и също. А по-точно че психологията е много ефикасна, но до определено ниво. По-дълбоко тя е безпомощна. Казват, че най-дълбоките душевни проблеми не могат да бъдат лекувани с никакви методи на съвременната психология. Затова те и двамата по свои си пътища са стигнали до този извод и са потърсили повече дълбочина и за себе си, и за своята работа в заниманията с духовни практики и учения. Смятат, че именно те са ключът към решаването на всички проблеми на човешката психика...И то си е така :):hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Така си е!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Не съм професионалист в психологията - чел съм единствено Фройд, но това което ще напиша няма нищо общо с прочетеното.

Психологията е наука за човешката психика. Човешката психика е вътрешна мисловна изява на аза. Мисловната изява е функция на мисълта, която е подтик на аза към съществуване. Аза е самоосъзнат мисловен център – възникнала сетивност, центрираща се около егото. Центрирането е желание към самоосъществяване във видимостта на битието. Самоосъществяването е сбор от ежеминутни физически действия, които аза смята за необходими за да продължи живота на тяло, но насочени единствено към положителни изживявания т.е. удоволствия. Едно усещане е удоволствие ако има съвместимост с егото (миналото на аза). Цялата дейност на аза е насочена към задоволяване на положителната емоционалност. Аза не контролира мислите, той е техен подбудител, но те са самооткъсваща се енергия, която се запечатва в паметта под формата на его. Аза се стреми единствено към удоволствия, защото е обвит от егото. Егото е структурното минало на аза, изградено в спомени. Аза допуска усещания (вибрации) структурно сходни на тези запечатени в егото, което е неговата външност. Удоволствието е входяща вибрация получена от физическите сетива на тялото. Аза не контролира сетивата, то може само да ги насочва. Сетивата са дуално битие.

Има структурна несъвместимост между аза и сетивата, която се изразява в получаване на неудоволетворяващи резултати от импулсите за живот. Аза е затворник на егото. Егото е затворник на сетивата. В егото не може да проникне нещо недостъпно на сетивата. Сетивата са двустранни, аза едностранен, егото е магнитен облак на аза.

Същността стои в това, че аза се стреми към едностранчив резултат в дуалистичен свят. Самата природа на аза е единна, а полето на съществуване двустрано. Сетивата визуализират в триизмерно пространство.

Аза не е душа, егото също. Разликата между трите е, че едното от тях не е нито едностранчиво нито двустрано, понеже е недостъпно за сетивата.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...