Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Една гатанка


Иво

Recommended Posts

А какво ще кажеш за БИБЛИЯТА.Там няма нещо невъзможно за пророците /както ние ги наричаме /.Какво ще кажеш за ХРИСТОС или може би за теб това е илюзия ,но знаеш ли ти ми показваш че единственото нещо което може да се измери в МАЛКО е нашия мозък. :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам илюзии, защото просто ги няма.

А що се отнася до човешкия мозък(и съответно ум) то ние сме нищо в рамките на хипотезата за множеството вселени и все пак притежаваме възможност за всичко.

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2:

:feel happy: Според мен няма такива понятия като МАЛКО -ГОЛЯМО или ВИСОКО -НИСКО и т.н.Това са граници поставени от нас хората.Как човек може да ме обеди че нещо е МАЛКО или ГОЛЯМО.А да не говориме че няма такова нещо в света като МАЛКО.Кое е малко -ЗЕМЯТА ,ХОРАТА,ПЛАНИНИТЕ И Т.Н. Като се замисли човек всичко е толкова разтегливо понятие че е един омагьосан кръг от които излиза само СЕБЕОТРЕКЛИЯ се.

Маи се поолях в размисли. :rolleyes:

В посоката си + отговорът на гатанката е свързан с действието на няколко природни закона + препоръчвам за прочит + размишление + отговор по темата беседата "Добро и Зло като последствия от изпълнение или забавяне" ( Сила и безсилие на човека.Произход на добрите и на лошите последствия) , държана от Учителя на 20.12.1929г , деветата годишнина на МОК " Служене, Почит и Обич" + после ще допродължа.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_093: Ами , аз се радвам , че всеки участник ,формулира собственото си "малко " , своето себе в идеята за "малкото ". Има различни интересни , мъдри интерпретации , на малко .

А "голямата" обща картина на темата за "малкото" е доста шарена и разнопосочна и разнообразна.

Малка е нашата собствена истина , малко е нашото част от.....неделимото , от всеобхватното , хармоничното.

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Кристиян

Светлината е изцяло вътрешен продукт- има си "чертеж" и геометрия на Светлината, която се ражда винаги по един и същи начин, стъпките и последователността са винаги едни и същи, и ако доброто не е добро, ако злото не е зло, то малкото в това уравнение е равно на достатъчно

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Всяко същество има в себе си две родителски начала, но представлява нещо повече от техния сбор. И същевременно е по-малко и от едно, тъй като де факто разполага само с едно илюзорно его, а в дълбочина е само необособена вълна от океана на Цялото Съществуване. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Когато ,отговарям,обикновено не си вярвам на онова,което веднага приляга.Минах тия дни през доста отговори,които някак не успях да приема.Позамислих се ,върху-ембрион,утре,осъзнат напълно/?!/-цял /мислене,емоции,сетивност и интуиция/човек,въображаемо...само дето не ми се обяснява,защо ги отхвърлих :3d_035:/показвам обаче:)/ и стигнах до математиката.Та,сега си мисля на какво е образ дробното число?!

В митовете/Моля,не ме карайте да ги посочвам!!/ често,като че ли присъства едно себе-повторение на началото и оттам създаване на двойката,която чрез сливането си дава вече друго, ново начало./Дали да не си припомня оплождане и делене?!/Но как,което и да е съществуващо е по-малко съществуващо от друго едно?!

Чудя се,защо ми дойде наум-три четвърти са повече от две четвърти,но са по-малко от едно!?/Ама,как жестоко тръгвам на криво:) /

Жалко ми е,че нямам знанията,които се виждат във форума.

selsal!Ако, не те обижда това накъсано, недовършено и необосновано вметване и не ти изглежда като перифраза на Добромир,имай го за идея-отговор,с който питам.

Линк към коментар
Share on other sites

Ааааааа, selsal и мен затрудни. Какво ли не ми дойде като идея. И аз така - минах през ембриона, но бързичко го отхвърлих това, през дробите, после през цялото. Замислих се за погледа, мисълта, за илюзията, от къде ми хрумна и за тълпата. После за началото. И така стигнах до нищото...

Остави ни още малко да се поблъскаме, може и да ни просветне нещо.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Една гатанка, надявам се да се стори интересна:

Кое е повече от две и по-малко от едно?

Отговорът може да е и прост.

От две е повече 3, а от 1 е по-малко 0. Ако се измерват в единици.

Ако се измерват в десетици, е различно. И така до безкрайност.

После, една гатанка като конрапункт на селсаловата: Кое е първо - яйцето или кокошката? Светлината или тъмнината? И така нататък...

Линк към коментар
Share on other sites

Най -обичам индивидуалния прочит.Тъй много сочи! :)

Мона,ти ме разсмя като ми тикна пред носа, стесненото ми внимание,чрез внасянето на подразбиращото се и липсващо "кое" във въпроса на selsal.

Твоят / исках да кажа моят:)/"фантом в криптата"никак не ми дава мира,но нали е фантом иди го гони! :)

И все пак,ако го има несъзнаваният образ на тялото,дали го има и несъзнаваният образ на Бог и пак дърпам накъм предишното ,което беше: "Кое е малко?" и пак си доказвам:"Малко е Всичко,което/Всичко/ е Несравнимо."Или,ако Бог е безкрайност,какво е единица върху безкрайност?Нима с поглед назад и навътре можем да стигнем образа на Бог?!?!

Или да питам и аз само,че друго:"Какво е четвъртото измерение?"

Мисля,наистина е нужно да се отвори чат,защото аз лично в желанието си да се себеизследвам като да прекалявам с бърборенето си.

Линк към коментар
Share on other sites

Единицата представя цялото. Човекът е едно цяло, слънчевата система е едно цяло, космосът е едно цяло. Въобще всичко може да се представи като единица. Нещо повече - като единица съществуваща в друга единица и съдържащо в себе си множество по-малки единици. Под двойка може да се разбират две единици, които са части от дадено по-голямо цяло. По отношение на това по-голямо цяло, двете единици са по-малки. От тази гледна точка две е по-малко от едно, но това разбира се е спекулация защото смисълът влаган в числата две и едно е различен (изразяват се единици от различен порядък). Ако допуснем тази спекулация, то тогава отговора би бил: всяко едно нещо, защото само по себе си то е единица, но съдържа в себе си множество (свои подобия и от тази гледна точка безкрайността), а от своя страна се съдържа наред с други подобни единици в някаква по-голяма единица (което се съдържа в по-голяма и т.н. и пак стигаме до безкрайността). Но за холографската вселена мисля, че имаше отделна тема. А ако разглеждаме единици от един и същ порядък, то отговора на въпроса би бил, че няма такова нещо.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

"Няма такова, което да е повече от две и по-малко от едно", е първото, което ми дойде наум. Но това е при предметното мислене. Абстрактното сочи, че всичко е непълно, т.е. не е цяло като единица обособена и затворена, а в същото време е съставено от много повече от две.

Още искам да се бъхтя. Трябва да има все пак.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Започвам да се чудя,дали отговорът на тази гатанка е важен за мен или отговорът на: "Защо точно тя ме завлича?"Сама се подозирам във фиксация. :unsure: Отдавна правя опити да търся други значения на всяко звучащо по някакъв начин.

Но и изглежда като да е вярно ,че търсеното сякаш/?!/ само ме намира.

Токущо отворих "Дзен.Джобен пътеводител".Нещо ме дърпаше към тази книга и веднага :"Щом множеството може да се сведе до Едно,до какво се свежда Едното?"

Линк към коментар
Share on other sites

Всички посочени отговори са верни. Заченатото е съчетание между двете родителски начала, но е и повече от тях, доколкото добива самостоятелност и независимост спрямо родителите си. В същото време заченатото е по-малко от едно, защото е неродено и така по-скоро е едно предстоящо и дълго ставане, отколкото едно налично биване.

Две е най-вече символ на диференциацията (и не толкова на раздвояването). Две е космогонично, то сочи началото на съществуванието въобще. Но Две е и връзката помежду две позиции, в тоя смисъл може да се каже, че Две е само по себе си повече от две. И ако всяко начало, колкото и монично да е, се проявява като Две (което е повече от две), то и най-тоталната есхатология, най-категоричният свършек, не би смогнал да сведе нещата до единният-край-на-всички-неща. Няма такова единство и такава разруха, няма такъв синтез и такъв разпад, които да постигнат едното-цяло, както и да унищожат всичко до едното-нищо. Едно може и да копнее да е едно, но е по-малко от едно.

Съзнанието винаги свързва две неща; съзнанието не може без да свързва (дори ако разделя), така то винаги надскача две-то. Съзнанието никога не може да свърже нещата до цяло, то може да доближи на крачка до едно-то, но да направи тая последна крачка не е по силите му; или по-точно не е в характера му.

Съзнанието не е по-верният отговор от дадените досега, както и моите разсъждения не са по-верни от дадените дотук, просто добавям още мисли и още един отговор. (макар аз да питам, нямам права върху отговорите; но все се надявам, че имам преференции).

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...