Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хермес Трисмегист. Херметизъм.


Иво

Recommended Posts

Guest Дриада

Клоновете на Бялото братство са 72 на брой.Но за Хермес /Тот/ бих добавила, че той връща на хората писмеността. За да може да възвърнат съзнанието си, спомена за Божествения си произход.Това се случва при пропадането на човешкото съзнание в измеренията.Писмеността е дадена от Тот, във вид на йероглифи, писмени знаци.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3f13c9e3215f394d02510c846a1671d8.jpg

Гермес Трисмегист и герметическая традиция Востока и Запада

(Составление, комментарий и переводы К. Богуцкого)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Погледнах бегло нагоре. 

 

Св. Архангел Михаил, преди известен като юдейския архангел Микаел, преди известен като Хермес, преди известен като египетския Тот

Една и съща сила носеща любов, но и носеща смърт. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

 

Извинявам се, ако повтарям нещо вече написано, но не можах да се сдържа да не публикувам. :)

Древното познание навсякъде около нас е. Скрито пред очите на всички, безмълвно то говори единствено на тези, които разбират. Мъдростта на отминалите епохи до нас достига на парчета и изисква знание, смелост, вяра и мълчание, за да бъде усвоена. Поставен пред злободневните си изпитания, земния човек заспива буден и често остава на материалното в плен. Но душата отвътре се бунтува и чрез интуицията шепне на разума. Който познава природните закони - знае, че те неотменими са и действат както извън човека, така и вътре в него. От тях никой да избяга е неспособен, но упоритият ученик, чрез знанията си да ги използва може да научи. Каквото е Горе, това е и Долу, Светът е ментален и ментално се управлява, Смъртта е врата към Живота и Нищо не е в покой - всичко се движи и всичко вибрира.

Вижте цялата статия ТУК!

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Явно Хермес е говорил на хора като нас т.е. живеещи в трето

измерение. Всичко, което казва е валидно за хора живеещи в първите три нива на съзнание- тяло, чувства, мисли.





Започвам от първия принцип:”Вселената е ментална”. Вселената

е ментална за всеки, за който мисленето е върхът на осъзнаването. Ако човек сериозно се заеме да изследва себе си на принципа :”Не съм това, не съм онова”, бързо ще разбере,че не е това тяло, че не е

емоциите, не е мислите и с това ще изчерпи първия принцип на Хермес. Момента, в който излезеш от мислите, момента в който станеш наблюдател на мислите и чувствата, за теб херметизма се изпразва от

съдържание, с изключение на последния принцип, за осъзнаването на който се изисква по дълбоко осъзнаване на себе си.

Редактирано от Severen
шрифта
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Здравейте,

Какво според вас означава принцип на съответствието: Каквото горе, това и долу, каквото долу, това и горе.

Ако може да напишете също какво се подразбира с думата горе

Поздрави,
Петко

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Петко, преди да питаш изискващо като робот на autoplay "Какво се подразбира..?" си задай въпроса "Кой определя "горе", "долу", "ляво", "дясно" ?"

От 2 се върни на 1 - "Светът е ментален".

2000 години "рибата" подскача над водата, ама преди да се запита "Кой лее водата", шарана трябва доста пъти да се "гмурка" в пържилото на собствения си сос, за да му паднат люспите. Щото между шарана и делфина първата очевидна разлика е в люспите. А втората е, че шарана плува във водата, а делфина и изскача над повърхността. Иначе едното е бозайник.

Линк към коментар
Share on other sites

В 11.09.2016 г. at 15:53, Severen каза:

Вселената е ментална за всеки, за който мисленето е върхът на осъзнаването. Ако човек сериозно се заеме да изследва себе си на принципа :”Не съм това, не съм онова”, бързо ще разбере,че не е това тяло, че не е

емоциите, не е мислите и с това ще изчерпи първия принцип на Хермес. Момента, в който излезеш от мислите, момента в който станеш наблюдател на мислите и чувствата, за теб херметизма се изпразва от

съдържание, с изключение на последния принцип, за осъзнаването на който се изисква по дълбоко осъзнаване на себе си.

Явно съфорумникът баш се е изпразнил от всякакво съдържание и вече вероятно "живее в 10найсто измерение", което е 20 и стотната врата у лево "по коридора на последователните измерения". Само дето вероятно е тук и му се извинявам, ако съм го засегнал от 4-мерното време пространство, в което измеренията са едновременно съществуващи, ама като "лъчи" от отправна точка в ума на Наблюдателя  в пространство-времето, а не като "нива на съзнание", отразяващи качеството на интерпретация на информацията в изпразнения от съдържание ментален принцип.

Язък, защото последния принцип няма как да го е осъзнал, щото осъзнаването изисква и мисловна дейност, а не само чувствена и интуитивна. Усещането е ясно, че вече не е на дневен ред след отхвърлянето на положителния смисъл за "тялото".

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей kipenzov,

Мерси много за отговора.
Всъщност питам защото си зададох подобен въпрос.
Като спомена: "Светът е ментален" - какво според теб означава?
Кажи как да редактирам предния въпроса да не те ядосва.

Поздрави,
Петко

Линк към коментар
Share on other sites

Петко, въпросът не се състои в това аз ядосан ли съм и ти едва ли не да се водиш по моите емоции. Това би било жалко. Съответно е безмислено да очакваш да ти кажа как да си редактираш въпросите.

На мен просто ми е странна машиналната форма, в която представяш питанията си всеки път. А пък :

В 7.03.2020 г. at 11:56, Петко_П каза:

Ако може да напишете също какво се подразбира с думата горе

на мен лично ми напомня начина, по който ме изпитваха в училище. Даже конкретно ми напомня думите на даскалите, когато обясняваха условията и изискванията на задачите в тестове или в контролни работи. 

Аз просто ти дадох съвет преди да "запрепускаш" отново в сферата на изследването на езотеричното, да направиш крачка назад и да осмислиш това, до което вече си стигнал.

Щото от "черни учители" скокна вече в "дълбокото" при херметизма, а не спираш да бълваш цитати на теософски трактати. Аз лично, като цяло, не харесвам Теософите. А пък Ню ейджа ми е като неква масова психоза.

Какво мислиш Ти по въпроса?

Линк към коментар
Share on other sites

Преди малко се изнервих на една глупава ситуация и бях сигурен, че ако погледна във форума състоянието ще се проецира.

И кво?

Петко, човек, каква е тази идиотска примиреност? "Готово, спирам"! Като некво разсърдено дете - "щом не ти харесва, тогава пък ще спра". Казах ти, че ако тръгнеш да се водиш по други хора, а не да следваш сърцето си - спираш, просто спираш с развитието си. А иначе предноописаната детинска реакция е с едничка цел - манипулация за привличане на внимание чрез детинския опит за "прехвърляне на вина"

Единственото смислено за теб, отвъд моите емоционални реакции, е съвета да се върнеш от 2 към 1!

Мисли разумно! Интересува те "какво е горе, какво е долу"(реципрочния принцип, №2), а показваш писмено оставянето на чужди емоции да определят поведението ти?!?!, което значи, че не си разбрал (№1) "Светът е ментален"(менталния принцип).

Също така и това, че не си оформил стабилна себепредстава, защото когато човек "тръгне" да изследва и "тъмната си половина", за да се балансира сладникавото, неминуемо изпитва и доста интензивни чувства, които могат да го "попилеят", ала това не значи, че "ЩЕ те попилеят". Което пък веднага "прехвърля" в ежедневната проява - Не трябва при най-малкото "залюляване" да подемаш "ритъма на танца", защото губиш "центровка". Па ако ще и "танца" да го танцува най-уважавания ти авторитет!  

Линк към коментар
Share on other sites

А и друго! 

Петко, замислих се и реших да проявя и друго поведение спрямо теб, все пак всеки си избира сам какво да прояви и какво да приеме!

Не спирай да си постваш! Всеки пост, независимо от това, което се опитваш да прикриваш зад машиналната, изкуствена и прекалено учтива форма на "Здравейте! .... Поздрави!", е някакво съдържание "излезнало" от самия теб. Така ще можеш да се самоизследваш! Току виж си "открил" и корените на проявявания ти перфекционизъм! (аз поне за това пиша толкова много, пиша заради мен самия - за да мога да се самоизледвам в написаното и реакциите ми, защото "колкото повече човек говори, толкова повече показва своите слабости").

Не спирай да си постваш! Защото това е акт на твоето Изкуство да живееш! А нашето изкуството е проява на творческия ни потенциал и дава възможности. Виж какви в тази статия "Изкуството и психологията"

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

В 7.03.2020 г. at 11:56, Петко_П каза:

Здравейте,

Какво според вас означава принцип на съответствието: Каквото горе, това и долу, каквото долу, това и горе.

Ако може да напишете също какво се подразбира с думата горе

Поздрави,
Петко

Всъщност поне на английски думите са above и below (означаващи по-скоро "над" и "под" в случая над или под нашия свят - земята). Делението на три свята е характерно за много учения - земята, подземния свят и небето. Т.е. имат се предвид всички сфери. Принципът може да се отнесе също малкото и към голямото или пък към различните степени на развитие. Също към познатото и непознатото и по този начин правилното му прилагане може да е от полза при изследването на последното. Ограничения в приложението на този принцип (а и на другите) всъщност не би могло да има, защото по дефиниция принципите са общовалидни и неизменни.

Самият принцип изразява единството в разнообразието, което ни заобикаля; съществуването на общи модели на основата на които е изграден светът в който живеем. 

....

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

С уважение към Станимир, бих добавил и това, че един модел е и в едрия мащаб и в ситния. Моделите като проявление на принципи.

Ето един пример с фрактал, изведен от матем.функция

 

Линк към коментар
Share on other sites

Да, и фракталите. Математиката в природата винаги ме е привличала, въпреки неголемите ми математически способности. 

Този принцип за съответствието, за мен поне е най-лесния за разбиране от седемте. Първият, че светът е метален само изглежда лесен. Двата принципа за полюсите и за пола също. Сега като си прочетох написаното за тях отпреди 13 години, определено не съм доволен.

Когато имам на разположение компютър, може да опитам отново. 

Линк към коментар
Share on other sites

Станимире, ако приемеш едно допълващо предложение от мен, бих искал да ми споделиш анализа ти! Когато ти е удобно!

До колкото разбирам всички "сфери" за теб са три

В 11.04.2020 г. at 17:05, Станимир каза:

Делението на три свята е характерно за много учения - земята, подземния свят и небето. Т.е. имат се предвид всички сфери.

А пробвал ли си да ги "направиш" седем? 

На мен лично, така ми е по-симетрично. 7х7. Седем принципа в седем сфери.

 

П.П. Не знам дали е вярно, не съм проверявал, но навремето като малък, към 15-годишен май бях, преди да почне "извънразумния" купон в гимназията, четох някъде, май в сп. "Паралели" или "Космос", че Дънов казвал, че хората живеем в 7 измерения. Доста време "циклих" върху това. Тоз пък човек (тогава Дънов и Димков ги бърках, често си мислех че Дънов е билкаря, :)) как па му се "родиха в главата" 7 измерения, хихи, ся като си спомням ми е яко весело.

но така или иначе не знам дали е твърдял нещо подобно Дънов, някой знае ли?

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

Деление може да се направи на две, три, седем, дванадесет, двадесет и едно, четиридесет и девет и други - зависи за какво точно се отнасят и колко навътре си в нещата. Но в случая имах предвид конкретно думите на Хермес. Иначе деление на седем е максималното, което си позволявам. Другите изискват познания, които нямам.

Знам други текстове където се твърди, че измеренията са седем. Ще потърся, но не знам дали ще намеря нещо, защото май форматът в който ги имам не позволяваше търсене.

Линк към коментар
Share on other sites

Намерих го. На английски. На български така или иначе тези текстове ги няма.

"The word SOLIDARITY is derived from the Latin word solidus, signifying solid. A solid is a body that has its parts firmly and strongly knit together.

A perfect solid would be a body whose parts are so close and dense that no outside force or body could penetrate and separate them.

Mathematically and physically, a solid is a body which has the THREE DIMENSIONS of length, breadth, and thickness.

Metaphysically and spiritually, a perfect solid is a body that has SEVEN DIMENSIONS. Humanity knows of the three dimensions with but a slight glimmering or sensing of the Fourth Dimension. Therefore, the Fifth, Sixth and Seventh Dimensions are as yet unthinkable and unimaginable to all save the very few. So much 26 for the root meaning of the word Solidarity." /Teachings of the Temple - vol.2/

"A junction is a point where two or more lines meet, and the term seems peculiarly apt in referring to an intermediate plane.

The idea of a 4th dimension of space is commonly accepted, but that there may be a 5th, a 6th, and a 7th dimension of space is not so well understood, nor is the fact that these dimensions are in fact junctions between definite states or planes of substance wherein is accomplished the evolution of the human soul.

The 4th dimension of space — the “withinness” of matter as it is sometimes termed — and the first intermediate plane beyond the physical are identical. The instability of matter is a well-recognized fact; that there is a definite point or place wherein the impulse to change form — to pass from one state of vibration into another — is given and the change accomplished is not of common knowledge. The changes that appear on the physical plane take place in the cells of the objective form, and eventually appear in some modification of that form. The changes that take place in the substance of the Astral and Mental bodies first occur in the molecule and atom, but it must be remembered [484] that the changes are instigated and produced on the intermediate planes between the full planes upon which substance is stabilized to a much greater degree." /Teachings of the Temple - vol.1/

Линк към коментар
Share on other sites

Станимире, независимо че въпросът ми за "7 измерения" беше по отношение на учението на Дънов, ти Благодаря за труда и отделеното време!

Моите изследвания ми показват различни  резултати, "чертая" си различна метафизична представа и съответно космогонията ми е леко по-различна от тезисите в цитираните текстове. Самите те, определено са повлияни, даже направо са си продължение на теософските трактати, ама и малко добавено от сефиротическата традиция на Кабаллата - толкова, колкото им се е искало на автора /ите.

Ето от този линк лесно се вижда това, щото започва с теософската космогония и тяхното понятие за "plane" (of existence).

Plane (esotericism)

А пък това

В 16.04.2020 г. at 18:24, Станимир каза:

The 4th dimension of space — the “withinness” of matter as it is sometimes...

"забиване" в материята, да им "се водя по акъла" и да "търся междинно измерение" в така или иначе триизмерното проявление на материята е "глух коловоз", в който не ми се влиза отново. 

А иначе ключа за "вратичката" ми не ми се дава - аман от програмисти с щения за достъп.

"Вратичката", която се отваря след първоначалното наблягане на material body, което последствие да се "разрасне" до - "виж сега, това бади не е еврибади!". Па и после да ми опишат систематиката на йерархията, че това "тяло" е от "материалния" свят, а пък другите "тела" са от другите "светове", съобразно теософската им космогония, дето цитирам в линка по-горе?!?!?

Ма толкова "тънко" наблягане и натъртване на "тяло", че почти да ми мине през ситото на вниманието. После остава само да ми "подшушнат", че едно нещо е "излизане извън тялото", а не е "навлизане в дълбочина във тялото, ВЪВ себе си" и ето "подготвен съм" за нещо "отвън, ИЗВЪН" тялото ми. Перфектна схема за да си "смъкна thickness-а", та да може да се запълни до нормалното density. 

Не знам, човек! За мен лично е загуба на време, но пък в твоя си път към Себе си, вероятно е или е било необходимо "предизвикателство".

Ако не съм ти досадил, имам още един въпрос, който изникна! От кой "храм" са тези "учения", "teachings of the temple"?

Линк към коментар
Share on other sites

преди 11 часа, kipenzov каза:

Моите изследвания ми показват различни  резултати, "чертая" си различна метафизична представа и съответно космогонията ми е леко по-различна от тезисите в цитираните текстове. Самите те, определено са повлияни, даже направо са си продължение на теософските трактати, ама и малко добавено от сефиротическата традиция на Кабаллата - толкова, колкото им се е искало на автора /ите.

В различните учения, има съвсем леки разминавания по отношение на седемте сфери/локи/свята, като ментален, астрален и т.н. Общо взето навсякъде е едно и също. Както споменах деленията са условни. Всеки си ги прави в контекста на собственото си учение и така трябва да бъде. Ако се прави съпоставка между дадените класификации на световете в различните учения трябва много да се внимава, защото въпреки еднаквите имена, обхватът може да е различен и обратно - да се използват различни термини за едно и също. А що се отнася до световете, то теософската класификация е директно взета от пураните в Индия. Телата съответсващи на различните светове/локи - също. В будизма световете са си същите: кама дату - астралния свят, рупа дату - менталния и арупа дату - този на висшия ум. Като цяло мисля, че е добре да не се навлиза в прекалени подробности в тези класификации - всеки може да ги изучи, но така или иначе без съответната опитност в тези светове, истинско разбиране за тях няма как да има. Даденото в теософията (и не само) е най-общо. Ние познаваме твърде малка част от света в който живеем, а възможностите ни за разбиране не предполагат нещо кой знае колко повече. Тази илюзия, че сме венеца на еволюцията, докато всъщност сме на първото стъпало на разумния живот, е доста подвеждаща.

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...