Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Науката и Учените в Епохата на Водолея


Recommended Posts

"Няма трудност, която Любовта да не преодолее.

Няма болест, която Любовта да не излекува.

Няма врата, която Любовта да не отвори.

Няма бездна, над която Любовта да не може да прехвърли мост.

Няма стена, която Любовта не може да събори.

Няма грях, който Любовта да не прости.

Колкото и големи да са трудностите, колкото и безнадежден да е хоризонтът, колкото и непоправими да са грешките - Любовта ще победи!

Ако можете истински да обичате, ще сте най-щастливи на света."

Емет Фокс

:feel happy::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Със риск "разбуня духовете" (както и някои представители на черната ложа (такава има и не съветвам нико да се запознава с тях (дори от чисто научен интерес), някои от тях се занимават с черни магии - такива също има за съжаление, за което извършителите си носят последствията (това между другото) )

Първо имало е момент когато не е имало нито кокошки, нито яйца.(или поне на жизическия сват не е имало:)

как е станала еволюцията и сътворяването за много хора е тайна. а написаното във Битие не винаги следва да се приема буквално. Истински отговор на това може да се намери в Акашовите хроники, кудето е записано това, което е ставало. За това се изискват ясновидски способности, но има сериозни езотерични изследователи, които използвайки своите свъхсетивни способности, са изследвали процеса на сътворението. Ние може да се ползваме от техния труд.

Има лекции ор Рудолф Щайнер за процеса на сътворението.

Не претендирам че всичко съм разбрал или запомнил, но, доколкото съм разбрал нещата са в такъв смисъл:

-първоначално Земята не е съществувала на физически план. А първо на ментален(умствен) след това на астрален, след това на етерен и постепенно сгъстявайки материята се е появила впоследствие и материална планета Земя. отначало тя не е била като сега. а съществата, които са я населявали може да е трудно дори да си ги представим, оформянето на живите организми е ставало под влияние на Духовни и Космични сили, включително и астрологически, и в този процес са участвали духовни същества: "Берешит бара Елохим" ("В началото създадоха БОГОВЕ) (в иврит "им" е наставка за множествено число :angel: )

и естествено процеса на размножяване е бил по различен отколкото сега(най-малкото до някакъв период не е имало кокошки, които да снасят яйца)

Дори самите хора не са се размножавали по полов път, разделението на полове според езотеричната наука става в лемурииската раса (преди милиони години)

човешки същества е имало и преди кронаньонците(теорията за човешките раси е отделна тема:).

Та общо казано формиращите духовни сили са оформили постепенно Земята и са влияли на развитието на съществата. но по важно е какво правим ние сега и как да живеем, за да сме в хармония с Божествения план.

за това езотеричната също може да помогне, а от Учителя съм срещал "Правете упражнения", Новото учение е практическо. човек ако е приложил един метод и той е дал положителен резултат за него. Има ли значение дали офоциалната наука може да го обясни или дали го приема. Ако нещо на дадения етап не може да бъде обяснено от науката или болшинство учени избягват съзнателно или подсъзнателно някои неща, това не значи че те не съществуват

(само един пример (по памет в смисъл) - когато през 19 век бил представян проекта за железопътен релсов транспорт, някои дали не смятали че такова нещо няма да може да върви:):P )

Та вместо философия/спекулация да вървим чрез пречистване към вътрешно познание, необусловено от микроскопски или телескопни наблюдения, а летящо на Окото на душата. :sorcerer:

Окото на душата

Това учение е лично, то няма обществено приложение. Божественото учение има лично приложение. Аз мога да го прилагам за себе си. Моята любов аз мога да я приложа към всички хора. Но механически не мога да им кажа, че трябва да обичат. Аз мога да обичам всички хора. Никой не може да ми препятствува в това. Но ако река да разправям за любовта си на хората, то веднага ще се яви противоречие. Ако някой има дъщеря и аз кажа, че я обичам, или ако някой има жена и аз му кажа, че обичам красивата му жена, тогава ще ми кажат: „Кой ти дава право?“ Ти няма какво да разправяш за Божественото. При Божествената Любов, ти само даваш, ти не вземаш нищо. Какво престъпление има  това? Престъплението иде вече при закона на вземането, в проявяването на любовта, когато ти очакваш да вземеш нещо. И всичките недоразумения са в това, че вие искате да вземете нещо.

По този път, по който вървите, трябва да се измените вече. Да останете за дълго време гъсеница, не може. Вие сте достигнали до крайният предел. Не може да се освободите от противоположни чувства, да мразиш. От калта не може да се освободиш, докато няма вече вода. Но, като имаш вода, може вече да се освободиш. При любовта всички недъзи ще бъдат у вас, с Любовта всички недъзи у вас, ще се махнат. Божията Любов премахва всички недъзи у вас. Ти може да се молиш цял ден и няма да има резултат, ако нямате Любов.

18-та лекция на Общия Окултен клас

24 януари 1934г.

София, Изгрев

Редактирано от Sendero
Линк към коментар
Share on other sites

Sendero,

Преди изобщо да седнем да общуваме, преди тръгнем да правим, каквото и да било. Трябва да имаме ясни изразни средства. Трябва да се четем и изслушваме. Трябва да се реагира адекватно на думите на другия. Това не е просто философстване, заради философстването. Това е начина, по който и сам Иисус е говорил с хората. Аз се опитвам да следвам примера му. Ще се радвам, ако всеки го прави, защото само тогава вървим заедно по един път.

Аз не помня момент в който да са попитали Иисус някакъв конкретен въпрос и той да почне да плямпа за времето или за плетки. Той е давал винаги адекватни на въпросите отговори. Надявам се, всички щом се имате за християни да сте видяли това. Ако и това не сме видели... лошо. Падението е факт. А после да се фукаме, кой какъв педагог и с колко годишен стаж и колко деца ще бъде просто смешно.

Смирение на всички!

лека нощ

ПП: нито в добрите магии вярвам, нито в лошите, ей на Зара се молеше за мен, ама ми се случиха гадни неща. Не че ми пука, аз просто си приемам съдбата. Пожелавам го на всеки да го може! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

След като толкова Големи Хора ме съветват, трябва да обърна внимание:

Дали? ohmy.gif

Умът е даден не напразно, май!? Номерът е да не е водещ, а помощник на душата, тогава умът се превръща в разум!

smartass.gif

Ясно, че тук критериите за душа и ум са доста различни и всеки си има собствена диференциация, но сме споменавали всъщност какво представлява умът. Когато човек е бил събожествен, на ментално ниво е бил част от Духа, но получавайки собствена воля и решавайки да се капсулира, поради желание за самоизява - затваря малка част от менталността си, прекъсвайки всякаква връзка с Духа. Подобно стоят нещата грубо и сбито!

Честито!

Линк към коментар
Share on other sites

Ясно, че тук критериите за душа и ум са доста различни и всеки си има собствена диференциация,

Съгласен с това.

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Венци,

някой се е капсулирал някъде, но надали ще разбере истината без да умее да се съмнява.

Ако имаш очи виж сам казаното от Христос. Той ни е говорил с логика, тя логиката явно не е дело на сатаната нито пък аз съм я измислил. Ако някой отказва да спазва логиката, ако ще тя да изисква съмнения сега, то този някой не спазва ловото на Христос.

И пак ще напомня за незрящите, едни думи на Христос:

Първо разберете земните неща, а после скачайте към небесните.

Някой тук замислял ли се е дали действително вече е разбрал земните неща? Сигурно нали, щом сте минали на небесните, нямам начин трябва да сте разбрали земните. :hmmmmm: ... :D

Линк към коментар
Share on other sites

Ето за какво се сещам аз, когато видя хора като niko, Ради, Иво, Васил, Вальо, Донка, Орлин, Латина, Благост, Милкана, Венци... всички тук разбира се.

Не дръжте на подредбата на имената!

Той е един забележителен човек! Въпреки грешките си той ще постигне своята цел, понеже няма да остави Бог на мира, докато не Го намери.”

От Йогананда

Линк към коментар
Share on other sites

Определено си прав Синева, но не бива да се успокояваме само с това, че ще намерим Бог, няма да го намерим само със самоувереността си, че ще го открием, а с активно търсене. А това ще стане, когато се смирим и научим на самокритика, всички, без изключение.

Забавното за мен тук до сега е било, че много хора ми пишат, че сигурно аз съм този, който е високомерен, защото тона ми бил такъв или онакъв. Не чух до сега никой вън от приказки, че си желаем разни хубавини, да се опита, да се самоанализира сам пред другите. Страх ни е май. От какво ли? Да не ни се присмеят предполагам.

Редактирано от niko
Линк към коментар
Share on other sites

Защо ли Толстой е казал онази мисъл? Какво ли е преживял, за да му хрумне нещо такова?!  :hmmmmm:

Явно е разбрал някои неща за себе си. :1eye: Открил е способността на ума да се самозалъгва в това, което му изнася и да отрича това дето не му харесва.

При мен това дойде след редица здравословни проблеми!

Бог ни предоставя постоянно всички необходими условия, за да се сетим за Него и Любовта Му.

Ако Бог не се покриваше с воала на Мая, нямаше да съществува аромата на космичното творение. Ние трябва да играем с Него на криеница и да Го търсим, докато не Го намерим и спечелим най-високата награда.”

“Страданието има много причини. Не на последно място то трябва да предпази човека от това да се обучава върху другите твърде много, а върху себе твърде малко. Накрая болката го поставя пред въпроса: “Няма ли някакъв закон за причината и следствието в моя живот? Не са ли моите неприятности резултат от погрешното ми мислене?””

“Бог може да се оприличи на един просяк: това е една особено затрогваща изразна форма – каза учителят. Той тъгува за нашето внимание към Него. Учителят на Вселената, от чийто поглед затреперват всички звезди, слънца, луни и планети, тича след хората и вика: “Не искаш ли да ми подариш своята любов? Не Ме ли обичаш, Мен – дарителя на всички дарове, повече от тези неща и предмети, които съм създал на тебе? Не искаш ли да Ме потърсиш?” Но човекът отговаря: “Много съм зает, имам много работа. Нямам време да Те търся.” А Бог казва: ”Тогава ще почакам.””

Казано от Йогананда

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Ами той не е казал: "Аз имам чиста съвест, защото ми е слаб ума."

А е казал: "Някои хора ..." Даже не става дума само за един човек, а за повече. Значи надали става дума само за опита му с неговия ум, а вероятно и за други. А иначе си напълно прав, че явно способността да се замозалъгваме е навред и трябва да се пазим от нея.

А защо аз пак не мога да отварям нищо друго освен тази дискусия? Защо дори личните ми съобщения не се отварят? Да не би някой да е блокирал сайта?

модераторска бележка: ако имате въпрос относно ползването на личните съобщения или други технически въпроси, моля свържете се с нас за съдействие.

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам, niko, ако е наистина така - това не е в никакъв случай свободата и любовта, на която ни учат Учителите!

Но всеки си носи отговорността за действията или бездействията.

Надявам се проблема да е в машините а не в човеците! :huh:

Твой приятел!

Линк към коментар
Share on other sites

"Ако си научил нещо ти ще мълчиш, защото в мълчанието има разговор, то е сила, то е растене..." Б. Дуно, Висша мистика :angel:

В това е смисъла на духовните учения. Да разкриваш слабостите си пред Бога. Тук споделяме опитност, кой както намери за добре :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

В интерес на истината, аз вярвам в хората отговарящи за сайта! Виж, niko, дали не си нарушил някое правило във форума.

Знам, че скоро ще се разбере!

:feel happy:

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

:)

някой се е капсулирал някъде, но надали ще разбере истината без да умее да се съмнява.

Ако имаш очи виж сам казаното от Христос. Той ни е говорил с логика, тя логиката явно не е дело на сатаната нито пък аз съм я измислил. Ако някой отказва да спазва логиката, ако ще тя да изисква съмнения сега, то този някой не спазва словото на Христос.

И пак ще напомня за незрящите, едни думи на Христос:

Първо разберете земните неща, а после скачайте към небесните.

Някой тук замислял ли се е дали действително вече е разбрал земните неща? Сигурно нали, щом сте минали на небесните, нямам начин трябва да сте разбрали земните.

:smarty: Отчасти знаем, отчасти тълкуваме , няма как да не ни е леко мрачкаво .

Коя логика - човешката логика или Божествената логика :sleeping: кое е общото и какви ли са разликите ?!

:smarty: Туй за отказването за спазването на логиката и за съмнението и спазването на Словото на Христа...май не е съвсем така :sleeping: ще го доусетя :)

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Много е вярно, че Сатана не е измислил логиката, всъщност тя е инструмент на Луцифер и право си ни осветлява, понеже сам той е Носещия светлина. Христос е толкова далеч от логиката и няма никакъв шанс по логическиму да се роди в старата личност. Неговото слово обаче може да се разбира по точно толкова начини, колкото са запознатите индивиди с него, въпроса е какво носи по съответния начин. По повечето носи заблуда...

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Интересно тръгва темата! Три ключови за всяка наука и за всеки учен понятия:

-логиката и емпиричното познание

-интуицията и синхроничността

-езотеричното познание

Може да се спори дали са само тези, разбира се, нямам претенции за изчерпателност. :) Струва ми се, че в новата епоха на науката вече няма да има превес на първото, скептичност към второто и презрително отричане на третото.

А дали ще могат да се съчетаят хармонично?

Може ли някой да даде конкретен пример от науката, с която се занимава?

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: А, всьщност има ли наука, претендираща за истинско знание, която да не е стьпила едновременно и на трите понятия. Естественият пьт на нещата показва как всяко човешко знание трьгва от опита, емпирията и израства нагоре. Примери, според мен могат да се дадат от всякьде, даже не само от науката, но и от всяко философско учение. С това, с която аз се занимавам в момента има остро противоборство между емпиричното познание и метафизическото обяснение за нещата и вече може да се говори за преодоляност на т. нар "материалистично" виждане на нещата. Корените се тьрсят и намират вече на едно по- восоко ниво, дьлбоките обяснения са вече в метафизиката на нещата. Точната дума обаче тук не е "противоборство" и как едното да надмогне, да преодолее другото, а как двете да се обединят и взаимно допринесат. И именно емпирията, обективността на нещата посочва това. Именно в емпирията се намират индикацийте за нуждата от хармоничност и примиряването на тези двете.

"В онзи ден ще бьде друм от Египед кьм Асирия.

и Асирийците ще дойдат в Египед, и Египтяните - в Асирия; Египтяните с Асирийците ще служат Господу.

В онзи ден Израйл ще бьде третий с Египтяниньт и Асириецьт."

Линк към коментар
Share on other sites

Спомням си пасаж от "За да достигнеш плода" на Ш. Маклейн, който звучеше приблизително така: "Когато дойде прозрението от твоето търсене, виждаш цяла плеяда учени, психолози, физици, химици и др., и разбираш, че не си сам... "/ цитирам по памет, което значи, ченяма гаранция за точност/, но поне по смисъл :feel happy: Вече много учени се вглеждат в интуицията си /Е. Мулдашев, "От къде сме произлезли"/. Намерих в някакъв сайт информация, че антрополози /западни/ прилагат знанията си в работа с деца с увреждания... :thumbsup1:

Бъдещето е в това, учените да се обърнат към Духа :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Тази тема за пореден път илюстрира колко е измамна еднаквостта на думите, защото всеки има свой смисъл.

Наистина се надявам учените от ерата на Водолея да имат по-голяма търпимост към чуждия смисъл :D и да прогледнат най-после за реалността.

А що се отнася до това някой да иска да му бъде разяснена цяла наука /като астрологията/ в няколко поста - това е несериозно.

Нещата, които се случват и които науките регистрират като факти, също не са еднозначни. Също като някои свещени текстове, те се тълкуват от всеки според нивото му на разбиране :)

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...