Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Разговорки


Донка

Recommended Posts

1-во не мисля че съм критик, защото не крия + тикам нищо :). Пари не съм дала, факт :feel happy: ако има такса може да го обсъдим. Няма проблем, но това което съм дала не е нужно да се вижда с просто око. По -скоро желателно е дори да не се забелязва. Дано това да е задоволителен отговор към хората които не критикуват :) Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Човек трябва да е изключително толерантен, за да търпи подобен спам. Поредно доказателство за търпимостта на създателите на този сайт.

За съжаление, това е поредната тема в Портала, която става трибуна на междуличности конфликти, маскирана с любов агресия и "добри" благопожелания и "приятелски" съвети.

За съжаление.

Всеки има идеали - добре, но нека те не заместват реалността.

Линк към коментар
Share on other sites

Хехе

мисля си че някои хора защитават нещо(учението на П.Дънов) което вообще няма нужда от защита

или по-скоро собственоте си разбирания и его.

Точно за разговорки се е получило.

п.п. според мен всичко тръгна от мнение #166 дали е и то за тук ?/явно според модераторите не.

B)

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Понеже е в разговорки ще си позволя :Dbee_bg полудя красиво

Бягай от успеха.

Пий отрова и плюй вода.

Атакувай всеки, който те възхвалява.

Дай назаем парите си на онзи, който е в беда.

Спри да търсиш сигурност

и започни да живееш опасно.

Изостави доброто си име

и си спечели някаква лоша слава.

Опитвал си се да бъдеш значителен и забележим,

и това не те е довело доникъде. За да промениш нещата, опитай се да бъдеш луд.

Онези, които претендират и се преструват,

че са нормални и здравомислещи

в един такъв луд свят,

са безнадеждно умопобъркани.

Маулана Джалал ал-Дин Руми

Дбре дошъл в отбора :3d_045::3d_039::3d_047:

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mvm, доядоха ми се странджанки - топли, вкусни, пък не зная всъщност какво представляват. Обаче ми се ядат! Щом дете си е пекло и не е дочакало мама да си дойде... Много са вкусни!

Модераторска бележка: Мненията са преместени от тема Смехотерапия

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

mvm, доядоха ми се странджанки - топли, вкусни, пък не зная всъщност какво представляват. Обаче ми се ядат! Щом дете си е пекло и не е дочакало мама да си дойде... Много са вкусни!

Ами ние тука из бургаския край така казваме на филия намазана с кайма и опечена на скара от двете страни. Мисля, че по други градове им казват "принцеси"..ама не съм много сигурна. :)

Линк към коментар
Share on other sites

mvm хихихи принцеси им казват наистина :D:P имам приятелка от дете която е от Бургас и по стечение на

чек че си забраих мисълта :P исках да кажа че не е лесно човек да се разбере с Бургазлия като става въпрос за манджи :3d_017: пък и за "дзипове" на които тук им викаме ципове :P и т.н... да не пресолим манджата както му се вика :3d_139::3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Съвсем забравих покрай "скоча" на който по нашия край му викаме "тиксо" да пусна това което всъщност исках, а то е моят предишен подпис който много обичкам и с който ви поздравявам:

http://www.vbox7.com/play:5b4437da

п.п. И като сме започнали искам да попитам. Във форума има ли някой от Русе??? Ако има нека се обади да каже дали още съкращават думите, за удобство може би :) . Татко (вечна му памет) и леля цял живот не успяха да променят акцента си :D Пример: " Ко (какво) правиш ка (како)?" или "Иве, как си л(и)е - лельо?" и т.н... :) )))

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

mvm, доядоха ми се странджанки - топли, вкусни, пък не зная всъщност какво представляват. Обаче ми се ядат! Щом дете си е пекло и не е дочакало мама да си дойде... Много са вкусни!

Ами ние тука из бургаския край така казваме на филия намазана с кайма и опечена на скара от двете страни. Мисля, че по други градове им казват "принцеси"..ама не съм много сигурна. :)

Принцеси отдавна не съм яла, защото са с месо. Аз си представих нещо като топъл сандвич със сирене и още нещо... Или пък с кашкавалче...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

В такива моменти се питам колко ли пъти съм умирала? Защото не ги броя.

Умирала си ти, грънци. Ти още не си започнала да живееш. Нали те чета какво пишеш из форума , и по-важното как го пишеш.

И не ми отговаряй, защото знам какво ще кажеш, а то пак няма да е верно :D

Модераторска бележка: Мнения 61-64 са преместени от тук

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

mvm

Умирала си ти, грънци. Ти още не си започнала да живееш. Нали те чета какво пишеш из форума , и по-важното как го пишеш.

И не ми отговаряй, защото знам какво ще кажеш, а то пак няма да е верно

Кое ли е това в човека, което иска да слуша единствено и само своя собствен глас, лишавайки от правото на глас нещо друго, различно от него? Толкова различно, че дори мисълта за съществуването му предизвиква неистов страх, поради което предварително е обречено на смъртна присъда.

Спокойно, няма да ти отговарям. Ти го правиш сама.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Защо? Какво лошо видя в това да си задавам въпросите? И кое точно те провокира в онзи, който ти цитираш?

За разлика от теб, аз не знам предварително какво ще напишеш и чакам да видя. Ще изчакам и сега.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

MVM

явно модераторите във форума са много търпеливи към вас ДВЕТЕ :)

имаше тема... "Разговорки"

Редактирано от BlueHawaii
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

За страданията:

Причината, че страдаме е, че не ни обичат хората. Не ни обичат, понеже нямаме светлина. Ако ние можем да дадем светлина на хората, ще се даде подтик на хората, за да ни обикнат.

Писанието казва: Онези са намерили Бога, които са разбрали какво нещо е страданието. Онези хора, които не разбраха какво нещо са страданията, те [не] разбраха, че страданията се лекуват със светлина.

http://triangle.bg/books/1936-09-27-10.199...7-07-04-10.html

Разумното страдание лежи в основата на живота. По-лека работа за човека от страданието няма. За страданието не се изискват никакви разноски: няма да му наемеш отделна стая, то ще живее с теб заедно. То казва: аз съм от благородните, ще живея в дома ти и нищо няма да харчиш заради мене, аз съм много скромен. При това, това вътрешно морално страдание придава дълбочина на човешката душа и широчина на ума. Защото човек, който страда, мисли.(Беинса Дуно)

В този свят нещата са строго математически определени, няма нищо непредвидено, случайно; вашият живот, вашите страдания, мъки, изтезания – всичко туй е предвидено. Те са плюс и минус. В Истината влизат четирите аритметически действия: събиране и изваждане, умножение и деление. Който има много, събира; който има малко, и той събира; само че събирането тук е различно. Имате 2,000 лева, но с минус или с плюс – да давате или да вземате. Това ще определи отношението. Ако кажете: „Аз имам 2,000 години“, и турите минус, подразбирам, че в миналото вие сте живели 2,000 години порочен живот. Ако кажете: „2,000 години плюс“, подразбирам, че сте живели живот отличен и, следователно, сте наистина богат.

Страданията на един народ са необходими за последния, както за отделната личнот. Мъченията и изтезанията са наши изобретения. Мъжът ви взема заплата, да кажем 50 лева, които едва стигат да изкарате месеца: „Ама идва – казвате – Великден; няма за козунаци – захарта и яйцата са скъпи, няма за обуща, за шапка трябват 50–70 лева, защо да нямаме 150–200 лева?“ За да има мир, оставете козунаците за догодина – не е само един Великден на тоя свят. – „Не, сега!“ Ама Господ е отпуснал само 50 лева, задоволете се с това, което има, не разваляйте Великдена. Жената в това отношение трябва да даде свобода на мъжа, и мъжът – на жената. Долу козунаците! Ето това е свободата, а също и Истината. И затуй Писанието казва: „Бъдете на всичко благодарни“. Да не мислите, че Бог не ви е дал богатство; дал го е, всинца сте богати, но трябва да го издирите.

Мнозина питат: „Не може ли без страдания?“ – Може. – „И без мъки и изтезания?“ – Може, как не! Но страданията са необходими за еволюцията на човека. Човек иска да изучи света, затова непременно страда. А земята е място на страданията. „Ама – казва – отде да зная?“ Защо, преди да слезеш, не си питал горе разумните същества? Едно време едно малко ангелче, което слушало да приказват много за хората, рекло на един голям ангел: „Иска ми се много да видя тия хора; я ме заведи на земята да ги видя“. Свалил го на земята. Ангелчето тогава рекло: „Аз поисках да ме заведеш при човеците, а ти ме заведе в пъкъла“. – „Но пъкълът – това са хората“, отговорил големият ангел. И наистина, пъкълът – то сме ние. Под думата „пъкло“ у нас разбират кипене, бъблене отдолу, хващане за гушата, биене брат с брата – защо един взел повече от наследството на бащата, а другият – по-малко. „Равенство трябва.“ По-голям е – нека вземе повече.

Кои хора са силни в света? Които са свободни и които могат да понесат мъчнотии и страдания, оплювания, опозорявания – тия неща са изпитания и който ги понесе, върши геройство. Страданията са дадени да се изпита кой е герой и кой страхливец. Който не иска да страда, който иска наготово да му шетат, минават го в каталога на страхливците. Страдате ли – вие сте герой. Я кажете, българският народ кои величае – ония ли страхливци, които в турско време предаваха народа, или пък ония, които са страдали за тоя народ? А колко повече ще бъдат възвеличени ония, които страдат за Истината! Принципът е същият. Затуй науката за Истината е наука за обществения живот. Истината прави хората всякога свободни. Ония, които умират за другите, правят хората свободни.

Стефан научи Павел да страда, да изтърпи три пъти по 39 тояги. Павел за това търпение е знаменит. И знаете ли защо са били 39 тояги? 3+9=12: числото 12 е законът за закръгляване еволюцията на всички дни от човешкия живот. И когото бият така на земята, в другия живот няма вече да го бият. Ако питате защо биха Христа, Той ще ви отговори: „Аз страдах, за да сте свободни вие“. Когато тук, на земята, те удари някой, една нишка, която те държи вързан с твоята зла съдба, се скъсва. Ето защо казва Христос: „Ако те ударят от едната страна, обърни и другата“. Само силният може да бие, и когато бие силният, то е благодат.

Виждате колко са хубави тия цветя пред вас – жълтички, червенички, синички, и ги откъсвате, но разбрали ли сте смисъла им? Казвате: „Туй цвете мирише много хубаво“. Какво означава тази миризма? Тя показва голямата тъга на цветето. От неговата скръб се образува нектарът, предназначен за вашия живот.

http://triangle.bg/books/1914-11-02--1.199...6-04-24-10.html

Болките, скърбите, страданията са необходими и за тях не съжалявайте, но намерете начин, по който да ги използвате. Дяволът е влязъл в нас, но ние няма да го изхвърлим навън, а ще го впрегнем на работа и ще му кажем: „Ние осем хиляди години ти работихме, твой ред е и ти толкова години да ни работиш!” Дяволът е интелигентно същество и затова трябва да го накараме на работа.

http://www.beinsadouno.com/lectures.php?id=171

Хората страдат от голяма скържавост, от безлюбие. А всичко има преизобилно. Всяка година преизобилно се изпраща от слънцето храна, но тази храна не е определена. Всички блага не са определени. И ние злоупотребяваме с благата, които Бог ни изпраща. Злоупотребяват богатите и сиромасите, учените и невежите, всички злоупотребяват. (Беинса Дуно)

Страданията предшестват любовта. Никой не може да опита любовта, докато не мине през страдания. Който е минал през тях, ще намери любовта - най-голямото богатство в света. Заслужава човек да мине през страдания, за да намери най-голямото богатство. В това богатство се крие силата на човека.

Първият признак за идването на любовта е страданието. Колкото повече страданията се увеличават, толкова по-близо е Любовта.

Никой не може да познае любовта, докато не мине през най-големите противоречия и страдания в живота.

Ако страдате от това, че някой не ви обича, че е изменил любовта си към вас, трябва да знаете, че той никога не ви е обичал.

Из* " Няма Престъпна Любов" * Петър Дънов

Моето днешно споразумение:" Предай се на Бог. Страданието не е нищо друго, освен противопоставяне на Бог. Колкото повече се противопоставяш, толкова повече страдаш. Просто е. Когато се предадеш на Бог, няма борба, няма противопоставяне, няма страдание. "

http://zashto-kak.hit.bg/

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Ами те затова са желани - защото всеки сам си ги избира.

Желанията са извор на страдания. Когато не се осъществяват по начина по който искаш. Затова се опитвам да се освобождавам от тях. И успявам, може би.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами те затова са желани - защото всеки сам си ги избира.

Желанията са извор на страдания. Когато не се осъществяват по начина по който искаш. Затова се опитвам да се освобождавам от тях. И успявам, може би.

Здравей, mecholari!

...

55. Който отхвърли всички желания

и открие в сърцето си атмана

и във него, чрез него се радва,

този, о, Портха е съвършеният.

56. Този който не трепва в неволите -

нито в радостите ликува,

който от страст, гняв и страх е свободен,

него наричат мъдрец в равновесие.

57. Който към нищо не е привързан

и нито хвали, нито проклина

земния грях и благата тленни,

той обладава ум в равновесие.

58. Който от плътски наслади отдръпва

сетивата си, както в опасност

костенурка скрива главата си,

той обладава ум в равновесие.

59. Всички сетивни наслади умират,

ако не храниш с тях своето тяло.

Но твоята жажда за тях не умира

ако нямаш очи за висшето.

60. А сетивата се будят безспирно

и поразяват, о, Каунтея,

дори устременият ум на мъдреца,

дори ако той се съпротивлява.

61. Нека смири сътивата в съзвучие:

за вглъбяване нека му бъда

Аз висша цел. Овладял сетивата -

той обладава ум в равновесие.

62. Който в сетивния свят се вглъбява,

скоро привързване ще изпита.

Всяко привързване ражда желание

да притежаваш. А то - гняв поражда.

63. От гнева безрасъдство се ражда.

А от него - разстроена памет.

Без памет разума се разрушава:

това е пълно разрушение.

64. Който отхвърли всички желания

и всред сетивния свят се движи,

но подчини сетивата на атмана,

той ще получи Мир и Блаженство.

65. В този Мир изчезват страданията.

А когато човекът потъне

в радостно чувство - веднага умът му

покой постига и равновесие.

66. няма разум в неовладелия се -

без разум няма съсредоточаване,

безнего - покой не може да има.

Как без покой ще постигнеш щастието!?.

67. Ако умът се окаже зависим

от сетивата, които блуждаят,

страстта отнася зрящия разум,

както бурята отнася кораб.

68. По таза причина, о, Мощноръки,

който от плътски сетивни предмети

сетивата напълно оттегли,

той обладава ум в равновесие.

69. Където е нощ за същества,

уравновесеният се пробужда.

Това, в което са будни всички /хора/,

е тъмна нощ за зрящия мъдър.

70. Който чувства този, в когото идват

всички желания, както реките

в океана текат - но не го препълват:

Неизменне стои пред желанията.

80. Който е свободен от всички желания,

с ум неизменен света приема

без чувство за "аз" - без гордост и алчност

той, о, Партха, покоя намира.

81. И тъй - постигнал в себе си брахмана,

човек остава отвъд заблудите.

Ако в предстмъртния час го почувства -

ще пребъде в покоя на брахман.

Ом тат сат

Йога чрезразмисъл /втора глава от Бхагавад Гита/

...

Арджуна каза:

36. Но какво, Варшнея, подтиква

човека да върши греховни действия,

дори когато не ги желае -

сякаш го тласка неведома сила?

Върховносияйният каза:

37. Желанието и гневът го подтикват.

те са деца на Страстта - раджас -

всепоглъщаща, всепокваряваща.

Знай, че тя е врагът ти в битката!

38. Както димът обгръща пламъка,

както прахът петни огледалото,

както обвивката крие зародиша -

така желанието забулва истината.

39. Вечното знание е забулено

от постоянни враг на мъдреца.

Врагът добива форма на Кама

от нечистите жертви на огъня.

40. Сетивата, умът, разузумът

са седалище на желанието.

Чрез тях то забулва вечното знание

и вкарва в заблуда въплътеното.

41. Затова ти, о, Бхаратаршабха

най-напред овладей сетивата,

за да победиш това зло голямо,

което руши мъдростта и знанието.

42. Велика сила са сетивата.

Но по-велик от тях е умът ти.

А от ума е по-велик разумът.

Над разума има Едно - то е атман.

43. Щом познаеш чрез разума Висшето,

щом си подчинил ума на разума,

воювай, о, Мощноръки -

врагът ти в битката е желанието.

Ом тат сат

Йога чрез действие /трета глава от Бхагавад Гита/

Ако загинеш - ще стигнеш Небето,

ако победиш - ще владееш Земята.

Затова възСтани, Каунтея /Арджуна/,

с твърдо решение да се сражаваш!

/Бхагавад Гита/

Желанието, скъпи приятелие е това, което вади от Рая. Края на всяко желание връщо обратно там.

Твърдя, че Пътят към Бога е път на его-изъм! Път на "аз"-а, на желанието на "аз"-а, на себе-то. "Его" от гръцки език е "аз". Има "его", което е свъзано с нисшата природа и нисшите страсти и желания, но има и Суперего, което е свързано с висшата природа, с висшите желания. То, висшето его - Суперего-то е много финно и едва доловимо от разума.

Ева /Хева/ и Адам проявиха желание да опитат от Плодът на Познанието, което неизменно ги извади от Рая, като сблъска с опитността в твърдата материя - инволюция.

Законът на Бог задоволява всяко желание, но последствията, плодовете от желанието оформят опитността.

Прост механизъм на "проба-грешка" или "ох, боли", "страдам", "неприятно ми е"...

Имайки "аз", човек не може да избяга от желанието, защото "аз"-а го поражда, но ако човек съумее да се съЕдини, разтваряйки "аз"-а си напълно и безвъзвратно, то тогава същия става Бог, придобивайки "хиляди лица", присъстващ и изпълващ всеки и всичко съществуващо и несъществуващо.

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Четейки темата за страданието в мен зазвуча това:

599. Голгота

1.Голготски кръст, как ярко грееш ти.

В нощ мрачна гдето демони пълзят.

Рубинен лъч над образ мил трепти

Сълзи и кръв за грешний свят блестят.

Голгота Свят покров, на моето сърце

Хвала на Теб, Спасителю Христе.

2.Кристален извор пръска с мощ лъчи,

Надежда зрей в човешкото сърце.

И две препълнени с любов очи,

Простират две прободени ръце

Голгота Свят...

3.Защо тъжиш, самотен в този свят,

Не чуваш ли как нежно Той зове:

"Ела, вкуси от Мойта благодат

И с Мен бъди, до вечни векове".

Голгота Свят...

http://www.duh-i-istina.net/pesni/pesen599.php

п.п. http://www.bratstvoto.net/vehadi/menu/pent.../pentagram.html

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Тази вечер по първа гледах предаване за полицейските нощни патрули в София.Първо имаше репортаж за изтрезвителното.Дежурният полицай сподели ,че имат повече посетителки от колкото посетители, и че в по-голяма степен са хора със средно и висше образование.Втория репортаж бе ше от един дюнер и две напръв вид симпатични едри момчета налитаха и псуваха продавача с някаква неразбираема за мен етническа нетърпимост.Почити същата аругантност прозираше и в отношението им към полицаите, но не вербална.Третия репоржаж по нищо не отстъпваше на предишните. В Студентски град пребиват момче, до припадък и спиране на дишането.Приятелите му с които е бил, пак с ивестна аругонтност се държаха към полицаите.И едва ли не подигравателно едното момче попита полицая: ...и кво ще ги осъдите ли.

Стана ми страшно,като си помислих ,че по някакъв начин мога да се озова в такава ситуация или някой .Стана ми страшно,че положението е толкова излезнало от всякакви рамки.Стана ми страшно ,че нищо не мога да направя.Отчаяние,обреченост,презадоволено

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...