Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Изкуството - езикът на Вселената ,космическо общуване


Inatari

Recommended Posts

Изкуството е висша форма на общуване между хората ,защото съграждайки , творейки ние говорим езика на любовта ,

А любовта както знаете е космическа сила .

Мислейки за любовта ,чрез изкуството човек открива нови духовни върхове в собственото си аз.

Художникът ,музикантът ,поетът ,танцьорът /въобще човекът на изкуството/ винаги отправя послания към Човечеството .

Глобално ,общочовешки и хуманно.

Понякога тези послания са критични ,интелектуални или психологически ,но винаги отправени по - този градивен начин ,чрез изкуство ,те са част от езика и посланията на Универсума .

Езотеричното значение на изкуството е дълбоко и човек трябва да разсъждава над това ,което вижда ,усеща и разбира ,за да осъзнае и вникне в тези послания .

Не са малко и тези художници ,които се занимават съвсем открито с различни духовни практики ,изучават различни религии ,за да развият и творчеството си ,за да придобие то дълбочината на философията и духовния свят .

За да постигнат именно този Вселенски език в общуването си с хората ,чрез изкуството си .

Разбирате ли изкуството ?

Умеете ли да говорите на езика на Вселената ?

Линк към коментар
Share on other sites

Някои твърдят, че универсалният език е математиката... Аз обаче винаги съм се съмнявал в това - тя дава само формите, външните черупки. Съдържанието обаче се влага от разумното изкуство, от пълното с трепет творчество! ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Не разбирам от изкуство, защото не съм от тоя бранш, съвсем леко го усещам.

Предполагам, че истинските творци се разбират лесно помежду си т.е ''надушват'' се от разтояние.

Какво е да си творец ?//Човек, който не се занимава с изкуство може ли да мине в категорията творец?

Линк към коментар
Share on other sites

Изкуството ,таланта (под каквато и да е форма)за мен не е задължително да се вкарват в професиналната сфера(би било чудесно,но не и задължително).При някои от нас просто е по-силно изразно средство за комуникация със света и със себе си.

За мен ,защото е в кръвта ми е начин за изразяване на свободата,каращ сърцето ми да бие по друг начин.

Малко е трудно да се опише със думи.Мисля,че всеки човек в живота си твори,макар и по различен начин ,не бива творческата енергия да се поставя в клишета.

Силата на творчеството е в безграничната свобода... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Силата на творчеството е в безграничната свобода... :)

...чудесен пример за това е Природата...с невероятните си цветове ,форми,звуци ,аромати и още куп явления и проявления...

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки човек носи в себе си и разбира този език. Усещаме го, когато всичко в нас затрепти като струна под звуците на музика или слово, или когато очите ни възприемат подходящия цвят и форма, движение...

От известно време си мисля, че за да се осъществи общуването на езика на изкуството, като че ли е необходимо всички да творят - творецът материализира езика в произведенията си - възприемащият ги претворява в своето съзнание. Така произведнието на изкуството намира своя смисъл и се ражда отново във всяко индивидуално съзнание - в нова нематериална вече форма, която е съчетала като в двойната спирала излъченото от съзнанието на твореца и отразеното от възприемащото съзнание...

За да може възприемащото съзнание да съ-твори, нужно му е да е настроено на творческа "вълна" също, да е способно да твори във въображението си...

Линк към коментар
Share on other sites

Да, това за съ- творяването е много вярно и важно .

Изключително е ,надреално е, човек да намери тъкмо този начин на общуване с другите хора .

Много е важна тази обща вълна на съзнание на , възприемчивост ,която се установява.

Примерно ,ако човекът ,който твори е в неподходяща среда ,той трябва да се изолира ,за да се настрои на вълна изкуство .

Той трябва да мобилизира всичките си творчески сили ,да настрои цялата си душевност на ниво съзидание и творчество , а това трудно би могло да се постигне в неподходяща среда .

От друга страна ,този който общува с произведението и твореца също трябва да настрои собственото си пиано ,за да може и той да засвири в тази фина хармония от енергийни структури .

Неслучайно казваме "общува с произведението " ,защото има определена информация,определено послание ,което авторът е изпратил ,към всички ,които съзерцават изкуството .

Но истински 'разговор" , се получава ,когато се наблюдава и самия процес . Това е и единствения начин ,човек да се научи да прави и да гледа ,да разбира езика на изкуството .

А има и много истина в теорията ,че в един момент гледащият и този ,който прави изкуството са въвлечени в разговор ,по някакъв начин те заедно създават "произведението" .

Майка ми и брат ми са мои съавтори от доста време ,трябва да призная ,въпреки ,че не са хора на изкуството .

Това е новото ,откритието ,че езика на изкуството е Универсален език , език на вселената ,тук всички същества могат да говорят. :3d_055::3d_056::3d_167::3d_030:

Не може да се научи като прочете примерно 10 книги за живописта или 3 тома за Историята на музиката и така нататък .

Информацията ,която трябва да достигне до учещия се е от съвсем друг "надреален, надземен " порядък . Тук трябва да влезе човек в логиката на Вселената ,да намери Универсалния език . Космическият език на общуване .

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Да... Жената може да повтори/пре-роди/ ваежа на вятъра.

Да, посланията могат да бъдат най- разнообразни - понякога скръбни и печални, а понякога и шеговити...с добро и оптимистично настроение.

Напр.:

А, тук са изваяни няколко саги за любовта от пясък, музика, фантазия и цветове:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Не знам дали е за тук този стих, но ми подейства изключително вдъхновяващо:

Всеки ден ще рисувам любов.

От дъгата ще взема боички.

Тази приказка с име „Живот”

неизменно започва с обичане...

От небето събирам си синьото,

а от слънцето – жълтия цвят.

И червено – от залези минали,

неусетно през тихия свят...

А зеленото – скрито в тревата –

ще се плисне на листите бели.

Виолетова литва душата ми...

Колко нощи така сме летели...

Ще си взема сребро от Луната –

да ме пази от всяка беда.

От звездите ще сбирам позлата –

да оставя в безкрая следа...

Ето, вече събрах цветовете,

и рисувам мечтите си пъстри.

Те докосват с любов световете

и ги учат да стъпват на пръсти...

Всяка приказка има си край,

и когато завърша картината –

ще я хвърля пред себе си, знай,

и във нея ще вляза. Завинаги.

irini

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Създаването на изкуство е творчески процес на създаване на нови форми. Когато се каже, че Бог е създал човек по свое подобие винаги си представям, че го е създал творец, дарил му е способността да твори.

За да се насладиш на изкуството се се изискват сетива. Зрение за да видиш картина, Слух за да чуеш музика, но всъщност най-главното сетиво за да се насладиш на изкуството е душата.

Възторга, което може да предизвика едно творение на изкуството прилича на неземно усещане, сякаш е допир с друг начин на съществуване. Може би изкуството наистина е ехо от други светове.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...