Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Източно и Западно мислене


Recommended Posts

:thumbsup:  :thumbsup:

Всяко механично пренасяне на опит, извлечен в друго време при други условия води до зависимост от него и до ограничаване на свободата да внимаваме в настоящето.

По същия начин би могло да се каже, че и учението на Беинса Дуно не е подходящо, защото е дадено при дурги условия(война), и в друго време(преди 100 години). Сега животът е съвсем различен от тогава. Така че, тази теория не издържа. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Не издържа, да!

:thumbsup:

Само да напомня, че няма учение, което да е спряло развитието си във времето! Хората правят ученията под напътствието на Бог!

В Йога последните велики учители живеят днес и сега, а бъдещите ще донесе утрешният ден! :)

Християнството е доста неразбрано. В никакъв случай то не поддържа ограничението. Ограниченията въвеждат хора изкривили ученията през собствената призма!

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Не издържа, да!

:thumbsup:

Християнството е доста неразбрано. В никакъв случай то не поддържа ограничението. Ограниченията въвеждат хора изкривили ученията през собствената призма!

:yinyang:

Тук и аз съм съгласен. :thumbsup:

С всичкото ми уважение към Учителя и с най-добри чувства, на сбирки четем беседи, в които се говори за втората световна война. В беседите на съвременните учители, пък били те източни, сега четем за тероризма. Това, което сега е актуално.

Линк към коментар
Share on other sites

Всяко механично пренасяне на опит,

:) не означава да не се пренася опит въобще, а да се синхронизира с настоящия момент и с всеки индивидуален случай.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Бог винаги показва на някой, как да обнови дадено учение, за да го пригоди към времето! Промените са изключително малки, същността остава не променена!

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

:)  не означава да не се пренася опит въобще, а да се синхронизира с настоящия момент и с всеки индивидуален случай.

А кой пренася опит въобще?

Ето например една връзка към един йога сайт. www.artoflinig.ru

Колко от нещата са представени така, както в древността? Не е ли напълно пригодена системата към 21 век? Даже асаните не са статични, а са динамични и обикновено се изпълняват не на земята, а в правостоящо положение.

Редактирано от Макс
Линк към коментар
Share on other sites

Християнството е доста неразбрано. Вникакъв случай то не поддържа ограниченията. Ограничения въвеждат хора изкривили ученията през собствена призма.
:thumbsup:

Според мен проблема в християнството идва основно от там, че ни беше внушено, че Христос е някакво мистериозно същество, син на Бога. Христос е човек, а Божият Дух му е баща, както на всеки друг човек. Т. е. Събудения човек, допуснал Божията Любов в себе си вече е и Син Божи. Не случайно Христос казва, че ще правим чудеса по-големи от него.

Насадени са ни вековни страхове и объркване. Мисля, че е време просто да повярваме и просто да поискаме. Както казва Учителя ще падаме, ще ставаме, ще се оплитаме в кармичните си обвързаности, но ще вървим напред, с Вяра и Любов не може да не успеем... :thumbsup2::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:):):1eye::smarty::king:

Който приема идентичността на Висш аз, Бог и Гуру, ще има непреодолими проблеми, ако си мисли, че може да излезе от калта. Всъщност, много още може да затъне. В дискусията се пооформят дори някои фактори, които правят йога-системите неподходящи за западния човек. Ами, че той извлича съвсем различни неща. Вместо освобождение се стремим към градеж на обвързаности, но с чист етикет. За съжаление етикетите са едно абсолютни нищо, миражчета...
Звучиш като някой наставник, който размахва пръст към бедните объркани ученици и обяснява колко сме затънали в калта. Не само дава оценки, но и заплашва. Не ставай смешен.

Здравейте, приятели съфорумци драги! Защо да е смешен? Даже е интересно!

НАПИСАНОТО го приемам единствено и само като МНЕНИЕ без да тълкувам неговото звученние, МНЕНИЕ което носи определено ПОСЛАНИЕ - ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ , даже е като ОБГРИЖВАНЕ и има резон на общия фон на темата, знаем че има и то преизобилно най - различни фалшификати самозвани учители и месии. Защото го има и това като вариант - възможност...Казва човекът и това което казва е допустимо, това е предположение. Няма значение дали е от личен опит, прочетена древна или съвременна литература, чуто и възприето интуитивно като истинно, или от лично откровение...

Изобщо не е смешен който и да е човек в подобна ситуация.

Нужно е АБСОЛЮТНО ВЗАИМНО ПОЧИТАНИЕ и УВАЖЕНИЕ към ВСЯКО МНЕНИЕ...без да се пречупва егоцентрично или емоционално през личното слухово пространство/въображение...как ЗВУЧИ - надменно, назидателно, поучаващо , морализиращо...това ни е разбира се за ПОУЧЕНИЕ - ИЗПИТВАНЕ - ИЗПИТАНИЕ - ИЗРАСТВАНЕ на възприемащия...с "нежната" мисъл...кой е пък тоя , за какво се мисли, как се осмелява да поучава, назидава, наставлява и т.н.....

ПРИЯТЕЛИ много много ВИ МОЛЯ ...не отразявайте своите си или чужди мисли + чувства + представи...за да се квалифицираме... кой как изглежда...а лошо ли е да си смешен...ТОВА Е ИГРА НА УМА...на гордостта и т.н. Не знаеш какъв потенциал носи всеки един съфорумец. Какъв е смисъла на изказа му на всички нива и защо се случва това.

ВЪПРОСЪТ Е АБСОЛЮТНО ПРИНЦИПЕН.

Така нараняваме взаимно душите си, на УМА не му пука, Егото ( ако го има ) ще се нагърчи озлоби. Кому е нужно да товарим пространството с такива вибрации.

На мен червата са ми се обръщали на времето от подобни неверни /несправедливи прибързани... интерпретации/тълкувания на изказа ми...и то когато си очи в очи, а тук сме във виртуалното пространство. Всякакви шумове в комуникацията могат да възникват. Можем да овладеем спонтанността в общуването в подобни ситуации...поне да преброим до 3 причини предизвикали определено мнение...и това възможно ли е...

Горещо се моля да съм била ЯСНА :sleeping: Четете спокойно + усмихнато + благо...

Знам, че съм абсолютно искрена + добронамерена + обективна + принципно права...не се налагам...не се големея не осъждам никого не защитавам никого нищо лично....Само с много много

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2::thumbsup2:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Благодаря, Благост. Ще се въздържа да копирам казаното от теб по-горе, но го споделям изцяло! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

Според мен проблема в християнството идва основно от там, че ни беше внушено, че Христос е някакво мистериозно същество, син на Бога. Христос е човек, а Божият Дух му е баща, както на всеки друг човек. Т. е. Събудения човек, допуснал Божията Любов в себе си вече е и Син Божи. Не случайно Христос казва, че ще правим чудеса по-големи от него.

Насадени са ни вековни страхове и объркване.  Мисля, че е време просто да повярваме и просто да поискаме. Както казва Учителя ще падаме, ще ставаме, ще се оплитаме в кармичните си обвързаности, но ще вървим напред, с Вяра и Любов не може да не успеем... :thumbsup2:  :angel:

Според мен - много точно изказване!

:thumbsup:

Но дали са насадени или само криворазбрани, кой знае?

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

В Христос няма нищо човешко, но Иисус е човек.

И наистина имаше предупреждение, а факта, че някой го приема като заплаха ме радва, понеже показва именно сблъсъците, които е нужно да бъдат предизвикани...

Обаче общия тон не ми се нрави, ако щете и моя, тъй че засега ще пасувам тук.

Линк към коментар
Share on other sites

Точно това е имала в предвид и xameleona, мисля!

Но, трабва да се признае, че уточнението на Венци има място тук!

:sleeping:

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Няма да си променя мнението по въпроса. Така го усещам отвътре, така го казвам. Всички други мнения, опити за поучаване и прочие са си ваше право. Думите на Венцислав, казани със снизхождение по адрес на други хора (в случая мен) са факт. За мен те са некоректни, каквото и да се опитвате да ми обяснявате. Не съм си позволил да нападам или да оценявам никого тук. Не очаквах, че едно такова схващане, от Адвайта, което изразих, споделяно от много източни учители ще предизвика такъв смут тук.

Линк към коментар
Share on other sites

Имам въпрос към работилите по темата за сравнението между източното и западното мислене:

В източното мислене различията в схващанията на отделните учители смята ли се за конфликт между техните учения? Има ли характерното за западното мислене съревнование - кое учение е Истинното и кои са заблудите?

Един казус:

Ако един последовател на източно учение споделя своите убеждения с последовател на друго източно учение (за опростяване нека двамата са с източен тип мислене и произход), то вторият ще изтълкува ли споделянето като опит да бъде променено мнението му за неговото учение и в намерение на първия да бъде "покръстен в правата вяра"? А първият неутрално ли ще споделя или наистина ще направи такива опити? Дали двамата ще приемат схващанията на другия с интерес и без характерния за западното мислене рефлекс на "нападнат" и презумпцията "моето учение е правилното - неговото е заблуда"?

Ще съм ви благодарна, ако споделяте конкретни впечатления от общуване с конкретни хора, а не само предположения по принцип... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Имам въпрос към работилите по темата за сравнението между източното и западното мислене:

В източното мислене различията в схващанията на отделните учители смята ли се за конфликт между техните учения? Има ли характерното за западното мислене съревнование - кое учение е Истинното и кои са заблудите?

Много хубав въпрос, благодаря. Отговорът ми е, не, не се смятат за конфликт. Изтокът допуска определена свобода в това отношение. Практически при всеки учител там практиките и методите са различни, но целта е една и съща, и това е достатъчно. Има голяма толерантност между отделните източни школи. Разбира се, в повечето случаи препоръчват да работиш по една система и да не ги смесваш. Но отношението помежду им е позитивно. Няма съревнование и съперничество. Те дори смятат и западното учение за истинно. Подтикват към уважение и приемане на всичката духовност, която е на Земята. Казват, че Божественото е давало знания и светлина по различно време и в различно място, когато е имало най-голяма необходимост. Това знание идва от един общ Източник и няма конфликт. Подтикват към подаване на ръка и обединение. Например Гуруджи организира конференции за мир и човешки ценности, на които кани духовни лидери от различни школи:Християни, будисти, индуисти, също така лекари и въобще хора, занимаващи се с хуманитарна дейност. Аз лично поддържам добри приятелски отношения с хора, практикуващи при други гуру-Шри Чинмой, Йогананда, Шивананда, както и разбира се с Бялото братство. Ако йога учеше на съперничество и заклеймяване на другите пътища, щях ли да бъда съпричастен към Бялото братство? Наблюдавам следното нещо. Християнските учения се надпреварват да тръбят, че тяхната пътека е единствената истинна и най-пряка до Бога, и че другите са дело на дявола и са лъжеучения. За петте ми години в йога и Изкуството на живота, аз не чух нито веднъж да се изтъква нашия път като единствения верен. Нито нотка на фаворизиране спрямо другите не улових.

Мисли на Гуруджи:"Добре е да знаете по нещо от всяка култура, от всяка религия. Тогава ще видите общата основа на всички тях и няма да смятате "Само аз ще бъда спасен, другите се заблуждават..." Тогава няма да мразите другите, а ще почувствате принадлежност към целия свят. Всички тези прекрасни цветя са от вашата градина. Вземайте най-доброто от всяко учение и бъдете човек на 21 век. :) "

Линк към коментар
Share on other sites

:yinyang: Не можем ли да разберем, че това "мерене" кое е по-! е в полза на Черната ложа. Има хора, които точно това целят - "Разделяй и владей!" Нали в основата на всички религии и учения е Любовта? 100 човека, 100 различни гледни точки :feel happy:

Любов, толерантност, Мир, търпение и Вяра! :yinyang::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:D Благодаря ви, приятели! :feel happy:

Значи аз съм човек с източен тип мислене, излиза :D:D

Още един въпрос тогава:

Кое в западната култура, в западния начин на мислене, предизвиква съперничеството и стремежа да се противопоставят учения с еднаква по същност основа и да се наложи един модел на духовност и "праведност"? Едва ли същността на християнството като учение предизвиква факта, че християнските църкви и секти (не бих ги нарекла учения, а общества)

се надпреварват да тръбят, че тяхната пътека е единствената истинна и най-пряка до Бога, и че другите са дело на дявола и са лъжеучения.
И съответно кое в източната култура и начин на мислене предпоставя толерантността и презумпцията за

Добре е да знаете по нещо от всяка култура, от всяка религия. Тогава ще видите общата основа на всички тях и няма да смятате "Само аз ще бъда спасен, другите се заблуждават..." Тогава няма да мразите другите, а ще почувствате принадлежност към целия свят. Всички тези прекрасни цветя са от вашата градина. Вземайте най-доброто от всяко учение и бъдете човек на 21 век.

Последното е и моята лична житейска философия... и не само по отношение на културите, но и на хората поотделно като личности.

Линк към коментар
Share on other sites

Вярно е . че има такива "християни ", които смятат , че само християнството е религия и останалото е еретизъм . Аз лично съм водила спорове на тази тема с много такива християни . И те винаги са ми казвали "

Щом приемаш другите религии , значи приемаш и техните богове и не си никаква християнка .

И аз винаги съм казвала че вярвам само в един Бог , защото Бог е само един , независимо , в коя част на света се намира човек . Но аз съм християнка , защото съм родена в България . Майка ми и баща ми са християни , както и брат ми .

Цялото ми същество усеща близко , като идея християнската религия . Намирам я за най извисена като път на духа и най - трудна за следване .

Но това не означава , че не се възхищавам на Йога или Мюсюлманската религия .

В кратките ми занимания с хатха йога съм намерила толкова много естетика и красота , само съм се докоснала до най, най- външната обвивка , но беше едно красиво докосване .

И същевременно се убедих , че моят път е друг .

Всеки има правото да застане на собствения си път на духа . Понякога и географското положение оказва влияние , повярвайте . Някакси в Африка , Индия , Китай , Тибет и Япония си има изграден ред . Има си духовен ред , по който се движи енергията . Различни пластове са изградени , по различен начин функционират и циркулират различните финни същности на цялата природа и Човек .

По различен начин се захранват хората с енергия . Различен е и пътят на енергийния поток - обмен. Та затова и фините структури , които са невидими за човешкото око са различни .

Така , че смятате ли че има една правилна религия и 15 други грешни ?

Аз лично не мисля така .

Линк към коментар
Share on other sites

Т. нар. праведни, които смятат, че само християнството е истинска религия са точно хора, с промити мозъци приели стария модел на мислене. Т. е., Бог и Светия Дух са нещо далечно и от тях се иска само да посещават църквата и да следват нейните канони :feel happy:

Всеки прави своя избор :feel happy:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

"И съответно кое в източната култура и начин на мислене предпоставя толерантността и презумпцията за"

Хората на изток, най-вече в Индия са много невинни, много естествени. Приемат те безусловно, уважават те и са готови да ти помогнат винаги, дори за тях да няма. Мои приятели ходиха в Индия през февруари, нямало места във влака, и се изпокарали. Индийците като видели това, кротко се сместили и освободили места за нашите хора, без разправии и скандали. На запад нямаше да го направи никой. Тяхната психология е различна от западната. На запад хората са по-егоистични, по-враждебни, по-затворени. Там има жажда за власт, за изява. На изток хората са доволни и на малкото, което имат, те нямат прекалени амбиции. Те са благодарни за всичко. В техните свещени писания също е залегнала тази толерантност. Там никой не казва, че Кришна или Брахма, или Буда са богочовеци (както смята християнството за Исус). В техните писания няма и дума за грях и сатана, нито за страдание. За тях Бог е свобода, радост и трябва да го постигаме в радост. Няма строги догми. Може би вегетарианството е най-силната догма. :) На изток хората чувстват принадлежност към цялата вселена. Те не се срамуват да се слеят с природата. Има една необятност и широта. Може би това осъзнаване ги прави толерантни към всички учения по света.

Линк към коментар
Share on other sites

sri-sri.jpg

Шри Шри Рави Шанкар

DUNOVI_3.JPG

Беинса Дуно

Yogananda.jpg

Парамаханса Йогананда

irilski.jpg

Св. Иван Рилски

osho_4.jpg

Ошо

babaji4.jpg

Бабаджи

iisus1.jpg

Исус Христос

Това се едни от влюбените в Бог.

А ние?

Аз не виждам идейна разлика.

А вие?

Линк към коментар
Share on other sites

Йога е най-висшето знание, тя те води до това да осъзнаеш, че не си някакво грешно нищожество, а наследник на Божествеността. Това е най-голямата победа!

Защо, останалите учения не могат ли да доведат до и изобщо дали учения са ни необходими за подобно осъзнаване. Призовавам да се пазим от заклеймявания или издигания в култ на това или онова учение, но съм на мнение, че не само времето, а и мястото е доста определящо кое е най - удачно да се избере. Бог може да е свобода и радост и за християните и за изповядващите исляма и за привържениците на юдеизма и за такива, които въобще не са чували изброените религии. Ако славяните имаме за мисия да създадем мост между източните и западните култури ( познавам отблизо и едните и другите ), ако славянството е призвано да осъществява идеята за обединяването им, как ще стане това като се преместваме и заставаме само на единия бряг на реката.

Много ми хареса мнението на Инатари.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо, останалите учения не могат ли да доведат до и изобщо дали учения са ни необходими за подобно осъзнаване. Призовавам да се пазим от заклеймявания или издигания в култ на това или онова учение, но съм на мнение, че не само времето, а и мястото е доста определящо кое е най - удачно да се избере. Бог може да е свобода и радост и за християните и за изповядващите исляма и за привържениците на юдеизма и за такива, които въобще не са чували изброените религии. Ако славяните имаме за мисия да създадем мост между източните и западните култури ( познавам отблизо и едните и другите ), ако славянството е призвано да осъществява идеята за обединяването им, как ще стане това като се преместваме и заставаме само на единия бряг на реката.

Много ми хареса мнението на Инатари.

Най-очебийната разлика между християнските учения и източните учения е именно тази-в първите постоянно се говори за греха и страданието. Във вторите няма и думичка за подобно нещо. Просто констатация. Казах вече, че според мен най-добро е съчетанието между изтока и запада.

Линк към коментар
Share on other sites

Има си духовен ред , по който се движи енергията . Различни пластове са изградени , по различен начин функционират и циркулират различните финни същности на цялата природа и Човек .

По различен начин се захранват хората с енергия . Различен е и пътят на енергийния поток - обмен. Та затова и фините структури , които са невидими за човешкото око са различни .

 

Ред съществува в ума! Всяка промяна в умствената нагласа води до промяна в реда!Аз не виждам разлика в религиите! Значи нищо такова не може да пречи на енергийния поток вътре в човека.

Относно енергийният обмен, той се нагажда според вярата, желанието и стремежа! Разликите между обмените и енергията циркулираща вътре на източния и западният човек въобще не са големи. Даже и дете може да променя посоката на енергийния поток! Промяната става естествено и се нарича адаптация! Човешкия вид е оцелял не без помощта на това умение - бързо да се приспособява!

Отдавна е доказано това!

Само старият човек се съмнява в способностите на новия!

Вижте ТУК

;)

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...