Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Думите


Recommended Posts

:) Искаш ли да проумееш някого или нещо - искрено, безкористно и чисто...то започва да се случва - разбираш даже без ДУМИ :v: стига да не си голям его - задръстеняк = кон с гооолям капак :1eye::harhar:

:feel happy: Любов +Светлина +Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Думите са най-лесният начин на общуване и оттук идва и ограничението.

Може би заради това нищо не може така да ме омае както думите.

Силната и ясна мисъл изразена с думи вълнува душата ми както нищо друго.

Това понякога се случва и в този форум, хора които може би никога няма да видя ме докосват с думите си.

Прекрасно е и съм благодарна!

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за благите ти разбиващи думи, Благост. За разбиране обаче не се иска дар слово. Иска се чувствознание и интуиция. И тази интуиция разбира зад думите и между думите, и отвъд думите! А що се отнася до словото - то не се ограничава до физическите думи - това го знаем всички тук. Но думите - физическите думи, изричани от човешки усти - изискват действително майсторство, за да се доближат до това слово. Нима немите могат да използват думите! О, да - имат сърца и души, очи, излъчване - могат да бъдат разбрани и другояче... Но що се отнася до физическата реализация - колцина от тях сме видели да работят като ръководители, президенти, успяващи лидери, бизнесмени, като пълноценни жители на обществото? Или това не е важно? Сигурни ли сте? Опитайте да не говорите за една година само - да видим какво ще стане с ежедневния ви бизнес, с възпитанието на децата ви, с реализацията ви във всяка социална сфера! Това също е част от битието, от нашия човешки урок! Може би носят карма и си заслужават това(както и слепите и глухите и болните от мириади болести). Добре - нима тази карма не се изкупва за известно време? Нали времето сега е ускорено? Думите, словото, речта е велика магия - Учителите творят със слово, лекуват със слово, въскресяват със слово. Защото тяхното слово е неразделно с висшата вибрация на изначалното Слово! Бъдете здрави и смирени! Ваш непознат приятел: Орлин :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте. Най - близо до моето мнение е Дино...според мен думите са мисъл - форми, които създават ситуациите които изживяваме. Затова е хубаво да следим не само мислите си, но и думите,с които ги изразяваме. Забелязала съм, че когато говоря с положителни думи и изрази, ми се случват положителни изживявания.....съжалявам,че нямам време да се задържа повече за сега.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен и в самия тон на темата стана ясно: думите са прекрасни като се използват правилно, но идва един момент, в който вече не можеш да се побереш в тях. Словото е нещо съвсем различно...

Линк към коментар
Share on other sites

За разбиране обаче не се иска дар слово. Иска се чувствознание и интуиция. И тази интуиция разбира зад думите и между думите, и отвъд думите! А що се отнася до словото - то не се ограничава до физическите думи - това го знаем всички тук. Но думите - физическите думи, изричани от човешки усти - изискват действително майсторство, за да се доближат до това слово.
Благодаря така е , за разбиране +осъзнаване+ се изисква много повече от дар слово...сещаш ме за Амриха - един от живите символи за приложение на живото слово в живота и още за светилото на тялото - окото.Аум

Словото е Изявата на Бог, Словото е Христос, Иисус е приел Словото!

Замислих се :unsure: А каква е работата /ролята на Духа в тази редичка :hmmmmm:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

В духа на въпроса може да се каже- това е пътят от Витлеем до Голгота. И още - че пътят е самият Той, Той е Пътят, Истината и Животът. А в духа на тази тема- "Дао, което може да се назове, не е постоянно (в друг превод- вечно) Дао" -и съм съгласна с Лао Дзъ!

Линк към коментар
Share on other sites

Духът на Истината ще ни научи как да изучаваме и прилагаме Словото Божие.

Разните човешки тълкувания и мъдрувания преимуществено не са от Него! И не са ни от полза особена, даже са си опаснички.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, че не мъдруване е това, а истина:

В духа на въпроса може да се каже- това е пътят от Витлеем до Голгота. И още - че пътят е самият Той, Той е Пътят, Истината и Животът. А в духа на тази тема- "Дао, което може да се назове, не е постоянно (в друг превод- вечно) Дао"
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Думите отварят пространства на съзнание,те правят коридори на осъзнаване и предаване на емоции и тайни между хората. Много важно е какво съзнание влагаме

в това" думено "пространство ,което изграждаме. Самия разговор е наслагване на мисловни пространства ,лабринт с безброй много изходи и пътища.

Освен това никога думите не са еднозначни ,самото им поглъщане като информация от слушащия не е еднозначно ,то се случва на много нива.Може би

думите са сфери от реалности ,тогава ,когато сме избистрили основния смисъл ,получава се затворена реалност ,без пробиви,слушащия просто влиза вътре в сферата и не се лута. Но дори и в по първичен ,неоформен вид те все пак изграждат енергийни реалности.

Разбира се в зависимост от съзнанието ,което влагаме в тези мисловни коридори ,сфери и лабиринти ,зависи каква реалност ще оформят . :huh:

Освен това съвсем отговорно казвам че думите си имат цвят и форма ,имат си и енергийна честота,те са вън от 3 измерения на възприемане,в което сме попаднали ,намират се в 4 измерение време.Те са част от висшия ни Аз в такъв случай. :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

:1eye:Между другото мисля си ,че да много хубаво е човек да чете ,да набира постоянна информация ,да общува ,да разширява съзнанието си ,непрестанно,но

ако останем само на тази информация и не направим собственото си проучване ,сами не наблюдаваме какво създаваме около себе си ,защото бъдете сигурни ,че създавате ,всякакви сентенции и книги са безсмислени. Момента на натрупването и набирането на знания е естествен процес ,който задължително носи в себе си и осмислянето ,прилагането ,трансформирането.

Ние всички творим собствения си живот ,не живеем по книга ,не сме част от притча. Просто имаме я тази даденост да творим ,да преобразуваме. Естествена даденост на всеки един отделен индивид.

Как въздействаме ,как изразяваме себе си ,как разполагаме с творческата си енергия?

Това е въпрос с много ,много отговори и възможности за интерпретиране.

Имаме ли нужда да говорим ,за да изразим неизразимото ,естествено не винаги ,но говорейки ,особено ако сме си подготвили почвата преди това ,можем да предадем много синтезирана информация ,асоциативното говорене е също добър инструмент за създаване и изграждане. Отново отваря работни полета за трансформиране и на слушащите, и на говорещите . Обичам тогава ,когато асоциативното говорене е споделено ,осъществява се един красив обмен на идеи ,който провокира нови възможности ,изявява неподозирани такива.

Тка че бъдете креативни ,разполагайте с творческата си енергия градивно !

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"Дълги са притчите, предълги, кратка е поуката -

една дума. Притчите се преливат в притчи както

гладкото лице на моето езеро от боя в боя. Има

ли край преливането на вода под слънцето? Има ли

край преливането от притчи в притчи?

Дълги са притчите, предълги; кратка е поуката -

една дума. Ти Си тази дума, словесни Боже, Ти Си

поуката на всички притчи.

Една е същината на всички неща, една е поуката

на всички притчи. Нещата са гатанки на небето.

Ти Си отговорът на всички гатанки. Притчите са

Твоето надълго и нашироко; Ти Си краткото на

всички притчи. Зрънце Си злато на бряг от камък.

Кажа ли Твоето име, всичко съм казал, и повече

от това.

Любов моя, помилуй ме! Сило и Истино моя,

помилуй ме!"

Св. Владика Николай Велимирович

източник

Линк към коментар
Share on other sites

Венци , какви красиви слова си изнамерил , каква кристалност и чистота в любовта към Бог , блика от тях .

Всички пътища водят към Бог . Това е всеизвестна истина . Че имаме нужда от притчите имаме и то повече отвсякога . :)

Този синтез от мъдрост , който всеки съхранява дълбоко в себе си , веруюто ни ,

най - интимната истина , най - скъпоценното , което бихме могли да опазим и , което нас ще опази е именно вярата и любовта към нашия Създател , Господ - Бог .

Но е хубаво и ние сами да се развиваме и да работим над съзнанията си .

Да осъзнаваме сами отговорността , която носим за себе си . :)

Така бихме облекчили и себе си и Бог , лесно се случват хубавите , духовни неща в живота ни , когато ние сами сме отворени към тях и сме предоставили и насочили , целите си умствени , психически и енергийни способности , с които сме дарени в посока самоусъвършенстване , по този начин когато ние сами сме си свършили нашата работа , свободни сме да помагаме и да се грижим за Ближните си , с което помагаме на Бог и сме част от Светлината , работим за "Божествения план " . :)

Бог ни дава все повече и повече отговорности , като Вижда как добре си "вършим работата " .

Благодаря за прекрасния текст , от това Слово , по - хубаво няма :rolleyes::hypocrite::feel happy:

Обаче аз много лесно се пристрастявам и затова , винаги имам нуждата от дистанция , за да осмисля сама всичко със собствената си глава . :)

И да поемам информацията на "глътки " така да се каже . :angel::smarty::angel:

Благодаря , още веднъж , такава ведрост настана в душата ми . :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ето защо споделям мнението ти, че думите пречат да разберем това, което е неназовано :thumbsup:

Да точно казано е Дино, но понякога дори и самите думи как са изказани , по какъв начин и как ще ги разбере отсрещната страна няма никакво общо или почти никакво, с това което някй е искал да ти каже нещо...т.е. има много моменти в живота на човек когато бива неразбран въпреки многото си обяснения и трябва да се хвърлят много усилия за да се разбере.........

Линк към коментар
Share on other sites

Думи и думи

Йордан Радичков

Едно време, като слушах как старите хора в моя край разговарят помежду си, имах чувството, че си разменят златни моменти... Сега като слушам как всички ние разговаряме по между си, имам чувството, че си разменяме книжни левчета, с които нищо не можеш да купиш! И може би тъкмо заради това, че нищо не може да се купи с тях, си ги разменяме така щедро помежду си!

Толкоз за едно левче!

Линк към коментар
Share on other sites

Асоциацията ми е с Недупкоспособните думи на Радой Ралин

май са били способни.

Ситуацията се задълбочава и усложнява чрез вестниците и телевизията.

Има мантри които могат да убият или разболеят човек. Разрушението е лесно. Питам се колко хора трябва да полудеят докато някои основни истини се разберат?

"Полудяват всички ония, които водят един порочен живот.

Полудяването е допустимо само при една разнебитена нервна система, при един порочен живот. Туй да го знаете. Но за един човек живял чист живот, полудяването е абсолютно изключено" Учителят Беинса Дуно

И пият, и пеят, и сами си плащат. Само че производителя ще си отнесе причинната карма.

Линк към коментар
Share on other sites

" Всяка дума произвежда в човека особен ефект. Има думи, които произвеждат студени вълни, има други думи, които произвеждат топлина в човека, а други - светлина. Има думи, които произнасят в нас тъмнина.

Постиженията на човека зависят от изкуството му да владее своя език.

Езикът може да ти създаде и най - голямото благо, и най - голямото нещастие.

Трябва да възпитате вашия език. Някои хора и като мълчат, пак говорят.

Думите, с които си служите, трябва да бъдат златни. Това са думи, които не се окисляват, не се изменят, не изгубват своята стойност, като житното зрънце.

Те носят Божието благоволение.

...

Особена атмосфера ще се създаде около вас, ако знаете как да произнасяте думите " Живот ", " Благост ", " Любов ", " Мъдрост ", " Христос ", " Дух ".

Всички думи, които са мощни и силни, тихо да се произнасят.

...

Ако знаете как да произнасяте думата Любов, може и дявола да връзвате.

...

Като чуеш думата " Любов " и мъртъв да си, да станеш и да кажеш : " Готов съм всичко да направя."

За да бъде духовно здрав, т.е. психически здрав, човек трябва да се храни с чисти мисли и чувства. Затова Христос казва : " Ако не ядете плътта ми и не пиете кръвта ми, нямате живот в себе си." Христовата плът и кръв подразбира разумното слово.

Ако разумното слово не проникне в човека, не стане негова плът и кръв, той не може да прояви доброто в себе си, не може да бъде духовен. Мощно нещо е Словото!

Живият хляб е разбраното Слово.

Словото Божие е чистата храна.

Когато лошите и грешни хора възприемат Словото на праведните и го приложи, светът ще се оправи. Чрез добрите хора Бог говори, а чрез лошите хора Бог възприема лошото и работи.

Новият човек разбира Словото Божие и го прилага.

Седемте цвята на дъгата са елементи на космичното Слово, а космичното Слово е Словото на Духа, което звучи в цялата вселена и се изявява в небесната хармония и в Словото на Великите Учители. Когато във всички форми в природата видите Божественото, то е Словото. Словото ще събуди Божественото във вашата душа.

Един ден душата ще се храни само със Словото и тогава човек ще бъде здрав, няма да боледува. Сега боледувате, защто не се храните със Словото Божие.

Произнесете няколко пъти думата " здраве " и вижте какъв резултат ще имате.

Скръбни ли сте, болни ли сте, неразположени духом ли сте, произнесете думата " АУМ" няколко пъти, даже да не разбирате смисъла й. Аум е дума на Духа и винаги помага."

...

Всяко изречение, всяка дума имат смисъл, когато са преживени.

Ако напишем изречението " Животът носи истината ", разбрано ли е? Не е разбрано. Кой живот носи истината? Ще кажете, че Божественият живот носи истината. Животът е един, той не може да бъде човешки и Божествен. Когато казваме " Божествен живот ", ние имаме придвид съзнателния, разумния живот на човека, който върви във възходяща посока."

П.Дънов - Енциклопедичен речник - Думи - стр 171

Така че думите, употребени на място, на време и с любов, не само не ни носят ограничения, но и може да ни освободждават.

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Донка :feel happy:

Така че думите, употребени на място, на време и с любов, не само не ни носят ограничения, но и може да ни освободждават.

Хората сами (се) ограничаваме. а думите са си просто думи.

Важно е И как И кога И къде.. защо ?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...