Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Паневритмията и моя опит с нея


Иви

Recommended Posts

За мен наистина е учудващо как по време и след Паневритмия съзнанието и даже възприятията като, че ли се променят. Мислите и чувствата се хармонизират. Е не мога да кажа, че този ефект се случва винаги, но в по-вечето случаи. Поне при мен е така.

Здравейте приятели,

Наистина по време на Паневритмия съзнанието се променя, издига се и човек се чувства в рая. Затова имам един призив - моля ви не прилагайте никакъв вид насилие преди, по време или след Паневритмия! Усещането е като че ли някой те събужда с удар и вик! Или сякаш те блъска камион докато празнуваш рожденния си ден! Моля ви!

Някои хора вече знаят какво имам предвид.

С пожелание новия живот и новите методи да се проявят във вас,

Мария

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest irenastoyanova

За първи път видях какъв е този метод даден от Учителя и наречен "паневритмия" през пролетта на 2000г. Специално отидох на полянката на Телевизионната кула в София, за да се запозная и с този метод за работа, който знаех, че е масов и умишлено отбягвах по-рано. Първоначално бях малко смутена от движенията /била съм танцьорка 10 години в представителен народен ансамбъл/, не от упражненията, а от начина им на изпълнение. Нямах отношение към това дали са хубави упражненията, защото имах голям респект от Учителя и не можех да давам мнения, дори и пред себе си за това, което не разбирах. Но не ми хареса нито темпото, стори ми се бавно, някак вяло и тежко, нито движенията, които бяха толкова различни в един и същи кръг. Повече не отидох. Но след известно време - през лятото на 2003г. - твърдо реших, че ще науча този метод, каквото и да става. Пак там, на Телевизионната кула в София, стоях отстрани и не смеех да вляза, струваше ми се невъзпитано просто да нахлуя в кръга. Знаех, че хората влизат и излизат, но на мен сърце не ми даваше просто ей-така да вляза в кръга. Но докато стоях и се чудех, как ще успея да я науча, тъй като си бях поставила за цел до края на месеца да я зная технически идеално, една приятелка от кръга в паузата на едно от упражненията ми извика да вляза. Попитах, дали наистина може и тя отвърна, че може и аз за първи път влязох в кръга на паневритмията. За мен вече нямаше значение дали ми харесва как другите я играят, вече ме интересуваше паневритмията за мен самата като един от методите за работа, дадени от Учителя. Да ви призная, бях щастлива. Така, заедно с видеокасетите по които се учех през деня, а всяка сутрин, влизайки и в кръга за около 10 дена научих технически добре да играя паневритмия. През цялото време изпитвах приповдигнати настроения и всичките тези хубави неща, за които и вие говорите в тази тема. Но от 2006г. играя паневритмия според оригиналните източници - паневритмията е дадена отделно в три малки книжки по времето на Учителя, излезли през 1938г., 1941г. и 1942г. Исках само да ви кажа, че е трудно да се разбере разликата на теория между паневритмията, която се играе сега по описанието на трите сестри и паневритмията, която вече ние играем - по описанието от оригиналните източници. Мисля, че дори има разлика от гледна точка на положителните емоции, благодарение на които много хора отстояват разбиранията си за паневритмията.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Не съм практикувала Паневритмията, но искам да започна. Как мислите - мога ли да отида направо при групата в морската градина, или първо трябва да потренирам в къщи? Още повече, че танцът като изкуство никога не е бил моята стихия.

Редактирано от НелиТ
Линк към коментар
Share on other sites

Паневритмия не може да бъде практикувана самостоятелно в къщи. Най-добре е да изкараш курс. Ако няма такава възможност, запознай се накратко с принципите и се включвай смело. Често се намира някой от практикуващите да помогне в изучаването на новопристигналите.

Ще чакаме отзиви от личния ти опит :)

Линк към коментар
Share on other sites

Паневритмия не може да бъде практикувана самостоятелно в къщи. Най-добре е да изкараш курс. Ако няма такава възможност, запознай се накратко с принципите и се включвай смело. Често се намира някой от практикуващите да помогне в изучаването на новопристигналите.

Ще чакаме отзиви от личния ти опит :)

Благодаря, със сигурност ще пробвам.

Линк към коментар
Share on other sites

Паневритмия не може да бъде практикувана самостоятелно в къщи. Най-добре е да изкараш курс. Ако няма такава възможност, запознай се накратко с принципите и се включвай смело. Често се намира някой от практикуващите да помогне в изучаването на новопристигналите.

Нели, дали думите ти "и се включвай смело" означават, че един начинаещ и незнаещ упражненията човек може да се втурне в кръга? Смея да ти напомня два цитата:

"...тия движения са свещенодействие..." - с.85, "Паневритмия", Беинса Дуно, 1938г., ако не разполагаш с оригиналната книга можеш да я видиш в Интернет.

"..., когато дойдат нови хора първо трябва да погледат, след това да се научат, и тогава да влезнат в кръга и да играят." - Мария Златева, която казва, че това са думи на Учителя /виж. "Изгревът на "Бялото Братство"...", том I, с.352.

Според мен, вдъхновението днес вече не ни е достатъчно, трябва да вложим и мисъл, разумна мисъл в това, което правим.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, но в един малък град може ли да се събере достатъчно голяма група за курс по паневритмия? При курс от 5 човека как ще се добие представа за кръга, за композициите? Ето защо смятам, че е съвсем редно и разумно начинаещият след предварителна теоретична подготовка да влезе направо в кръга на паневритмията. Именно там има достатъчно хора, за да може той да види и на научи всички елементи. В този смисъл подкрепям Иво. И аз така влязох да играя без курс. Но в града, Рила не е място за учене на Паневритмия в кръга. Там трябва да се ходи научен. Почти всеки ден имаше ентусиасти, които влизаха в кръга и то след като паневритмията вече е започнала. Един ден пред мен влязоха цели 5 двойки по време на игра! Не мога да ви опиша каква дисхармония настана...Те изобщо не знеха движенията, да не говорим за вътрешна нагласа. По едно време ми идваше да напусна кръга, просто защото нямаше никакво пространство за изпълняване на движенията. А предишна година влезе дори тройка :( Влиза се по двама, а те подредиха трети човек по средата...Това е направо без коментар. Това са туристи, които направо пречат.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, но в един малък град може ли да се събере достатъчно голяма група за курс по паневритмия? При курс от 5 човека как ще се добие представа за кръга, за композициите? Ето защо смятам, че е съвсем редно и разумно начинаещият след предварителна теоретична подготовка да влезе направо в кръга на паневритмията. Именно там има достатъчно хора, за да може той да види и на научи всички елементи. В този смисъл подкрепям Иво. И аз така влязох да играя без курс. Но в града, Рила не е място за учене на Паневритмия в кръга. Там трябва да се ходи научен. Почти всеки ден имаше ентусиасти, които влизаха в кръга и то след като паневритмията вече е започнала. Един ден пред мен влязоха цели 5 двойки по време на игра! Не мога да ви опиша каква дисхармония настана...Те изобщо не знеха движенията, да не говорим за вътрешна нагласа. По едно време ми идваше да напусна кръга, просто защото нямаше никакво пространство за изпълняване на движенията. А предишна година влезе дори тройка :( Влиза се по двама, а те подредиха трети човек по средата...Това е направо без коментар. Това са туристи, които направо пречат.

Много неприятен факт,на който станах свидетел и аз за съжаление...До мен и тази година застана една жена и се явяваше трети човек,търпях това известно време,но накрая я помолих да се премести и това привнесе в мен също голяма доза дисхармания...И няма как да бъде иначе,като виждам нехайството и невежеството на факторите,които пречат да се осъществява Паневритмията

Линк към коментар
Share on other sites

Почти всеки ден имаше ентусиасти, които влизаха в кръга

Когато съм играла Паневритмия на Рила, винаги съм играла в най-външния кръг. Там е по-трудно заради хората без опит, които искат да се включат. Правили сме двойки с такива хора, показвали сме им упражненията в движение и те са се справяли добре. За тях това преживяване е много ценно, защото, обградени от вниманието ни, тези хора се докосват до магията на Паневритмията. Разбирала съм го по светналите им лица и искрената им благодарност.hypocrite.gif60.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Един ден пред мен влязоха цели 5 двойки по време на игра! Не мога да ви опиша каква дисхармония настана...Те изобщо не знеха движенията, да не говорим за вътрешна нагласа. По едно време ми идваше да напусна кръга, просто защото нямаше никакво пространство за изпълняване на движенията. А предишна година влезе дори тройка sad.gif Влиза се по двама, а те подредиха трети човек по средата...Това е направо без коментар. Това са туристи :lol: , които направо пречат.
:D

това привнесе в мен също голяма доза дисхармания...И няма как да бъде иначе

:rolleyes::)

Това е така и проблемът с хората без опит е навсякъде еднакъв, при приемане на нови хора на работа или на спортисти в отбор по футбол примерно, възникват същите проблеми. Има някои критерии като броя на новите хора включени в софтуерен проект не трябва да е по-голям от 25% за да има надежда за предвидимост.

Количествените натрупвания водят до качествени изменения :sorcerer:

animationnv8.gif

трябва да вложим и мисъл, разумна мисъл в това, което правим
:thumbsup::thumbsup1:

показвали сме им упражненията в движение и те са се справяли добре. За тях това преживяване е много ценно, защото, обградени от вниманието ни, тези хора се докосват до магията на Паневритмията
icon12.gif:feel happy: Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Правили сме двойки с такива хора, показвали сме им упражненията в движение и те са се справяли добре. За тях това преживяване е много ценно, защото, обградени от вниманието ни, тези хора се докосват до магията на Паневритмията. Разбирала съм го по светналите им лица и искрената им благодарност.hypocrite.gif60.gif

Да, но все пак когато човек няма абсолютно никаква представа и освен това реши да влезе когато вече кръгът се е завъртял, повече се пречи на общото, отколкото получава той самият за себе си. Затова когато рабрах, че jul не беше играла никога паневритмия, я посъветвах да разучи теоретично по книга упражненията, което тя направи, а след това като се качихме, й препоръчах да гледа първия ден, за да добие представа. Така и стана, на втория ден тя вече се включи заедно с мен и се справи много добре. Оттам нататък игра всеки ден.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато играя паневритмия, макар и в нашия малък, импровизиран кръг, ако някой наоколо се движи изпитвам почти физическа болка, на това му казвам дисхармония. Ако сме на място, където има любопитни хора си захлупвам добре шапката, за да не излизам от концентрация /не че винаги успявам, но се уча на това/, а ако е шумно - усилвам до край децибелите /за момента ние пеем, защото нямаме музикант/ и се справям. Така никой не ми пречи, а пък за мен е добра школовка за да се опитвам да проявявам само любов.

Относно вдъхновените туристи и начинаещи, които нямат търпение да изиграят една празнична паневритмия, това е доста егоистично от тяхна страна. Аз не бих играла вече в кръг с хора, които не съзнават защо са там и какво правят поне на видимо, физическо ниво.

Мисля, че не се познава добре теорията /сега вече някой може да ми се обиди/, но именно там, в теорията се казва, че, тези, които играят правилно и концентрирано въздействат благотворно на зрителите и дори тези идеи се предават в света, като достигат до всички пробудени души. Тогава, ако ние, които играем си свършим добре работата, тези, които не са влезли в кръга, а мислено са били в него ще се облагодетелстват много повече!!! Така че, ние сме отговорни за това, а не новодошлите. За себе си мога да кажа, че вече не правя компромиси от добри чувства към хората в това отношение.

Линк към коментар
Share on other sites

Два цитата и два мнения, с които изчерпвам интереса си към темата за паневритмията тук:

„Когато правим упражненията, живата природа взема участие в движенията. Тя гледа има ли ритъм* и съзнание. Когато забележи, че няма, тя не взема участие. А когато тя не взема участие, то всичката работа на човека отива напразно. Тя е механическа!”, с.83, „Принципи на паневритмията” в „Паневритмия, Беинса Дуно”, 1938г., гл. I, Книга Първа, „Паневритмия, Ритмични упражнения”, София, 2007г.

*А ритъм значи правилност в движението или във всеки друг външен израз на нещата.”, с.107-108, „Основи на паневритмията” в „Паневритмия, Песни на хармоничните движения”, 1941г., пак там

„... с всяко упражнение ще влезеш или в човешкия, или в Божествения свят. Ако влезеш в човешкия свят, кал ще намериш повече. Ако влезеш в Божествения, няма да намериш кал, ще излезе мекота от там.”, с.412, „Тайни и откровения”, беседа държана на 06.05.1936г., гл. V, пак там

Не мислите ли, че ако играят по-малко хора, но са в хармония с Божественото, т.е. играят правилно паневритмия, силата на кръга е неизмеримо по-голяма отколкото, ако играят дори и 2 000 човека заедно, но играят погрешно упражненията?

Според мен, всеки може да изучава паневритмията както му е удобно. Аз например схващам бързо изучаването на какви да е движения и затова научих паневритмията с видео касета. Но, за да се влезе в кръга, би трябвало да има и групи, в които да се опресняват всяка година движенията и там да се изчиства техническото изпълнение на всеки от нас.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да кажа, че първият път, когато играх Паневритмия беше на Мадара. Първият ден стоях и гледах, макар, че Иво ми казваше да се престраша... Стоях отстрани и се опитвах да запомня стъпките... Мислех си, че не ми е там мястото, че може би някой ден ще съм достойна да играя... Точно след 1-2 минути една по-възрастна сестра излезе от външния кръг, хвана ме за ръка и ме сложи до едно момче, което играеше само. С много приятелски, но и нетърпящ възражение тон каза- ''Тук ти е мястото, всички сме грешили! Ще ти подсказваме...''

Бях много щастлива, изиграх я с 2-3 подсказвания, та дори и Слънчевите лъчи. Ана следващия ден беше още по-приятно, защото беше отначало. Почувствах се част от нещо голямо, сякаш някаква сила ме движеше...

Много е важно някой да ти подаде ръка. Нали всички се учим. Хармонията се ражда в чувството, с което се играе, в желанието да си Едно с всички братя и сестри... :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Напълно съм съгласна с мнението, че не е редно да се присъединяват хора след като Паневритмията е започнала или да се напускат кръговете преди тя да е завършила.

Толерантност към тези, които за първи път се престрашават да се включат също трябва да има и имено за това е външният кръг, където винаги има кой да им подаде ръка.

Правилно е първо да се изучат движенията, текстовете, да се синхронизират нещата с музиката (да не задълбочавам нещата до степен вътрешно усещане и потребност) и тогава да се пристъпва към самата Паневритмия - цитатите от irena са много на място.

Т.к. бе повдигнат въпроса какво правят в "един малък" и може ли в него да се изучава Паневритмията след като не може "да събере достатъчно голяма група за курс по паневритмия", искам да споделя за опита, разказан ми от братя и сестри от гр.Попово. Тяхната групичка се състояла именно от 5 човека, но въпреки това имали огромното желание да изучат Паневритмията. Започнали заедно отработването на всяко едно от Упражненията. Четяли от книгите, гледали видеокасетите, слушали музиката и затвърждавали наученото всяка сутрин. Когато се присъединиха към Паневритмията на Рила нямаха никакви проблеми с това, че се включват към група от 1000-1500 човека - хармонията бе налице.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Иска ми се да кажа нещо важно, нещо, което не просто го вярвам, а го знам: Докато паневритмията не се оправи в живия кръг няма да има оправия, оправия в нас, между нас и в живота ни.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато играя Паневритмия, се чувствам невероятно. Вибрацията ми се издига твърде много,а също и на всички участници. Чувствам се много радостна,свободна, изпълнена с много обич,нежност и Любов.

След Паневритмия всичко е много хармонично, отношенията между участниците са прекрасни. Общуването е между душите и е много красиво.

Тази година, на 20 август, на Рила,ми се случи нещо много интересно. От центъра, където пеех, видях и почувствах двата кръга как се движат хармонично около центъра, толкова хармонично, като че бяха едно общо тяло,въртящо се около центъра. Беше потресаващо.

Когато понякога се почувствам с подтиснато настроение, започвам да пея песните на Паневритмията и настроението ми веднага се оправя.

Изобщо и песните на Паневритмията и самата Паневритмия ме карат да се чувствам много спокойна и уравновесена. Мислите ми са светли, чувствата ми са чисти, душата ми е широка, а духът ми наистина е много силен. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Когато играя Паневритмия, се чувствам невероятно. Вибрацията ми се издига твърде много,а също и на всички участници. Чувствам се много радостна,свободна, изпълнена с много обич,нежност и Любов.

След Паневритмия всичко е много хармонично, отношенията между участниците са прекрасни. Общуването е между душите и е много красиво.

Тази година, на 20 август, на Рила,ми се случи нещо много интересно. От центъра, където пеех, видях и почувствах двата кръга как се движат хармонично около центъра, толкова хармонично, като че бяха едно общо тяло,въртящо се около центъра. Беше потресаващо.

Когато понякога се почувствам с подтиснато настроение, започвам да пея песните на Паневритмията и настроението ми веднага се оправя.

Изобщо и песните на Паневритмията и самата Паневритмия ме карат да се чувствам много спокойна и уравновесена. Мислите ми са светли, чувствата ми са чисти, душата ми е широка, а духът ми наистина е много силен. :thumbsup2:

Имам въпрос - освен изброените има ли и други ТРАЙНИ промени след паневритмията?

Линк към коментар
Share on other sites

Когато играя Паневритмия, се чувствам невероятно. Вибрацията ми се издига твърде много,а също и на всички участници. Чувствам се много радостна,свободна, изпълнена с много обич,нежност и Любов.

След Паневритмия всичко е много хармонично, отношенията между участниците са прекрасни. Общуването е между душите и е много красиво.

Тази година, на 20 август, на Рила,ми се случи нещо много интересно. От центъра, където пеех, видях и почувствах двата кръга как се движат хармонично около центъра, толкова хармонично, като че бяха едно общо тяло,въртящо се около центъра. Беше потресаващо.

Когато понякога се почувствам с подтиснато настроение, започвам да пея песните на Паневритмията и настроението ми веднага се оправя.

Изобщо и песните на Паневритмията и самата Паневритмия ме карат да се чувствам много спокойна и уравновесена. Мислите ми са светли, чувствата ми са чисти, душата ми е широка, а духът ми наистина е много силен. :thumbsup2:

Имам въпрос - освен изброените има ли и други ТРАЙНИ промени след паневритмията?

Зависи какво разбирате под "трайни промени". Ефект винаги има. Независимо дали играете (ефекта е в пъти по-силен) или наблюдавате отстрани Паневритмията - психо-емоционалното състояние се променя, тоест балансира, както спомена и Таня. А като следствие - и физическото (ендокринни жлези, кръвоносна, дихателна, нервна и др. системи и т.н.).

Линк към коментар
Share on other sites

Когато играя Паневритмия, се чувствам невероятно. Вибрацията ми се издига твърде много,а също и на всички участници. Чувствам се много радостна,свободна, изпълнена с много обич,нежност и Любов.

След Паневритмия всичко е много хармонично, отношенията между участниците са прекрасни. Общуването е между душите и е много красиво.

Тази година, на 20 август, на Рила,ми се случи нещо много интересно. От центъра, където пеех, видях и почувствах двата кръга как се движат хармонично около центъра, толкова хармонично, като че бяха едно общо тяло,въртящо се около центъра. Беше потресаващо.

Когато понякога се почувствам с подтиснато настроение, започвам да пея песните на Паневритмията и настроението ми веднага се оправя.

Изобщо и песните на Паневритмията и самата Паневритмия ме карат да се чувствам много спокойна и уравновесена. Мислите ми са светли, чувствата ми са чисти, душата ми е широка, а духът ми наистина е много силен. :thumbsup2:

Имам въпрос - освен изброените има ли и други ТРАЙНИ промени след паневритмията?

Зависи какво разбирате под "трайни промени". Ефект винаги има. Независимо дали играете (ефекта е в пъти по-силен) или наблюдавате отстрани Паневритмията - психо-емоционалното състояние се променя, тоест балансира, както спомена и Таня. А като следствие - и физическото (ендокринни жлези, кръвоносна, дихателна, нервна и др. системи и т.н.).

Най-трайният резултат при мен , откакно играя Паневритмия, е подмладяването, изразено в трайно подобряване на здравето-физическо, емоционално, душевно и умствено и непрекъснат стремеж към учене, работа, самоусъвършенстване.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен, ние още не сме изпитали огромното, както се казва в "литературата по въпроса", мощно и магично действие на паневритмията. Това, което казва Таня е вярно, но ако тя се играе правилно резулататите ще бъдат в пъти по-големи.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен, ние още не сме изпитали огромното, както се казва в "литературата по въпроса", мощно и магично действие на паневритмията. Това, което казва Таня е вярно, но ако тя се играе правилно резулататите ще бъдат в пъти по-големи.

Затова тук ще попитам тези, които имат хубаво отношение към паневритмията и се ползват от нейното благотворно влияние: Не мислите ли, че по времето на Учителя учениците също са се чувствали така добре, както описва Таня? Тогава защо от 06.05.1936г. до 20.12.1944г. Учителя е казвал да се оправи паневритмията и дори на няколко пъти е обяснявал защо това е толкова важно

Мисля, че отговора на този въпрос стои в същинския смисъл на думата "Паневритмия", който "Учителя е изяснил от духовно окултно гледище със следното изчерпателно и пълно с богат смисъл изречение: Паневритмията е разумна обмяна със силите на живата Природа."

Да се оправи Паневритмията, това според мен означава да се самоусъвършенстваме, за да можем да направим пълноценно тази обмяна и да се почувстваме като част от Природата, като част от Живота.

"Ако човек си постави задачата да отгледа и отхрани в себе си възвишени мисли и чувства, ако в желанието си да върви в извитъците на своя духовен живот той се стреми да направи живота си по-пълносъзнателен, тогава би трябвало и движенията, които върши, да бъдат съзнателен израз на известни идеи.

Всяко упражнение в голямото хореографско изкуство да е така съвършено, че наблюдателят да наблюдана в движенията тази мисъл или идея, които те изразяват. Преповторението на дадена пластична фигура трябва по този път да ни доведе до идеята, до мисълта, до вътрешното изживяване. Следователно, играта е средство за израз на духовното; ритмиката на телесната игра ни води до ритмиката на нашия духовен живот.

Всичките 28 упражнения на Паневритмията-извлечени из живата Природа- са израз на съответни възходящи състояния на човека. Те са спокойни, лишени от стихийността на опиянението, прости, с великата простота на мировите закони и чисти от външните ефекти, които убиват волята за съсредоточаване. Играят се на ранина, в часовете на събуждащия се живот, когато и световното сърце с пълни шепи дарява великия дар на една обич.

Колелото на Паневритмията е едно малко преповтаряне на огромното световно колело, по което протичат силите на макроскопическия живот. То крие в своята идея идеята за Божественото пробуждане на Живота, крие четирите годишни времена, радостта на даването и всички ония състояния, през които минава човек в своя живот.

чрез играта в тия ранни часове всеки може да дойде в резонанс с протичащите благодатни сили на живата Природа. Чрез тия игри, които упражняват толкова повече своето въздействие, колкото по-съсредоточено и съзнателно се изпълняват, се съдейства за покълването и израстването на вложените скъпи дарове на всеки човек."

Източник: Паневритмия, Беинса Дуно, изд.ББ,2004 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Това бяха два конкретни въпроса, на които не получих конкретни отговори. А що се отнася до теорията на паневритмията в книгата от която сте цитирала, тя е взета от оригиналните източници на паневритмията - книжките от 1938г., 1941г. и 1942г.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest НиколаДамянов

Паневритмията и моя опит с нея, Какво изпитваме, когато я играем?

Нямам голям опит с Паневритмията като участие,но имам сигурно стотици часове като наблюдение отстрани ... и медитации.

Мога да напиша доста впечатления,но ще засегна само едно,което смятам,че е важно - Как идва и се разпределя енергията в кръга?

Енергията в случая представлява един взаимен обмен между участници в кръга и същества от Духовният свят..

Пътя на движение на енергията е двупосочен и задължително минава през музикантите - центъра на кръга.Значи чрез хармония,концентрация и единомислия на участниците от кръгът се получава един енергиен заряд,който прераства във вдъхновение за хорът и музикантите в центъра на кръга.Можем да си го представим като един залп от въодушевление,хармония и красота ,който акумулиран от музикантите се изстрелва в висшите енергийни свери на Всемира.Неминуемо, ако няма "запушване"... не след дълго енергията потича в обратна посока като Божествена благодат и светлина и се излива върху всички участници в неизмеримо по големи количества.Всеки получава в зависимост от вложеният позитивизъм,хармония,съпричастност,...

подготовка...

Малко разсъждения: Кога можем да направим перфектната Паневритмея? - От материална гледна точка: трябва да има идеално равно и хоризонтално място с перфектно очертан кръг...,перфектни музиканти в средата,...перфектно облекло,...само двойки и то мъж-жена в кръга,...абсолютен синхрон в изпълнение на движенията от всички /ансамбъла на Нешка Робева да бледнее в случая/ ...,перфектно отстояние един от друг,разстояния ... и т.н.

Е ще ми каже ли някой кога това нещо може да стане? - Няма нужда! Учителя го е казал - НИКОГА!

Какво правим тогава? - Еми щом като не можем да направим /а и дали си струва?/ перфектни материални условия за Паневритмия,трябва да се замислим по дълбока какво е решението...Много просто: Решението е духовно,емоционално и ментално единение на участниците.ТОВА Е НАЙ ВАЖНОТО!

Като слушам караници по време на игра,...или забележки,... или викове "ОПРАВИ КРЪГА"..."СПАЗВАЙ РАЗСТОЯНИЕТО"...- просто нямам думи!

Тези хора и хал хабер си нямат нито от Паневретмия нито от Учение,...нито от енергии,а доста често само това се спряга!

Така се и получава най-голямото запушване на каналите за обмяна и получаване на енергии ...Това представляват и т.нар. "енергийни тапи",които в много случеи не са осъзнати.Значи не винаги тези,които не могат да играят добре Паневритмия запушват енергията! Често за дисхармониите в кръга вината е в хората,които играят перфектно,...но не оценяват другите фактори.

Какво е решението? - Ясно,че съвършена Паневритмия няма да има тук на земята,...а и това не е необходимо! Явно е,че винаги ще има текучество на хора...Винаги едните ще са по-напреднали и с по точна и правилна игра...други ще са по непластични и по не ритмични ...ТОВА ВИНАГИ ЩЕ БЪДЕ ТАКА! Не е нужно да се прави ансамбъл за народни писни и танци...

Просто хората играещи Паневритмия трябва да са в единение и хармония на емоционално и ментално ниво! Всеки да дава най-доброто от себе си.Всеки да е максимално концентриран и благоразположен...Всеки непрекъснато да полага сили за постигане на своето игрово съвършенство...

На базата на всичко това,всеки ще получи съизмерима енергия и благословение!

Много ме е интересна случката,когато ученици "докладвали" на Учителя за това как еди кой си играл така,друг играл иначе ...възмущения,...а той ги попитал "А вие как видяхте това?" - много показателно нещо...

Паневретмията е един вид обща динамични медитация...Как можеш да гледаш другия,... да сравняваш,да критикуваш...?!?

Затова има и различни кръгове и това е много хубаво.Всеки трябва да си определи нивото предварително...да консултира с по напреднали приятели и да се включи в кръга - там където му е мястото.

Извод: без Любов,Хармония,Идейност и Единство - Паневритмията е по скоро гимнастика за светски хора,...колкото и перфектно да е изпълнена!

Това е.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Започнахме курса по паневритмия в Хасково. Тук отдавна не се е случвало такова нещо - никой вече не помни кога е било за последно - винаги е имало хора, които играят, но курс...

Решихме се на тази стъпка, защото много от нас (и аз в това число) знаем много от материалите в нета и книгите, но не смеем да се включим в кръга, защото никога не сме го правили като обучение. Не бихме искали да нарушим хармонията му, защото вместо да играем ще гледаме другите, за да сме сигурни, че играем правилно. Със сигурност ще объркваме и стъпки, и движения...

Сега е друго - всички сме се събрали да се учим и спираме, повтаряме, питаме, коментираме.

Миналия ден една развълнувана възрастна жена ми се обади по телефона - видяла обявата (малка и небиеща на очи) и се разплакала на улицата. Чувах сълзите и и по телефона - "Цял живот съм живяла със словото на Учителя и толкова се молех да срещна някого като мен..."

Паневритмията започна да ни събира - братя и сестри, които може би сме били един до друг в този малък град, но не сме знаели един за друг.

Пролетта ще излезем на Кенана.... старите братя и сестри се радват много и мечтаят да станем достатъчно за пентаграм.... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...